Nasıl romantik olunur? Romantik olmanın 53 yolu

Belki fark etmiş olabilirsin ama fark etmediysen söyleyeyim, toplumun dokusu giderek değişmekte. Hepimiz daha stresli hale gelmiş durumdayız. Aslında veriler hepimizin daha önce hiç olmadığı kadar stresli olduğunu göstermekte. Bu açıdan kırmızı bayrak kaldırmanın zamanı çoktan geldi demektir.

Muhtemelen sevgilinden daha önce “biraz romantik ol” gibi şeyler duymuş olabilirsin. Aslında romantik olmak için bu sözcükleri duymana gerek yoktur. Sadece kendin olmayı başararak dahi romantik olabilirsin. Romantik bir insanın niteliklerinden (karakteristik özelliklerinden) bahsederek bunu anlatmaya çalışacağım.

Diğer taraftan bazı insanlar kendilerini umutsuz romantik olarak adlandırırlar. Bir türlü romantik olamayacaklarını düşünürler. Böyle bir düşünceye gerek olduğunu sanmıyorum. Çünkü isteyen herkes romantik olabilir. Çeşitli adımları atarak ve belirli yolları takip ederek bunu başarabilirsin.

Romantik olmak ne demek?

Romantik olmak, sevgiyi ve bağlılığı kasıtlı, hatasız ve son derece şefkatli bir şekilde ifade etmekle ilgilidir. Genellikle dramatik ve tutkulu jestler içerir. Ama kalıcı sevgiyi gösteren daha küçük eylemler de romantik olabilir. Örneğin romantik jestler kısmına bakarak bu jestlerle ilgili daha fazla bilgi edinebilirsin.

Bugün romantizmin genellikle aşıklar arasındaki en iyi jestlerle ilişkilendirilmesi söz konusudur. Romantik olmak, bir ilişki içinde tutku, beklenti ve heyecan duygusu yaratmayı içerir. Romantik eşlerin belirli bir kişilik tiplerinin olması gerekli değildir. Sadece kişinin istekli, dikkatli ve yaratıcı olması gerekir.

Romantik insanların nitelikleri nelerdir?

Romantik insanlar belirli nitelikleri taşırlar. Bu nitelikler aslında kişinin hangi yönden ve nasıl romantik olacağını ortaya koyan durumlardır. Bunların bir özetini seninle paylaşıyorum. Yapman gereken bunlar olmaya çalışmak değildir. Yapman gereken kendinde olan niteliği ön plana çıkartmak için çaba göstermektir.

 • Sevecen: Birincisi ve en önemlisi, romantik bir insan, şefkatinin nesnesini ne kadar sevdiğini ve ona bağlı olduğunu düzenli olarak göstermeye isteklidir. Hizmet eylemleri, onaylama sözleri ve diğer tatlı jestlerle düzenli olarak küçük sevgi gösterileri sunabilirler.
 • Düşünceli: En romantik insan sevgilisinin ihtiyaçlarını ve arzularını tutkulu ve düşünceli bir şekilde düşünen kişilerdir. Daha romantik olmaya çalışmak için yapman gereken en önemli alışkanlık değişikliği dikkatli ve düşünceli olmaktır. Bunu başardığın zaman doğal olarak romantik olursun.
 • Adanmış: Daha önemlisi romantik bir insan, arkasında gerçek bir anlamı olmayan bir sürü hediye ve tatlı sözler sunmaz. Birini veya bir şeyi romantik kılan şeyin büyük bir kısmı sundukları aşk ve tutkunun sarsılmaz bir şekilde belirli bir kişiye sunulduğu fikirdir. Duyguların yoğunluğu çok önemlidir.
 • Eğilim: Eğilimden kastım jest eğilimidir. Orijinal romantizm kavramı aşk için hayatlarını feda etmeye istekli şövalyelerin cesur eylemlerinin hikayelerinden gelmiştir. Modern zamanlarda dramatik jestler romantizm fikriyle ilişkilidir. Sevdiğin kişiyi şaşırtmalı ve ona farklı olduğunu hissettirmelisin.
 • Duygusal: Romantik insanlar sevgilerini ruh eşi olarak tanımlamak, kaderin onları nasıl bir araya getirdiği hakkında konuşmak veya aşklarının süreceğini ilan etmek gibi, son derece duygusal olmalı ve hayatında aşık olduğun kişiye aşkını özellikle tanımlayabilme fırsatı elde etmelisin.
 • Şefkat: Bazı durumlarda herkesin kapsamlı ve özel jestlerden hoşlanması söz konusu olmayabilir. Aşk beyanını romantik olarak düşünmeyen insan çoktur. Bu gibi durumlarda romantik insan olmak için günlük anlarda sevgiline karşı son derece yakın, sıcak ve şefkatli davranman romantik olmanı sağlar.
 • Tutarlı: Romantik bir insan olmak sadece özel günlerde numaralar sergilemekle ilgili değildir. Özellikle bazı erkeklerin bu konuda hata yaptığını düşünüyorum. Sadece doğum günü, ilk tanışma günü, evlenme tarihi gibi zamanlarda romantik olmak akıllarına gelir. Normal günlerde de romantik olmayı başarmak önemlidir.

Romantik olmanın yolları nelerdir?

Romantik olmak mı istiyorsun? Yukarıdaki niteliklerden en az birini taşıyorsan bu duruma işin epey kolay olacak diyebilirim. Diğer taraftan aşağıdaki romantik olma yollarını deneyerek romantik olmayı başarabilirsin. Her birisi denemeye değerdir.

Bölüm 1

 1. Sevgiline sık sık onu sevdiğini söylemelisin.
 2. Sevgiline onu neden sevdiğini hatırlatan tüm nedenleri sıralayan bir aşk mektubu yazmalısın.
 3. Sevgilin istediği bir şeyden bahsettiğinde bunu not almalısın ve daha sonra bir hediye olarak onu ona sunmalısın.
 4. Sevgilinle birlikte baştan aşağı romantik kaçamak planlayın. Böylece planlama ayrıntılarının hiçbirini düşünmeye gerek kalmayacaktır.
 5. Her zaman sevgiline günaydın, iyi geceler, merhaba ve güle güle öpücüğü vermeye çalışmalısın.
 6. Birlikte geçirdiğiniz bir günün ardından sevgiline o gün hakkında en çok sevdiğin şeyleri anlatmalısın.
 7. Sevgiline özel tarihler konusunda bir şeyler hatırlatmaya çalışın. Böylece onları ayrıntılı olarak hatırlayabilirsin.
 8. Birlikte geçirdiğiniz en güzel anıları hatırlamaya çalışmalısınız. Böylece sevgilin ve o anlarda ne hissettiği hakkında ayrıntıları ortaya çıkarabilirsin.
 9. Sevgiline neyin ona sevildiğini hissettirdiğini sormalı ve sonra bunları yapmalısın.
 10. Sevgilin için önemli olan tarihleri ve olayları hatırlamalısın. O günlerde işlerin yolunda gittiğinden emin olmak için daima yanında olmaya çalışmalısın.
 11. Sevgilinin en sevdiği restoranda rezervasyon yaptırmalısın ve onu mükemmel bir ev yemeği ile şaşırtmalısın.
 12. Bir şeyler yaparken sevgilinin arkasından yaklaşmalı ve kollarınla onu sarmalısın.
 13. Herkese açık ortamlarda sevgilinin elini tutmalı ve gerekirse ona sarılmalısın.
 14. Arkadaş ortamında takılırken sevgilini ne kadar sevdiğini söylemelisin.
 15. Sevgilinin işte zor bir gün geçireceğini biliyorsan o günün çıkışında iş yerinde olmalı ve evine kadar ona eşlik etmelisin.
 16. Sevgiline sık sık ama her bulduğun fırsatta iltifat etmelisin.
 17. Sevgiline elinden geldiğince romantik olacak bir şiir yazmalısın.
 18. Sevgilinle birlikte film izlemeli ve ardından en tatlı satırlarla ona iltifat etmelisin.
 19. Sevgiline her gece iyi geceler mesajı bırakmayı ihmal etmemelisin.
 20. Sevgilinle geleceğinin nasıl olacağı hakkında konuşmalar yapmaya çalışın.
 21. Sevgilin fiziksel temastan hoşlanıyorsa, onunla konuşurken ona dokunmalısın. Örneğin, elinle dizine dokunabilir veya ellerini tutabilirsin.
 22. Hatıra şeklinde olan eşyaları zaman zaman ortaya çıkarmalı ve onu düşündüğünü göstermelisin.
 23. Bir mağazada beğendikleri bir şey varsa şartları zorlayarak onu ona satın almayı düşünmelisin.
 24. Bir çift olarak yapılacak yeni şeyler öğrenmeye çalışmalısınız.
 25. Sevgilin seninle konuşurken onu gerçekten dinlemelisin. Onunla göz teması kurmalısın ve sohbete tamamen dahil olmalısın.
 26. Sadece seni seviyorum diyerek bırakmamalısın, bunun ötesine geçin ve geçmiş anılara referanslar vermeye çalışmalısın.
 27. Sevgilinle ilgili sıcak ve sevecek bir şeyler hissettiğinde bunu yüksek sesle söylemelisin.
 28. Sakin olmaya çalışmalı ve en önemlisi kendini duygusallığa bırakmaktan korkmamalısın.
 29. Sevgilin izin verdiği sürece dudaklar dışında alnını, elinin arkasını ve omzunu öpmeyi denemelisin.
 30. Sevgiline neyi romantik bulduğunu sormalı ve bunu yapmalısın.

Bölüm 2

 1. Elbette sevgiline çiçekler almalısın ama bunu doğru bir biçimde yapmalısın. Kırmızı gül her zaman hayat kurtarır. Bazen ise sevgilinin en sevdiği renkte bir çiçek almayı denemelisin.
 2. Çikolata almalısın. Özellikle hediye çikolatalar fazlasıyla iş görecektir. Sürpriz olması için iş yerine gönderebilir veya olayı bir adım öteye götürerek onu kendin teslim edebilirsin.
 3. Uzun bir yürüyüşe çıkmayı teklif etmelisin. Bu çok basit olsa bile yorucu bir günün ardından yan yana olmak ikinize de mutluluk verecektir.
 4. Onu dansa götürmelisin. Dans etmek herkesin harcı değildir ama bunu başarabileceğini düşünüyorsan onu dansa davet etmelisin.
 5. Zaman zaman ona nasıl yardımcı olabileceğini sormalısın. Örneğin, en zorlayıcı iş günlerinde ona yardım etmek için gönüllü olabilirsin.
 6. Yağmurlu havada onu dışarı çıkarmalı ve sağanak yağmurun altında onu öpmelisin.
 7. Sevgilinle birlikte farklı bir şehri gezmeyi düşünmelisin.
 8. Hiç beklemediği bir anda en sevdiği müziği açıp ona ufak bir jest yapmalısın.
 9. Birlikte tatile çıkmayı düşünmeli ama bunun kumsallı bir yer olduğundan emin olmalısın. Denizin mükemmel rahatlatıcı haresinden yararlanmalısın.
 10. Sevgiline en sevdiğin fiziksel özelliği hakkında bol bol iltifatta bulunmalı ve onu mutlu etmelisin.
 11. Favori gösteriye veya konsere iki kişilik bir bilet alıp onu şaşırtmalısın.
 12. Cumartesi günü ne yapacağını ona sormalı ve bu günü en iyi şekilde geçirmesi için ona yardımcı olmalısın.

Evli çiftlere özel romantik olma önerileri

 1. Daha duygusal ön sevişme fikirleriyle meşgul olun.
 2. Daha yavaş, daha duygusal olarak bağlantılı bir biçimde cinsel ilişkiye girmeyi düşünün.
 3. Sevgilinin kahvaltısını yatağına kadar getirmeli ve onu şaşırtmalısın.
 4. Eşinin işte zor bir gün geçireceğini biliyorsan o gün iş yerinde olmalı ve eve kadar uzun bir yürüyüş teklif etmelisin.
 5. Arada sırada romantik olabilecek sohbetler başlatın ve sonunun mükemmel bir cinsel ilişkiyle tamamlayın.
 6. Cinsel ilişkiden sonra uykuya dalmamalısın. Bunun yerine eşini kucaklamalı ve deneyim hakkında ona sorular sormalısın.
 7. Ara sıra akşam yemeklerini dışarıda planlamalısın. Mumlar, müzik ve özel yemekler ile günün tadını çıkarmaya odaklanmalısın.
 8. Eşine sabah kalkmadan önce kahve, çay veya tercih ettiği içeceği hazırlamalısın.
 9. Evin etrafında eşinin hayatını kolaylaştıracağını bildiğin küçük değişiklikler yapmalısın.
 10. Hiç beklemediği bir anda bu geceyi bir film gecesine dönüştürmeli ve klasiklerden birini izlemeye çalışmalısın.
 11. Sevgilinin yerine ev işlerini bu sefer kendin halletmelisin. Temizlik, bulaşık, çamaşır gibi işleri hallederek dinlenmesine izin vermelisin.
Paylaşmaya ne dersin?
Kaan Karadeniz
Kaan Karadeniz

İstanbul Üniversitesi Bilgi ve Belge Yönetimi bölümünden mezunum. Yazı yazmayı ve araştırma yapmayı seviyorum. Psikolog, terapist, astrolog veya yaşam koçu değilim. Hedefim insanların hayatlarına değer katabilecek bilgileri onlarla buluşturmaktır.

Yorum yapıp katkı sağla...