İlişkiyi canlı tutmak için 12 denenmiş yol

Aşık olmak bir yandan güzel, diğer taraftan ise zor bir iştir. Seni tatmin ve mutlu hissettiren bir ilişkiyi beslemek için çok çaba, zaman, fedakarlık ve ayarlamalar gerekir. Bununla birlikte bazen belirli bir süre içinde, sevgililer birbirlerinden sıkılmaya başlarlar. Bu noktada ilişkiyi canlı tutmak için neler yapılacağını bilmek gerekir.

Aşık olmak bir yandan güzel, diğer taraftan ise zor bir iştir. Seni tatmin ve mutlu hissettiren bir ilişkiyi beslemek için çok çaba, zaman, fedakarlık ve ayarlamalar gerekir. Bununla birlikte bazen belirli bir süre içinde, sevgililer birbirlerinden sıkılmaya başlarlar. Bu noktada ilişkiyi canlı tutmak için neler yapılacağını bilmek gerekir.

Bir şekilde ilişkiyi canlı tutmak için çaba göstermezsen sonunda ilişki uzun bir süreye yayılan rahatsız edici bir sessizliğe bürünecektir. Bu da ilişkiyi zararlı bir duruma sokacak ve tarafları birbirinden soğutacaktır. Bundan kaçınmak için ilişkiyi canlı tutmak adına yapabileceklerine bir göz atmanı öneririm.

Sürprizleri unutmamalısın

Sevgilini zaman zaman çeşitli şekillerde şaşırtmayı unutmamalısın. Eve küçük bir hediye ile gelebilir, eşinin en sevdiği yemeği pişirebilir (en azından deneyin) veya sürpriz bir hafta sonu kaçamağı için rezervasyon yaptırmayı düşünebilirsin. Bu ilişkinin heyecanını canlı tutacak ve sıkışıp kalmana engel olacaktır.

Çoğu çift, ilişkilerinin ilk aşamasında düzenli olarak birlikte dışarı çıkarlar. Fakat, bir süre sonra akşam yemeğine çıkmak genellikle farklı şeylerle değiştirilir. Sonuç olarak, ilişki biraz sıkıcı hale gelebilir. Böylece birlikte kaliteli zaman geçirebilmek istiyorsan mutlaka düzenli olarak dışarı çıkma tarihleri planlamak önemlidir.

Romantik mesajlar göndermelisin

Herhangi bir nedenden dolayı ayrı olduğunuz zaman birbirinize romantik mesajlar gönderin. Bu, birbirinizi tekrar ne zaman göreceğinize dair bir beklenti oluşturabilir. Sevgi, hayranlık ve cesaret verici mesajlar göndermeye çalışmalısın. İlişkinde romantizmi canlı tutmanın basit ve kolay bir yoludur.

Kolay olmayan ama göndermekten çok daha etkili bir yol ise birlikte yeni bir şeyler denemektir. Yeni bir yemek tatmak için dışarı çıkabilir, birlikte bir tatile yelken açabilir veya dans/yemek kurslarına katılabilirsin. Yeni olan her şey ilişkine heyecan getirecektir. Bu yüzden yeni şeyler öğrenmeye istekli olmak önemlidir.

Ortak hedefler belirlemelisin

Hiçbir duyguyu kendine saklamamalısın. Her zaman sevgiline karşı duygularını ifade etmelisin. Bazen insanlar ilişki olgunlaştığında birbirlerine söyledikleri tüm sevimsiz şeyleri unutma eğiliminde olurlar. Bu nedenle sık sık “seni seviyorum” demek ilişkiyi canlı tutmak için önemli bir adımdır. Ama yeterli midir? Tek başına değil.

Çift olarak birlikte üzerinde çalışabileceğin bazı hedefler oluşturmalısın. Örneğin, bu hedef bir tatile gitmek veya birlikte spor yapmak için belirli bir miktar para biriktirmeyi içerebilir. Hedeflere ulaşmak için çabalamak bir ekip ruhu oluşturur ve bu ekip ruhuyla daima birlikte konuşarak yeni şeyler keşfetme fırsatı elde edersiniz.

Başkalarından destek almalısın

Bu desteği abartmamak gerektiğini düşünüyorum. Bir evlilik terapistinden veya farklı bir kaynaktan destek almaktan söz etmiyorum. Bu desteği en yakın arkadaşlarından alman gerekir. Özellikle sevgilisi olan arkadaşlarınla bir araya gelerek kıymetli vakit geçirmeye çalışmalısın.

Sağlıklı ilişkileri olan çiftlerle vakit geçirmek sizin için iyi olabilir. Değerlerinizi paylaşan ve güçlü bir ilişkisi olan çiftleri aramak önemlidir. Bu, bağlılığın önemini pekiştirmeye ve ilişkiyi heyecanlı tutmanı hatırlatmaya yardımcı olabilecek bir durumdur.

Hayalleri tartışmalısın

Bu kısmın değerli olduğunu düşünüyorum çünkü genel olarak unutulan bir şeydir. Bir ilişkide olsan bile her iki tarafın da belirli yönden hayalleri olmaya devam edecektir. Bunlardan bazıları ortak hedeflere dönüştürülmüştür. Bazıları ise dönüştürülmüş değildir. İşte bu hayaller üzerine tartışman gerekir.

Zamanla bu tür konuşmalar yol kenarına düşebilecektir. Gelecek için hayallerini tartışmaya vakit ayırmalısın. Bu hayalleri gerçeğe dönüştürmek için daima birbirinize vakit ayırmalısınız. Bu sayede birlikte hareket ederek ilişkiyi canlı tutmayı başarabilecek ve ona heyecan katabileceksiniz.

Anlamlı sorular sormalısın

İnsanların birbirlerine sordukları sorular zamanla değişir. Örneğin sevgiliye sorulacak sorular tanışma zamanlarında işe yararlar. Fakat ilişki ilerledikçe bu tür soruların yerini “Bu akşam ne yemek istersin?” gibi sorular alır. Bu durumda evlilik olsa bile ilişkinin monotonluğa doğru ilerlemesi kaçınılmazdır.

Sevgilinin geçmişi, güncel olaylar hakkındaki düşünceleri ve çeşitli konular hakkındaki duyguları hususunda ona anlamlı sorular sormalısın. Yüzeysel görünen günlük sohbetleri atlatmaya çalışmalısın. Böylece daha derine dalmayı başarabilecek ve ilişkiyi canlı tutabileceksin.

Tutkularına ilgi göstermelisin

İlk çıkmaya başladığın zaman muhtemelen onun en sevdiği filmleri, kitapları, müzisyenleri ve etkinlikleri öğrenmekten heyecan duymuş olabilirsin. İlişkin ilerledikçe ve hayatla daha meşgul hale geldikçe bu paylaşım bir anlamda azalmaya başlar. İşte ilişkinin canlı tutulması için tam olarak bunun önüne geçmen gerekir.

Sevgilinin tutkularıyla ilgilendiğini göstermeye devam etmelisin. En sevdikleri stand-up gösterilerine biletler almalısın, onun sevebileceği filmlere biletler almalısın, ziyaret etmek istedikleri yerlere götürmelisin. Böylece heyecan verici hale getirebilir ve onun canlı kalmasını sağlayabilirsin.

Telefondan uzak durmalısın

Zaman yönetimi konusundan bahsederken buna biraz değinmiştim. Telefonda vakit geçirmek sandığından çok daha fazla vakit alıcı bir iştir. Facebook, Instagram, Twitter, Snapchat ve TikTok gibi çok farklı sosyal medya hesaplarında vakit öldürmek kadar kolay bir şey yoktur.

Sosyal medyada gezinmek veya e-postayı kontrol etmek, etrafta pek çok cihaz olduğu için ikinci bir doğa gibi olabilir. Fakat sosyal medyada çok fazla zaman harcaman ilişkide mesafenin oluşmasına neden olur. Hatta evli çiftlerde boşanma şansını dahi artırabilen bir şeydir.

Tatil rezervasyonu yaptırmalısın

Daha önce kıyısından bile olsa bahsetmiştim. Bir tatil çok şeyi değiştirebilir. Monotonluğu kırmanın en önemli, biraz pahalı ama en kolay yollarından birisidir. Birlikte seyahat etme fikri ilişkiyi güçlendirebilecek bir şeydir. Aynı zamanda romantizmi ateşleyebilecektir.

Yapılan bir araştırmaya göre birlikte seyahat eden çiftlerin ilişkilerinde daha yüksek düzeyde memnuniyet olduğu saptanmıştır. Bu çiftler daha iyi iletişim kurma becerisine sahiptirler. Bununla birlikte cinsel yaşamlarının daha kaliteli olduğu gözlemlenmiştir. Bu yüzden bir sonraki seyahat fırsatını kaçırmamalısın.

Kendine zaman ayırmalısın

Bir ilişkide kıvılcımı devam ettirmek için karmaşık yollara sapmaya gerek yoktur. Yeni bir şey denemek iyi bir fikir olabilir. Bu, ilişkileri heyecanlandırır ve sevgilinle yeni anılar yaratır. Daha önce hiç yemediğin yiyecekleri tatmak gibi basit bir şey olabileceği gibi yukarıda belirttiğim gibi yeni bir yere tatile çıkma fikri de olabilir.

Fakat mantığa aykırı gelebilecek bir şeyden daha söz etmem gerektiğini düşünüyorum. Sevgilinden ayrı zaman geçirmek bazen iyi bir fikir olabilir. Çünkü kendi çıkarlarını keşfetme ve bir özerklik duygusu oluşturma fırsatı elde edersin. Bu doğrultuda hareket ettiğin zaman kendini daha güçlü hissedersin ve sevgiline karşı daha istekli olursun.

Olumlu olana odaklanmalısın

Tüm ilişkilerin iniş ve çıkışları vardır. Araştırmalar, sorunları çözmeye odaklanmak yerine iyi ve olumlu olanı büyütmeye çalışan çiftlerin daha güçlü ve daha tatmin edici ilişkilere sahip olma eğilimde olduklarını gösterir. Bu nedenle olumlu olana odaklanmak bir velinimettir.

Olumlu olana odaklanmak aynı zamanda olumsuz düşüncelerle başa çıkma konusunda kendini geliştirmen anlamına gelecektir. Bunu yaptığın zaman daha az stresli ve daha az sorunlu bir yaşam geçirmiş olacaksın. Böylece ilişkinin sorun seviyesini doğal olarak aşağı çekmek için çaba göstermeye daha istekli olacaksın.

Yalnız olmadığını bilmelisin

İlişkiler söz konusu olduğunda her birimizin yaptığı basit bir hata vardır. Sanki ayrılığın, kavganın veya ufak tartışmanın bize özel olduğunu düşünürüz. Ama böyle bir şey söz konusu değildir. Çünkü her ilişkide bunlar olağan şeylerdir. Sadece bu gibi durumlarda neler yapmamız ve yapmamamız gerektiğini bilmemiz gerekir.

Her zaman mutlu olamazsın. Dolayısıyla mutlu olduğun zamanları sevgilinle paylaşmalısın. Paylaşmak iyi bir şeydir. Çünkü kendini yalnız hissetmemeni sağlar. Onunla paylaştığın her anın çok daha değerli olmasını istiyorsan bunu yapmalısın. Böylece onun gözündeki değerini artırabilecek ve ilişkiyi canlı tutmayı başarabileceksin.

Paylaşmaya ne dersin?
Kaan Karadeniz
Kaan Karadeniz

İstanbul Üniversitesi Bilgi ve Belge Yönetimi bölümünden mezunum. Yazı yazmayı ve araştırma yapmayı seviyorum. Psikolog, terapist, astrolog veya yaşam koçu değilim. Hedefim insanların hayatlarına değer katabilecek bilgileri onlarla buluşturmaktır.

Yorum yapıp katkı sağla...