Mutlu düşünceler hakkında asla bilemeyeceğin 10 sır

Mutlu düşüncelerle mutlu olunu mu? İyi düşünceleri bir araya getirerek kapıyı aralayıp mutluluğu garanti altına alabilirsin.

Mutlu düşüncelerle mutlu olunu mu? İyi düşünceleri bir araya getirerek kapıyı aralayıp mutluluğu garanti altına alabilirsin.

Hayatı mutlu bir şekilde yaşamak istiyorsan mutlaka elindeki tüm kartları masaya koymalısın. Açıkça söylemek gerekirse mutluluğun bir kısmı genlerle alakalıdır. Diğer bir kısmı ise hayatta yaptıkların ve yapacaklarınla ilişkilidir. Bu nedenle mutlu düşüncelerle havayı yumuşatmalısın.

Özet: Mutlu düşüncelerle mutluluk

Dürüst olayım, birçok kişinin mutlulukla ilgili bu yazıyı baştan sona okumak yerine başlıklara bakıp yazıyı kapatma eğiliminde olacağını düşünüyorum. Bir kolaylık yapıp özet kısmını sunmak istedim. Artık detayları öğrenip öğrenmemek senin elinde diyebilirim.

Mutlu olmak istiyorsan mutlu düşüncelerini beslemen gerekir. Bunu yapabilmek için aşağıdakilerden faydalanabilirsin:

 • Hayatındaki iyi şeylerden memnuniyet duyan insanlar mutlu olurlar.
 • İyi oldukları şeyleri yapan insanlar mutlu olmayı başarırlar.
 • Sevdikleri insanlarla vakit geçirmeye özen gösteren insanlar daha mutludurlar.
 • Parayı gerektiğinden fazla önemsemeyen insanlar daha mutludurlar.
 • Mutlu insanlar paylaşımcı insanların oluşturduğu bir kümedir.
 • Mutlu insanlar yaşadıkları iyi olayların tadını çıkarırlar.
 • Mutlu insanlar mutluluğu yakalamak için mücadele ederler.
 • İyimser olan insanlar her zaman daha mutludurlar.
 • Mutlu insanlar uykularına dikkat ederler.
 • Küçük şeylerden mutlu olmayı bilen insanlar mutlu düşüncelerle sarılı bir hayata sahiptirler.

Mutluluk hayatında tek bir şey tarafından kontrol edilen bir his değildir. Genlerin mutluluk üzerinde mutlak kontrole sahip gibi gözükse bile kendini mutlu edebileceğin türlü fırsatlara sahip olabilirsin.

1. Memnuniyet duy

Bundan çok sık bahsetmiş olduğumun farkındayım ama bunu sana aşılamam gerek. Hayatında yer alan iyi şeylere karşı memnuniyet duyarsan mutlu olmayı kolaylaştırmış olursun.

Memnuniyet sadece mutluluk için değerli değildir. Memnuniyet insanlarla ilişkilerini iyileştirir. Memnuniyet seni daha iyi bir insan yapar. Memnuniyet etrafındaki insanların hayatını güzelleştirir.

Bir müsabakada bronz madalya kazananların gümüş madalya kazananlardan daha mutlu olduğunu biliyor musun? Bunun en büyük sebebi onların bir madalya kazandıktan memnuniyet duymasıdır.

Her günün sonunda o gün hakkında memnuniyet duyduğun üç şeyi yazabilirsin. Böylece zaman içerisinde memnuniyet seviyeni yavaş yavaş yükseltmeyi başarabilirsin.

Burada dikkat etmen gereken önemli bir kural vardır. Yazman gerekenler “iyi şeyler” olmalıdır. Eğer “kötü şeyler” yazıp onların takibini yaparsan kendini olumlu olmaya değil olumsuz olmaya doğru itersin.

Kendini çok mutlu bir insana dönüştürmek istiyorsan teşekkür etmeyi öğrenmelisin. Sana yardımcı olan bir arkadaşına teşekkür edebilirsin. Bir yakınını ziyaret ederek ona duyduğun minneti ifade edebilirsin.

2. İyi olduklarını yap

İnsanlar güçlü yanlarını konuşmaktan büyük keyif alırlar. Çünkü güçlü yanlar bir insan için imza anlamına gelir. Mutlu düşünceleri yükseltip mutluluk seviyeni yukarı çekmek istiyorsan bunları değerlendirmelisin.

İyi olduğun şeyleri yaparak gücünü göstermiş olursun. Bu nedenle kendini iyi hissettiği sürece çalışan insanlar daha mutludurlar. Mutlu olmak istiyorsan iyi olduğun şeyleri daha sık yapmalısın.

Her zaman en iyi halini düşünmeli ve yoluna devam etmelisin. İmza niteliği taşıyan becerilerin sana bu konuda yardımcı olacaktır. Bu becerileri hayatının bir parçası haline getirmeye çalışmalısın.

3. Sevdiğin insanlarla vakit geçir

Mutlu düşüncelere yoğunlaşmanın en kolay yanı sevdiğin insanlarla vakit geçirmektir. Mutlu insanlar sosyaldirler. Sosyal olmaları sayesinde güçlü ilişkilere sahiptirler.

Sevdiğin insanlarla vakit geçirmezsen sonrasında duyduğun pişmanlık çok daha fazla olur. Arkadaşlarınla vakit geçirerek çok daha mutlu bir insan olabilirsin ve bundan en iyi şekilde faydalanmanın yolunu bulmalısın.

Merhametli olmak seni daha mutlu kılar. Gün içerisinde yaşadığın en iyi olayları sevdiklerinle paylaşabilir ve onlardan aynı şeyi paylaşmalarını istemelisin. Onlara iltifat etmeye çalışın çünkü her insan iltifatı sever.

İçine kapanık birisiyim ve bunu yapamam.” diye düşünmeyin. En az dışa dönük olan insanlar kadar mutlu olabilirsin. Mutluluk mutsuzluktan çok daha bulaşıcı olduğundan mutluluğu hissetmek için hiç zorluk çekmezsin.

4. Parayı önemseme

Yıl içerisinde “300.000 TL” gibi bir rakamdan daha fazlasını kazanmak mutlu olma konusunda sana pek çok destek olmaz. Çünkü artık doğal doyum noktasına ulaşmış durumda olursun. Paradan daha farklı mutluluk kaynakları bulmalısın.

Para mutluluğu artırmaz ama enerjini veya zamanını daha iyi yerlerde harcayarak mutluluk seviyeni artırabilirsin. Böylece zamandan zamana değişen aşırı değişken bir ruh haline sahip olmazsın.

Belirli bir miktar para kazandıktan sonra parayı mutluluk hedefi olmaktan çıkarman gerekir. İhtiyacın olanı kazanmalısın. Para kazanmak iyi bir şeydir ama para istemek pek o kadar masum bir fikir olmayabilir.

5. Paylaş

Bir hediye vermek bir hediye almaktan çok daha mutlu edicidir. Hediye alıp vermek aslında hayatında bir mutluluk döngüsü oluşturmanı sağlayabilir. Üstelik hediyeler bencil olmanın en masum halini yansıtır.

Başkalarına hedeflerine ulaşmak için yardımcı olmak seni mutlu eder. Başkaları için iyi şeyler yaparak mutlu olabilirsin. Elde ettiğin mutluluk anlık olmaz ve hayatını mutlu düşüncelerle sarılı hale getirebilirsin.

6. Tadını çıkar

İnsanların en çok ihmal ettikleri şey tadını çıkarmaktır. Bir şeyi yapmaktan keyif alıyorsan onun tadını çıkarmak gerekir. Çünkü bir şeyi keyifle yapmak iki açıdan büyük bir mutluluk kaynağı haline gelir.

Zihinsel bir zaman yolculuğu yapmayı başarabilirsin. Mutluluk konusunda paylaşımları sıkı sıkı takip edine Eric Barker‘ın en önemli önerilerinden birisi budur. Mutlu anılara yolculuk ederek anıların tadını çıkarabilirsin.

Anı yaşamayı öğrenebilirsin. Zihninin sürekli orada burada dolaşmasına engel olarak şu anki zamanda kalmasını sağlayabilirsin. Böylece mutluluğu yakaladığın an onun tadını çıkarabilirsin.

Tadını çıkarmak mutlu insanların en önemli alışkanlıklarından birisidir. Bu hayatta zamanının kısıtlı olduğunu unutmamalısın. Fırsatını bulduğun zaman başkalarına zarar vermeden keyif aldığın şeyi yapmaya çalışmalısın.

7. Mücadele et

Genel olarak söylemek gerekirse keyif aldığın şeyleri yapmazsın. Daha çok sana kolay gelen şeyleri yapmaya çalışırsın. Bu nedenle büyük hedefler belirlemeye çalışmanı ve bunun için mücadele etmeni tavsiye ederim.

Büyük hedefler için uğraş gösterirken sürekli engellerle karşılaşmak belki kendine olan güvenin azalmasına neden olabilir. Ancak hayat bir yolculuktur. Bu yolculuğun içerisinde büyümek ve öğrenmek vardır.

Telefon elindeyken sürekli video veya hikaye izlemek seni mutlu etmez. Meşgul olduğun zaman mutlu olursun. Çalışıp çabalamayı üzüntüyü yenmek için bir mücadele aracı olarak görmelisin.

Sahip olduğun becerileri geliştirmek stresli bir iştir. Kısa vadede gerçekten çok stres yaşayabilirsin. Ancak becerilerini geliştirmek uzun vadede seni mutlu eder. Bu konuda bana güvenebilirsin.

8. İyimser ol

İyimser olmak şaşırtıcı derece önemlidir. Özellikle kötü haberler aldığın zaman kötümser olmak haberin etkisini hafifletebilir ama mutlu olmak istiyorsan hayatın genelinde iyimser davranmalısın.

İlişkilerinde olumlu hayallere ve beklentilere sahip olan insanlar aşk ve güven konusunda çok daha iyi durumdadırlar. Bunun en büyük sebebi iyimser davranmalarıdır. Bu insanlar çok fazla problemle karşılaşmazlar.

İyimser davranarak kendine olan güvenini zirveye taşıyabilirsin. Zirveye taşınan bu güven durumu verimliliğin çok daha yüksek olmasını sağlar. Böylece hayatında çok daha başarılı olabilirsin.

Dürüst olayım, aşk büyük bir avuntudan başka bir şey değildir. Mutlu insanlar karşısındaki kişiyi olduklarından çok daha mükemmel görürler. Bu nedenle evliliklerde aranan ilk kriter iki kişinin birbirini sevmesidir.

9. Uykuya dikkat et

Mutlu düşüncelerle sarılı mutlu bir hayatın olmasını istiyorsan doğal kanunlara uymalısın. Acıktığında bir şeyler yemelisin. Yeri geldiğinde kısa süreli kestirmeler yaparak olumsuz düşünceleri ortadan kaldırmalısın.

Uyku son derece önemlidir çünkü sabah kalktığında hissettiğin ruh hali tüm gün geçerli olacak ruh halinin kendisidir. Uykunu almalısın. Yorgun olmak demek mutluluktan uzaklaşmak demektir.

10. Sıklığa dikkat et

Son olarak önerim bu olacaktır. Seni mutlu eden şeyleri yaparken sıklığa dikkat etmelisiniz. Çünkü mutluluk konusunda sıklık yoğunluktan çok daha etkilidir.

Büyük olayları seni mutlu edebilir ama büyük olayların yaşanma olasılığı oldukça düşüktür. Küçük şeylerden mutlu olmalısın ve bunların sık sık gerçekleşmesini sağlamalısın. Mutluluğu uzakta aramamalısın.

Umarım bu mutlu düşüncelerle mutlu olma konusunda sana yardımcı olmuştur. Senin eklemek istediğin bir şeyler var mı? Yazımı beğendiysen arkadaşlarınla paylaşabilir ve yazılarımdan haberdar olmak için aşağıdan ücretsiz abonelik gerçekleştirebilirsin.

Paylaşmaya ne dersin?
Kaan Karadeniz
Kaan Karadeniz

İstanbul Üniversitesi Bilgi ve Belge Yönetimi bölümünden mezunum. Yazı yazmayı ve araştırma yapmayı seviyorum. Psikolog, terapist, astrolog veya yaşam koçu değilim. Hedefim insanların hayatlarına değer katabilecek bilgileri onlarla buluşturmaktır.

2 Comments

 1. MERHABA Bende bir şiirle cevap vermek istedim
  MUTLULUK
  Mutlu ol anda kal / Sevgiyle barış
  Kucakla her anı / Mutluluk koy adını
  Bugün ile yarını benimse
  Hayat bir ilk / Gülümse bak / Farkında mısın
  Bu güzellikler bir umut / Güneş yansır pencerenden
  Mutluluk koy adını / Bak çerçevele
  Hayat anlamlı ve güzel / Yarına bırak bir iz
  Mutlu oldukça kendimizi yenileriz
  Açan güneşe bir bak / Işıl ışıl
  Mutlu olmak için önce huzur
  Mutluluk koy adını /Siz biz hepimiz
  Kucak açtıkça birbirimize koşarız
  İçindeki huzuru hep benimse
  Uzaklarda arama önemse
  Değerliyiz bugünde
  Anda kal mutlulukla / Sevgiyle beslen
  Bugün yarınlar hepimizin
  MUTLU BİR HAFTA SONU …

Yorum yapıp katkı sağla...