Hayatınıza heyecan katmanın 5 yolu

H

Hayatınız sıradan bir durumdaysa ve bir döngü içerisinde anlamsızlaşmaya devam ediyorsa hayatınıza heyecan katmanın zamanı geldi demektir. Bazen genç olmayı veya genç kalmayı çok isteriz. Gençlik yılları birçoğumuz açısından eğlenceli yıllardır. Eğlenecek çok fazla şey bulabiliriz, arkadaşlarımızla vakit geçirdikçe çok daha mutlu oluruz ama bu yıllar çabucak gelip geçer ve bizi iş hayatı gibi ciddi ve kasvetli bir ortam bekler.

İş hayatı, hayatımızın en sıkıcı dönemleridir. Mutlaka bunalırız, mutlaka bir süre sonra rutin işler yaptığımızı fark ederiz. Hayatımız artık bir döngü içerisindedir. Sahip olduğumuz işte her şey sıradan ise… resmen sönük ve vakit alıcı bir işle uğraşıyor olduğumuz ortadadır.

Sıradanlaşmış Hayatınıza Heyecan Katmanın 5 Yolu

Hayatımızı sürdürebilmemiz için çalışmamız şarttır. İşteki yoğunluk bazı önemli durumları aksatmamız anlamına gelebilir. Sevgilimize vakit ayırma fırsatımız olmayabilir. Arkadaşlarımızı daha seyrek görmeye başlarız. Kısacası gençlik yıllarının getirdiği o tat yavaş yavaş kaybolur. Sonunda ise hiçbir anlama sahip olmayan bir hayata sahip olup kendi başımıza kalırız.

Ardı ardına sorular sormaya başlar ve hayatımızı anlamlandırmaya çalışırız. Başarısız olan her girişimden sonra ise kendimizi suçlarız. Peki, doğru soruları sorduğumuzdan emin olabilir miyiz? “Hayatıma heyecan katmak için neler yapabilirim?” örneğin bu soruyu sormuş olabilir miyiz? Cevabınız hayır ise sizi mutlu edecek bir haberim var. Bu soruyu sormanın vakti geldi!

Umutsuzluğa kapılmayın. Hepimizin hayatı dönem dönem sıradan bir hale bürünmüştür. Bunu çözebiliriz. Yapmamız gereken doğru yaklaşımı ortaya koyabilmektir. Hayatınıza heyecan katmanın birçok farklı yolu vardır. Ben ise birkaçını ön plana çıkararak size yardımcı olmak istiyorum.

Eğer aşağıda yer alan yolları uygun görüldüğü şekilde değerlendirmeyi başarabilirseniz artık size hiçbir şey ifade etmeyen hayatınızı yeniden anlamlandırmayı başarabilirsiniz.

1. Heyecan Verici Unsurların Keşfedilmesi

Hayatınızda bulunduğunuz nokta artık sizi mutlu etmiyor olabilir. Maddi açıdan durumunuz eskisine göre çok daha iyi olabilir. Bu bir mutluluk belirtisi olabilir ama her zaman geçerli bir durum değildir. Çünkü sizi mutlu eden unsurların büyük bir bölümü maddi durumlardan bağımsızdır.

Önceden sizi heyecanlandıran unsurların neler olduğunu bir düşünün. Bu unsurlarla olan bağınızı çoktan kaybetmiş olabilirsiniz ama size iyi bir haberim var: Bu bağın yeniden oluşmasını sağlayabilirsiniz.

Gençlik yıllarınıza doğru gitmeye çalışın. Sizi nelerin heyecanlandırdığını bulun. Parklara gidip etrafı seyretmek? Bir sahilde oturup arkadaşlarınızla sohbet etmek? Kitap okumak? Spor müsabakalarını izlemek? Spor yapmak? Yeni becerilere sahip olmaya çalışmak?

Bunların herhangi birisi sizi heyecanlandıran ve mutlu eden unsurlardan birisi olabilir. Gençlik yıllarınızda hangisini yaptığınızda mutlu olduğunuzu bir düşünün. Sizi mutlu eden unsurların bir listesini oluşturun. Fazla aşırıya kaçmaktan korkmayın. Aklınıza ne geliyorsa onları yazın.

2. Keşfe Çıkın

Listenizi keşfe çıkmaya hazırlanın. Bu uzun yolculukta ihtiyacınız olacak şeyler bellidir. Kendinizi ve en önemlisi ruhunuzu getirin yeterli. Oluşturduğunuz listede yapabileceğiniz veya yapamayacağınız çok fazla unsur olacaktır. Her birini denemeye çalışmak ise vaktinizi alabilir. Bunun için bazılarını başlangıçtan itibaren elemeye başlamalısınız.

Elemeye başladığınız zaman listenin yavaş yavaş olgunluğa ulaştığını göreceksiniz. Listede bulunan yaşınıza uygun olmayan faaliyetler ortadan kalkacaktır. Listenizde geriye kalanlar ise bulunduğunuz yaşta yapabileceklerinizden oluşacaktır. Listenin geri kalan kısmını baştan sona tekrar bir gözden geçirin ve adım adım incelemeye başlayın. Elinizden geldiğince listede yer alanları yapmaya çalışın.

https://www.grisayfalar.com/okuma-aliskanligi-nasil-gelistirilir/

  • Bir parka gidip ağaçları seyretmek sizi heyecanlandırıyor mu? Bunu yapmaya çalışın.
  • Kitap okumak ve kitapların içerisinde o maceradan bir başka maceraya sıçramak sizi heyecanlandırıyor mu? Durmayın, okumaya çalışın. Okuma alışkanlığınızı geliştirin, daha fazla kitap okumaya çalışın veya daha farklı kitap türlerine göz atmayı deneyin.
  • Yeni bir şeyler öğrenmeye çalışmak sizi heyecanlandırıyor mu? Durmayın, öğrenmeye çalışın.

Sizi heyecanlandıran unsurları keşfetmek ve bunun için gerekli çabayı göstermek önemlidir. Bunu yaptığınız halde hayatınıza renk katmayı başaramıyorsanız üzülmeyin. Yapabilecekleriniz bunlarla sınırlı değil!

3. Kendinizi Değiştirin

Eski alışkanlıklarınıza vakit geçirmek sizi mutlaka belirli düzeyde mutlu edecektir. Motivasyonunuz çok yüksek olmasa bile hayatınızda bir kıpırdanma olacaktır. Bu sizin için olumlu bir sinyaldir. Bu sinyali alır almaz kendinizi değiştirmeye çalışmalısınız.

İnsan kendini nasıl değiştirir?

İnsanın kendini değiştirmesi zordur ama imkansız değildir. Alışkanlıklarınızı değiştirip kendinizi mutlu etmek ve yeniden heyecanlı bir hayata sahip olabilmek doğal bir istektir. Kendinizi değiştirerek, alışkanlıklarınızı ve hobilerinizi değiştirerek bunu başarabilirsiniz.

4. Yapmak İstediklerinizi Yapın

Eskilere doğru gidip sizi mutlu eden unsurları bulduktan sonra bunları yeniden birer alışkanlığa dönüştürmeye çalışmak demek bu unsurları yapıyor olmanız anlamına gelmektedir. Eğer gerçekten sizi heyecanlandıran şeyleri bulmayı başardıysanız ve bu bulduğunuz şeyler hayatınıza anlam katacak nitelikte ise durmayın, bunları yapmaya başlayın!

Hayatınız gerçekten çok bunaltıcı bir durumda olabilir ama bir şeyler yapmaya başlamak bile tekrardan anlamlı olmasını sağlayabilir. En ufak hareketlilik ve en ufak heyecan bile sizi tekrardan gülümsetecek niteliğe sahip olabilir. Bu nedenle alışkanlıklarınızı iyi belirleyin ve kimseye zarar vermediğiniz sürece yapmak istediklerinizi yapmaya çalışın.

5. Kendinizi Geliştirin

Hayatınızı tekrardan heyecanlı bir hale dönüştürmeyi başardıktan sonra bitiş noktasına geldiğinizi düşünmeyin. Asıl uğraşlar bundan sonra başlamaktadır. Sizi mutlu eden ve heyecanlandıran alışkanlıkları beraberinizde getirmek için çaba göstermelisiniz. Bunun yanında ise yeni alışkanlıklar edinebilmek için kendinizi her anlamda geliştirmeye çalışmalısınız.

https://www.grisayfalar.com/insan-kendini-nasil-gelistirir/

Sizi heyecanlandıran unsurları bulun, onları keşfe çıkın ve yeniden alışkanlığa dönüştürülmeleri için kendinizi değiştirin. Alışkanlıkları yerine getirin ve bunların daimi olması için kendinizi geliştirin. Artık hayatınızı heyecanlandıracak adımları atmayı başarabilirsiniz!

Yazar Hakkında

Kaan Karadeniz

İstanbul Üniversitesi Bilgi ve Belge Yönetimi bölümünden mezunum. Yazı yazmayı ve araştırma yapmayı seviyorum. Psikolog, terapist veya yaşam koçu değilim. Hedefim insanların hayatlarına değer katabilecek bilgileri insanlarla buluşturmaktır.

Yorum yap

Yorum yapıp katkı sağla...