Okunması gereken zihin açıcı 10 kitap

Okumak eğlenceli ve güçlü bir iştir. Hayatımda yaşadığım başarıların çoğuna okumanın katkıda bulunduğunu söyleyebilirim. Burada, bir ömür boyu okuyabileceğin zihin açıcı kitaplardan bazılarını paylaşacağım. Böylece okuduğun kitaplardan ekstra bilgiler edinmeyi başarabilirsin.

Okumak eğlenceli ve güçlü bir iştir. Hayatımda yaşadığım başarıların çoğuna okumanın katkıda bulunduğunu söyleyebilirim. Burada, bir ömür boyu okuyabileceğin zihin açıcı kitaplardan bazılarını paylaşacağım. Böylece okuduğun kitaplardan ekstra bilgiler edinmeyi başarabilirsin.

Aşağıdaki kitaplar herhangi bir önem sırasına göre seçilmemiştir. Dilediğin kitabı alıp okumaya başlayabilirsin. Hangi niteliğe (alışkanlık geliştirme, konuşma becerisi geliştirme vb.) daha fazla ihtiyacın olduğunu düşünüyorsan o kitabı okuman çok daha doğru olacaktır.

Alışkanlıkların Gücü

alışkanlıkların gücü caharles duhiggSıradan başlangıçlardan hoşlanırım. Bu bir alışkanlık öyle değil mi? Ben alışkanlığımın farkında olan bir bireyim ama her zaman bu kadar şanslı olamayabilirim. Günlük uğraşlarımın arasında bazı alışkanlıklarım kaybolup giderler.

Hangi alışkanlıklara sahip olduğumun bir listesini yapamam ama nelerin değerli alışkanlık olduğunu öğrenebilirim. Nasıl mı? Bu soruya Charles Duhigg cevap verecek. Alışkanlıkların Gücü bir insanın sahip olabileceği alışkanlığı kapsamlı bir biçimde ele alan bir eserdir.

Asla Yalnız Yeme

asla yalnız yeme keith ferrazziİnsanlar arasında gerçekleşen ilişkileri anlamlandırmak demek hayatta çok daha başarılı olabilmek demektir. Ayrıca zihninin çok daha farklı biçimde çalışabilmesini sağlama anlamına gelir. Çünkü, insanlar arasındaki ilişkileri anlamlandırmaya çalışmak karşındaki kişilere değer katmanı sağlar.

Asla Yalnız Yeme insanlar ile ilişki kurarken çıkarlarını düşünmek yerine onlara değer katman gerektiğini öğretir. Hayatının çok daha farklı noktada olmasını istiyorsan ve zihin açıcı bir kitap ile kişisel gelişim yolculuğunu sürdürmek istiyorsan bu kitap tam sana göre diyebilirim.

Çizginin Dışındakiler

çizginin dışındakiler malcolm gladwellBaşarıyı konu alan Çizginin Dışındakiler, başarıya ulaşmış kişileri ele alır. Akıllıca çalışmanın ne demek olduğunu sana öğretir. Çok çalışma ile akıllıca çalışma arasında bir tercih yapmanı sağlayacak olan bu kitap ile başarılı insanların arasına dahil olabileceksin.

Başarıya ulaşmak için hayatın boyunca pek çok fırsata sahip olabilirsin ama neler yapman gerektiğini her zaman anlamayabilirsin. Bu kitabı okuyarak zihin açıcı bilgilere sahip olabilir ve hedefine doğru ilerlerken doğru adımları atmayı başarabilirsin.

Dost Kazanma ve İnsanları Etkileme Sanatı

dost kazanma ve insanları etkileme sanatı dale carnegieListenin en değerli kitabı Dost Kazanma ve İnsanları Etkileme Sanatı adını taşır. Kişisel gelişim konusuyla ilgilenen herkesin kütüphanesinde yer alan bu kitap zihin açıcı bilgileri içerisinde barındıran eskimeyen bir eserdir. Bu nedenle pek çok kişi tarafından önerildiğini görebilirsin.

Bu kitap, insanın sahip olduğu duygusal zekayı nasıl kullanabileceğini anlatır. İster iş hayatın istersen sosyal hayatın çerçevesinde duygusal zekanı dilediğin her noktada kullanabilirsin. Önemli olan durum ise duygusal zekayı nasıl kullanabileceğini bilmendir.

Etkili İnsanların Yedi Alışkanlığı

etkili insanların 7 alışkanlığı stephen r. coveyBu kitabı aslında daha detaylı bir biçimde ele almak isterdim. Bu kitap zamansız ve sınır tanımayan prensiplere yer veren bir eserdir. Söz konusu prensipler insanların sahip olabileceği alışkanlıklardır. Etkili İnsanların Yedi Alışkanlığı bunu açık bir biçimde ortaya koyar.

Başarıya giden yolda en büyük destekçin olacak kitaplardan yararlanırken bu tür zihin açıcı eserleri göz önünde bulundurman gerekir. Başarmak istediğin hedefi dalda duran elma olarak düşünürsen tek sıçrayışta onu yakalayıp dalından düşürebilecek kadar istekli olman gerekir.

Kozmos

kozmos carl saganEsrarengiz, gizemli ve zihin açıcı… Kozmos. Evreni tanımaya hazır mısın? Hazırsan bu kitabı okumaya başlamak atabileceğin en anlamlı adımlardan birisidir. Evrenin ne kadar geniş olduğunu biliyor musun? Evrende yer alan diğer unsurlar hakkında bir bilgin var mı?

Peki evrenle alakalı daha önce kafanızda oluşan herhangi bir soru oldu mu? Evrenin büyük olduğunu söylememe gerek ama onu tanımak için ayıracağın vaktin büyüklüğüne diyecek sözüm yok doğrusu. Şimdiden keyifli okumalar diliyorum.

Simyacı

simyacı paulo coelhoHatırlamaya çalışayım. Bu kitabı kaç kez tavsiye ettim? Rakamları aklımda tutamıyorum ama çok olmuş olabilir. Simyacı her telden bir eser olarak karşımıza çıkıyor. Bir anlamda onun hem bir kurgusal eser hem de bir kişisel gelişim kitabı olduğunu söyleyebilirim.

Simyacı özel bir kitaptır. İçindeki bilgiler, karakterin yolculuğu, başlangıçtaki yeri ve sondaki yeri çok ilgi çekicidir. Okuyup tekrardan okumak isteyeceğin özel eserler arasında yer alır. O halde mutlaka kütüphaneni süsleyen kitaplardan biri olmalıdır.

Kendime Düşünceler

kendime düşünceler marcrus aureliusMarcus Aurelius Antoninus Augustus, 161 yılında başlayan imparatorluk serüveni tam 19 yıl sürmüştür. Roma’ya hükmeden bu kutlu imparator, bütün insanların eşit olduğu ilkesini savunan bir isimdir. Kendime Düşünceler ise binlerce yıl sonrasına kalmış nadide eseridir.

O zamanlar yazılı olan güçlü ilkeler bugün dahi geçerlidir. Güçlü bir kitap olduğu için onu kütüphanenin başyapıtı yapabilirsin. Dilinin biraz garip olduğu konusuna değinmem gerekir. Ama biraz çabalayarak çok değerli bilgiler edinebilirsin.

İnsanın Anlam Arayışı

insanın anlam arayışı viktor e. franklÖnermekten bıkmayacağım bir başka kitap budur. Kitabın yazarı ölüm dehşetine bizzat şahit olmuş bir isimdir. İnsanlara yapılmış olan en büyük zulümden kaçma başarısını göstermiştir. İnsanın Anlam Arayışı, Victor Frankl’ın büyük soykırımda hayatta kalma felsefesini anlatan bir eserdir.

Elbette sadece bununla sınırlı değildir. İşkenceyle ve ölümle burun buruna gelmiş bir insanın hayata bakış açısını öğrenmiş olacaksın. Bu bakış açısı hayatının ne kadar değerli olduğunu sana gösterecek, zihnini açacak ve aynı zamanda hayata daha farklı bakmana yardımcı olacaktır.

Çin Diyeti

çin diyeti t. colin campbellÇin Diyeti veya Çin Mucizesi (iki farklı baskı mevcut) aslında biraz konu dışı gibi gözüken kitaplardan biridir. İlk bakışta bunun sanayi, devrim veya ekonomik ilerleme gibi konularda olduğunu düşünebilirsin. Fakat kitabın konusu beslenmeyle alakalıdır.

Biraz, nasıl desem, kitabın normal beslenme alışkanlığına aykırı olduğunu düşünebilirsin. Kitap, Çin kırsalındaki insanların yeme alışkanlıkları üzerinden yola çıkıp işi kanserden korunmaya bağlamış dahiyane bir fikre sahiptir. Kitabı okurken çok farklı bilgiler edinebileceğini söyleyebilirim.

Paylaşmaya ne dersin?
Kaan Karadeniz
Kaan Karadeniz

İstanbul Üniversitesi Bilgi ve Belge Yönetimi bölümünden mezunum. Yazı yazmayı ve araştırma yapmayı seviyorum. Psikolog, terapist, astrolog veya yaşam koçu değilim. Hedefim insanların hayatlarına değer katabilecek bilgileri onlarla buluşturmaktır.

Yorum yapıp katkı sağla...