Freelance çalışanların işine yarar 13 uygulama

Serbest çalışma (freelance) dünyasına katılarak dokuzdan beşe çalışma hayatına son vermek mi istiyorsun? Girişimcilik yolunda emin adımlarla ilerlemek istiyorsan muhtemelen çok heyecanlı olmalısın. Bu heyecanını anlıyorum ama bu yola çıkarken sana yardımcı olacak bir dizi uygulamayla birlikte ilerlemen gerektiğini bilmelisin.

Serbest çalışma (freelance) dünyasına katılarak dokuzdan beşe çalışma hayatına son vermek mi istiyorsun? Girişimcilik yolunda emin adımlarla ilerlemek istiyorsan muhtemelen çok heyecanlı olmalısın. Bu heyecanını anlıyorum ama bu yola çıkarken sana yardımcı olacak bir dizi uygulamayla birlikte ilerlemen gerektiğini bilmelisin.

Girişimcilikte gezinmek oldukça zor bir maceradır. Yolculuğunda sana yardımcı olmak için çeşitli uygulamalar vardır. Bu uygulamalar zaman tasarrufu, para tasarrufu gibi konularda sana destek olmak için geliştirilmişlerdir. Bunları kullanarak işlerini kolaylaştırman mümkün olabilecektir.

Clockify

clockifyClockify, serbest çalışanların faturalanabilir zamanı yönetmelerine ve işlerinde ne kadar üretken olduklarını izlemelerine yardımcı olacak bir zaman takibi ve zaman çizelgesi uygulamasıdır. Zaman kullanımını ve profesyonel işlerini kolaylaştırmak için ihtiyacın olan tüm varlıklar bu uygulamada yer alır.

Elle zaman girişi yapabilirsin. Faaliyetler üzerinde çalışırken zamanı takip edebilirsin. Zaman çizelgesine zaman ekleyebilirsin. Çeşitli saatlik ücret türlerinden birini seçerek çalışmaya başlayabilirsin. Buna ek olarak bir üretkenlik kontrol paneli sayesinde toplamda takip ettiğin sürenin dökümünü alabilirsin.

Clockify uygulamasını Android için buradan, iOS için ise buradan indirebilirsin.

TeuxDeux

teuxdeuxTeuxDeux, uzaktan çalışan kişiler için bir yapılacaklar uygulamasıdır. Evde çalışırken kullanabileceğin bir tarayıcı sürümü ve hareket halindeyken kullanabileceğin bir mobil uygulaması vardır. Bu uygulama, serbest çalışanlara işleri yapıp bitirme yaklaşımı sunar.

Uygulama sayesinde çeşitli görevler ekleyebilirsin. Bugün için programını basit bir şekilde ayarlama fırsatı elde edersin. Görevleri tamamladığında tamamlandı olarak işaretleyip motivasyon kazanabilirsin. Bugün bitiremediğin işlerin otomatik olarak yarına aktarılmasını sağlayabilirsin.

TeuxDeux uygulamasını Android için buradan, iOS için ise buradan indirebilirsin.

Microsoft To Do

microsoft to doYapılacaklar listesi uygulamaları hoşuna gidiyorsa bunların arasında en iyisi olarak adlandırılan Microsoft To Do uygulaması epey bir hoşuna gidecektir. Bu işleri yerine getirme konusunda kullanabileceğin bir başka uygulamadır. Fakat bu uygulama iş ve yaşamı dengelemene yardımcı olacaktır.

Görevlerini düzenli tutmak için örneğin #iş veya #kişisel gibi etiketler kullanabilirsin. Her kategorideki görevleri bulmayı kolaylaştırır. Tek yapman gereken etikete tıklamak veya arama çubuğuna ilgili etiketin kelimesini yazmaktır. Uygulamayı kullanırken görevlere ekler ekleyebilir veya görevlere öncelik verebilirsin.

Microsoft To Do uygulamasını Android için buradan, iOS için ise buradan indirebilirsin.

Brand24

brand24Brand24, serbest çalışarak oluşturduğun markanın web üzerindeki konumunu izlemene yardımcı olur. İnsanların markan hakkında ne düşündüğünü öğrenebilir ve gerçek zamanlı olarak onlara ulaşmayı başarabileceksin. Özellikle birisi markandan her bahsettiğinde bundan bilgin olmuş olacak.

Olumlu veya olumsuz tüm bahsedilmeler ile karşılaşabileceğini bilmelisin. Bu durumda olumsuz olanları değiştirmek için bahsedilen yerde ilgili tartışmalara girebilir ve meseleleri tersine çevirebilirsin. Markanın günlük, haftalık ve aylık olarak aldığı bahsedilmelerin, beğenilerin, yorumların ve paylaşımların sayısını öğrenebilirsin.

Brand24 uygulamasını Android için buradan, iOS için ise buradan indirebilirsin.

Mint

mintMint, mali durumunu yönetmene yardımcı olacak ücretsiz bir planlayıcı ve bütçe takibi uygulamasıdır. Faturalarını ve mali hedeflerini takip edebilir, bütçeni yönetebilir, ayrıca uyarılar ve finansal tavsiyeler alabilirsin. Bu uygulama ile banka hesaplarını ve kredi kartlarını senkronize etme şansın vardır.

Belirli projelerde bütçeyi aştığında sana hatırlatmalar yapacaktır. Mali durumun haftalık özetlerini alabilirsin. Dilediğin zaman Mint hesabının ve telefonunun tarayıcı hesabınla bağlantısını kolayca kesmeyi başarabilirsin. Mint uygulamasının en iyi yanı işlemleri izlemek için basit bir sistem sunmasıdır.

Mint uygulamasını Android için buradan, iOS için ise buradan indirebilirsin.

Mindly

mindlyMindly, fikirlerini tek bir yerde yakalamana ve düzenlemene yardımcı olan bir zihin haritalama uygulamasıdır. Görsel olarak arayüz, ana konsepti (güneşi) tanımladığın ve ardından etrafına ilgili fikirleri (gezegenler) eklediğin bir evren sistemini taklit eder. Her bir ilgili fikrin kendi ilgili fikirleri (uyduları) olabilir.

Fikirlerin biriktiğinde her seferinde yalnızca bir dalı görüntüleyerek çalışmanı yapılandırabilirsin. Geliştirme konsepti üzerinde sınıflandırmalar ve tanımlamalar yapabilme şansın vardır. Bu uygulamada ortak çalışanlar ekleyebilir, fikirleri ekip arkadaşlarınla tartışabilir veya görselleştirme yapabilirsin.

Mindly uygulamasını Android için buradan, iOS için ise buradan indirebilirsin.

InVision

invisionInVision, tasarımcıları hedefleyen ücretsiz bir proje yönetimi ve prototip oluşturma aracıdır. Prototip çizebilir ve yönetebilir, dijital bir beyaz tahtada fikirleri ve projeyle ilgili notları derleyebilirsin. Ayrıca tüm proje değişikliklerini ve güncellemeleri doğrudan uygulamadan ekibine iletebilirsin.

Bu uygulama aynı zamanda tasarımları doğrudan uygulamada test etmen için bir yol sunar. Uygulamadan hiç çıkmadan tasarımların her biri için prototipler oluşturmana olanak tanıyan Sketch adında bir eklentisi vardır. Bu açıdan uygulamanın masaüstü veya dizüstü bilgisayarlarda daha kullanışlı olduğunu söylemek mümkündür.

InVision uygulamasını Android için buradan, iOS için ise buradan indirebilirsin.

Coggle

coggleCoggle, sana ve tasarım ekibine gerçek zamanlı olarak işbirliği yapabileceğin ve aynı zamanda görsel olarak çekici, birbirine bağlı dal yapılarında tasarım fikirlerini ve konseptlerini paylaşabileceğin bir zihin haritalama sistemi sunar. Fikirlerini görselleştirmek için diyagramlar oluşturabilir, döngüleri ve dalları yönetebilirsin.

Fikirlerini öne çıkarmak için özel renk şemaları ekleyebilirsin. Aynı zamanda kendi yolunu izleyebilirsin. Belgenin geçmişinde eski tasarım konseptlerine göz atabilirsin. Her bir dalı ana konsept etrafında hareket ettirebilir, aynı zamanda bir bağlam menüsünden söz konusu dalı kopyalayabilir veya silebilirsin.

Coggle uygulamasını Android için buradan, iOS için ise buradan indirebilirsin.

Doodle

doodleDoodle, tüm işlerini tek bir uygulamadan sanal asistan olarak yönetmene ve müşterilerin için görev organizasyonunu kolaylaştırmana yardımcı olan bir planlama uygulamasıdır. Görevlerini yapılacaklar listesinden yönetmeyi başarabilirsin. Tek bir tıklamayla üretkenlik takvimine erişebilirsin.

Müşterilerin randevularını, planlanmış etkinlikler açısından müşterin uygunluğunu gösteren sayfalar aracılığıyla yönetebilirsin. Ayrıca, tüm ortak çalışanların belirli bir zaman dilimi olup olmadığını belirlemesine yardımcı olan bir araç oluşturarak müşterilerin veya görüşmedeki diğer katılımcılarla anlaşmalı toplantılar yapabilirsin.

Doodle uygulamasını Android için buradan, iOS için ise buradan indirebilirsin.

Buffer

bufferMüşterin için sosyal medya yönetimini üstlenmen gerekiyorsa Buffer mükemmel bir seçenek olacaktır. Twitter, Facebook, Instagram, LinkedIn gibi sosyal medya platformlarında daha az zaman harcarsın ama daha etkili olmayı başarabilirsin. Bu açıdan son derece üretken bir uygulamadır.

Gönderileri planlayabilir ve çeşitli sosyal medya hesaplarında otomatik olarak paylaşabilirsin. Gönderi etkileşimini analiz etmenin yanı sıra ek aktivite analizlerini yönetebilirsin. Bu uygulamanın en büyü gücü zamanlama yaklaşımında yatar. İçeriği aylar öncesinden planlayıp ideal zamanda yayınlayabilirsin.

Buffer uygulamasını Android için buradan, iOS için ise buradan indirebilirsin.

Time Buddy

time buddySanal asistanların çoğu müşterilerden farklı saat diliminde yaşarlar. Ancak müşterilerin saat dilimlerinde çalışmak zorundadırlar. Time Buddy, dünyanın çeşitli yerlerinin tam saatini bilmek söz konusu olduğunda en iyi arkadaşın durumundadır.

Bu uygulama karşılaştırmalar yapmak için konumunu ve müşterilerinin konumlarını girebileceğin basit bir çalışma saati ve zaman dönüştürücü sunar. Bu verileri girdikten sonra birden çok bölge arasındaki zaman farkı gibi verilere erişebileceksin. Bu veriler sayesinde dünyanın her yerinden müşterilerle çalışabileceksin.

Time Buddy uygulamasını Android için buradan, iOS için ise buradan indirebilirsin.

Camera+ 2

camera+ 2Camera+ 2 çok beğenilen Camera+ her şey dahil fotoğraf uygulamasının güncellenmiş ve geliştirilmiş bir sürümüdür. Çeşitli etkili düzenleme ve fotoğraf çekme özellikleri sunar. Daha öne çıkan bazı özellikleri de vardır ama başlangıç için etkili düzenleme ve fotoğraf çekme yeterlidir.

O anda odakta olan tüm objeleri vurgulayan odak modu vardır. Nesneleri izleyerek odakta ve keskin tutan eylem modu bulunur. Ayrıca çeşitli durumlar ve koşullar için çeşitli çekim modları elde edeceksin. Buna ek olarak obje her gülümsediğinde fotoğraf çeken bir gülümseme modu vardır.

Camera+ 2 uygulamasını iOS için buradan indirebilirsin.

Photoleap by Lightrick‪s

photoleap by lightricksPhotoleap, kullanımı oldukça kolay olan sağlam bir fotoğraf düzenleme uygulamasıdır. Uygulamanın önemi, yaratıcı ve benzersiz fotoğraflar elde etmek için görüntüleri karıştırmana yardımcı olmaktır. Bu uygulama sayesinde fotoğraflara grafikler ekleyebilir ve farklı katmanları birleştirebilirsin.

Ayrıca fotoğraflarını geliştirmek için metin ekleyebilirsin. Dahası filtreler, arka planlar, stiller ve efektler ile ince ayarlamalar yapabilirsin. Uygulamanın özel ön ayar, ışık sızıntısı, ton eğrisi ve özelleştirilebilir filtreler gibi bir dizi gelişmiş düzenleme özelliği de vardır.

Photoleap by Lightricks uygulamasını iOS için buradan indirebilirsin.

Paylaşmaya ne dersin?
Kaan Karadeniz
Kaan Karadeniz

İstanbul Üniversitesi Bilgi ve Belge Yönetimi bölümünden mezunum. Yazı yazmayı ve araştırma yapmayı seviyorum. Psikolog, terapist, astrolog veya yaşam koçu değilim. Hedefim insanların hayatlarına değer katabilecek bilgileri onlarla buluşturmaktır.

Yorum yapıp katkı sağla...