Mutlu bir aşk için 30 altın ilişki kuralı

Birçok insan için aşk aldatıcı ve kafa karıştırıcıdır. Bazıları için ise aşk sadece bir seraptır. Bir ilişkide olan bu insanlar hala gerçek aşkı deneyimleme şansına sahip değildirler. Her yeni ilişkinin en önemli aşk kurallarını takip ederek mutlu ve muhteşem bir aşka dönüşme şansı vardır.

Birçok şey gibi başarılı ve mutlu bir aşk birkaç kurala dayanır. Bu ilişki kurallarına uyum sağlayarak başarılı bir ilişki yürütebilirsin.

Birçok insan için aşk aldatıcı ve kafa karıştırıcıdır. Bazıları için ise aşk sadece bir seraptır. Bir ilişkide olan bu insanlar hala gerçek aşkı deneyimleme şansına sahip değildirler. Her yeni ilişkinin en önemli aşk kurallarını takip ederek mutlu ve muhteşem bir aşka dönüşme şansı vardır.

1. mutlu aşkın ilk kuralları

Sürüklenen bir ilişkiyi romantik bir ilişki haline getirebilecek birkaç ilişki kuralı vardır. Fakat bunlar önemsiz ve basit gözükebilirler. Onları elde etmek için çok çaba ve özveri gerekir. Aşık olmak kolaydır ama aşık olmak her zaman biraz çaba gerektirir. Bir ilişki üzerinde çalışmak kendini daha eğlenceli hissettiğin sürece iyidir.

 1. Bencil olmamak zor olsa bile sevgilini koşulsuz sevmeye çalışmalısın.
 2. Kalbinle ilgili meseleler söz konusu olduğunda sevgilinin bakış açısından düşünmelisin.
 3. Her ne kadar sevgiline sarılmak aklındaki son şey olsa bile mümkün olduğunca hızlı bir biçimde tartışmaya son verin.
 4. Cinsel ilişkiyi hiçbir zaman planlı olarak gerçekleştirmeyin. Çünkü bu ilişkinin sıkıcı olmaya başlamasına neden olur.
 5. Sevgilinle iletişim kurmalı ve aşkta beraber büyümenin yollarını bulmalısın. İletişim eksikliği varken bir aşkın ilerlemesi mümkün değildir.
 6. Sevgiline daha iyi bireyler olmak için alan yaratmalısın. En iyi ilişkinin bile gelişmek için zamana ihtiyacı vardır.
 7. Sürekli haklı çıkmaya çalışmayın. Bu, işler ve tartışmalar için ava çıkmana neden olur.
 8. Gerektiğinde, ilişkini etkilemeyecek ve sevgilini mutlu edecekse beyaz bir yalan söyleyin.
 9. Olumlu eleştiriden asla çekinmemelisin. Yapıcı bir şekilde söylediğin sürece sevgilinin daha iyi bir insan olmasına yardımcı olacaktır.
 10. Ne olursa olsun sevgiline omzunu uzatmalısın. Zor zamanlar bir ilişkinin test edilebileceği en doğru anlardır. Sevgilinin yanında olmalı ve fırtına dinene kadar ayrılmayı düşünmemelisin.

Yaşadığın ilişkinin senin için çok önemli olduğu ortadadır. Uzun vadeli bir aşka yelken açmak istiyorsan önce aşkın hayatta kalması için çaba göstermelisin. Bunun için destekleyici davranmalı ve özenli bir şekilde hareket etmelisin. İlk 10 altın kural bunu yapmana yardımcı olacaktır.

İlişkide nezaket uzun süreli bir iştir. Nazik bir kelime veya bir gülümseme olabilir. Bir süredir beraber olduğun için sevgiline karşı kibar olmamak gibi bir hata yapmamalısın. Çünkü tek bir hata ile onu kaybetmek zorunda kalabilirsin. İlgisizliği bir alışkanlık haline getirmen gerekir. Şefkat göstermeli ve sevgiyi göstermek için güçlü bir yol bulmalısın.

2. mutlu aşkı besleyici kurallar

Organize olan her şeyde kurallar düzeni sağlamak için vardır. Mutlu aşkı besleyici kuralları takip edersen ilişkini daha ciddi boyuta taşıyabilirsin. Bu kurallar hayatı değiştiren hatalar yapılmasını önlemek için gereklidir. Mutlu aşkı besleyici kuralları takip edersen ilişkini daha anlamlı hale getirebilirsin.

 1. Ne olursa olsun sevgilinle halk arasında tartışmaktan kaçınmalısın.
 2. Yıllardır beraber olduğun bir sevgilin olsa bile onunla baş başa yemeğe çıkmayı ihmal etmemelisin. Bu aşkı canlı tutar.
 3. Her zaman bakımlı ve özverili gözükmeye çalışmalısın. Bir ilişkide olmak demek kendini salman anlamına gelmemelidir.
 4. Zaman zaman büyük bir külfet gibi gelse bile sevgiline iltifat etmelisin. İltifatlar, senin için harcanmış olan çabaya özel bir teşekkür mahiyetindedir.
 5. Özel günleri kutlamayı unutmamalısın. Doğum günleri ve yıl dönümleri pek çok kez kendini tekrar edebilir ancak bunları yaparak aşkı canlı tutabilirsin.
 6. Asla kasti bir biçimde sevgilinin kötü hissetmesini veya kötü görünmesini sağlamaya çalışmamalısın. Bu ilişkiye zarar verebilecek kalıcı bir yara izi oluşmasına neden olur.
 7. Kin tutmadan affetmeyi öğrenmelisin. Bu olabildiğince zor bir şey olsa bile affetmek bir ilişkide en önemli gerçek aşk niteliklerinden biridir.
 8. Her koşulda sevgiline gönülden saygı göstermeyi ihmal etmemelisin.
 9. Sevgilinin zaman zaman başkalarına karşı anlık aşk yaşayabileceğini unutmamalısın. Bu zor bir düşüncedir. Ancak senin başkasına hayran olabilme şansın varsa onun da olmalıdır.
 10. Başkaları farklı şeyler söylese bile eşine ve içgüdülerine güvenmelisin.

İçinde bulunduğun ilişkide yaptığın hataları adil bir şekilde göz önünde bulundurduğun zaman ilişki kurallarına ihtiyacın olduğunu görürsün. Ama zaman zaman bu kurallarla yüzleşmen gerekir. Pek çok konuda arkadaşlarından veya yakınlarından çeşitli öneriler duyabilirsin. Bunlara uyum sağlamadan önce mutlu aşk kurallarına uyum sağlamalısın.

Tartışma kazanmak için mücadele etmemelisin. Çünkü elde edeceğin sonuç sadece hayal kırıklığı ve kin olacaktır. Sadece haklı çıkmak için uğraşmayıp aynı zamanda bir şeyler öğrenmek için çaba göstermelisin. Aradaki anlaşmazlığı sonlandırmak için geri bir adım atmalı ve ne tür bir katkı ile işleri yoluna koyabileceğini düşünmelisin.

3. başarılı aşk için ilişki kuralları

Birine aşık olduğunda her zaman bir adım önde hareket etmeye çalışırsın. Zevklerin değişir ve ona karşı ilgi duymaya başlarsın. Ancak zaman geçtikçe sana ait karanlık kalan taraflar aydınlanmaya ve biraz çirkin kısımlar dışarı sızmaya başlar. Bencillik aşkın etrafını sarar ve müdahale etmediğin zaman onu ele geçirir.

 1. Öfkelensen veya hayal kırıklığına uğrasan bile asla sevgiline karşı homurdanmamalı ve kötü sözler söylememelisin.
 2. Sevgilinle birlikte kaliteli zaman geçirmeye çalışmalısın. İlişki büyüdükçe birbirine tekrar tekrar aşık olmanın farklı bir yolu yoktur.
 3. Çocuklar gibi davranın. Birkaç yastık kavgası ve sevimli bir güreş kimseye zarar vermez. Aksine bunlar ilişkiden zevk almanıza yardımcı olur.
 4. Sevgiline karşı sıradan biri olmalısın. Aşkını anlatmak için her zaman özel şeylere ihtiyacın yoktur. Kendiliğinden oluşan sürprizler her zaman planlı sürprizlerden daha iyidir.
 5. Hiçbir ilişkinin aynı olmadığı gerçeğiyle yüzleşmelisin. Başkasının ilişkisinden bir şeyler öğrenmek yerine kendi ilişkinin başarısına odaklanmayı düşünmelisin.
 6. Elektronik cihazlardan bir müddet uzak kalıp sadece sevgiline vakit ayırmayı düşünmelisin. Ona önemli olduğunu hissettirmeye çalışmalısın.
 7. Herhangi bir karşılık beklemeden zamanını ve aşkını ona ayırmalısın. Sadece kendi ihtiyaçlarını değil onun ihtiyaçlarını da göz önünde bulundurmak için çaba göstermelisin.
 8. Ona nasıl yardımcı olabileceğini düşünmelisin. Zor zamanlarda her zaman yaptığından daha fazlasını yapabilme cesaretini göstermelisin.
 9. Gerektiğinde fedakarlık yapmalısın. Sevgilin bugün dışarı çıkmak istemiyorsa ısrarcı olmamalı, onun istediğini yapmalısın. Zaman zaman yaşanacak depresyon problemlerine karşı hazırlıklı olmalısın.
 10. Mutlu olmak istiyorsan mutluluk sunman gerekir. Gereksiz yere onu üzmemeli ve kabul edilebilir olduğu sürece onun yoluna gitmeye çalışmalısın.

İlişki kuralları basit görünebilir ancak bunlara uyum sağlamak biraz zordur. Kuralları takip etmek başarılı bir ilişki ve başarısız bir ilişki arasındaki farkı ortaya çıkaracaktır. Gerçekten hissettiğin aşkı bir hazine olarak görüyorsan bu kurallara uyum sağlamayı düşünmelisin. Emin ol, bundan pişman olmayacaksın.

Umarım bu bilgiler mutlu bir aşk sürmeni sağlayacak ilişki kurallarıyla tanışmana yardımcı olmuştur. Eklemek istediğin bir şeyler varsa hemen yorum yapabilir veya yazımı beğendiysen onu arkadaşlarınla paylaşabilirsin.

Paylaşmaya ne dersin?
Kaan Karadeniz
Kaan Karadeniz

İstanbul Üniversitesi Bilgi ve Belge Yönetimi bölümünden mezunum. Yazı yazmayı ve araştırma yapmayı seviyorum. Psikolog, terapist, astrolog veya yaşam koçu değilim. Hedefim insanların hayatlarına değer katabilecek bilgileri onlarla buluşturmaktır.

Yorum yapıp katkı sağla...