Instagram Reels için 8 video düzenleme uygulaması

TikTok ile başlayan kısa video furyasına kayıtsız kalamayan Instagram, Reels adını taşıyan özelliğiyle kullanıcılarına merhaba demeyi ihmal etmemişti. Instagram'ın günlük 100 milyon aktif kullanıcıya sahip olduğu düşünülürse insanların Reels üzerinde daha fazla vakit harcamaya devam ettiği bilinen bir gerçektir.

TikTok ile başlayan kısa video furyasına kayıtsız kalamayan Instagram, Reels adını taşıyan özelliğiyle kullanıcılarına merhaba demeyi ihmal etmemişti. Instagram’ın günlük 100 milyon aktif kullanıcıya sahip olduğu düşünülürse insanların Reels üzerinde daha fazla vakit harcamaya devam ettiği bilinen bir gerçektir.

Bir Instagram Reels içerik oluşturucusu olmak istiyorsan veya bu alanda adını fenomenler arasına yazdırmak istiyorsan Instagram Reels için en iyi video düzenleme uygulamalarının farkında olmalısın. Bu uygulamaları kullanarak videolarını farklı bir boyuta taşıyabilir ve Reels dünyasında paylaşabilirsin.

1. VN Video Editor

vn video editor reels video düzenleme uygulamasıVN Video Editor, Android ve iOS cihazlarında yer alan en iyi video düzenleyicilerden birisidir. Söz konusu Reels olduğunda bunu bir adım daha ileri taşımayı başarmaktadır. Diğer uygulamalara göre çok daha gelişmiştir. Bununla birlikte tüm özellikleri ücretsiz bir biçimde sunmaktadır.

Dahası, Reels video düzenleyici olarak görev yaptığı zaman videolara filigran (watermark) eklemez. Videoyu düzenlerken veya dışa aktarırken reklamlarla karşılaşamazsın. VN Video Editor, portre video düzenleme, aralarından seçim yapabileceğin çoklu en boy oranları, arka plan seçimi ve çok daha fazlası gibi Reels özgü araçlara sahiptir.

En sevilen özellikleri arasında çok kanallı düzenleme, eğri kaydırma, video efektleri için FX, arka plan geliştirme için BG, dondurma, filtreler vb. gibi gelişmiş düzenleme araçlarına sahip olmasıdır. Kırpma, bölme, hızlandırma vb. gibi tüm standart video düzenleme özelliklerine sahip olacağını unutmamalısın.

VN Video Editor uygulamasını Android için buradan, iOS için ise buradan indirebilirsin.

2. FilmoraGo

filmorago reels video düzenleme uygulamasıFilmoraGo, Android ve iOS cihazlarda Instagram Reels videoları oluşturmak için mükemmel denilebilecek bir video düzenleme uygulamasıdır. Diğer video editörleri (düzenleyicileri) gibi dikey yönde çeşitli en boy oranlarını destekler. Bu sayede Reels yaratıcıları için bazı harika düzenleme özelliklerine sahiptir.

Diğer uygulamalarda bulamadığın bazı harika video efektlerini burada bulabilirsin. Metin aracı oldukça iyidir ve filtreleri de etkileyici zaman geçirmeni sağlayacak kadar güçlüdür. Ayrıca, video kırpmadan seslendirmeye ve kırpmadan katmanlara kadar profesyonel bir video düzenleyicide yer alan tüm özelliklere sahiptir.

Tüm bunlar göz önüne alındığında Instagram Reels videolarının daha profesyonel görünmesini sağlayabilirsin. Bununla birlikte FilmoraGo uygulamasının biraz zor öğrenilen bir uygulama olduğunu unutmamalısın. Mikro videolar oluşturmadan önce uygulamada biraz zaman geçirmen gerekebilecektir.

FilmoraGo uygulamasını Android için buradan, iOS için ise buradan indirebilirsin.

3. YouCut

youcut reels video düzenleme uygulamasıYouTube, filigran ekleyen ücretsiz bir Instagram Reels video düzenleme uygulamasıdır. Sadece Android platformunda mevcut olan bu uygulama çok fazla özelliğe sahiptir. Ayrıca uygulamanın birer bonus gibi reklam gösterme huyu yoktur.

Özellikler ve işlevlere gelince, uygulama arzu ettiğin tüm standart ve gelişmiş video düzenleme özelliklerine sahiptir. Özel en boy oranını seçebilir, videoların arka planını değiştirebilir, renkleri ayarlayabilir, klipleri düzenleyebilir, kırpabilir ve birden çok videoyu birleştirebilirsin.

Uygulamanın metin aracı oldukça iyi çalışır. Birçok yazı tipi ve metin efekti için de destek söz konusudur. Uygulamada büyük bir telifsiz müzik kitaplığı yer alır. Bu açıdan YouCut genel olarak Instagram Reels için filigran kullanmayan mükemmel bir video düzenleyicidir.

YouCut uygulamasını Android için buradan indirebilirsin.

4. Funimate

funimate reels video düzenleme uygulamasıFunimate esasen TikTok, Shorts ve Instagram Reels gibi kısa videolar oluşturmak için geliştirilmiş bir uygulamadır. Instagram Reels içerisinde bulamayacağın geniş bir efekt ve filtre koleksiyonu vardır. İstenmeyen kısımları kaldırmak, hareketsiz görüntüler ve ses parçaları eklemek gibi sayısız özelliği bu uygulamada bulabilirsiniz.

Uygulama sayesinde çok daha fazlasını yapmak için videoları kırpma yoluna gidebilir veya harika geçişler uygulayabilirsin. Funimate uygulamasında çok daha fazlasını bulabileceğini unutmamalısınız. Buna ek olarak bu uygulamanın çok daha ilgi çekici bir yanı daha vardır.

Funimate, Funimate videolarını paylaşabileceğin ve bir milyondan fazla kullanıcıyı içeren bir topluluğa katılabileceğin bir sosyal medya içerir. Buraya katılmak zorunlu değildir. Dolayısıyla özel animasyonlar ve metin efektlerini kullanarak kısa ama eğlenceli videolar oluşturarak Reels üzerinden paylaşımlarına devam edebilirsin.

Funimate uygulamasını Android için buradan, iOS için ise buradan indirebilirsin.

5. GoPro Quik

go pro quik reels video düzenleme uygulamasıGoPro Quik, Instagram Reels video düzenleme uygulaması denildiğinde akıllara gelmesi gereken uygulamalardan biridir. GoPro Quik, popüler aksiyon kamerası şirketi GoPro tarafından geliştirilmiştir. Dikey video düzenlemeyi destekler ve videolar için bir dizi profesyonel ve sosyal medyaya hazır ön ayar sunar.

Video efektlerini ayarlayabilir, arka plan müziğini değiştirebilir, metin ekleyebilir, paleti özelleştirebilir, videonun bir bölümünü vurgulayabilir, klipleri kırpabilir ve çok daha fazlasını yapabilirsin. Tüm standart video düzenleme araçlarına sahip olduğunu aklından çıkarmamalısın.

GoPro Quik’in en iyi yanı videolarını başka bir seviyeye taşıyabilecek bir ton video ve geçiş efekti getirmesidir. Ayrıca dışa aktarılan videolarda filigran bırakmak gibi bir huyu yoktur. iOS ve Android için ücretsiz bir Instagram Reels video düzenleyici arıyorsan bu uygulama sana yardımcı olabilecektir.

GoPro Quik uygulamasını Android için buradan, iOS için ise buradan indirebilirsin.

6. iMovie

imovie reels video düzenleme uygulamasıiMovie, iOS (ve aynı zamanda macOS) için geliştirilmiş profesyonel düzeyde sayılabilecek bir video düzenleyicidir. iPhone cihazınızda gelişmiş video düzenleme araçları arıyorsan ihtiyacın olan şey iMovie olabilir. Dikey Instagram Reels videolarını iMovie’de düzenleme şansın vardır.

Tek yapman gereken zaman çizelgesine dikey bir video eklemek ve ardından düzenlemeye başlamadan önce klipi biraz uzaklaştırmaktır. Bunu yaptıktan sonra iMovile güçlü düzenleme araçlarını uygulamaya başlayabilirsin. Kullanıcı arayüzü, Apple tarafından geliştirilen uygulamalarda olduğu gibi son derece sezgiseldir.

Video ve görüntüler ekleyebilir, bunları kırpabilir, yeni geçişler ekleyebilir, kitaplığından ses efektleri uygulayabilir ve çok daha fazlasını yapabilirsin. Filtreler, temalar, metin katmanları ve video efektleri için de destek vardır. Özetle, bir iPhone kullanıcı olman durumunda iMovie, Instagram Reels videoları oluşturmak için mükemmel bir araçtır.

iMovie uygulamasını iOS için buradan indirebilirsin.

7. Clips (by Apple)

clips reels video düzenleme uygulamasıBir iOS kullanıcısı olman durumunda Clips, benzersiz Instagram Reels videoları oluşturmak için ihtiyaç duyacağın belki de tek araçtır. Apple, uygulamayı büyük bir titizlikle geliştirmiş durumdadır. Videolara Animoji ve Memoji ekleme şansın vardır.

Metinler, yazı tipleri, çıkartmaları, filtreler vb. için de destek vardır. Clips kesinlikle Instagram tarafından sunulan varsayılan Reels editörü için mükemmel bir alternatiftir. Bunun dışında Clips’i benzersiz kılan şey, videolarına gerçek zamanlı olarak altyazı eklemene izin vermesidir.

Sen konuşurken, Clips altyazıyı farklı konumlarda ve tarzlarda gösterebilme şansına sahiptir. Böylece Reels videolarının diğerlerinden farklı olmasını sağlayabilirsin. iPhone cihazın üzerinden eğlenceli ve kısa videolar oluşturmak istiyorsan Clips senin için uygun bir video düzenleme uygulaması olacaktır.

Clips uygulamasını iOS için buradan indirebilirsin.

8. InShot

inshot reels video düzenleme uygulamasıInShot, Android ve iOS için en popüler Reels video düzenleyicilerden biridir. Tüm ekrana dikey yönde sığdırmak için çeşitli en boy oranları sunar. Özel en boy oranlarını dahi destekler. Ekran boyutuna göre kolayca Reels videoları oluşturmayı başarabilirsin. Bununla birlikte varsayılan Reels video düzenleyicide yapılan her şeyi yapabilirsin.

Ek olarak, kırpma, bölme, yakınlaştırma, videoları çevirme, ağır çekim videolar veya zaman aralıkları oluşturma gibi uzun bir video düzenleme özellikleri listesine sahipsin demektir. Elbette hepsi bununla sınırlı değildir. Uygulama, animasyonlu çıkartmalar ve özel resimler eklemene dahi izin verir.

Sonuç olarak InShot, Android ve iOS için geliştirilmiş harika bir Reels video düzenleyicidir. Fakat, ilk birkaç videonun ardından InShot videolara bir filigran koymaya başlar. Filigranı kaldırmak istersen uygulamanın ücretli sürümünü alman gerekecektir. Aksi durumda ise diğer alternatiflere göz atmayı düşünebilirsin.

InShot uygulamasını Android için buradan, iOS için ise buradan indirebilirsin.

Paylaşmaya ne dersin?
Kaan Karadeniz
Kaan Karadeniz

İstanbul Üniversitesi Bilgi ve Belge Yönetimi bölümünden mezunum. Yazı yazmayı ve araştırma yapmayı seviyorum. Psikolog, terapist, astrolog veya yaşam koçu değilim. Hedefim insanların hayatlarına değer katabilecek bilgileri onlarla buluşturmaktır.

Yorum yapıp katkı sağla...