Gizliliği koruyan en iyi 11 mobil tarayıcı

Çevrimiçi izleme ve gizli veri toplama gizlilik bilincine sahip kullanıcılar için her zaman büyük bir endişe kaynağı olmuştur. Birçok kullanıcı giderek daha bilinçli hale geldiği için artık gizliliği koruyan tarayıcılara yönelmektedir. Bunlardan biri olmak istiyorsan elbette öncelikle gizliliği koruyan en iyi tarayıcılarla tanışman gerekir.

Çevrimiçi izleme ve gizli veri toplama gizlilik bilincine sahip kullanıcılar için her zaman büyük bir endişe kaynağı olmuştur. Birçok kullanıcı giderek daha bilinçli hale geldiği için artık gizliliği koruyan tarayıcılara yönelmektedir. Bunlardan biri olmak istiyorsan elbette öncelikle gizliliği koruyan en iyi tarayıcılarla tanışman gerekir.

Android ve iOS cihazlarda gizliliğini korumak istiyorsan bahsettiğim tarayıcılardan bazılarını öncelik listesine almak isteyebilirsin. Bu tarayıcıların büyük çoğunluğu pazarda yer alan büyük isimlerden gelmektedir. Android ve iOS platformlarında gizlilik için en iyi tarayıcıları aşağıda bulabilirsin.

1. Firefox Focus

firefox focus gizliliği koruyan mobil tarayıcıFirefox Focus aslında bir eklentiydi. Mozilla tarafından Safari tarayıcısı için geliştirilmişti. Daha sonradan bağımsız, minimalist ve gizlilik odaklı bir web tarayıcısına dönüştü. Yerleşik bir reklam engelleyiciyle birlikte gelen Firefox Focus, izleme koruması ve içerik engelleme özelliğine sahip ücretsiz ve açık kaynaklı bir tarayıcıdır.

Firefox Focus varsayılan olarak gizli mod ile çalışır. Gizlilik meraklısı kullanıcıların en çok tercih ettiği tarayıcılardan birisidir. Tarayıcının her ne kadar bazı eksikleri olsa bile söz konusu durum gizlilik olduğu sürece her zaman ön planda olmaya devam edecektir.

Firefox Focus, herhangi bir kullanıcı müdahalesi olmaksızın çok çeşitli yayın web izleyicilerini varsayılan olarak engelleyerek otomatik gizlilik sağlar. Ayrıca, tarayıcıdan çıktığın andan itibaren ziyaret edilen siteler, şifreler, çerezler vb. dahil olmak üzere göz atma verileri otomatik olarak silinir.

Firefox Focus uygulamasını Android için buradan, iOS için ise buradan indirebilirsin.

2. Onion Browser

onion browser gizliliği koruyan mobil tarayıcıOnion Browser, Tor ağının güvenliğini ve gizliliğini iOS’a getiren ücretsiz ve açık kaynaklı bir tarayıcıdır. Başlangıçta iPhone ve iPad cihazları için Tor Browser benzeri bir tarayıcı olarak geliştirilmiştir. Tor Project, iOS platformunda maksimum gizlilik koruması için resmi olarak Onion Browser tarayıcısını kullanmayı önerir.

Onion Browser, internet trafiğinizi şifreler ve ardından gerçek IP adresinizi gizlemek için onu dünyanın üç farklı bölgesine gönderir. Tor ağını kullandığı içi, internet servis sağlayıcıları ve Wi-Fi ağı operatörleri tarama faaliyetlerini izleme şansına sahip değildir.

Tarayıcı, gizliliğinizi korumaya yardımcı olmak için üçüncü taraf tanımlama bilgilerini ve web izleyicilerini devre dışı bırakır. Onion Browser, iOS platformunda yer alan en güvenli, en gizlilik odaklı tarayıcılardan biridir. Maksimum gizlilik peşindeysen ona güvenebilirsin.

Onion Browser uygulamasını iOS için buradan indirebilirsin.

3. Opera

opera gizliliği koruyan mobil tarayıcıOpera yıllardır hem masaüstü hem de mobil platformda kullanılan popüler bir tarayıcı olmuştur. Şimdi gelişmiş gizlilik için entegre bir VPN ile birlikte gelmektedir. Gizlilik temasına uygun olarak, tarayıcı ayrıca sinir bozucu reklamları ayıklamak için yerleşik bir reklam engelleyiciyle birlikte gelir.

Ayrıca yerel bir indirici, bir dosya yöneticisi, arama çubuğundan erişilebilir QR kodu okutucu ve barkod tarayıcı da bulunmaktadır. Hatta tarayıcının masaüstü ve mobil sürümleri arasında dosyaları ve verileri senkronize etme imkanı da vardır.

Opera tarayıcı aynı zamanda son dakika haberleri ve trend videolar dahil olmak üzere entegre bilgi ve eğlence özellikleriyle birlikte gelir. Ancak gelişmiş gizlilik istiyorsan kişiselleştirmeyi kapatabilme şansın vardır. Ayrıca sezgisel bir kullanıcı paneli sayesinde kullanımı oldukça kolaydır.

Opera uygulamasını Android için buradan, iOS için ise buradan indirebilirsin.

4. Adblock Browser

adblock browser gizliliği koruyan mobil tarayıcıAdblock Browser, Firefox ve Chrome için geliştirilmiş ve reklamların tam anlamıyla belalısı olmuş Adblock Plus eklentisinin geliştiricileri tarafından geliştirilmiştir. Chromium kod tabanı üzerine inşa edilmiştir. Varsayılan olarak çoğu sitede açılır pencereleri, video reklamları ve banner reklamları otomatik olarak engeller.

Açılık pencereler, video reklamlar, banner reklamlar ve içerik olarak gizlenmiş reklamlar dahil olmak üzere can sıkıcı ve rahatsız edici reklamları anında engelleyen hızlı ve güvenli bir tarayıcıdır. Ayrıca, cihazın çerezler, geçici dosyalar vb. dahil olmak üzere herhangi bir göz atma geçmişini saklamasını önleyen bir moda sahiptir.

Adblock Browser, yayıncıların ve içerik oluşturucuların gelirlerini artırmaları için çok önemli olan rahatsız edici olmayan bazı reklamlara izin verir. Fakat ayarlar kısmından kabul edilebilir reklamları kapatarak bu reklamları dahi engelleyebilirsin. Ayrıca Adblock Browser tarayıcısı reklamların cihazına indirilmesini engelleyecektir.

Adblock Browser uygulamasını Android için buradan indirebilirsin.

5. Mozilla Firefox

mozilla firefox gizliliği koruyan mobil tarayıcıMozilla Firefox normal kullanım ve gizlilik odaklı kullanım için en iyi tarayıcılardan birisidir. Android, iOS, Windows, Mac ve Linux dahil olmak üzere herhangi bir platformda gizlilik için en iyi tarayıcılardan biridir. Oldukça basit bir şekilde mobil platformda kullanılabileceğin eksiksiz bir tarayıcıdır.

Firefox tam gelişmiş özelliklere sahiptir. Gizlilikten herhangi bir şekilde ödün vermez. Özünde gizlilik ve özelleştirmeyle Firefox’u her seferinde özel mod ile başlayacak şekilde yapılandırabilme şansın vardır. Buna rağmen oldukça ağır (dosya boyutu vb.) olduğunu söylemek gerekir.

Gizlilik konusunda Firefox, gelişmiş izleme koruması programının bir parçası olarak binlerce farklı izleyiciyi doğrudan engeller. Ayrıca hızlı paylaşım, çapraz platform senkronizasyonu, tablete veya TV’ye akıllı yayın gerçekleştirmeyi mümkün kılar.

Mozilla Firefox uygulamasını Android için buradan, iOS için ise buradan indirebilirsin.

6. DuckDuckGo Privacy Browser

duckduckgo privacy browser gizliliği koruyan mobil tarayıcıDuckDuckGo tarayıcısı, çevrimiçi gizliliğin önde gelen isimlerinden biri olan aynı isimli Incorporation tarafından geliştirilmiştir. Android ve iOS platformunda sekmeler, yer imleri ve hatta karanlık mod gibi modern bir mobil tarayıcıdan beklediğiniz tüm özellikleri sunan tam teşekküllü bir tarayıcıdır.

Bunlara ek olarak tüm web geçmişini tek bir dokunuşla aynı anda silinebilmesi söz konusudur. Tarayıcı bir dizi gizlilik esasına sahiptir. DuckDuckGo Privacy Browser sunduğu tüm özelliklerle kusursuz bir tarama deneyimi yaşatır ve aynı zamanda bunu maksimum gizlilik ile gerçekleştirir.

DuckDuckGo Privacy Browser, ayrıca gizli üçüncü taraf izleyici otomatik olarak engeller. Beklendiği gibi, yerleşik DuckDuckGo arama motoruyla birlikte gelir. Buna ek olarak HTTPS bağlantıları zorunlu kılar. Sitelere izin verilmedikçe verileri toplamama, satmama ve paylaşmama emri veren Global Privacy Control ile birlikte gelir.

DuckDuckGo Privacy Browser uygulamasını Android için buradan, iOS için ise buradan indirebilirsin.

7. Avast Secure Browser

avast secure browser gizliliği koruyan mobil tarayıcıAvast Secure Browser, popüler Avast Antivirus yazılımının arkasındaki Çek siber güvenlik firması tarafından geliştirilmiştir. Tarayıcı, reklamları ve web izleyicileri otomatik olarak engelleyen yerleşik bir reklam engelleyiciyle birlikte gelir. Ayrıca, verilerinizi özellikle halka açık Wi-Fi ağlarında koruyan ücretsiz bir VPN içerir.

Diğer güvenlik ve gizlilik özellikleri arasında tam şifreleme, özel arama motorları, PIN kilidi ve daha fazlası yer alır. Bu da onu Android ve iOS platformlarında gizlilik için en iyi tarayıcılardan birisi haline getirir. Avast Secure Browser, IP, adresi, tarama geçmişi, yer imleri, DNS sorguları ve daha fazlasını şifreleyerek tarama sunar.

İndirilen dosyalar cihazda otomatik olarak şifrelenir ve gizlilik odaklı Media Vault aracılığıyla erişilebilir duruma getirilir. Diğer dikkate değer özellikler arasında yer imi senkronizasyonu, özelleştirilebilir tarama, karanlık mod, gizlilik odaklı medya oynatıcı ve video indirici vb. detaylar yer alır.

Avast Secure Browser uygulamasını Android için buradan, iOS için ise buradan indirebilirsin.

8. Kiwi Browser

kiwi browser gizliliği koruyan mobil tarayıcıKiwi, 2018 yılında XDA Forums üzerinden geliştirilmeye başlanan açık kaynaklı Chromium ve Webkit tabanlı bir tarayıcıdır. Kiwi Browser yalnızca yasal reklam engelleme ve izleme korumasıyla birlikte gelmez. Aynı zamanda bilgisayar korsanlarını engellemek için kripto hırsızlığı koruması da içerir.

Kripto hırsızlığı koruması, bir başkasının cihazınızı kripto para madenciliği yapmak adına kullanması anlamına gelir. Kiwi Browser buna engel olur. Ayrıca Kiwi, web sayfalarını Chrome veya Chromium’dan daha hızlı görüntülemek için özel olarak optimize edilmiştir.

Ayrıca Kiwi Browser, x86 binary tabanlı olmayan çok sayıda Chrome uzantısını destekler. Bu her uzantının çalışmayacağı anlamına gelse bile uygulama başarılı bir biçimde pek çok popüler eklentiyi çalıştırmaktadır. Bildirim engelleme, harici uygulamalarda uzantıları açma, özel arama motoru seçenekleri gibi bir dizi farklı özelliği vardır.

Kiwi Browser uygulamasını Android için buradan indirebilirsin.

9. Brave Browser

brave browser gizliliği koruyan mobil tarayıcıEski Mozilla tepe yöneticisi Brendan Erich’in projesi olarak Brave Browser, Chromium tabanlı bir tarayıcıdır. Reklamları ve izleyicileri varsayılan olarak engellemeyi vaat eder. Gün geçtikçe büyüyen bir tarayıcı kitlesi vardır. Brave, baştan sona gizlilik göz önünde bulundurularak oluşturulmuş bir tarayıcıdır.

İzleyicileri, komut dosyalarını ve reklamları varsayılan bir biçimde engeller. Otomatik olarak HTTPS bağlantısını zorlar. Bununla birlikte yerel bir şifre yöneticisi sunar. Ayrıca, izleme koruması ve özel yani gizli tarama gibi özellikleri bulunur.

Brave Browser, BAT adı verilen entegre bir kripto para ödeme platformu ile birlikte gelir. Gizliliğe saygılı reklamlara izin vererek kullanıcıları kripto token ile ödüllendirir. Kullanıcılar siteleri, blog sayfalarını ve sevdikleri içerik oluşturucuları desteklemek için BAT harcamayı seçebilmektedir.

Brave Browser uygulamasını Android için buradan, iOS için ise buradan indirebilirsin.

10. Tor Browser

tor browser gizliliği koruyan mobil tarayıcıHem meraklılar hem de insan hakları yanlıları arasında en tanınmış gizlilik odaklı yazılımlardan birisi Tor Browser uygulamasıdır. Seattle merkezli kar amacı gütmeyen bir kuruluş olan Tor Project Incorporation tarafından geliştirilmiştir. Aynı zamanda Electronic Frontier Foundation tarafından finanse edilmektedir.

Tor Browser, Mozilla Firefox’un değiştirilmiş halinden, TorButton, TorLauncher, TorProxy, NoScript ve HTTPS Everywhere modüllerinden oluşur. Tor ağı üzerinden trafiği yönlendirir. Her oturum sonunda HTTP çerezleri ve tarama geçmişi gibi oturum verilerini otomatik olarak siler.

Windows ve Mac dahil olmak üzere masaüstü platformlarda yer alan Tor Browser, mobil için sadece Android tarafında sunulur. Trafiği yönlendirmek için birden fazla Tor node kullanıldığı için tarama deneyiminin genelden yavaş olması söz konusudur. Buna rağmen gizlilik için son derece önemli bir tarayıcıdır.

Tor Browser uygulamasını Android için buradan indirebilirsin.

11. Ghostery Privacy Browser

ghostery privacy browser gizliliği koruyan tarayıcıAndroid için geliştirilmiş Firefox’a dayanan Ghostery Privacy Browser, masaüstünde aynı isimli açık kaynaklı kodlu eklentinin geliştiricisinden gelen bir tarayıcıdır. Eklenti gibi tarayıcı da GitHub üzerinde barındırılan kodla tamamen açık kaynaklıdır.

Ghost Privacy Browser, kullanıcıların gizliliğini artırmak için reklama engelleme ve izleme koruma özelliklerini Firefox Fenix’in birçok özelliğiyle birleştirmiştir. Bununla birlikte geliştiricilerin Ghost Mode adını verdiği özel bir göz atma seçeneğini içerir.

Kullanıcılar ziyaret ettikleri sitelerde verilerini kimin izlediğini görebilirler. Bu izleyicileri tek tek veya toplu olarak engelleyebilir veya engellerin engelini kaldırabilirler. Ayrıca, yerleşik reklam engelleyici vardır. Araya giren reklamları ve karmaşayı ortadan kaldırarak daha temiz ve daha hızlı bir göz atma deneyimi sunar.

Ghostery Privacy Browser uygulamasını Android için buradan, iOS için ise buradan indirebilirsin.

Paylaşmaya ne dersin?
Kaan Karadeniz
Kaan Karadeniz

İstanbul Üniversitesi Bilgi ve Belge Yönetimi bölümünden mezunum. Yazı yazmayı ve araştırma yapmayı seviyorum. Psikolog, terapist, astrolog veya yaşam koçu değilim. Hedefim insanların hayatlarına değer katabilecek bilgileri onlarla buluşturmaktır.

Yorum yapıp katkı sağla...