Her ilişkide olması gereken 10 ilişki hedefi

Gerçek bir ilişkinin neye benzediğini anlatacak çok fazla insan bulabilirsin. Her insan kendi penceresinden bir şeyler söyleyebilir. Ancak ne söylenirse söylensin hayatın boyunca yanında olacak sevgilinde ne araman gerektiğini bilmek zor bir iştir. Bu noktada her ilişkide olması gereken ilişki hedefleri devreye girer.

Bir ilişkinin sürdürülebilmesi için ilişki hedeflerine ihtiyaç vardır. Gerçekçi ve ulaşılabilir ilişki hedefleriyle bunu başarabilirsin.

Gerçek bir ilişkinin neye benzediğini anlatacak çok fazla insan bulabilirsin. Her insan kendi penceresinden bir şeyler söyleyebilir. Ancak ne söylenirse söylensin hayatın boyunca yanında olacak sevgilinde ne araman gerektiğini bilmek zor bir iştir. Bu noktada her ilişkide olması gereken ilişki hedefleri devreye girer.

1. dürüstlük

İnternet ortamında bir şekilde yayılmış olan “relationship goals” yani “ilişki hedefleri” adını taşıyan paylaşımlarda problem aslında çiftlerin sahte olması. Bir bakıma eğlence amacıyla çıkarılmış olan bu paylaşımlar ilişkilerindeki sadece bir kareyi temsil ediyor diyebilirim. Elbette bu fotoğrafların her birini çöp olarak nitelendirmek mümkün değildir.

İlişki hedefleri denildiğinde ilk bilmen gereken şey dürüstlüktür. Gerçek çiftlerin ilişki hedefleri arasında birbirini düzeltmek vardır. Bunu yaparken çiftlerin birbirlerine karşı dürüst olmaları gerekir. Hayatını paylaşacak olduğun kişiye karşı dürüst olmalısın. Sonu ne kadar acıtıcı olursa olsun hedefin açık ve dürüst olabileceğin birini bulmak olmalıdır.

2. Açık iletişim

Bir şeyi senin için önemli olan biriyle konuşabilmek çok önemlidir. Gerçek ilişki hedefleri, hafif veya şiddetli herhangi bir tartışma konusunu ortaya çıkarmadan ve sorun çıkarmadan geçmekle ilgilidir. Bunu başarabilmek için ise her açıdan belirgin olabilecek bir iletişim dili kullanmak gerekir.

Açık iletişimi sürdürdüğün zaman tartışmaları kolaylaştırmış olursun. Her tartışmada sakin kalabilmek ve karşındaki kişiyi anlayabilmek için ihtiyaçların karşılanacaktır. Bu sana sevgilinle daha derin bir düzeyde ilişki kurman konusunda yardımcı olacaktır. Açık iletişim güçlü bir ilişkinin temel kaynaklarından biridir.

3. Kendin olmak

Bir ilişkiye gireceksen eğer bu altın kurallardan biridir. Ne pahasına olursa olsun kendin olmalısın. Sevgilini kandırmaya çalışmamalısın. Kendin olmak ilişki hedefleri açısından son derece önemlidir. Yanında sevgilin olduğu zaman gerçekçi davranmak ve kendin olmak zorunda olduğunu unutmamalısın.

Hüzünlü bir film izlerken gözlerin yaşarıyor ise kendini sıkman doğru değildir. Tam tersine rahat olmalısın. Her zaman nasılsan öyle davranmalısın. Her koşulda nasılsan öyle olmalı ve sevgilinden aynısını beklemelisin. Bu tek taraflı bir şey değildir. Hem sen kendin olmalı hem de karşındaki kişiyi kendisi olmaya teşvik etmelisin.

4. Güven

Güven olmadan bir ilişkinin hayatta kalma şansı oldukça düşüktür. Güven bir ilişki için temel yapı taşlarından biridir. Bu nedenle çiftlerin ilişki hedefleri arasında yer almalıdır. Gerçekten ilişkini belirli bir boyuta taşımak istiyorsan sevgiline güvenmeli ve onun da sana güvenmesini sağlamalısın.

Güvenin hakim olduğu bir ilişkiye sahip olabilirsen bundan mutluluk duymalısın. Çünkü bu birçok insanın arayıp bulamadığı bir şeydir. İlişkide güven varsa anlayış var demektir. Zaman zaman bir şeylerden şüphe duyabilirsin. Ancak sevgiline güvenirsen ilişkine zarar verebilecek gereksiz kuşku durumlarından daha kolay sıyrılmayı başarabilirsin.

5. Korumacı olmak

Bir ilişkide korumacı olmak kabul edilebilir bir şeydir. Bu sevgilin ile birbirinizin güvenliğini önemsediğiniz anlamına gelir. Zaman zaman çeşitli konularda güvenlik ön plana çıkacaktır. Örneğin, eve geç dönmen gerektiğinde “Eve döner dönmez bana haber ver tamam mı?” teklifini çocuksu bulup karşı çıkmamalısın. Bu önemlidir.

Korumacı olmak çiftlerin ilişki hedefleri arasında yer almalıdır. Bu şekilde daha sağlıklı ve en önemlisi daha uzun süreli bir ilişkiye sahip olabilirsin. Onun güvenliğini düşünmelisin. Arabayla gezerken bile yavaş gitmen gerektiğini söylediğinde onun bu uyarısına uymalısın. Çünkü o kendi güvenliği gibi senin de güvenliğini düşünüyordur. Ayak uydurman gerekir.

6. Ayrı zaman geçirme

Sevgilini ne kadar seversen sev onun senden ayrı zaman geçirmesini anlayışla karşılaman gerekir. Ayrı zaman geçirmek ilişkide bir problem olmamalıdır. Hatta ayrı zaman geçirme önemsediğiniz ilişki hedefleri arasında yer almalıdır. Hiçbir çift tüm vakitlerini yan yana geçirmezler.

Sana ait olan vaktin bir kısmını arkadaşlarınla veya tek başına geçirme şansına sahip olmalısın. Herkesin “kendine özgü zamana” ihtiyacı vardır. Sevgilinden bir şekilde ayrı kaldığın süre boyunca kendini sıkıntıda hissedersen ilişkiyi çekilmez bir çile haline dönüştürürsün. Bu nedenle ayrıyken bile güçlü olmak için çaba göstermelisiniz.

7. Tartışmak

Birçok kişi tartışmanın ilişkilere zarar verdiğini söyler. Aldırış etmeyin çünkü tartışmalar olmadan uzlaşma olmaz. Uzlaşma olmazsa bir ilişkinin yürüme şansı oldukça düşüktür. Gerçekten önemli bir şeyler söz konusu olduğunda sevgilinle tartışabilirsin. Tartışmak çiftler için bir ilişki hedefi olmalıdır.

Tartıştığınız konu ne olursa olsun abartıya kaçmamak önemlidir. Her zaman karşındaki kişinin sevgilin olduğunu hatırlamalısın. Ona saygı göstermelisin ve aynı şekilde onun sana saygı duymasını sağlamalısın. Bu şekilde sağlıklı bir şekilde tartışarak ilişkinizin büyümesini sağlayabilirsiniz.

8. fedakarlık

Bir ilişkinin sürmesini istiyorsan veya bir başka ifadeyle onun uzun süreli bir ilişki olmasını istiyorsan fedakar olman gerekir. Sevgilin için fedakarlık yapmalısın. Bazı şeylerden vazgeçmeyi göze alabilmelisin. Aynı durum sevgilin için de geçerlidir. Bu nedenle fedakarlık bir ilişki hedefi olmalıdır.

Çok ciddi bir şey olmadığı sürece hiçbir insan sevdiği uğruna bir şeylerden vazgeçmeyi göze almadan ilişkisini sürdüremez. Bu tür bir ilişkinin yaşaması pek mümkün değildir. İlişki hedefleri açısından buna öncelik tanımayı düşünebilirsin. Sevgilinin mutluluğu önemsemeli ve gerektiği zaman onun için fedakarlık yapmalısın.

9. Anlamlı konuşmalar

Anlamlı konuşmalar ilişki açısından kritik öneme sahiptirler. Kime sorarsan sor sevgilisiyle konuşmaktan çok hoşlanır. Ancak buna çok fazla inanmamalısın çünkü gerçek biraz daha farklıdır. Hiç kimse “sadece konuşmaktan” hoşlanmaz. Özellikle sevgilinle böyle bir konuşma yapmamalısın.

Onunla konuştuğun zaman konuşmanın anlamlı olması gerekir. Ne hakkında konuştuğunu bilmelisin. Birbirinizle anlamlı konuşmalar gerçekleştirmek ilişki hedefleriniz arasında yer almalıdır. Bu sayede birbirinizle daha derinden ve daha anlamlı bağlantılar kurabilirsiniz. Çünkü karşılığında bilgi gibi önemli bir şey kazanmış olursun.

10. En iyi arkadaş olmak

Sevgilinin dünyadaki en iyi arkadaşı sen olmalısın. Bunu ilişki hedefi haline getirerek bunun peşinden gitmeyi göze almalısın. Bu hedef hemen hemen herkes için önemli bir hedeftir. Bunu normal karşılamak gerekir. Kelimenin tam anlamıyla en iyi arkadaşının daima yanında olduğunu bilmelisin.

En iyi arkadaşın, her hata yapışında orada olduğunu bildiğin biri olmalıdır. Güvendiğin ve seni asla yargılamayan biri olmalıdır. Saatlerce hiçbir şey yapmadan iyi vakit geçirdiğin birisi olmalıdır. Bu yüzden, söz konusu en iyi arkadaş niteliklerini sevgilinde aramalısın. Bu sana hayatında gerekli olan ilişkinin kapısını aralama fırsatı tanıyacaktır.

Umarım bu yazı ilişkilerdeki ilişki hedefleri hakkında aradığın bilgileri bulmana yardımcı olmuştur. Eklemek istediğin bir şeyler varsa hemen yorum yapabilir veya yazımı beğendiysen onu arkadaşlarınla paylaşabilirsin.

Paylaşmaya ne dersin?
Kaan Karadeniz
Kaan Karadeniz

İstanbul Üniversitesi Bilgi ve Belge Yönetimi bölümünden mezunum. Yazı yazmayı ve araştırma yapmayı seviyorum. Psikolog, terapist, astrolog veya yaşam koçu değilim. Hedefim insanların hayatlarına değer katabilecek bilgileri onlarla buluşturmaktır.

Yorum yapıp katkı sağla...