İlgi çekici bir hayata sahip olmanın 12 yolu

İlgi çekici bir hayata sahip olmanın en kısa yolu hayatına çeşitlilik katmaktır. Fakat çoğumuz yeniliklere ve maceralara kapalı olduğumuz için bu çeşitliliği yaratamıyoruz. Bu konuda biraz taviz vermeyi öğrendiğimiz zaman hayatımıza renk ve anlam katmak daha kolay hale gelir.

Hemen hemen birçoğumuz zaman zaman hayatımızın monoton olduğunu fark ederiz. Bu tür bir hayata sahip olan kimsenin kendinden memnun olmayacağını bilmek önemlidir. Sen de aynı durumda olabilirsin ama seni diğerlerinden ayıran en önemli özellik hayatını ilgi çekici bir hale getirebilecek olmandır.

İlgi çekici bir hayata sahip olmanın en kısa yolu hayatına çeşitlilik katmaktır. Fakat çoğumuz yeniliklere ve maceralara kapalı olduğumuz için bu çeşitliliği yaratamıyoruz. Bu konuda biraz taviz vermeyi öğrendiğimiz zaman hayatımıza renk ve anlam katmak daha kolay hale gelir.

Gün doğumunu izlemelisin

Sabahları erken kalkan biri olmasan bile gün doğumunu seyretmek ilgi çekici olabilir. Bunun için en ideal yeri ve en ideal zamanı bulman gerektiğini unutmamalısın. Havanın güzel olduğu bir günde kendini bunun için hazırlayabilirsin. Gerekirse yanına sana eşlik edecek birini almayı düşünebilirsin.

Gün doğumunu kuru kuru seyretmeni önermem. Yanında kahve veya tercihe göre çay getirmeyi düşünebilirsin. Yanında bir arkadaşın olduğunda işin daha keyifli geçeceğinden emin olabilirsin. Güneş doğarken yeni bir günün sahip olduğu tüm olasılıkları kendine hatırlatmalısın.

Farklı bir yol kullanmalısın

İşten geliş veya işe gidiş (bunu önermem) için farklı bir yolu kullanmayı deneyebilirsin. Bu sana farklı bir şeyler görme şansı sunacaktır. Her gün gittiğin rotanın dışına çıkmak hayatına heyecan ve yeni bir anlam katabilecektir. Bu nedenle genel olarak rutin seyahat noktalarını değiştirmek için çaba göstermen gerekir.

Farklılık olması için İnternet ortamında yakında yer alan ilgi çekici yerleri aramayı düşünebilirsin. Varsa etrafında olan kırsal alanları tanımayı düşünebilirsin. Gezdiğin yerlerden en iyi şekilde yararlanmak için bol bol fotoğraf çekebilirsin. Ayrıca bisiklet gibi bir araçla seyahat ederek ekstra maliyetten kurtulmayı başarabilirsin.

Farklı bir sese kulak vermelisin

Dinlediğim her müziğin keyifli olduğunu söyleyebilirim. Fakat bazen en sevdiğim şarkıyı dinlerken bile çileden çıkacak hale gelebilirim. Müzik beni öyle bunaltır ki bir an önce onu susturmak isterim. İşte bu gibi durumlarda farklı seslere kulak vermeyi düşünebilirsin.

Benzer durum televizyon için geçerlidir. Televizyon bir pasif etkinliktir. Karşısına geçip onu izlersin. Aynı senaryolar, aynı isimler, aynı tartışma konuları ve genelde aynı sonuçlar. Neden bir gün onu kapatıp farklı bir şeyler yapmayı denemiyorsun? Örneğin televizyon izlemeyi bırakıp oyun oynamaya ne dersin?

İlginç bir şeyler yapmalısın

Kadınsan el işi yapmayı deneyebilirsin, erkeksen bir şeyleri bozup tamir etmeye çalışabilirsin. Puzzle parçalarını bir araya getirmeye çalışabilirsin. Zaten sahip olduğun bir beceriyi yeniden kullanmayı deneyebilirsin. Bunun için İnternet’te çeşitli aramalar yapabilirsin.

İlginç bir şey yapmak istiyorsan mutlaka şiirlere göz atmanı öneririm. Genelde ilginç bir şey yapmak istediğimde şiirlere bakarım. Şiir okumak en az şiiri yazmak kadar zordur. Çünkü ne yapıp edip şiirin sana sunduğu duyguyu yakalaman gerekir. O duygu olmadan şiirden hiçbir şey anlamayabilirsin.

Anılara dalıp gidebilirsin

Kendi başına yaptığın birçok şey senin için iyi birer anıdır. Fakat en önemli anılar birlikte yapılan bir şeyler söz konusu olduğunda geçerlidir. Akrabaların veya aile dostların ile çıktığın en son tatilden geriye kalanları düşünmeye çalışabilirsin. Örneğin, bol bol fotoğraf çektirmeyi düşünebilirsin.

Akrabalar ve aile dostları demişken, büyüklere vakit ayırabilirsin. Bazen yaşlı olan insanları gereğinden fazla unuturuz. Belki annemizi, belki babamızı, belki daha farklı bir büyüğü. Fakat onları ziyaret ettiğimiz zaman onları mutlu etmiş oluruz. Bu tür ziyaretlerde bulunabilirsin.

Kendi yemeğini yapmaya çalışmalısın

Özellikle erkeksen bir gün kendi yemeğini yapmaya çalışabilirsin. İnternet çeşitli tariflerle dolu geniş bir yerdir. Kendin için bir tarif seçip onu yemeğe dönüştürmeye çalışabilirsin. Bu hayatına heyecan katacak bir girişimdir. En azından bu seferlik mutfağın ustası sen olabilirsin.

Mutfakta farklı bir yaklaşımı daha ortaya koyabilirsin. Örneğin eşin ve annen yemek yaparken onu izleyebilirsin. Yaptıklarını tek tek not edebilirsin. Böylece bir yemek yaparken hangi evrelerden geçildiğini daha net bir biçimde görmüş olursun. Böylece sadece kendi dünyanda yaşamaktan kurtulmayı başarabilirsin.

Farklı lezzetlere açık olmalısın

Damak tadın için yeni bir deneyime açık olmalısın. Belki yeni bir restorana gitmek veya daha önce hiç yemediğin bir yemeği yemeye çalışmak iyi bir fikir olabilir. Önemli olan denemektir. İlk başta tadı korkunç gibi gelen bir yemeği sonradan sevebileceğini unutmamalısın.

Bunun bir diğer yönü ise yine farklı tariflere bakmaktır. Türkiye mutfak zenginliği açısından sayısız potansiyele sahip bir yerdir. Ege mutfağının lezzetlerine alışmış durumdaysan biraz Karadeniz mutfağının tadına bakmayı deneyebilirsin. Bu şekilde yapacağın değişikliklerle hayatına renk katabilirsin.

Olumlu düşünmelisin

Buna ek olarak olumlu bakış açını güçlendirmeyi deneyebilirsin. Olumlu olmak psikolojik olarak kendini iyi ve farklı hissetmene yardımcı olacaktır. Peki en iyi etkili şekilde olumlu olmak için neler yapmalı? Elbette olumlu düşünmek için temel gereksinimleri incelemelisin.

Olumlu bakış açısına sahip olmanın en iyi yollarından birisi başkasına yardım etmektir. Bir başkasına yardım ettiğin zaman mutlu olursun. Birisi için beklenmedik bir iyilikte bulunmak önemlidir. Üstelik iyilik yapmak için çok büyük adımlar atmana dahi gerek yoktur. Markette geriden gelen biri için kapıyı tutman bile yeterlidir.

Kütüphaneleri ziyaret etmelisin

Kütüphanecilik eğitimi almış olduğum için söylemiyorum ama bölgende yer alan kütüphaneleri ziyaret etmeni öneririm. Raflar arasında dolaşmaya çalışmalısın. İsimleri ilgini çekecek kitaplara göz atmalısın. Kütüphaneler organize yerler oldukları için alakalı bir şeyler bulma şansın çok yüksek olacaktır.

Ayrıca ziyaret ettiğin kütüphanenin tarihçesine odaklanmayı düşünebilirsin. Kütüphane çok eskiden kurulduysa mutlaka bir hikayesi olacaktır. Bu hikayeyi dinleyip insanların motivasyon kaynaklarını öğrenmeye çalışabilirsin. Böylece hayata karşı farklı bir bakış açısına sahip olmuş olursun.

Gönüllü olmalısın

Dünya için bir değişiklik yapmak bambaşka bir duygudur. Bir sosyal sorumluluk projesi için gönüllü olmayı düşünmelisin. Topluluğunda mutlaka iyi işler yapan gruplar olacaktır. Onlara ulaşmalı, zamanını ve yeteneklerini onlara bağışlayacağını söyleyebilirsin.

Sosyal sorumluluk projeleri hayatta senden daha farklı insanların olduğunu anlamana yardımcı olacaktır. Başkalarının hayatına yapabileceğin dokunuşlarla mutlu olabilirsin. En önemlisi hayatına dokunduğun insanlara kazandırdıkların olacaktır. Bunun için kendinle gurur duyabilirsin.

Hayvanlarla vakit geçirmelisin

Biraz gönüllü olmaya benzer bir durum olabilir ama hayvanlarla vakit geçirmeye çalışmalısın. Hayvan barınaklarını ziyaret edebilir veya sokağındaki hayvanlar için bir iyilik yapabilirsin. Örneğin, kapının önüne bir kap su koyarak ilk adımı atabilir ve onların can dostu olabilirsin.

Evinde evcil hayvanın varsa onlarla vakit geçirebilirsin. Eğlenmelerine yardımcı olabilir ve onlarla birlikte eğlenebilirsin. Evcil hayvanın yoksa barınaklardan birini sahiplenmeyi düşünebilirsin. Hayatı tek başına geçirmek pek doğru değildir. Hayvanların dostu olmalı ve onların sana dost olmalarına izin vermelisin.

Anı yaşamaya çalışmalısın

Bazen hiçbir şey yapmaya çalışmamak ve anı yaşamak hayatını daha ilgi çekici hale getirebilir. Bahçende veya balkonunda büyüttüğün çiçeğin kokusuna dalıp gidebilirsin. Parkta oynayan çocukların oyunlarını izleyebilirsin. Bir deniz kenarına gidip dalgaların seslerine kulak vermeyi deneyebilirsin.

Bazen hiçbir şey yapmamak en iyi fikirdir. Hayatın sürekli bir koşuşturma içindeyse biraz sakinleşmeye ihtiyacın olabilir. Bunun için anı yaşamak çok önemlidir. Anı ıskalarsan hayatını ıskalamış olursun. Kendine bu konuda güvenebilirsin. Sessizliğe bürünmek ile monoton yaşamak aynı şey değildir.

Umarım bu yazı ilgi çekici ve heyecan verici bir hayata sahip olma konusunda sana yardımcı olmuştur. Eklemek veya sormak istediğin bir şeyler varsa hemen yorum yapabilirsin. Ayrıca, yazımı beğendiysen onu arkadaşlarınla paylaşabilir misin?

Paylaşmaya ne dersin?
Kaan Karadeniz
Kaan Karadeniz

İstanbul Üniversitesi Bilgi ve Belge Yönetimi bölümünden mezunum. Yazı yazmayı ve araştırma yapmayı seviyorum. Psikolog, terapist, astrolog veya yaşam koçu değilim. Hedefim insanların hayatlarına değer katabilecek bilgileri onlarla buluşturmaktır.

Yorum yapıp katkı sağla...