Oyun oynayan insanın daha mutlu olmasının 10 sebebi

Oyun oynayan insanlar pek çok durumda daha mutludurlar. Bunun sebeplerini öğrenerek oyun dünyasına dalış yapabilirsin.

Oyun oynayan insanlar pek çok durumda daha mutludurlar. Bunun sebeplerini öğrenerek oyun dünyasına dalış yapabilirsin.

Oyun oynamanın ardındaki motivasyonu merak ediyor olabilirsin. Bunu kısaca mutluluk olarak tanımlayabilirim. Oyun oynayan insanlar oynamayan insanlara göre çok daha mutlu olurlar. Bunun sebeplerini öğrenmek ister misin?

Özet: Oyun oynayanların mutluluk sebepleri

Oyun oynayan insanların şanslı olduğunu söyleyebilirim. En azından kendilerini mutlu etmek için bir kaynağa sahipler. Böyle bir insansan kendini çok şanslı hissetmelisin. Aradığın mutluluğu kısa sürede elde edebiliyor olman büyük bir lükstür.

“Oyun oynamanın faydalarını merak ediyorum.” diyorsan aşağıdaki maddeleri incelemeye çalışmalısın. Bu maddelerin her birisi özettir. Daha fazlasını öğrenmek istiyorsan yazıyı okumaya devam etmelisin:

  1. Oyun oynayanlar içlerindeki çocukla daha barışıktırlar.
  2. Oyun oynayanlar hayat stresinden kolayca sıyrılırlar.
  3. Oyun oynayanlar yaratıcılık ve hayalciliğin sonuçlarını görürler.
  4. Oyun oynayanlar daima başkalarıyla bir şeyler konuşma fırsatı elde ederler.
  5. Oyun oynayanların hayata bakış açısı diğer insanlara göre çok daha dengelidir.
  6. Oyun oynama alışkanlığına sahip olan kişilerin el ve göz koordinasyonu çok daha iyi seviyededir.
  7. Oyun oynayan insanlar kendilerine ait vakti başkalarıyla paylaşabilirler.
  8. Oyun oynayanlar her zaman bir adım sonrasını düşünebilirler.
  9. Oyun oynayan insanlar egzersizleri oyuna dönüştürebilirler.
  10. Oyun oynayanlar sıkıcı anları eğlenceli hale getirme fırsatına sahiptirler.

1. Hayatla barışık olma

Oyun oynayan bir insan olman durumunda içindeki çocukla barışık olursun. İş ve aile yaşantından geriye kalan vakitlerde depresyonu ve sıkıcılığını ruh halinden kovacak bir ilaca sahip olmak her bireyin ihtiyacıdır. Oyun oynayan kişiler bu ilaca sahiptirler.

Çocukluk dönemlerinde oyun hayatımızın bir parçasıdır. Vaktimizin bir kısmını bu şekilde geçiririz ve bundan büyük keyif alırız. Ancak büyüdükçe çocukluğumuzdan uzaklaşmış oluruz. Oyun oynayan insanlar ise içlerindeki çocuğu yaşatmaya devam ederler ve daha mutlu olurlar.

2. Stresten kaçma

Büyümek hepimiz için kaçınılmaz bir durumdur. Fakat büyüdükçe daha fazla stresle karşı karşıya kalırız. Tek başımıza ayakta durmaya çalışırız. Çoğu zaman bunun stresi bile bize ağır gelir ve kendimizi bir anda depresyonun içerisinde bulabiliriz.

Oyun oynayan insanlar bu zinciri kırarlar. Çünkü stresten uzaklaşmak için geçerli bir çözümleri vardır. Eğlenerek ve keyifle oynadıkları oyun sırasında mutlu olmalarının sebebi stresi belirli bir süreliğine kavanoza kapatmalarından kaynaklanır.

3. Yaratıcılıkla tanışma

Oyunlar yaratıcılık gerektirir. Hem oyunun yapımcısı hem oyunu oynayan kişinin yaratıcı olması gerekir. Oyunlar aslında başkaları tarafından inşa edilmiş bir hayal dünyasıdır. Sen sadece o hayal dünyasında var olur ve yolunu çizersin.

Yaratıcılık ve hayal gücü insanı her zaman memnun eder. Bu memnuniyet mutluluğa dönüşür. Bir insan yaratıcılığını, hayal gücünü ve becerilerini kullanma fırsatı elde ettiğinde kendine daha fazla güvenir. Çünkü bir şeyi başardığına inanır ve oyunlar bunun için muazzam bir alandır.

4. Başkalarıyla konuşma

Oyun oynayanlar kendileriyle aynı oyunu oynayanlarla bağlantı kurma şansına sahiptirler. Her ne kadar oyun oynamak pek çok kişi tarafından sosyallik olarak görülmese bile oyunlar sosyal alanlardır. Bu tarafı kullanan oyuncular diğerleriyle geçirdikleri vakitten ekstra keyif alırlar.

Kayle Matthews‘ın belirttiği gibi “insanlarla parti kurup oynamak” sosyalleşmek için ideal bir durumdur. “18-29” yaş aralığında yer alan yetişkinlerin büyük bir kısmı oyun oynayan kişilerdir. Bir başka ifadeyle oyun oynamak artık hayatlarının bir parçasıdır.

5. Dengeli hayat fırsatı

Oyun oynayan insanlar iş ve yaşam dengesi konusunda çok büyük problem yaşamazlar. Dengeli hayat fırsatı onlara çok daha yakındır. Çünkü kendilerine ayırabilecekleri bir vakit vardır. Bu vakti istedikleri gibi değerlendirerek mutlu olmayı başarırlar.

Hayatın için hangisinin daha önemli olduğuna karar verirken misyon, değerler ve vizyon arasında doğru karşılaştırmalar yapman gerekir. Sınırları çok iyi çizmelisin. Eğer kendi hayatının lideri olmak gibi bir hedefe sahipsen değerlerini ön plana çıkarmalısın.

6. Koordineli olma

Bunu aslında doğal bir durum olarak görmek çok daha doğru olur. Oyun oynayan insanların el ve göz koordinasyonu oyun oynamayanlara göre çok daha fazladır. Bu durum onların çok daha akıllı ve dikkatli olmalarını sağlayan bir etkendir.

Koordinasyon konusunda problem yaşamayan insanların hayatta daha mutlu olmaları söz konusudur. Çünkü koordineli olabilen insan hem iş hayatında hem normal hayatında daha başarılı olabilir. Oyun oynayanlar insanlardan biriysen bu konuda şanslı olduğunu söyleyebilirim.

7. Zaman paylaşma

Hepimizin kendine ait zamanı vardır. Genelde bu zamanı kimseyle paylaşmamayı tercih ederiz. Bu çok doğal bir durumdur. Ancak oyun oynayan insanlar bu konuda daha farklı davranırlar. Onlar kendilerine ait zamanı başkalarıyla paylaşabilirler.

Sevgilisiyle, arkadaşlarıyla veya ailesiyle oyun oynayan insan zamanını başkalarıyla paylaşmış olur. Bu nedenle oyun oynama alışkanlığına sahip insanlar çok şanslıdırlar. Çünkü sevdikleriyle etkileşim kurma konusunda herhangi bir sorun yaşamazlar.

8. İleriye bakma

Birçok oyun yapısı gereği ileriye odaklanmayı zorunlu kılar. Bir bölüm geçersin ama karşına yeni bir bölüm gelir ve onunla uğraşmaya devam edersin. Aslında bu durum sık sık tekrara düşmeyen tüm oyunlar için geçerlidir.

Oyun oynayan insanlar her zaman ilerisi konusunda beklenti içinde olurlar. Bir oyunu oynadıktan sonra onun ikincisini beklerler. Devasa çok oyunculu oyun oynayanlar ise yeni güncellemeleri ve yeni etkinlikleri beklerler. Ama her koşulda beklenen ve heyecan duyulan bir şey vardır.

9. Oyunlaştırma

Oyun oynarken kilo vermek mümkün mü? Aslında mümkün. Bunu yapabilmen için bir oyun konsoluna sahip olman yeterli diyebilirim. Egzersiz odaklı oyunu çalıştırdıktan sonra elindeki kontrol cihazıyla hareketlerini oyuna yansıtmayı başarabilirsin.

Spor yapan insan her zaman mutludur. Bunun temel sebebi sürekli hareket halinde kalması ve ihtiyaç duyduğu yenilenme sürecini yaşamasıdır. Artık sadece oyun oynayarak bile spor yapabilirsin. Bunu fırsatı değerlendirirsen daha mutlu bir insan olabilirsin.

10. Zaman geçirme

Zaman geçirme aslında mobil oyunlarla ilgili bir durumdur. Sıra beklerken boş boş etrafa bakmak yerine cep telefonunla oyun oynayabilirsin. Böylece boş zamanı eğlenceli bir şekilde geçirirsin ve sıkılmazsın. Oyun oynayan insanların sıkıcı anları bile eğlenceli hale getirme avantajları vardır.

Ufak oyunlar zaman geçirmek için son derece ideal araçlardır. Doğru yerde ve doğru şekilde bunlardan yararlanmaya çalışırsan hayatını kolaylaştırmış olursun. Bir başka ifadeyle doktor randevunu beklerken kök salmamak için oyunlardan yardım alabilirsin.

Umarım bu öneriler oyun oynamak ve mutluluk arasındaki bağı anlama konusunda sana yardımcı olur. Önerilerime eklemek istediğin bir şeyler varsa hemen yorum yapabilir veya önerilerimi beğendiysen yazımı arkadaşlarınla paylaşabilirsin.

Paylaşmaya ne dersin?
Kaan Karadeniz
Kaan Karadeniz

İstanbul Üniversitesi Bilgi ve Belge Yönetimi bölümünden mezunum. Yazı yazmayı ve araştırma yapmayı seviyorum. Psikolog, terapist, astrolog veya yaşam koçu değilim. Hedefim insanların hayatlarına değer katabilecek bilgileri onlarla buluşturmaktır.

Yorum yapıp katkı sağla...