Kendini tanımanı sağlayacak 13 etkileyici kitap

Keyifle okunacak kitapların başında insana kendisini anlatan ve kendisini bulmasını sağlayan kitaplar gelir. Bu kitaplarla vakit geçirmek insanı gerçek anlamda keyiflendirir. Bir yandan kendini tanımaya çalışırken, diğer yandan insan psikolojisi hakkında daha yeni şeyler öğrenebilirsin.

Keyifle okunacak kitapların başında insana kendisini anlatan ve kendisini bulmasını sağlayan kitaplar gelir. Bu kitaplarla vakit geçirmek insanı gerçek anlamda keyiflendirir. Bir yandan kendini tanımaya çalışırken, diğer yandan insan psikolojisi hakkında daha yeni şeyler öğrenebilirsin.

Kim olduğumu, ne istediğimi ve tam potansiyelime nasıl ulaşabileceğimi keşfetmeme yardımcı olacak bir kitap okumayı her zaman severim. Bu kitaplardan bazılarını seninle paylaşmak istiyorum. Kitapları okumadan önce kendini tanımak ile ilgili yazıma göz atmayı düşünebilirsin.

1. Akışa Teslim Olmanın Sırrı

akışa teslim olmanın sırrı guy finleyAkışa Teslim Olmanın Sırrı, ilk kez orijinal dilinde 1991 yılında yayınlanmıştır. Kitabın tek bir amacı bulunmaktadır. Bu amaç her şeyi bir kenara bırakıp kendi hayatını geri kazanmana yardımcı olmaktır. Bu geri kazanış içinizde gizli olan “gerçek seni” bulmakla ilgilidir.

Hayat, geçmişte yaşadıkların ve elde ettiğin tecrübelerin etkisinde devam eder. Fakat aynı zamanda şu an yaşadığın olaylardan ötürü oluşan stresi beraberinde getirir. Bu duruma müdahale etmediğin her gün etki altında kaldığın yük artış gösterir.

Bu durumdan kurtulmak istediğinde ise gerçek seni keşfetmen gerekir. Guy Finley tarafından yazılmış olan bu kitap gerçek seni keşfetmek için teknikler ve ipuçları içerir. Bu teknikleri ve ipuçlarını kendi hayatına uyarlayarak mutluluğu yakalamayı başarabilirsin.

2. Alışkanlıkların Gücü

alışkanlıkların gücü caharles duhiggAlışkanlıkların Gücü, ilk kez orijinal dilinde 2011 yılında yayınlanmıştır. Oldukça popüler bir kitaptır. Sadece kendini tanımana destek olacak bir kitap değil aynı zamanda alışkanlıklarını kontrol altında tutmana yardımcı olabilen bir eserdir.

Alışkanlıklar rastgele oluşmazlar. Kaderin bize sunduğu rastlantılardan değildirler. Alışkanlıklar iradenin gözetiminde meydana gelirler. Bu alışkanlıklar hayatını her anlamda etkilerler. Sonunda alışkanlıklarının bir getirisi olarak önüne sunulan yemeği afiyetle yemek durumunda kalırsın.

Charles Duhigg, alışkanlıklarını kontrol altında tutarak kendini başarıya ikna edebileceğinden bahseder. Alışkanlıklarını tanıdığın zaman kendini tanımayı başaracağın için daha dengeli, mutlu, eğlenceli ve verimli bir hayata sahip olabilirsin.

3. Duygusal Zeka: Neden IQ’dan Daha Önemlidir?

duygusal zeka daniel golemanDuygusal Zeka: Neden IQ’dan Daha Önemlidir?, orijinal dilinde ilk kez 1995 yılında yayınlanmıştır. Zihnimizin rasyonel ve duygusal olmak üzere ikiye ayrıldığını ifade eden Daniel Goleman, bu iki zihnin kaderimizi nasıl etkilediğini ortaya koyar.

Duygusal zeka attığın her adımda baskın bir biçimde ortaya çıkabilecek kadar güçlüdür. Bu gücün farkında olmadığın zaman kendini tanımayı başaramazsın. Eğer bu gücü fark edersen kendini tanıyabilirsin. Ayrıca duygusal zekanı daha iyi kullanabilmeyi öğrenebilirsin.

Daniel Goleman, duygusal zekanın doğuştan geldiğini düşünmez. Duygusal zekanın geliştirilebilir olduğuna inanan başarılı yazar, insanın duygusal zekayı anlayabilmesi için önce kendisini tanımasını gerektiğine değinir. Çünkü insan davranışlarını duygusal zekasını kullanarak gerçekleştirir.

4. İnsanın Anlam Arayışı

insanın anlam arayışı viktor e. franklİnsanın Anlam Arayışı, ilk kez orijinal dilinde 1946 yılında yayınlanmıştır. Kitap yazarı Viktor E. Frankl’ın İkinci Dünya Savaşı sırasında esir bulunduğu soykırım kampında yaşadıklarını anlatır. Bu açıdan aynı zamanda tarihe tanıklık etmeni sağlar.

Kitabın verdiği mesaj açıktır; kendini gerçekten tanımak istiyorsan kendin açısından hayatın anlamını ortaya koymalısın. Hayat senin için ne anlama geliyorsa onun için mücadele etmeyi sürdürmelisin. Bu mücadelenin ilk aşaması elbette gerçek kimliğini ortaya çıkarmaktır.

Viktor Emil Frankl, esir tutulduğu dört farklı kamptan sağ çıkmayı başarmış bir isimdir. Hayatta kalış hikayesini başkalarına anlatmayı tercih etmiştir. Çünkü aynı zamanda hayata bir anlam kazandırmaya çalışmıştır. İnsanın belirli şeylere takılı kalmadan yoluna devam etmesi gerektiğini belirtir.

5. Kendini İçinde Ara

kendini içinde ara chade-meng tanKendini İçinde Ara, orijinal dilinde ilk olarak 2012 yılında yayınlanmıştır. Kitapta insanın normal yaşantısında ve iş hayatında duygusal zekasını geliştirmesini sağlayacak yöntemlerden ve ipuçları bahsedilir. Bundan söz eden ise arama motoru devi Google’da çalışmış bir isimdir.

Google’ın ne kadar başarılı bir marka olduğunu söylemeye sanırım gerek yok. Bu başarının ardındaki isimler ise Chade-Meng Tan gibi ofis içerisinde çalışan kişilerin mutlu, huzurlu ve kendini tanıyan bireyler olmasını sağlayan isimlerdir.

Hiç kuşkusuz bu kitap bir rehber niteliği taşıyacaktır. En azından kişisel gelişimin için sana yol gösterecektir. Google çalışanlarına yol göstermiş ve onları mutlu ederek performanslarını yükseltmeyi başarmış bir insandan dinleyebileceğin pek çok farklı öğüdün olduğuna eminim.

6. Mutlu Olma Sanatı

mutlu olma sanatı bertrand russellMutlu Olma Sanatı, orijinal dilinde ilk kez 1924 yılında yayınlanmıştır. Kitap için Bertrand Russell’in “mutluluk tarifi” adlandırması yapılmıştır. Yazarın kalemiyle kitabın içerisinde adım adım kendinizi keşfe çıkarsın. Kitabın en önemli özelliği tam olarak budur.

Bu keşif sırasında seni mutsuz eden, keyifsiz hale dönüştüren ve olumsuz etkileyen deneyimleri tespit edersin. Sonucunda biraz fedakarlık yapıp sahip olduğun bu negatif deneyimlerle mücadele etmen gerekir. Kitap bu konuda hazırlıkları en iyi şekilde yapmanı sağlar.

Kendinizi tanımak sadece pozitif yönlerini açığa çıkartmakla bitmez. Aynı zamanda negatif yönlerini açığa çıkartıp onları yenmen veya en azından onlarla mücadele etmen gerekir. Bu kitap bunu yapabilmek için sana yol gösterebilecek niteliktedir.

7. Mükemmel Olmamanın Hediyeleri

mükemmel olmamanın hediyeleri brene brownMükemmel Olmanın Hediyeleri, orijinal dilinde ilk olarak 2010 yılında yayınlanmıştır. Kitap, her gün kitlesel olarak size yönlendirilen mesajlardan vazgeçerek kendini aramaya çıkman için seni teşvik etmeye çalışır.

Kitapta bahsedilen kitlesel mesajlar medyanın veya çevremizdekilerin bizi dönüştürmek istediği insan modelidir. Bu insan modeli sürekli olarak mükemmeli arayan ve mükemmeli kovalayan bir bireydir. Peki gerçekten mutlak bir mükemmellik söz konusu mudur?

Bu kitap sayesinde aradığın cevabı bulabilir ve mükemmel olmayı bir kenara bırakarak kendin olmaya çalışman gerektiğini öğrenebilirsin. Kitabı okurken bir yandan hayatını sorgularsın ve insanların seni onlar gibi bir rol modele dönüştüğünü hemen anlayabilirsin.

8. Simyacı

simyacı paulo coelhoSimyacı, orijinal dilinde ilk kez 1988 yılında yayınlanmıştır. Kitap bir roman olmasına rağmen pek çok okuyucu tarafından hayata anlam kazandıran bir kitap olarak görülür. Ben de aynı görüşteyim, en azından içeriğinin bu yönde olduğunu düşünüyorum.

Simyacı, Santiago adındaki bir çocuğun kendi kurduğu efsanenin peşinden gitmesini konu alır. Zihin açıcı kitaplar arasında yer alan bu kitap pek çok kitap listesinin müdavimlerinden biridir. Bu nedenle çoğu listede karşına çıkmış olabilir.

Kendi içinde yer alan hazinenin peşinden giden ve bu hazineyi bulmak için her şeyi göze alabilen bir çocuğun hikayesini okumak istemez misin? Sanırım istersin. En azından kendini bulmak isteyen bir insan olarak bu kitabı mutlaka okumayı düşünmelisin.

9. Sosyal Zeka: İnsan İlişkilerinin Yeni Bilimi

sosyal zeka daniel goleman kitapSosyal Zeka: İnsan İlişkilerinin Yeni Bilimi, orijinal dilinde ilk kez 2006 yılında yayınlanmıştır. Daniel Goleman, insan psikolojisinde farklı bir yola gitmeyi tercih ederek insanların bağlantı kurmaya zorunlu olduğunu ve bu bağlantıların insanın hayatının her yönünü etkilediğini ifade eder.

İnsan başkalarını düşünerek hareket etme konusunda isteksiz kalabilir. Fakat başarılı bir insan olmak istiyorsa bunu gerçekleştirmek durumundadır. Aslına bakarsan sosyal zeka bu tür zorunlukların bir getirisidir.

İnsanlar birbiriyle iletişim kurarak yaşarlar ve bu iletişim sosyal zekayı ortaya koyar. Bu nedenle kendini tanımaya çalışırken aynı zamanda çevrenizde insanları tanıman gerekir. Böylece bütünsel anlamda kendini en iyi şekilde tanımış olursun.

10. Şimdinin Gücü

şimdinin gücü eckhart tolleŞimdinin Gücü, orijinal dilinde ilk olarak 1997 yılında yayınlanmıştır. Kitabın verdiği mesaj gayet açıktır: Anı yaşamalısın. Çünkü ancak anı yaşayarak mutlu olabilirsin. Mutlu olduğun zaman ise kendini tanımak için daha farklı fırsatlar elde edersin.

Verilen mesaj seni heyecanlandırmamış olabilir. Sen kendinizi tanımayı amaçlayan bir insan olarak anı yaşamaktan herhangi bir anlam çıkaramamış olabilirsin. Bu çok doğal bir durumdur. En azından ne yaptığını henüz bilmiyorsan.

Fakat kendini tanımaya çalışan bir insan olarak zaman içerisinde geçmişe bağlı kalmadan yaşamayı bilmeniz gerektiğini öğrenirsin. Anı yaşayıp mutlu olmak bu yönden sana çok daha anlamlı gelmeye başlayacaktır. Zamanla bunu başarabilecek ve istediğin noktaya gelebileceksin.

11. 101 Tedavi Edici Öykü

101 tedavi edici öykü george w. burns101 Tedavi Edici Öykü, orijinal dilinde ilk olarak 2001 yılında yayınlanmıştır. Kitap aslında psikolojik danışmanlar için yazılmış bir kitaptır. Buna rağmen normal bir kullanıcı olarak ondan fayda sağlamak pekala mümkündür.

Tekrar etmek istiyorum, kitap terapistler için tam bir altın madeni görevi görür. Fakat aynı zamanda kendini arayan veya bazı önemli sorulara cevap arayan herkes için son derece değerlidir. Kitapta yer alan öyküler insanın içinde saklı olan gücü ve kaynağı yeniden keşfetmesini sağlar.

12. Mutluluğun Formülü

mutluluğun formülü stefan kleinMutluluğun Formülü, orijinal dilinde ilk olarak 2002 yılında yayınlanmıştır. Bu son derece faydalı kitabın hazırlanmasında emeği geçen isimler beyin bilimindeki en son araştırmaların yardımıyla mutluluğun doğasını keşfe çıkarlar.

Peki bundan bize ne? Mutluluk insanın keşfinin bir parçasıdır. Bu keşif ile ne kadar erken ve kolay bir biçimde karşılaşırsan senin için o kadar iyi olur. Kitap son derece kolay okunur yapısıyla bunu başarmanı sağlayacak ve kendini tanımana yardımcı olacaktır.

13. Zihin Nasıl Çalışır

zihin nasıl çalışır steven pinkerZihin Nasıl Çalışır, orijinal dilinde ilk olarak 1997 yılında yayınlanmıştır. Kitabın yazarı bilişsel bilimin en önemli isimlerinden biri olan Steven Pinker’dır. Kitapta zihnin ne olduğu, nasıl geliştiği ve belirli bölümlerinin düşünme, duyma ve hissetme gibi durumlara nasıl izin verdiği açıklanır.

En başından belirtmem gereken bir husus varsa bu kitabın biraz okunmasının zor olmasıdır. Çok fazla bilimsel terim vardır ama içi gerçekten dopdoludur. Fakat ne olursa olsun kendini daha iyi tanımana yardımcı olacağı için kayda değer bir eserdir.

Paylaşmaya ne dersin?
Kaan Karadeniz
Kaan Karadeniz

İstanbul Üniversitesi Bilgi ve Belge Yönetimi bölümünden mezunum. Yazı yazmayı ve araştırma yapmayı seviyorum. Psikolog, terapist, astrolog veya yaşam koçu değilim. Hedefim insanların hayatlarına değer katabilecek bilgileri onlarla buluşturmaktır.

Yorum yapıp katkı sağla...