Mutluluğu bulmak için 15 pratik ipucu

Mutluluğu bulmak gölgelerin peşinden gitmek gibidir. En çok gülen insan en mutlu insan değildir. Onlar hayatlarında mutlak bir isteklilik ve memnuniyet sergileyen insanlardır. Her sabah uyanmaktan heyecan duyarlar. Gün sonunda kendilerini sakin hissederler.

Mutluluğu bulmak gölgelerin peşinden gitmek gibidir. En çok gülen insan en mutlu insan değildir. Onlar hayatlarında mutlak bir isteklilik ve memnuniyet sergileyen insanlardır. Her sabah uyanmaktan heyecan duyarlar. Gün sonunda kendilerini sakin hissederler.

Aslına bakarsan mutluluk günlük bir iştir. Neşeli olmayı seçmekle alakalıdır. Bakış açını değiştirmekle ilgilidir. Gerçekten hayattan zevk almak için yapabileceğin bazı basit şeyler vardır. Bunlardan birkaçını seninle paylaşmak istiyorum.

1. Minnettar olmak

Minnettar olmak veya başka bir ifadeyle hayattan memnuniyet duymak kolay kazanılan bir alışkanlık değildir. Bu alışkanlığa sahip olduğun zaman hayatında olmayan şeyler için uğraşmak yerine hayatında olan şeylerden memnuniyet duyarsın.

Her sabah 24 saat içerisinde memnuniyet duyduğun birkaç şeyi yazarak başlangıç yapabilirsin. Bu senin güne olumlu bir biçimde başlamanı sağlayacaktır. Harekete geçmen daha kolay olacak ve yoluna çıkan engelleri daha kolay aşmayı başaracaksın.

2. Aileye öncelik tanımak

Toplumun genel mutsuzluğunun sebebi aslında aileyi geri plana atmaktır. Modern yaşam içerisinde bize kalan vakit çok az olduğu için aileye öncelik vermeyi düşünmek bile büyük bir meziyetmiş gibi gözükebilir. Fakat bunu etraflıca düşünmelisin.

Ailemize yettiği kadar odaklanmak yerine onları öncelik haline getirmemiz gerektiğini bilmemiz gerekir. Hayatımızı terse çevirmek gerekse bile aileyi ilk sıraya koymak atacağımız en doğru adımlardan biri olacaktır. Çünkü bu mutluluğun kapısını aralamanı sağlayacaktır.

3. Hayır demek

Hayır demek veya diyebilmek her insan için gerçekten çok zordur. Bu konuda sayısız pratik yapmış olsan bile günü gelir hayır demen gerektiği yerde evet dersin. Fakat pratiklerini sıklaştırmaya çalışmalısın. Çünkü senin için hayırlı olan budur.

Gerçekten yapmak istemediğin şeylere hayır demek, mutluluğu artırır ve kızgınlığını azaltır. Bu sayede zamanını en iyi şekilde geçirme biçimine karar vermiş olursun. Mutsuz insanların mutsuz olmalarının en büyük sebebi genellikle yaşamları üzerinde kontrollerinin olmamasıdır.

4. Odağı değiştirmek

Kendini iyi hissettiren bir şey yaptığın zaman beynin bir kimyasal olan dopamin (dopamine) salgılar. Bir şeyi tamamlamış olmak bir memnuniyet duygusudur. Dolayısıyla kendini bu şekilde yönlendirmen gerektiğinde gereğini yapman önemlidir.

Peki tam olarak ne yapman gerekir? Örneğin, bir işle uğraşırken biraz motivasyon kaybettiğin zaman kendi odağını başka bir şeyle değiştirmeye çalışmalısın. Bu değişiklik genelde kısa süreli ve tamamlanacak bir görevi içermelidir. Böylece ihtiyaç duyduğun mutluluğu elde edebilirsin.

5. Kişisel bakımı önemsemek

Kendine ve sağlığına ne kadar dikkat edersen mutluluğunun artma olasılığı bir o kadar yüksek olacaktır. Yeterli uyku, yeterli miktarda egzersiz, besleyici yiyecekler ve yeteri kadar mola kendini fazlasıyla mutlu hissetmeni sağlayacaktır.

Kendine önem verip zinde bir birey olduğun zaman işini de iyi yapmış olacaksın. Her şeyin çok daha pratik ve kolay bir biçimde bir araya geldiğini görebileceksin. Bu seni ziyadesiyle mutlu edecek ama aynı zamanda daha fazlasını yapma konusunda motive edecektir.

6. Kendine yatırım yapmak

Kendini mutlu etmeyi öğrenmek, mutluluğu bulmak veya mutluluğu elde etmek için yapabileceğin en önemli şeydir. Kariyer konusunda belirli hedeflere sahip olduğun gibi kişisel hedeflere de sahip olman gerekir. Bu sayede mutluluğa daha yakın olabilirsin.

Kendini geliştirme, kendini sevme ve benlik değeri mutlu olmanın temel anahtarlarıdır. Kendine karşı dürüst olmak zordur. Fakat bu önemli bir gereksinimdir. Çünkü seni gerçekten neyin mutlu ettiğini veya neyin mutlu etmediğini bu sayede öğrenebilirsin.

7. Kitap okuma alışkanlığı geliştirmek

Rutin olmak esastır. Olabildiğince erken kalkmalı, kahvaltını yapmalı ve kendine ait vaktin bir kısmını kitap okumaya ayırmalısın. Bu rutin işe yaramazsa akşamları kitap okumak için kendine vakit ayırmayı düşünmelisin. Alternatifinin olması önemlidir.

Sadece günde 30 sayfa bile okumuş olsan bile bu kişisel gelişimin için önemli bir adım olacaktır. Olumlu bir bakış açısına sahip olmak çok değerlidir. Kitaplar sana bu konuda ve minnettar olma konusunda olabildiğince destek olacaklardır.

8. Kısa egzersizler yapmak

Bilinçli bir birey olmak üretkenlik ve duygusal refah ile doğrudan alakalı bir durumdur. Ne kadar bilinçli olursan bir o kadar fazla üretken olmayı başarabilirsin. Daha iyi uyuyabilir, kendini daha enerjik hissedebilir ve işe yaramaz düşüncelerle daha kolay savaşabilirsin.

Yapman gereken tek şey gün içerisinde sadece birkaç saniye sürecek egzersizler yapmaktır. Bunu günde ne kadar fazla tekrarlarsan senin için bir o kadar iyi olacaktır. Bu egzersizler sayesinde kendini her zamankinden daha canlı ve enerjik hissedeceksin.

9. Susuzluğa dikkat etmek

Susuzluk ile mutluluk arasında ne gibi bir fark olduğunu merak ediyor olabilirsin. Gerçekten ben de ilk okuduğumda epey bir meraklanmıştım. Hayatta kalmak için suya ihtiyaç duyduğumuz bilinen bir gerçektir. Success’e göre vücudumuz susuz kaldığında ruh halimiz değişir.

Ruh halini yükseltmek ve sağlıklı kalmak için günde birkaç bardak su içmen gerekmektedir. Su içmek basittir, önemlidir ve etkilidir. Buna ne kadar dikkat edersen o kadar sağlıklı yaşamayı başarırsın. Sağlıklı olmak ise dolaylı olarak mutlu olmak anlamına gelir.

10. Sağlıklı beslenmek

Sağlıklı beslenmek en az yeteri kadar su tüketmek kadar önemlidir. Daha sağlıklı yaşam tarzı seçimleri yapmaya başlamak önemlidir. Yağlı ve sağlıksız yiyecekler ruh halini olumsuz yönde etkileyecektir. Dolayısıyla bunlardan olabildiğince uzak durman gerekir.

Vücuduna dikkat ettiğin zaman doğal ve otomatik olarak kendini daha iyi hissetmiş olacaksın. Bunu başarmak için ise doğru beslenmeye çalışmak şarttır. Doğru beslendiğin zaman daha mutlu olabilecek ve aynı zamanda kendini daha iyi hissedebilirsin.

11. Gönüllü olmak

Memnuniyet duymak ve minnettar olmak konularında kendine ne kadar yardımcı oluyorsan gönüllü olma konusunda da kendine bir o kadar yardımcı olursun. Çünkü başkalarına yardım etmeyi denediğin zaman sadece onlara değil kendine de yardım etmiş olursun.

Bir hayır kurumuna bağış yapabilirsin, başkalarına yardım etmek için zaman harcayabilirsin veya bilgini başkalarıyla paylaşmayı deneyebilirsin. Gönüllülük, günlük yaşamın stresine karşı koyma konusunda sana yardımcı olur.

12. Rastgele nezaket yapmak

Rastgele nezaket yapma kavramı rastgelelik ve iyilik kavramlarından türemiş bir durumdur. Bu tür bir nezakette bulunmak plansız bir biçimde iyilik yapmak anlamına gelir. Kimsenin beklemediği bir anda yapacağın iyilik kendini bambaşka hissetmene yardımcı olacaktır.

Örneğin, metroda kimsenin beklemediği bir anda bir başkasına yer vermeyi düşünebilirsin. Bu rastgele nezaket yapmak anlamına gelir. Kuyrukta beklerken başkasına sıra vermek yine benzer bir yaklaşımdır. Bu şekilde hareket ederek kendini iyi hissetmeyi başarabilirsin.

13. Kararları azaltmak

Gün içinde vermen gereken küçük kararları ortadan kaldırmalısın. Bu kararlar vakit almaktan ve zihnini yormaktan başka bir işe yaramazlar. Bu tür kararları ortadan kaldırdığın zaman zihnini rahatlatmış olursun. Böylece daha faydalı şeylere odaklanmayı başarabilirsin.

Küçük kararları ortadan kaldırdıktan sonra enerjini en çok değer verdiğin şeylere ayırabilirsin. Önem verdiğin şeylere ne kadar çok zaman harcamayı başarabilirsen hayatın o kadar keyifli olur. Hayatın tadını çıkarmak istiyorsan gün içinde seni yorabilecek ufak kararlardan kurtulmalısın.

14. Kendini aşırı ciddiye almamak

İnsanlar kendilerini çok ciddiye alma eğiliminde olurlar. Bu yüzden diğer insanların kendileri hakkında ne düşündüklerini aşırı merak ederler. Bu bir tür girdabın içerisinde hareket etmek gibidir. Sürekli dönüp dolaşıp durursun. Dolayısıyla kendini bu girdaptan kurtarman gerekir.

Peki bunu nasıl yapacaksın? Hedefler belirlemeli ve her zaman kendini bir sonraki seviyeye taşımaya çalışmalısın. Olduğun bireyden ve başardıklarından daima memnuniyet duymalısın. Her zaman kutlamaya değer bir şeyler olacağını unutmamalısın.

15. Kusurlarını kabul etmek

Mutlu insanları mutsuz insanlardan ayıran en belirgin özelliklerden birisi hatalar karşısındaki yaklaşımlarıdır. Mutlu insanlar hata yaptıkları zaman kendilerini affederler. İşlerin yanlış gittiğini bilirler ve mükemmel olmadıklarının farkındadırlar.

Mutlu insanlar kusurlarını kabul ederler. Bu kusurlara rağmen kendilerini en iyi şekilde kucaklarlar. Kendini tamamen olduğun gibi kabul ettiğin zaman çok daha mutlu olmayı başarabilirsin. Bunu istikrarlı bir şekilde gerçekleştirdiğin zaman uzun vadeli mutluluk elde edebilirsin.

Paylaşmaya ne dersin?
Kaan Karadeniz
Kaan Karadeniz

İstanbul Üniversitesi Bilgi ve Belge Yönetimi bölümünden mezunum. Yazı yazmayı ve araştırma yapmayı seviyorum. Psikolog, terapist, astrolog veya yaşam koçu değilim. Hedefim insanların hayatlarına değer katabilecek bilgileri onlarla buluşturmaktır.

2 Comments

  1. Bunlara ilaveten hobi edinmeyi tavsiye ediyorum. Çalışan biri olsanız da boş vakitlerinizi hoşça geçirebilmek için kapasiteniz ve yetenekleriniz paralelinde uğraşılarınızın olması gerekir. Kuş, balık, kedi, köpek vs. beslemek, model kayık, uçak gibi tasarılar yapmak, tamir işleri, seyahat etmek, resim veya müzikle ilgilenmek, spor yapmanın yanı sıra taraftar olup maçlara gitmek veya seyretmek, belgesel veya komedi filmleri izlemek gibi işler hayatınıza renk katar. Tabii ki bunların hepsini yapmanız mümkün olmayabilir arasından sevdiklerinizi yapar hatta erkek veya kadın fark etmez güzel yemek tarifleri alarak yapıp hem kendinizi hem de yakınlarınızı mutlu edersiniz.Ben emekli ve biraz da yetenekleri olan biri olarak yukarıda saydıklarımın çoğunu yaptım ve hala yaptıklarım, hatta onlardan fazlası bile var. Mesela 4 m. kayık yaptım, bu sıralar balık tutuyorum. Face’ imde kayığımı görebilirsiniz. Ama siz tembelliği seviyorsanız, o da bir mutluluk aracıdır, ancak işleyen demir ışıldar, yat yat nereye kadar…

Yorum yapıp katkı sağla...