Aşkın çeşitleri nelerdir?

Aşk eğlenceli bir şeydir. Renk tonu çoktur. Her rengi denemek pek mümkün değildir. Buna rağmen aşk hala hepimizin hayallerini süsleyen bir şeydir. Hayatın boyunca kendini birçok farklı aşk hikayesinin içerisinde bulacaksın. Yaşadığın aşkın çeşidini öğrenerek şimdiden her şeye hazırlıklı olabilirsin.

Aşk çeşitlerinden sana düşen payı çoktan almış olabilirsin. Ancak ne olursa olsun hala tecrübe edinmemiş olduğun aşk çeşitleri olabilir.

Aşk eğlenceli bir şeydir. Renk tonu çoktur. Her rengi denemek pek mümkün değildir. Buna rağmen aşk hala hepimizin hayallerini süsleyen bir şeydir. Hayatın boyunca kendini birçok farklı aşk hikayesinin içerisinde bulacaksın. Yaşadığın aşkın çeşidini öğrenerek şimdiden her şeye hazırlıklı olabilirsin.

1. platonik aşk

Platonik aşk, her aşk türü düşünüldüğünde en basit olandır. Herhangi bir bağ yoktur, cinsel ilişki niyeti de yoktur. Genellikle çok küçük yaşta yaşadığımız, saf ve arkadaş canlısı bir şeydir. Platonik aşkın zor yapan ise asla erişemeyecek bir şeyin sürekli önünde durması ve karşılık alamadığın zaman yaşadığın mutsuzlukla baş başa kalmaktır.

Platonik aşkı genelde yakın çocukluk arkadaşlarıyla ve bazen kendinden daha büyük kişilerle paylaşırsın. Bir arkadaşını gerçekten çok özlediğini hatırladığın bir an var mı? Doğruyu söylemek gerekirse senin için ilk platonik aşk budur. Ona karşı duyduğun özlemin tarifini yapabilmek güçtür.

2. Çılgınca aşk

Hiç birine çarpılmış gibi aşık oldun mu? Elbette olmuşsundur. Bu türde ilk aşk, onu gördüğünde elinin ayağına dolaşmasıdır. Onu gördüğün zaman yaşadığın aptalca sırıtışına neden olan tatmin duygusudur. Her ne kadar hayatını bir dönem ona bağlamış olsa bile bu güzel bir deneyimdir.

Öte yandan çarpılma gibi olan aşkı takip çılgınca aşk diye bir şey vardır. Bu aşk çeşidi biraz daha yoğun ve tuhaftır. Birini deli gibi sevdiysen ne demek istediğimi daha kolay anlayabilirsin. Bazen, birisi için yoğun bir isteksizlik duyabilirsin. Ancak bu konuda bir şey yaparak mutlu düşünceleri dağıtmak istemezsin.

3. karşılıksız aşk

Bunu platonik aşk ile karıştırmamak gerekir. Çünkü ikisi farklı şeylerdir. Karşılıksız aşk, kalp atışlarıyla doludur. Neredeyse hepimizin yaşadığı bir aşk türüdür. Birini sevdiğin ve o kişinin senden asla hoşlanmayacağını bildiğin tam anlamıyla korkutucu bir tek taraflı aşktır. Bu aşkın kaderinde kullanılmak veya aldatılmak vardır.

Bu tür bir aşktan asla mutluluk alamayacağını bildiğin halde her geçen gün kendini biraz daha fazla aşık hissedersin. Karşılıksız aşk, aşka kötü bir isim veren aşk türüdür. Ama ne olduğunu bilirsin. Karşılıklı aşk, aşkın gerçek değerini anlamana ve hissetmene yardımcı olur.

4. takıntılı aşk

Takıntılı bir sevgili veya eşine bağımlı olan biriysen senin yaşadığın aşk tam olarak budur. Yanında özel biri olmadan kendini çaresiz ve yalnız hissediyor musun? Daha önce takıntılı bir sevgili olduysan hayatında neler olup biteceğini az çok tahmin eden biri olmalısın. Günün birinde kaldırımın kenarına bırakılacak olman şaşırtıcı değildir.

Takıntılı aşk genellikle ilk kez aşk yaşayan acemilerin deneyimidir. Muhtemelen korkutucu karşılıksız sevgi ile uğraşmak zorunda kaldıklarında yakalandıkları çözüm gibi görünen bir sorundur. Takıntılı aşıklar korkarlar, güvensizlik duyarlar ve ilişki konusunda takıntılı olurlar. Sevdiğin birini kaybetmekten korktuğumuzda hepimiz bu aşkı yaşarız.

5. bencil aşk

Bencil aşk zekice kurgulanmıştır. Bu ilişki her ne kadar iki kişiyi içerse bile aynı zamanda bir kişiye aşık olan iki kişiyi de içerebilir. Sevgilin seni seviyor olabilir ama sen aslında seni seviyor ve bundan keyif alıyorsundur. Bencil aşk, sevgiline veya onun mutluluğuna değer vermediğin narsist bir sevgi türüdür.

Bencil aşkta sadece kendini önemsersin. Kendini karşındaki insana tam olarak aşık olmadığın bir durumda olursan bencil bir sevgili olursun. Bencil sevenler oldukça zekidirler. Karşıdaki kişiden ne alacaklarını öğrenebilmek için bir ilişki içine girerler. Hiç daha havalı görünmek için çaba gösteren biriyle çıktın mı? Bencil aşkın kurbanısın.

6. anlık aşk

Anlık aşk tam anlamıyla en tatlı aşk türüdür. Bu tür aşk çok sıradandır ve kısa süre sonra unutacak olduğun bir insanı içerir. Sadece birkaç saniye sürer ama bazen daha az veya daha uzun sürdüğü olur. Üstelik anlık aşkta karşıdaki canlının bir insan olmasına gerek yoktur.

Bu aşkı ilk görüşte aşk olarak tanımlamak mümkündür. Ancak buna rağmen geceleri birlikte uyumak isteyeceğin bir şey değildir. YouTube’ta bir videoda gördüğün kediye “çok ama çok tatlı” dediğin an yaşadığın aşk şekli budur. Bu nedenle bu aşk türünü çok sık yaşarız ama kısa süreli olduğundan etkisi yok denecek kadar azdır.

7. aynı cinsiyet aşkı

Bunu aslında pek fazla abartmaya gerek yoktur. Aynı cinsiyet aşkını daha çok saygı ve hayranlık üzerinden açıklamak gerekir. Çünkü bu tür aşkta cinsel yönelim oldukça düşüktür. Örneğin, seninle aynı cinsiyete sahip olan bir ünlüye karşı duyduğun hayranlık bu aşka verilebilecek en doğal örnektir.

Aynı cinsiyet aşkı bir arkadaşını gördüğünde yaşadığın yoğun bir mutluluk ile açıklanabilir. İkiniz de dürüst davranırsınız, kucaklaşmazsınız ve birbirinizden bir beklentiniz yoktur. Ancak ne olursa olsun bu kişiyi çok seviyorsun ve ona karşı saygı duyuyorsundur. Bu kişi bir erkek arkadaş, bir kız arkadaş veya arkadaşının sevgilisi olabilir.

8. şehvetli aşk

Şehvetli aşk sarıldığın zaman cinsel bir uyarılma hissettiğin kişiye karşı duyduğun aşktır. Daha önce bu durumda olduysan şehvetli aşk yaşamış birisin demektir. Şehvetli aşk, birisine karşı çok yoğun cinsel ilgi duymakla alakalıdır. Bunu normal romantik aşk ile karıştırmamak gerekir.

Şehvetli aşkın merkezinde cinsel ilişki vardır. Birisiyle ilişkini sırf cinsel ilişki için sürdüren biriysen yaşadığın aşkın şehvetli aşk olduğunu bilmelisin. Muhtemelen ona karşı hatırladığın tek şey yatakta birbirinizden memnun olduğunuz anlardır. Yaşadığın ilişki ağaçlar ve çiçeklerden çok yatakta dönüyorsa o bir şehvetli aşktır.

9. Romantik aşk

Kelebekler, kuşlar, mutluluklar ve o hissedildiğinde büyük bir rahatlama hissi veren duygu. Romantik aşk tam anlamıyla “harika bir şey” diyeceğin türden bir aşktır. Aşkın en iyi hali, en güzel hali ve en özlü halidir. Bu tür bir aşkı bulduysan yitip gitmesine izin vermemeli, onu daima yaşatmalısın.

Midende kelebeklerin çırpınışlarını hissediyorsan, dünya gözüne daha güzel görünüyorsa ve ne yaparsan yap yüzündeki sırıtışı düzeltmeyi başaramıyorsan romantik aşkın oku seni bulmuş demektir. Her zaman sevgilinle olmak istersin ve birlikte olmadığın zaman bile onu düşünürsün. Mutlusundur ve sevgilin mutludur. Dünya artık çok daha güzel bir yerdir.

10. Koşulsuz aşk

Koşulsuz aşk kutsanmış bir aşktır. Birbirine karşı bu özel sevgi türünü yaşayan insanları bulmak gerçekten zordur. Çünkü bu aşk çoğu insanın denemek isteyeceği bir şey değildir. Genelde bir inanç sıçraması gerçekleşirse, gerçek aşkın gerçekten nasıl hissettirdiğini anlarsın.

Birini kendinden daha çok seviyor musun? Dünyadaki pek çok şeyi bir kenara atıp sadece sevgilinle ilgileniyor musun? Muhtemelen koşulsuz aşk yaşıyorsun. Koşulsuz aşk, peri masallarının ve aşk romanlarının konusudur. Eğer sevgilinle birbirini önemsiyor ve aynı zamanda birbirinizi bencilce sevmiyorsanız koşulsuz aşkın kahramanlarısınız demektir.

Umarım bu bilgiler aşkın çeşitleri nelerdir sorusuna bir cevap bulmana yardımcı olmuştur. Eklemek istediğin bir şeyler varsa hemen yorum yapabilir veya yazımı beğendiysen onu arkadaşlarınla paylaşabilirsin.

Paylaşmaya ne dersin?
Kaan Karadeniz
Kaan Karadeniz

İstanbul Üniversitesi Bilgi ve Belge Yönetimi bölümünden mezunum. Yazı yazmayı ve araştırma yapmayı seviyorum. Psikolog, terapist, astrolog veya yaşam koçu değilim. Hedefim insanların hayatlarına değer katabilecek bilgileri onlarla buluşturmaktır.

Yorum yapıp katkı sağla...