Uzun süreli ilişki için 11 ipucu

Uzun süreli bir ilişki romantik ve ilham verici görünebilir. Ancak başarması kolay bir şey midir? İçinde yaşadığımız hızlı tempolu dünyada bizi gerçekten sevebilecek birini bulmak mucize gibi bir şeydir. Özel birisiyle gerçekten mutluysan bunu devam ettirme konusunda çeşitli çabaların olacaktır. İşte bu noktada çeşitli ipuçlarından faydalanmayı düşünmelisin.

Uzun bir ilişki birçok genç aşığın hayalidir. Ancak pek azı bunu başarabilir. Uzun süreli ilişki ipuçlarıyla sen de başarılı olabilirsin.

Uzun süreli bir ilişki romantik ve ilham verici görünebilir. Ancak başarması kolay bir şey midir? İçinde yaşadığımız hızlı tempolu dünyada bizi gerçekten sevebilecek birini bulmak mucize gibi bir şeydir. Özel birisiyle gerçekten mutluysan bunu devam ettirme konusunda çeşitli çabaların olacaktır. İşte bu noktada çeşitli ipuçlarından faydalanmayı düşünmelisin.

1. Uyumluluğu sağlamalısın

Aşık olmak kendiliğinden ortaya çıkan bir şey gibi görünebilir. Ancak ilişki büyüdükçe, sevginin kendiliğinden sarsılmaya başladığını ve uyumluluğa dayanan olgun bir sevgiye dönüştüğünü fark edersin. Bu durumda uyumluluğu anlaman ve uyumluluğu öğrenmen gerekir.

Gerçekten biriyle yaşamaya hazır mısın? Farklı bakış açılarına ve ilgi alanlarına karşı açık mısın? Hepsini bir çatı altında toplamak üzere olduğunun farkında mısın? Bunu yaptığın zaman mutlu bir şekilde yaşam sürebileceğini düşünüyor musun? İlişkinin uzun süreli olmasını istiyorsan tüm bu ufak detayları önceden düşünmelisin.

2. nefretin birikmesine izin vermemelisin

Ne olursa olsun asla ufak bir tepeceğin dağa dönüşmesine izin vermemelisin. Sevgilinle veya onun davranışlarıyla ilgili bir şeyler seni rahatsız ediyorsa bunu hemen dile getirmeyi öğrenmelisin. Sevgiline bağırmaya başladığın an kendini sinirlenirken bulmuş olursun. Bu aniden gelişmiş bir şey değildir. Aslında birikmiş bir şeydir.

Hayal kırıklıkları her zaman yavaşça oluşurlar. Biraz sürükleyici bir düşünce olarak başlayan şey, zaman içinde yavaşça nefret ve öfkeye dönüşür. Kafanda bir şeylerin oluşmasına izin verirsen sevgilin patlama yaşayacağın güne kadar seni gerçekten rahatsız eden şeyleri asla anlamayacaktır.

3. Dürüst olmalısın

Uzun süreli bir ilişki temelde dürüst olmaya dayalı bir ilişkidir. Sevgilinle konuşurken her zaman doğruyu söylemeyi ihmal etmemelisin. Bunun bir sınırı yoktur. Bir arkadaşından hoşlanmadığını, bir davranıştan rahatsız olduğunu ve hatta ona karşı duyduğun cinsel arzuyu bile onunla paylaşmalısın.

Dürüst olduğunda, sevgilinin seni daha iyi anlamasına ve seni bir insan olarak daha iyi tanımasına yardımcı olursun. Küçük bir yalan sadece sevgiline zarar verebilecek bir durum söz konusu olduğunda geçerli olabilir. Fakat ilişkiyi etkileyebilecek herhangi bir şeyde yalan söylemek gibi bir hata yapmamalısın.

4. Onu tamamlamalısın

Birer insan olarak hepimizin zayıf ve güçlü yanları vardır. Potansiyel bir uzun süreli ilişkide, güçlü ve zayıf yanlar konusunda sevgilinle birbirini tamamlıyor olman gerekir. Onun eksik kaldığı yerleri sen kapatmalı, senin eksik kaldığın noktayı o kapatmalıdır. Bu sayede sert konuşmaların ve egoist davranışların önüne geçebilirsin.

Uzun süreli ilişkilerde birbirini tamamlama durumu son derece önemlidir. Çünkü bu durum ilişkinin daha verimli olmasını sağlar. Karşılıklı bağımlılık, uzun vadeli bir ilişkide kullanılmayı bekleyen bir güçtür. Buna karşı mücadele etmek ve kötü bir ilişki kurmak yerine onu kullanmaya çalışmalısın.

5. “Ben” değil “biz” diye düşünmelisin

Artık davetlerde tek kişi olmayacağını bilmelisin. Bunun için “ben” diye düşünmek yerine “biz” diye düşünmelisin. Bir partiye davet edildiğinde sevgilini de hesaba katmalısın. Birbirinize gerçekten aşık bir çift olduğunuza inanıyorsanız, bir çift gibi düşünmeli ve sevgilinin çıkarlarını aklında tutmalısın.

Uzun süreli ilişkilerde ortak paydada buluşabilmek çok önemlidir. Hem kendi çıkarlarını hem sevgilinin çıkarlarını düşünmelisin. Gerektiğinde gelen tek kişilik davetleri geri çevirerek sevgiline olan bağlılığını gösterebilirsin. Buna her zaman ihtiyacın olmayacaktır ama ihtiyacın olduğunda kullanmaktan geri kalmamalısın.

6. Güvensizlikten kaçınmalısın

Güvensizlikler şüphe söz konusu olduğunda çoğalır. Şüpheler, iletişimsizlik ve yarı gerçekler oldukça ortaya çıkarlar. Uzun vadeli ilişkiler doğruluk ve güven üzerine kuruludur. Bunları aklında tutmalı ve ilişkide güven inşa etmeye özen göstermelisin. Buna ilişkinin her aşamasında ihtiyacın olacaktır.

Sevgilini başkaları gibi duygu ve düşünceleri olan bir varlık olarak düşünmeye çalışmalısın. Çoğu aşık, sevgilisini masallardaki kadar mükemmel bir karakter olarak hayal etmeye çalışırlar. Bu nedenle başka birisi tarafından ilgileri çekildiğinde hemen paniğe kapılırlar. Sevgilinin seni daha iyi anlamasına yardımcı olursan güvensizliklerden uzak durabilirsin.

7. İçgüdülerine güvenmelisin

Bir ilişkide içgüdüler genelde hep doğru olanı söylerler. Eşinin rahatsız veya mutsuz olduğunu düşünürsen, haklı olan taraf olma olasılığın oldukça yüksektir. İlişkide yanlış bir şey olduğunu düşünüyorsan, muhtemelen vardır. İçgüdülerine güvenmelisin ve bir şeyler hissettiğinde bunu sevgilinle konuşmalısın.

İlişkide sadece içgüdülerine güvenerek hareket edebileceğini düşünüyorsan yanılıyorsun demektir. Bu kısa süre içerisinde seni paranoyaklığa doğru götürecektir. Bir şeyler ters gittiğinde bunu sezmiş olman o anın durumuna göre şekillenen bir şeydir. Sürekli bir şeylerden şüphelenmek ilişkinin sağlığı açısından pek doğru bir yaklaşım değildir.

8. Ortak değerlere sahip olmalısın

Uzun süreli mutlu bir ilişki yaşamak uyumluluk isteyen bir şeydir. Ancak manevi ve zihinsel olarak ortak değerlere bağlılık son derece önemlidir. Çaresizlik ve çekicilik birbirine benzemeyen iki kişiyi bir araya getirebilir. Fakat ilk görüş ve cinsel çekicilik ilişkinin sürmesini sağlamakta yeterli değildir.

Uzun vadeli bir ilişkin olsun istiyorsan sevgilinle aynı camdan dışarı bakman gerekir. Gerektiğinde düşüncelerinden ödün vermek veya düşüncelerini başka şeylerle birleştirmek için istekli olman gerekir. Sevgilini anlamalısın, onun olaylara bakış açısını anlamalısın ve ona uyum sağlamak için ortak değerlere sahip çıkmalısın.

9. Kaliteli zaman geçirmelisin

Sevgilin hakkında çok şey biliyor olabilirsin. Ama insanlar her zaman değişirler. Bu hem senin hem sevgilin için geçerli bir durumdur. Sevgilini iyi tanıdığını düşünüyor musun? Yoksa onun ilk tanıştığın gündeki gibi olduğuna mı inanıyorsun? Birlikte büyümeyi öğrenmelisin. Fikir alışverişlerinde bulunabileceğin kaliteli zamanlar geçirmelisin.

Birlikte zaman geçirerek ikinizi bir araya getirebilecek etkinliklere katılma fırsatlarını kollayın. Örneğin yemek yapma gibi hobileri paylaşmak veya yeni fikirler gibi şeyleri paylaşmak iyi bir fikir olabilir. Bu sayede ilk çıktığınız zamandan beri değişime uğramış olsanız bile birbirinizi daha iyi anlamayı başarabilirsiniz.

10. Vicdanına danışmayı düşünmelisin

Bu, yüzleşecek olduğun en zor şeydir. Ancak aynı oranda mutlu bir uzun süreli ilişki kurmanın en kolay yoludur. Sevgilini mutlu etmek ve ilişkinin parlamasını sağlamak için ne gerekiyorsa yaptığını gerçekten düşünüyor musun? Bunu vicdanına sormalısın yani gerektiğinde ona danışmayı düşünmelisin.

Sevgilinin hayatına mutluluk getirmek için içtenlikle çaba gösterip doğru olanları yapıp yapmadığın vicdanını rahatsız eden bir mesele olabilir. Bu durumda daha fazlasını yapabilecek gücün var demektir. Başarılı ve uzun süreli bir ilişki, birbirini mutlu etmekten hoşlanan iki sevgiliyi içeren bir şeydir.

11. Sevgilinle hayat planı yapmalısın

Bugünden beş veya on yıl sonrasını düşünebiliyor musun? Sevgilinle bir arada yaşadığın küçük ama mutlu bir hayata sahip olduğunu düşünebiliyor musun? Bunu hayal edemiyorsan onu yaşayamazsın. Sevgilinle birlikte bir hayat hayal etmek onun için çabalamak ve gerçekleşmesi için uğraşmak anlamına gelir.

Uzun süren keyifli bir ilişki yaşamaya başlayan çiftler, birlikte düşünmeyi ve geleceklerini düşlemenin ne demek olduğunu bilirler. Uzun bir ilişkin olsun istiyorsan ve uzun ilişkiden zevk almak istiyorsan sevgilinle birlikte çeşitli kararlar almalısın. En önemlisi onunla birlikte hayatını planlamaya çalışmalısın.

Umarım bu yazı uzun süreli ilişki için aradığın bilgileri bulmana yardımcı olmuştur. Eklemek istediğin bir şeyler varsa hemen yorum yapabilir veya yazımı beğendiysen onu arkadaşlarınla paylaşabilirsin.

Paylaşmaya ne dersin?
Kaan Karadeniz
Kaan Karadeniz

İstanbul Üniversitesi Bilgi ve Belge Yönetimi bölümünden mezunum. Yazı yazmayı ve araştırma yapmayı seviyorum. Psikolog, terapist, astrolog veya yaşam koçu değilim. Hedefim insanların hayatlarına değer katabilecek bilgileri onlarla buluşturmaktır.

Yorum yapıp katkı sağla...