Hangi tip insanları hayatından çıkarmalısın?

hangi tip insanları hayatından çıkarmalısın

Hangi tip insanları hayatından çıkarmalısın? Bu sorunun en kestirme cevabı olumsuz insanlardır. Ancak olumsuz insanlar çok farklı yapıda olabildiklerinden önce onları tanıman gerekir. Hayatında yer alarak sana rahatsızlık veren insanları tanımak ve onları hayatından çıkarmak için neler yapman gerektiğini biliyor musun?

Hayatında yer alan insanların bir kısmı seni hayata karşı karamsar bir noktada bırakabilme becerisine sahiptirler. Bu insanların en büyük özelliği sürekli olumsuz olmalarıdır. Hayatından çıkarman gereken insanlar olduğunu düşünüyorsan ilk olarak bu niteliklere sahip kişileri gözden geçirmelisin.

Hangi tip insanlardan uzak durmalı?

Yaşamakta olduğumuz hayatta olumsuzluk kaynağı olabilecek pek çok farklı durum vardır. Mükemmel olmaya ne kadar uzak olursak mutsuzluğa ve depresyona bir o kadar yakın oluruz. Bu bir sır değildir. Her insan bunu yaşar ama kendini bu durumdan kurtarmak için neler yapması gerektiğini bilmez.

Hayatında bir şeyleri yoluna koymak istiyor musun? İlk atman gereken adım hayatında yer alan ama sana yarardan çok zararı olan insanları etrafından uzaklaştırmaktır. Bu çok kolay bir şey değildir. Ancak doğru adımlar, doğru saptamalar ve doğru yaklaşımlarla bunu başaran insanlardan birisi olabilirsin.

Sürekli olumsuz olan insanlardan uzak dur

Hayatında yaşadığın hayatı zehir eden pek çok insan olabilir. Bu insanların en önemli ortak özellikleri sürekli olumsuz olmalıdır. Kendi çevresinde olumsuzluk olan bu insanlar her zaman tartışmaya meyillidirler. Yaşadıkları bu girdabın içerisine seni çekmekten asla geri durmazlar.

Onlara olumlu yönden katkı yapmaya çalışsan bile başarısız olursun. Yaymış oldukları olumsuz enerjinin etkisi düşündüğünden çok daha fazladır. Bu insanları değiştirmek için çaba göstersen bile başarısız kalırsın. Yapman gereken bu tür insanların aklına etki etmelerine engel olmaktır.

Sürekli seni eleştiren insanlardan uzak dur

Bu insanlar ufak şeylerle başlarlar. Basit bir ifadeyle ayakkabını, saç kesimini, kıyafetini falan beğenmezler ve bunu açık açık dile getirirler. Zaman içerisinde bu eleştirilerden çok büyük keyif alırlar ve her fırsatta seni eleştirmeye başlarlar. Onlara doğru olanı göstermen yeterli değildir.

Bu tip insanlarla sürekli bir araya gelmek durumundaysan yapman gerekenler oldukça basittir. Söylenen hiçbir şeyi kişisel algılamamalı, hatalı eleştirileri görmezden gelmeli ama haklı eleştirilerden ders çıkarmalısın. Bununla beraber mükemmel olmadığını hatırlamak bir çözüm olabilecektir.

Zamanını çalanlardan uzak dur

Hayatında yer alan insanlarla vakit geçirmekten keyif alıyor olabilirsin. Ancak bazı insanlar sırf dikkat çekebilmek için sürekli bir eylemde bulunma ihtiyacı hissedebilirler. Bu insanlar gelişmene yardımcı olmazlar. Tam tersine zamanından çalmaya çalışarak ilgi odağı olmaya çalışıp kendilerini mutlu ederler.

İletişim konusunda kendine çeşitli sınırlar belirlemeyi başarabilirsen bu sorunu ortadan kaldırabilirsin. Hayatında sürekli ilgi bekleyen bir insan varsa hayatındaki tek insanın o olmadığını göstermelisin. Diğer taraftan bu tür insanlarla yüz yüze görüşmek yerine telefon üzerinden iletişim kurmayı tercih edebilirsin

Kıskanç olanlardan uzak dur

Kıskançlık tamamen ama tamamen kötü bir şey değildir. Her insanın bir nebze olsun kıskanç olması iyi bir şeydir. Ancak, bir insan sürekli kıskanç ise ortada sıkıntılı bir durum vardır. Bu insanlar hiçbir şekilde mutlu olamazlar. Sürekli beklentilerini değiştirirler ve seni de etkilemeyi başarırlar.

Etrafında bu tip sürekli kıskançlık yapan insanlar görürsen onlarla arana mesafe koymaya çalışmalısın. Bu insanların en büyük özellikleri etrafa olumsuzluk saçmalarıdır. Onların bakış açısına göre senin başına gelmiş iyi bir şey aynı zamanda onun iyiliğine olmalıdır. Bu kabul edilebilir bir şey değildir.

Sürekli mağduru oynayanlardan uzak dur

Hayatında yaşanan her türlü olumsuzlukta mağdur olduğunu iddia eden insanların genel problemi sorumluluktur. Bu tip insanlar sorumluluk almaktan kaçınırlar ve en önemlisi her şeyin sorumlusu olarak başkalarını görürler. Hiç kuşkusuz yeri geldiğinde hedefteki kişilerden birisi sen olursun.

Bu tip insanları fark edebilmek oldukça zordur. Kendilerini gizlerler ve onlara yardım etmek istediğin zaman kendini büyük bir girdabın içerisinde bulursun. Hiçbir zaman istekleri bitmez. Üstelik ne yaparsan yap onların davranışlarını değiştirmeyi başaramazsın.

Seni umursamayan insanlardan uzak dur

Bunun oldukça açık olduğunu düşünüyorum. Seni umursamayan insanları umursamak bir hatadır. Bu insanların hayatına katkısı oldukça azdır. Ancak tam tersi bu insanların hayatından götürdükleri oldukça fazladır.

Seni umursamayan bir insanı hayatında tutmanın hiçbir faydası yoktur. Bir yolunu bulup bu insandan uzaklaşmaya çalışmalısın. Çünkü bu insanlar sadece ben demek için çaba gösterirler. Üstelik tek yaptıkları seni görmezden gelerek kendilerini ön plana çıkarmaktır.

Bencil insanlardan uzak dur

Bencil insanlar seni değil hep kendilerini düşünürler. Başlangıçta bu insanlar seninle ilgilenirmiş gibi yaparlar ama sonradan her şeyi kendilerine çevirirler. Her şey onlar içindir. Üstelik olumlu olanlar onların tekelinde olumsuz olanlar ise senin sorumluluğundadır.

İnsanlarla vakit geçirirken her zaman dengeyi tutturmak zorundasın. Senden aldığından daha azını sana veren insanlarla karşılaşırsan bu tip insanların hayatına hiçbir katkı yapmayacağını bilmelisin. Bir insan her şeyi kendisi için yapıyorsa o insandan arkadaşlık anlamında bir şey beklememelisin.

Seni hayal kırıklığa uğratanlardan uzak dur

Hiçbirimiz mükemmel değiliz ve mükemmel olamayız. Hepimiz hatalar yaparız. Hepimiz olumsuz olabilir, yargılayıcı olabilir, bencil olabilir veya kıskanç olabiliriz. Nihayetinde hepimiz insanız. Ancak farklılık yarattığımız nokta bunların bilincinde olup olmamaktır.

Kendimizi geliştirmeye çalışırken zaman zaman başkalarından destek alabiliriz. Hayatında yer alan insanların bu gelişime saygı duyması gerekir. Hayatında kendini geliştirmen için sana destek olmayı istemeyen insanlar varsa onlardan mutlaka uzak durmalısın.

Hayatındaki olumsuz insanlardan nasıl kurtulursun?

Hayatında yer alan olumsuz insanlardan kurtulmak için biraz daha derinlemesine hareket etmek istiyorsan bu konuda sana biraz olsun yol gösterebilirim. Hayatındaki olumsuz insanlar yaşam enerjini anında alıp götürebilecek kapasiteye sahiptirler. Bunlarla mücadele etmek için doğru adımları atmalısın.

Onlardan kurtulmak için elbette ilk olarak onları tanımlaman gerekir. Tanımlama işleminin ardından onlarla arana mesafe koymak için neler yapman gerektiğini bilmelisin. Bunları öğrendikten sonra hayatındaki olumsuz insanlardan kurtulmayı başarabilirsin.

Olumsuz insanlarla iletişimini sınırlamalısın

Başlangıç için hayatındaki olumsuz insanlarla iletişimine sınır getirmelisin. Tüm iletişimi bir anda ortadan kaldırmak doğru bir seçim olmayabilir. Bunun için iletişimi kademeli bir biçimde azaltma yoluna gitmeye çalışmalısın.

Birisi sana mesaj gönderdiği zaman ona anında cevap vermeye çalışmamalısın. Ona anında cevap verirsen onu önemsediğini göstermiş olursun. Biraz beklemeli ve daha sonra cevap vermelisin. İletişimi sınırlandırmanın en kolay yolu budur.

Kendine vakit ayırmalısın

Bazen hayatında yer alan olumsuz insanlardan kolayca uzaklaşmak mümkün olmayabilir. Çünkü bu insanlar çok yakınında yer alan ve belki her gün bir araya gelip ortak çalışmalar yapmak zorunda kaldığın insanlar olabilirler. Bu durumda kendine ayırdığın zamanı yükseltmeyi denemelisin.

Kendine vakit ayırmayı istediğin zaman buna her insan saygı gösterecektir. Dolayısıyla karşıdaki insanın sana karşı çıkma olasılığı oldukça düşük olacaktır. Kendine vakit ayırarak hayatında yer alan önceliklere ve hedeflere daha güçlü bir biçimde odaklanmayı başarabilirsin.

Olumlu olmayı göstermelisin

Hayatın her alanında çok ufak nedenlerden ötürü hemen sinirlenen ve bağırıp çağırarak başkalarına bir şeyler anlatmaya çalışan insanlarla karşı karşıya kalabilirsin. Bu insanlara olumsuzlukla yaklaşırsan onları doğal yoldan tahrik etmiş olursun. Onlara olumlu bir biçimde yaklaşmayı denemelisin.

Bu yaklaşım sana hayatın hemen hemen tamamında olumlu olabilme fırsatı sunacaktır. Olumlu yaklaşım alışkanlığına sahip olan bir birey olursan etrafında yer alan olumsuz insanların seni etkileme şanslarını azaltmış olursun. Böylelikle her koşulda kazananlardan biri sen olabilirsin.

Olumlu arkadaşlar bulmalısın

Hayat sürekliliği olan bir şeydir. Dolayısıyla her zaman yeni arkadaşlar edinmeye açık olmalısın. Ancak yeni arkadaşlar edinmeye çalışırken yaklaşımın olumluluktan yana olmalıdır. Zaten hayatında var olan tipte insanlarla yeni arkadaşlıklar kurmaya çalışmamalısın.

Olumluluk bir alışkanlıktır. Bu tip insanların etrafında yer alırsan onların olumlu tutumlarının etkisi altında kalırsın. Böylece zaman geçtikçe hayatındaki olumsuzluklar kendiliğinden ortadan kalkacaktır. Her zaman olumlu düşünemezsin ama her daim etrafında olumlu insanların olmasına dikkat edebilirsin.

Zamanını ve enerjini çalanların bulmalısın

Olumsuz insanların en önemli özelliklerinden birisi zaman ve enerji konusunda acımasız olmalıdır. Her zaman kendi ihtiyaçlarının senin ihtiyaçlarından daha önemli olduğunu düşünürler. Her ne kadar karşıdaki kişiyi dinlemek iyi bir yaklaşım olsa bile karşılıklı bir durumun olduğunu bilmen gerekir.

Arkadaşınla arandaki ilişkide kendi ihtiyaçlarını düşünmeyi ihmal etmemelisin. Bunu yapamazsan aranızdaki ilişki yararlı olmaktan çok zararlı olacaktır. Her insanın problemi olacağı doğrudur. Ancak sadece problemleri olduğunda sana ulaşanlara karşı dikkatli olmalısın.

Sürekli eleştirip duranları bulmalısın

Hayatında yer alan uyumsuz ve olumsuz insanların en belirgin özelliği sürekli eleştirmek ise öncelikle bu insanların kimler olduğunu bulmalısın. Senin dış görünüşünü, yaptıklarını ve hedeflerini sürekli eleştiren kişiler bu insanlar arasında yer alırlar. Üstelik bu insanlar motivasyon beklentini karşılamazlar.

Yapıcı eleştirilere karşı her zaman açık olmalısın. İyi bir birey olarak yetişmek ve kendini geliştirmek istiyorsan bunlara ihtiyacın olacaktır. Ancak, sürekli eleştiriler bu sınıfta yer almazlar çünkü sürekli eleştiriler zihnine baskıları oluştururlar. Sağlıksız olan bu tür eleştirilerden her zaman uzak durmalısın.

Seni sürekli öfkelendiren insanları bulmalısın

Olumsuz insanların en önemli özelliklerden birisi çabucak sinirlenmeleri ve bunu karşıdaki kişiye yansıtmalarıdır. Bu tip insanların karşısında kendini her zaman savunma yaparken bulabilirsin. Bu tip insanlar düşüncelerini fazlasıyla etkilerler. İlk başta onları bu konuda uyarmayı denemen gerekir.

Uyarılarına kulak asmayan insanlar için yapabileceğin pek fazla bir şey yoktur. Onlarla iletişimine mesafe koymak oldukça iyi bir seçenektir. Çünkü bu kişiler en ufak durumlardan dahi olumsuz bir şeyler çıkarıp sana sinirlenebilecek insanlar olduğundan ruhsal anlamda seni sürekli rahatsız edebilirler.

Sürekli olumsuz sonuçlar çıkaran insanları bulmalısın

Olumsuz insanlar olumlu olanlara odaklanma konusunda sıkıntı yaşarlar. Bu tip insanlar genellikle kötü olan senaryolardan keyif alırlar. Bu insanların en büyük yanlışı dünyayı gri ve karamsar görmeleridir. Bu durumda olumlu bir bakış açısı geliştirmek oldukça zordur.

Sürekli bir şeylerden olumsuz sonuçlar çıkarmaya çalışan insanların bu tutumu aynı zamanda kararlarını da etkiler. Bu nedenle büyük bir hediye gibi durumlar dahi onların ruh halini değiştirme konusunda çok etkili olmaz. Bu tip insanlar senin de ruh halini dibe çekebilme potansiyeline sahiptir.

Yalan söyleyen ve dürüst olmayan insanları bulmalısın

Hayatında yer alan insanların dürüst olmaması çevrende yer alan önemli bir olumsuzluk kaynağı olabilir. Olumsuz insanlar genellikle diğer insanlara göre çok daha fazla yalan söyleme eğiliminde olurlar. Üstelik bu insanlar manipülasyon konusunda çok daha beceriklidirler.

Belki aile bireylerinden birisi sürekli geçmişiyle ilgili yalan söyleyerek karşısındaki kişiyi yönlendirmeye çalışıyor olabilir. Bu davranışın olumlu sonuç çıkarmayacağını bilmelisin. Hayatında bu tip insanlar varsa dürüstlüğün önemli olduğunu yineleyerek belirtmen daha doğru olacaktır.

Sürekli başkalarını suçlayan insanları bulmalısın

Sorumluluk ve otoriterlik olumsuz insanların sürekli kaçtıkları niteliklerdir. Olumsuz insanlar bir yolunu bulup bu nitelikleri sürekli görmezden gelmek isterler. Bunun sonucunda bu tip insanlar başlarına gelen tüm kötülükler konusunda hep başkalarını suçlama yoluna giderler.

Başlarına gelen bir şeyler için seni suçlayan insanlara karşı bir tez geliştirmek istiyorsan onlara yardım etmeye çalışmalısın. Problemlerini çözmek için onlara yardımcı olmaya çalışmak onların beklemediği karşılıktan birisidir. Bu sayede onları daha otoriter ve sorumlu olmaya teşvik edebilirsin.

Hayatında yer alan insanlar artık sana rahatsızlık vermeye ve olumsuz yaklaşımlar seni yormaya başlamışsa bu durumda bazı insanları hayatından çıkarman gerekir. Umarım burada yer alan bilgiler sana yol gösterebilecek niteliktedir. Artık sahne senin, bu önerilerinden yararlanarak hayatını daha iyi bir noktaya taşıyabileceğini düşünüyor musun?

Kaan Karadeniz

28 yaşındayım. Yüksek lisans öğrenimini "Bilgi ve Belge Yönetimi" bölümünde sürdürmekteyim. Psikolog veya terapist değil, araştırmacıyım. Başarının çaba ile doğru orantılı olduğuna inanlardanım.

You may also like...

Yorum yapıp katkı sağla...