Güçlü bir aklın 5 önemli özelliği

Güçlü akıl bize engeller karşısında dirençli olma fırsatı tanır. Güçlü akıl birkaç nitelikten oluşur. Doğru adımlarla ona sahip olabilirsin.

Güçlü akıl bize engeller karşısında dirençli olma fırsatı tanır. Güçlü akıl birkaç nitelikten oluşur. Doğru adımlarla ona sahip olabilirsin.

Güçlü bir akıl türlü türlü engellerle yüzleşebilme becerisine sahiptir. Güçlü bir akıl karşılaştığı zorluklar karşısında eğilip bükülmeyen, daima dik durmasını bilen bir akıldır. Sen herkesten farklı olanı yapıp bu akıl için çaba göstermelisin. Bunu nasıl yapacağını öğrenmek ister misin?

Özet: Güçlü aklın özellikleri

Her insan hayatı boyunca çeşitli engellerle karşılaşır. Bir engeli aşıp aşamamak tamamen o engel karşısında aklımızın gücüne bağlıdır. Bu nedenle bir sorunu aşmaya çalışırken bir kahramanın gelip her şeyi çözmesini bekleriz. O halde artık o kahraman bizzat kendin olmalısın.

“Güçlü bir akla sahip olmak istiyorum.” diyorsan aşağıdaki maddeleri değerlendirmeye çalışmalısın. Bu maddelerin her birisi özettir. Daha fazlasını öğrenmek istiyorsan yazıyı incelemeye devam etmelisin:

  • Kendine güvenmelisin.
  • Cesaretli olmalısın.
  • Adanmışlık göstermelisin.
  • Kontrollü olmalısın.
  • Bir amaca göre hareket etmelisin.

1. Kendine güven

Bir problemle karşılaştığın zaman doğal olan davranış kendine duyduğun güvenle kendini gösterir. Kendine güvenmiyorsan basit bir şekilde başarısız olursun. Kendine güveniyorsan karşına çıkan engel aşmayı başarabilir ve yoluna devam edebilirsin.

Kendine güven konusunda problemini aşmak istiyorsan işe küçük adımlar atarak başlamalısın. Herkes tarafından önemsiz görülecek ama senin için önemli olacak ufak adımlarla kendine yardım edebilirsin. Küçük adımlarla başarıyı doğal olarak kendine çekmiş olursun.

Bunun karşılığında yavaşça kendini değiştirme fırsatı elde edersin. Küçük adımlar daima somut adımlardır. Bir hedefe doğru yönlendiğinde büyük adımlarla gidemezsin. Eğer küçük problemlerle başa çıkabilirsen büyük problemi parçalara ayırıp onu etkisiz hale getirebilirsin.

2. Cesaretli ol

Herkesin ama herkesin kabusu farklıdır. Belirli bir durum karşısında her insanın en kötü senaryosu birbirinden farklı olur. En kötü senaryonun yaşanmasına engel olmak için yapacağın en basit şey cesaretli olmaktır. Bir başka ifadeyle cesaretli olup güçlü bir akıl geliştirmen gerekir.

Bir engel karşısında panik yapmamalısın. Durumla karşı karşıya kaldığında onu aşabileceğine inanmalısın. Hatalarını en kısa sürede düzeltmelisin. En doğru zaman olduğunu düşündüğün anda hemen harekete geçerek kendi gözünde en iyi insan olmayı başarmalısın.

Güçlü bir akıl sağlam bir kaya gibidir. Cesaret, engelleri kaçınılması gereken bir şey olmaktan çok farklı görmektir. Cesaret, onları yaşamın devam edebilmesi için aşılması gereken zorluklar olarak görmeni sağlar. Bu kendine yapabileceğin en büyük iyiliklerden biridir.

3. Adanmışlık göster

Adanmışlık başarı için gerekli olan basit bir sırdır. Kendi kendine belirlemiş olduğu hayata karşı tutumun temelinde değerlerin ve inanışların yatar. Bunlar ile hareket edersin. Bir başka ifadeyle hislerin ile değerlerini bir araya getirerek karar verirsin.

Kendini başarılı bir şekilde yönetmeyi başaran her insan güçlü akla sahiptir. Çünkü bu sayede insan içinden gelen değerlere dokunmayı başarabilir. İnsanların başarısız olmasını sağlayan durun en derin değerlerine karşı bağlılık duymamasıdır.

Yetkinlik kahverengi saç gibi kalıtsal bir özellik değildir. Yetkinlik çok çalışma ile elde edilen bir şeydir. Genelde muazzam bir yoğunlaşmanın ürünüdür. Hiçbir kimse bir gecede başarılı olma şansına sahip değildir. Ancak herkes kendi adanmışlığı için kendine bir çözüm üretebilir.

4. Kontrollü ol

Kontrollü olmak herkesin sahip olamayacağı bir güçlü akıl karakteristiğine sahip olmak anlamına gelir. Kendini güçlendirmenin ve hayatını etkilemenin en önemli yoludur. Güçlü bir akıl korku ve yetersiz duygularını silerek sadece hedefe ulaşmaya odaklanır.

Michael Hyatt‘ın Larae Quy‘dan aktardığı gibi “Kontrol, olayları olduğu gibi kabul etmek yerine onu şekillendirebilecek olduğundan emin olmaktır.” tanımlaması kontrol için yapılabilecek en doğru tanımlamadır.

Kontrollü olabildiğin zaman kendine ait olan ama hatalı olarak gördüğün düşüncelerini ve inanışlarını değiştirme fırsatı elde edersin. İnsanlar ulaşmakta zorluk çektikleri hedeflere ulaştıkları zaman kendini geliştirmeyi başarırlar.

5. Amaca sahip ol

Hayatta bir amacın olmalıdır. Kendin için ne yaparsan yap, karşına çıkan zorluk ne olursa olsun bir amaca göre hareket etmelisin. Eğer gerçekten içinden gelen değerlere ve prensiplere bağlı kalabilirsen hayata karşı bir amaca sahip olmuş olursun.

İnsanın problemi bir hedefe ulaşamamak değildir. İnsanın problemi aslında bir hedefe sahip olmamaktır. Güçlü bir akla sahip olmak istiyorsan yaşamak için bir amaca sahip olmalısın. Bu amaç tüm inanışların ve değerlerin ile muazzam bir uyum içerisinde olmalıdır.

Umarım bu öneriler güçlü bir akla sahip olma konusunda sana yardımcı olur. Önerilerime eklemek istediğin bir şeyler varsa hemen yorum yapabilir veya önerilerimi beğendiysen yazımı arkadaşlarınla paylaşabilirsin.

Paylaşmaya ne dersin?
Kaan Karadeniz
Kaan Karadeniz

İstanbul Üniversitesi Bilgi ve Belge Yönetimi bölümünden mezunum. Yazı yazmayı ve araştırma yapmayı seviyorum. Psikolog, terapist, astrolog veya yaşam koçu değilim. Hedefim insanların hayatlarına değer katabilecek bilgileri onlarla buluşturmaktır.

Yorum yapıp katkı sağla...