Eski sevgiliyi geri kazanmak için 5 adımlı plan

Eski sevgiliyi geri kazanmak yani onu yeniden kazanmak zor değildir. Zor olan kısım onun kalmasını sağlamaktır. Bir kez terk edilmiş durumdaysan bir yenisinin gerçekleşme olasılığı her zaman vardır. Buna engel olmak için ne yapman gerektiğini bilmelisin. Önce eski sevgiliyi geri kazanmanın yollarını bulmalı, ardından onun kalıcı olmasını sağlamalısın.

Eski sevgiliyi geri kazanmak ister misin? İlişkinin ikinci bir şansı hak ettiğini düşünüyorsan ve işe yarar planla hemen harekete geçmelisin.

Eski sevgiliyi geri kazanmak yani onu yeniden kazanmak zor değildir. Zor olan kısım onun kalmasını sağlamaktır. Bir kez terk edilmiş durumdaysan bir yenisinin gerçekleşme olasılığı her zaman vardır. Buna engel olmak için ne yapman gerektiğini bilmelisin. Önce eski sevgiliyi geri kazanmanın yollarını bulmalı, ardından onun kalıcı olmasını sağlamalısın.

1. Eski sevgiline geri kazanmalı mısın?

Sevgilinden ayrıldıktan sonra zaman zaman aynı sorunun karşına çıkması bir tesadüf değildir. “Bir kez daha denesek olur mu?” sorusu aklının bir köşesini kurcalıyorsa bu konuda henüz emin değilsin demektir. Aşağıda yer alan işaretleri takip ederek eski sevgiliyle tekrar bir araya gelmenin iyi bir fikir olup olmadığını anlayabilirsin. Sara Altschule‘un belirtiği gibi ilişkilerde griye her zaman bir yer vardır.

 1. Zaman işe yaradıysa: Zaman yaraları iyileştirir derler. Belki ikinizin ihtiyaç duyduğu tek şey bu olmalıdır. Ayrılık süreci ikinize de yaramış olabilir. Dünya ilerlerken yerinde sayamazsın öyle değil mi? Durum ne olursa olsun zaman yaraları iyileştirmiş ise tekrar bir araya gelmek iyi bir fikir olabilir.
 2. Problem çözülebilirse: Ayrılık sebebiniz için ortaya konmuş olan problem gelip geçici bir şey ise tekrar bir araya gelmeyi düşünebilirsiniz. Örneğin, işten sana vakit ayıramayan sevgilinle ayrılmış durumdaysan ona vakit ayırma şansının olduğu bir düzen kurduğunda onunla tekrar bir araya gelmeyi düşünebilirsin.
 3. Aynı düşünce oluşmuşsa: Bazen bir başkasıyla sevgili olmak istersin ama sonuç pek beklediğin gibi olmaz. Birileri eski sevgilinin yerini tutamıyorsa ve çeşitli değişim şartları bir araya gelmişse eski sevgilinle tekrar sevgili olmak isteyebilirsin. Önemli olan ikinizin de aynı düşüncede olmasıdır.
 4. Hatanın geri dönüşü varsa: Bazen olur olmadık bir hata nedeniyle ayrılık söz konusu olabilir. Bu durumlarda genelde bir taraf panik yapar, diğer taraf ise ayrılık kararı alır. Böyle bir durumla karşı karşıya kaldığın zaman hatanın ne olduğunu incelemelisin. Onu düzeltip yola devam etmenin mümkün olup olmadığını anlamaya çalışmalısın.
 5. İkinci bir şansı hak ediyorsa: İlişkiniz ikinci bir şansı hak ediyorsa ona bu şansı tanıman gerekir. Bu konuda çok katı kurallar yoktur. İlişkilerde her zaman ayrılıklar ve barışmalar olacaktır. Herkesin ikinci şansı hak ettiğini iddia edecek değilim ama eski sevgilin bunu hak ediyorsa onun için tekrar çabalamaya değer bir durum var demektir.

2. Eski sevgiliyi tamamen geri kazandıracak 5 adımlı plan

Bu yazının amacı başlıktan anlaşılabileceği gibi eski sevgiliyi geri kazanmak. Bu eski kız arkadaş, eski erkek arkadaş ve eski eş olabilir. Bir süre önce ayrılık kararı alınmışsa ve sen bu yola girmek istemiyorsan hala bir şansın olduğunu bilmelisin. Bir ayrılığın ardından duygusal olarak yıpranmış olacağından ne yapacağını bilemeyebilirsin. İşte böylesi bir durumda olduğun zaman Kevin Thompson‘ın planını uygulamaya koyabilirsin.

Adım 1: Kritik hataları yapmamalısın

İlk adım aslında “iç güdüler” adını taşır. Bir insan ayrılıkla karşılaştığı zaman bu hataları yapmaya başlar çünkü iç güdüleriyle hareket eder. Eski sevgilinin geri dönmesini istiyorsan bir şekilde bu hatalardan uzak durmayı bilmelisin. Aksi halde istesen bile onun geri gelmesini ve seni tekrar sevmesini sağlayamazsın. Tekrar ediyorum, bir ayrılık yaşandıysa bu hatalardan olabildiğince uzak durmalısın.

 1. Onu sürekli aramamalı ve ona sürekli yazmamalısın: Birçoğumuz bu noktada hata yaparız. Bir ayrılık sonrası eski sevgiliye ne kadar yakın olursak onu kazanma ihtimalimizin o kadar yüksek olduğunu düşünür. Ancak bu pek işe yaramaz çünkü bunu yaptığın zaman kendini ona muhtaç gibi göstermiş olursun. Bu yüzden onu sürekli aramamalı ve ona sürekli yazmamalısın.
 2. Yalvarmak gibi bir hata yapmamalısın: Bir ayrılıktan sonra yalvarmaya başlamak işe yarasaydı kimse kimseden ayrılmazdı. Yalvarmak seni sadece aciz gösterir. Ona onsuz yaşayamayacağını söylemek gibi şeylerin onu geri kazanmak için yeterli olacağını düşünürsün. Bana güvenebilirsin, kimse sefil biriyle tekrar sevgili olmak istemez.
 3. Her şeyi kabul etmemelisin: Bazıları ayrılığın ardından karşıdaki kişinin her istediğini yerine getirme şartıyla tekrar barışacaklarını düşünürler. Böyle bir durumda değerlerinden, arzularından ve hedeflerinden vazgeçmiş olursun. Onun istediği pek çok şeyi kabul ederek aslında saygını yitirmiş olursun. Hiç kimse saygı duymadığı biriyle sevgili olmak istemez.
 4. Onu etkilemeye çalışmamalısın: Ardı ardına ona seni seviyorum demek, ona methiyeler düzmek pek bir anlam ifade etmez. O zaten senin sevginin farkındadır. Buna rağmen ayrılmayı tercih etmiştir. Bu nedenle sevginle onu etkilemeye çalışmak çok akıllıca bir iş değildir. Daha soğukkanlı hareket etmelisin. Çünkü ne kadar baskıcı olursan senden uzaklaşma isteği bir o kadar fazla olacaktır.
 5. Başka biriyle çıkarsa sakin kalmalısın: Gelelim en zor meseleye. Bunu yapabileceğine gerçekten inanıyor musun? Ben sana söyleyeyim, şimdiye kadar söylenen hataları yapmamayı kabul etmiş olabilirsin ama yeni birisi ufukta belirdiğinde tüm bunları bir çırpıda unutup ardı ardına tüm hataları yapmak isteyeceksin. Bunu yapmamalısın. Onun amacı hayatında oluşan boşluğu geçici bir şekilde doldurmaktır.
 6. Kavga etmemelisin: Genelde düşünce az çok bellidir. Kızgın olursan ve onunla kavga edersen, onun sana geri geleceğini düşünürsün. Ama gerçekte böyle bir şey yaşanmaz. Bunun yaşandığı çok az senaryo vardır. Sinirlenmek ona sadece tüm kavgaları ve tartışmaları hatırlatır. Bu durum eski sevgilinin geri dönme olasılığını epey azaltır.

Adım 2: Eski sevgilinle irtibatı kesmelisin

Bir ayrılık sonrasında eski sevgilini geri kazanmak istiyorsan “iletişim yok” kuralını doğru şekilde uygulaman gerekir. Bu kural basit ve son derece etkilidir. Kısa süreliğine eski sevgilinle tüm iletişimi kesmen gerekir. Aramak yok, mesaj atmak yok, Instagram beğenisi yok, Instagram hikayesi izlemek yok. Kısa bir süreliğine bunlardan uzak durman gerekir. Bunun belli başlı sebepleri vardır:

 • Eski sevgilinin ayrılıkla ilgili tüm olumsuz ilişkileri ortadan kaldırması ve seni özlemesi gerekir.
 • Senin ayağa kalkıp yeni bir bakış açısı kazanmak için biraz zaman ihtiyacın vardır.
 • Onu geri kazanmadan önce kendine olan güvenini geri kazanman gerekir.

Peki, bu “iletişim yok” süreci ne kadar devam etmelidir? Bu süreç eski sevgilin olmadan hayattan tekrar keyif almaya başladığın zamana kadar sürmelidir. Genel olarak bu süre 30 gün civarındadır ama bazıları için 6 ay gibi çok ciddi boyutlara ulaşabilir. Sabırlı olmalısın çünkü harekete geçmek için henüz erken olduğunu bilmelisin. Eski sevgilini kazanacaksın ama önce biraz sabır lütfen.

 • “İletişim yok” süreci konusunda eski sevgiline bir şey söylememelisin. Burada amacımız seni özlemesini, sana ne olduğunu merak etmesini ve onunla neden iletişime geçmediğini merak etmesini sağlamaktır.
 • Eski sevgilin sürekli sana mesaj atıyor veya seni arıyorsa bu durumda “iletişim yok” sürecinde olduğunu ona söylemelisin.
 • “Eski sevgilim beni ararken ben neden onunla iletişim kurmuyorum?” diye düşünebilirsin. Şimdi ben sana soruyorum: “Ayrılık kararı alarak senin kalbini paramparça edip aynı zamanda seni yalvartırken iyi miydi?”

Şimdi burada biraz endişeye kapılabileceğini düşünüyorum ama inan bana buna gerek yok. Eski sevgilinle iletişimi kesip onun mesajlarına cevap vermediğin zaman onun başka birini bulacağını, başka biriyle tanışacağını ve seni unutacağını düşünebilirsin. Eğer ilişkiniz ciddi bir ilişkiyse bunların hiçbirisi yaşanmayacaktır. Yaşanacak tek şey seninle geçirdiği güzel anıları özlemek olacaktır.

 • “Evli biriyim ve bir çocuğum var. İletişim kurmam mümkün değil. Ne yapmalıyım?”: Bu tür bir durumda iletişimi sınırlı tutmalısın. Sadece gerektiğinde onunla konuşmalısın.
 • “Onunla aynı evi paylaşıyorum. İletişim kaçınılmaz gibi. Ne yapmalıyım?”: Bu tür bir durumda bir süreliğine o evden uzaklaşmayı denemelisin. Bu geçici bi uzaklaşma olacaktır.
 • “Ya ona yeteri kadar ilgi göstermediğimi düşünürse ne yapacağım?”: Endişelenme, eğer ona ilgi göstermeye devam edersen ona “onu kaybetmekten korktuğunu” göstermiş olursun. Bu durumda kendini sefil birine dönüştürürsün. Yapman gereken ona ihtiyacın olmadığını gösterebilmektir.

Adım 3: Eski sevgilinin karşı koyamayacağı biri olmalısın

İşte bu kısım birçok insanın sorun yaşadığı asıl kısımdır. Eski sevgilinle arana “iletişim yok” bariyeri çekmiş durumdaysan yapman gereken olumlu olacak şekilde kendini değiştirmek ve daha iyi bir insan olabilmektir. Sadece evde oturup tüm günlerini acıyla geçirmeyi düşünüyorsan iletişim yok sürecini heba etmiş olursun. Elbette ayrılık sonrası üzüntü yaşayacaksın ancak bir şeyleri dengelemek zorunda olduğunu bilmelisin.

İlk olarak dış görünüşten başlamalısın. Daha taze ve ferah bir görünüme kavuşmaya çalışmalısın. Bu kendini yeni hissetmeni sağlayacaktır. Her ne yapıyorsan yap aşırıya kaçmamaya özen göstermelisin. Ciddi değişikliklerin uygun olacağı bir zamanda olmadığını bilmelisin. Yeni bir saç stili seçmek, hafif kas yapmak veya yeni kıyafetler denemek gibi şeyler yapabilirsin.

İkincil olarak yapman gereken zihinsel değişimdir. Bu kısım eski sevgilinin geri dönmesini sağlayacak en önemli kısımdır. Mutluluğun ve güvenin ne olduğunu tekrar keşfetmek zorundasın. Bunun için yapabileceğin birçok farklı şey vardır. Genel olarak kendini daha iyi hissetmeni sağlayacak çeşitli durumlar vardır. Bunları kullanarak zihinsel anlamda kendini değiştirebilirsin.

 • Acıyı yaşamak için kendine biraz zaman tanımalısın: Bir ayrılığın ardından acı maalesef kaçınılmazdır. Birkaç hafta acı çekeceğini bilmelisin. Belki yemek yiyemez, belki uyuyamazsın. Ama bunun geçici olduğunu bilmelisin.
 • Bir blog açmalısın: Anonim olarak yazacağın bir blog sayesinde düşüncelerini ve hislerini yazıya aktarabilirsin.
 • Arkadaşlarınla dışarı çıkmalısın: Arkadaşlarınla vakit geçirerek biraz kafa dağıtmaya çalışmalısın.
 • Rahatlamak için spor yapmalısın: Rahatlamak için biraz spor yapmak iyi gelecektir. Böylece kendine duyduğun güveni geri kazanabilirsin.

Son olarak davranışlarını ve alışkanlıklarını değiştirmelisin. Eğer sevgilin belirli alışkanlıkların veya davranışların nedeniyle senden ayrıldıysa bunları değiştirmeye çalışmalısın. Problem neredeyse onu bulup düzeltmelisin. Gerekirse ilişkini baştan sona analiz etmelisin. Düzeltilecek yerleri bulduktan sonra onlar üzerinde çalışarak eksikleri kapatmaya çaba göstermelisin.

Adım 4: Doğru zamanda eski sevgilinle iletişime geçmelisin

Eski sevgilinin seni terk ettiği günü hatırlıyor musun? Senin ona muhtaç olduğunu düşündüğü o anı anımsamak kolay değil ama bunu yapmalısın. Çünkü uzun zamandır senden bir haber alamadığına göre sana neler olduğunu merak etmeye çoktan başlamış demektir. Geçen süre zarfında olumsuz şeyleri unutmuş ve daha çok sende ilgi çekici bulduğu şeyleri hatırlamaya başlamış olmalıdır.

İşte tam böyle bir zamanda onunla yeniden iletişim kurmalıdır. Karşısında bulacağı kişi senin yeni halin olacaktır. Daha güçlü, daha güvenilir, daha dürüst ve daha akıllı seninle karşılaştığında kolay kolay karşı koyamayacaktır. Hayatında yaptığın olumlu değişimlerin meyvesini toplamaya başlayabilirsin. Bunun için eski sevgilinle iletişime geçmen gerekir.

Eski sevgilinle iletişime geçmek için en doğru zaman hazır olduğun andır. Sefil olan halinden uzaklaşıp kendini bulduğun zaman onunla iletişim kurabilirsin. İletişim kurarken mutlaka yazılı iletişimi tercih etmelisin. Ona bir mesaj gönderebilir veya e-posta yollayabilirsin. İletişim kurarken önemli olan iletişim metninin içeriğidir. Mesajın içeriğinde şunlar yer almalıdır:

 • Ayrılığı kabullendiğini ve bunun en iyi karar olacağını söylemelisin.
 • Ayrıldıktan sonra gerçekleştirdiğin uygunsuz davranışlar için özür dilemelisin.
 • Hayatında yaşanan heyecan verici değişikliklerden haberdar olmasını sağlamalısın.

Bu üç detaya mesajında yer verdiğin zaman işi başarıyla tamamladın demektir. Şimdi seni düşünmeye ve en önemlisi hayatında olan değişiklikleri merak etmeye başlayacaktır. Elbette bunun için hayatında bir şeylerin yaşanmış olması gerekir. Bu nedenle hayatında olumlu değişimler yapmış ve bir şekilde kendini geliştirmek için çaba göstermiş olmalısın.

Tüm bunlar tamam ise mesajlaşma üzerinden onunla iletişimi sürdürmeye devam etmelisin. Boş mesajlar veya kısa kelimelerle yazılmış mesajlardan uzak durmalısın. Her zaman anlamlı şeyler yazmalısın. Aradaki buzların eridiğini hissettiğin zaman onu dışarı çıkmaya davet etmelisin. Belki bir şeyler içmek veya bir şeyler yemek gibi çeşitli bahanelerle onu dışarı çıkarabilirsin.

Adım 5: Onunla buluşmalısın

Onunla tekrar buluştuğun zaman sana biraz şüpheyle yaklaşacaktır. Bunun sebebi onu kandırmaya çalışıp çalışmadığını anlamaktır. Senin hala sefil ve ona muhtaç biri olup olmadığını anlamaya çalışacaktır. Senin söylediğin her şeyi ve yaptığın her şeyi sorgulamaya başlayacaktır. İşte bu noktada neler yapman gerektiğini bilmen önemlidir.

 1. En kötüsüne hazır olmalısın: Eski sevgilinle buluştuğun zaman onu tamamen kaybetmeye hazır olmalısın. İçinde bir yerde hala ona muhtaç olduğunu belirten bir şeyler varsa eski sevgilin bunu hemen sezecektir. Böyle bir durumda olduğunu düşünüyorsan buluşmayı hemen iptal etmelisin.
 2. Teste hazır olmalısın: Eski sevgilin bir şekilde seni deneyecektir. Senin gerçekten değişip değişmediğini anlamaya çalışacaktır. Bir nevi seni ayrılık sonrası teste tabi tutacaktır. Örneğin, kıskançlık gibi bir problemden dolayı ilişkin bittiyse seni kıskandıracak şeyler söylemeye çalışacak ve seni test edecektir.
 3. Henüz yelkenleri indirmemiş olmalısın: Eski sevgilinle barışmak için onunla buluştuğun doğru ama bunu hemen belli etmemelisin. İlk buluşmada onunla iyi vakit geçirmeye çalışmalısın. Senin bu konudaki düşünceni sorarsa hislerinden bahsetmeli ama bunun doğru karar olup olmadığını bilmediğini söylemelisin.
 4. Peşinden gitmemelisin: Bu noktadan sonra artık her şeyi dengede tutman gerekir. O seninle ne kadar iletişim kuruyorsa o kadar iletişim kurmalısın. Seninle buluşmak istediği zaman onunla buluşmak istemelisin. Eski sevgilin seninle bir ilişkinin olmayacağına karar verdiyse zaten yapacak bir şey yok demektir. Sen en iyisini denediği ve bunun için elinden gelen her şeyi yaptığını bilmelisin.
 5. Arkadaşlık çizgisine geçiş yapmamalısın: Birçok kişinin düştüğü hatalardan biri budur. Artık onun arkadaşı olduğunu ama aynı zamanda eski sevgilisi olduğunu unutmamalısın. Başkalarından söz etmek gibi şeyler konusunda ona izin vermemelisin. Sınırlarını ihlal etmeye çalıştığı zaman kalkıp gitmeye hazır olmalısın.

3. Tekrar bir araya gelirken dikkat edilmesi gereken 12 kural

Eski sevgilini geri kazanmak için tüm çabaların sonuç verdiyse artık takip etmen gereken belli başlı kurallar olduğunu bilmelisin. Hayat filmlerdeki gibi bir aşkı kabul edebilecek kadar toz pembe değildir. Gerçeklerle yüzleşmen, onları kabullenmen ve en önemlisi neler yapacağını bilmen gerekir. Korin Miller‘ın dediği gibi bu kuralları takip edersen ilişkinin çok daha iyi durumda olmasını sağlayabilirsin.

I. Yavaş hareket etmelisin

Eski sevgilinle tekrar bir araya gelince geçmişin hasretini çekmen kaçınılmazdır. Mesajlar, yemekler ve belki çok daha fazlası için iç geçiriyor olabilirsin. Her şey heyecan verici olsa bile yavaş ilerlemen gerektiğini bilmelisin. Seni taşıyan toz bulutunun bir anda paramparça olmasını istemiyorsan sakin kalmayı ve ağırdan almayı bilmen gerekir.

Tam olarak hangi hızda ilerlemen gerektiğini bildiren altın kural diye bir şey yoktur. Senin için önemli olan şimdiye kadar göstermiş olduğun çabanın karşılığını alabilmektir. Bu kadar uğraşmış ve bu kadar çaba göstermişken hızlı hareket etmenin bedelini ödemek zorunda kalmamalısın. Biraz temkinli ve biraz yavaş hareket etmeye özen göstermelisin.

II. Tam olarak ne istediğini bilmelisin

Yeniden bir araya gelmek tüm kartları masanın üstüne koyabilmek için bir fırsattır. Mutlu bir ilişkin olsun istiyorsan artık gerçekçi olmaktan çekinmemelisin. İlişkiden beklentileri belirlemeli ve aynı zamanda ilişkinin bir tarafı olmakla ilgili niteliklerini gözden geçirmelisin. Sevgilinden ayrı kaldığın sürece bir şeyler kaçırıp kaçırmadığını bulmalısın.

Sevgilinle artık aynı değerler ve hedefler paydasında buluşmuş olman gerekir. Bu her ne kadar ilişkinin bir diğer boyutu olsa bile bu konuda tereddüt etmeden konuşabilme şansına sahip olmalısın. İkiniz arasında bir aşk dili oluşturmuş olmalı ve birbirinize karşı esnek davranmaya çalışmalısınız. Sevgilinle beklentileri konuşmaya başladığında onun istediklerini anlamaya ve kendi istediklerini tam olarak anlamaya çalışmalısın.

III. Yeni bir sayfa açmalısın

Eski sevgilinle tekrar bir araya geldiğinde gerçeği kurgudan ve geçmişi günümüzden ayırmak için elinden geleni yapmalısın. Bu kişiyle ilgili sahip olduğun inançları, düşünceleri ve fikirleri tekrar gözden geçirmelisin. Bir şeylerin gerçekten yaşanıp yaşanmadığını kontrol etmelisin. Yaşanmamış şeylere yaşanmış gözüyle bakmamalısın.

Bu şekilde davranmakta zorluk yaşıyorsan en iyi ihtimalle ayrılmadan önceki durumu gözden geçirmelisin. İyi veya kötü neler yaptığını incelemelisin. Bu sayede zihninde neleri daha iyi yapman gerektiğini netleştirmiş olursun. Sevgilin için kendi kafanda bir imaj oluşturmak yerine her zaman gerçeğe odaklanman önemlidir. Bunu yapmazsan hayal kırıklığına uğrayan sen olursun.

IV. Ayrıyken neler yaptığını anlatmalısın

Artık gönül rahatlığıyla ayrıyken neler yaptığını ona anlatabilirsin. Her şeyi en ince ayrıntısına kadar anlatmana gerek yoktur. Ayrılık süreci içerisinde başkalarıyla flört ettiysen bunu söylemelisin. Elbette o kişinin ona yakınlığını göz önünde bulundurman gerekir. Eğer onun yakınından biriyle flört ettiysen bu onu ufak çaplı kıskançlık krizine ve güven krizine itecektir.

İlişkinin bu noktasından sonra artık sürprizlere karşı kapalı olmalısın. Neden tekrar bir araya gelmek istediğini konuşmalısın. Eski sevgiliyle yeni bir ilişki başlatmak çok kolay gibi görünebilir. Ancak ufak detaylar bazen can sıkıcı olabilirler. Yapman gereken kartları açık oynamak ve güven vermektir. Unutma, sen artık değişmiş birisin. Sen, kendinin bir üst versiyonu gibisin. Buna göre hareket etmelisin.

V. Eski sorunları ortadan kaldırmalısın

Sevgilinle aranda yaşadığın geçmiş problemler can sıkıcı olabilir. Ancak onlardan kurtulmanın bir yolu vardır. Sevgilinle birlikte hareket ederek eski sorunları tekrar gündeme getirebilirsin. Elbette bu sefer çözüm odaklı olabilmen önemlidir. Unutma, ilişkide sorun değil çözüm isteyen taraf her zaman sen olmalısın. Geride bıraktığın ne problem varsa bunu çözebileceğini göstermelisin.

Bunun bir diğer anlamı dürüst olmaktır. Birçok ilişkide ayrılmalar genelde dürüst olmamak kaynaklı problemlerden meydana gelir. Güven bir kere dağıldığı zaman yeniden toparlanması oldukça zor bir şeydir. Bu konuda kendinden emin olmak yerine her zaman garantici olmalısın. Doğruyu söylemeli, dürüst davranmalı ve gerçekçi olmalısın. Bu ilişkini fazlasıyla mutlu edecektir.

VI. Affetmeyi bilmelisin

Son ayrılığın sebebi bir başkası mı? Sevgilin senin onu aldattığını düşündüğü için mi ayrıldın? Böyle bir olay yaşanmış olsa bile yeniden bir araya gelme fikriniz varsa birbirinizi affetmiş olmanız gerekir. İster fiziksel ister duygusal olarak aldatılmış ol, önüne bakabilmek için artık onu affetmen gerekir. Bunu yapmazsan ilişkinde her zaman problemler olmaya devam edecektir.

Eski yaraları sarmak çoğu zaman iyi bir fikirdir. Ancak bunu yaparken ortaya koyduğun çabanın nasıl olduğu çok önemlidir. Sakin kalmalı ve saygı göstererek yaklaşmalısın. Affetmenin bir süreç olduğunu unutmamalısın. İlerleme konusunda problem yaşayacağına inanıyorsan ilişkiyi devam ettirmeye çalışmamalısın. Maalesef bundan başka ortaya konabilecek çözüm yoktur.

Umarım bu yazı bir kızın senden hoşlandığını anlama konusunda sana yardımcı olmuştur. Eklemek istediğin bir şeyler varsa hemen yorum yapabilir veya yazımı beğendiysen onu arkadaşlarınla paylaşabilirsin.

Paylaşmaya ne dersin?
Kaan Karadeniz
Kaan Karadeniz

İstanbul Üniversitesi Bilgi ve Belge Yönetimi bölümünden mezunum. Yazı yazmayı ve araştırma yapmayı seviyorum. Psikolog, terapist, astrolog veya yaşam koçu değilim. Hedefim insanların hayatlarına değer katabilecek bilgileri onlarla buluşturmaktır.

89 Comments

 1. Merhaba. Benim ilişkim 2 hafta önce bitti. Türlü bahaneler ile benden ayrıldı. 1 Ay bakistik. 1.5 Ay sevgili olduk ve hiçbir şey yokken bir anda ayrıldı benden. Bir hafta sonra oturup güzelce konuşmayı denedim. Hareketlerimi sevmediğini söyledi. Düzelteceğini dile getirdim. Ikna ettim. 5 dakika sonra tekrardan hayır dedi. Onu tekrardan istiyorum. Yazıyı uygulayacagim. Hicbir şey yapmadigim halde gitti.

 2. Merhaba Kaan bey, bana da öneri verebilirseniz çok sevinirim.

  3 yıllık bir ilişkim vardı.İlişki yeni başladığında onun olduğu şehirde iş bulup tek başıma oraya taşındım.Askerliğinde yalnız bırakmayıp sürekli yanına gittim.Askerlik dönüşü bana evlenme teklifi etti, zaten birlikte yaşıyor gibiydik.Benim evlilikle ilgili en büyük çekincem çalıştığım iş yeriydi.Bu yüzden başka iş bulmamı bekledik.Ama süreç uzadıkça uzadı ve sevgilim evlenmemizin suçlusu olarak görmeye başladı beni.Ben de bu arada başka şehirlere başvurmaya başladım.Başka bir yerde asla yaşamayacağını söylüyordu bana ama nasıl olsa yanımda gelir diye düşünüyordum.Olacak gibi görünen şehir dışı işlerden biri sayesinde öğrendim ki asla gelemezmiş, çünkü babası büyük borçlar yapmış ve bu borçları sevgilim ödüyormuş.Sevgilim, eğer ailesinin yanında olmazsa annesinin çok zor günler yaşayacağını, bu nedenle asla başka yere gidemeyeceğini söyledi bana.Evlenmek üzere olan insanların birbirine dürüst olması gerek, ben bu borcun altına gireceğimi evlenene kadar öğrenemeyecektim bu olay olmasaydı.Çok öfkelenip ayrıldım ondan, o zannetti ki ben borcu duydum para için değiştim.Ama konu benden 3 yıl boyunca bunu saklaması ve ben ilk şehir dışı işlere baktığımda açık açık söylememesiydi.Ayrılığımız onu da çok üzdü, ağlattı.Biraz zaman geçip sakinleşince onunla tekrar buluşup sorunu çözebileceğimizi söyledim.Ailesinin borçlarını birlikte ödeyebileceğimizi ama yaşadığı şehirde mesleğimi yapmamın nerdeyse imkansız olduğunu bu yüzden benimle taşınmasını, uzaktan ailesine destek olmasını söyledim.Bunu da kabul etmedi ama ara ara konuşmaya devam ettik.Bu süreçte bana ayrı kaldığımız dönemde eski sevgilisiyle mesajlaştığını ama ona karşı bir hissi olmadığını, sadece merak ettiği şeyleri sorduğunu söyledi.Yıllar geçmiş bir ilişki üstünden eski sevgilisine neden yazar bir insan? Konuşmaya başladıktan sonra bana karşı tavrı sürekli olarak suçlayıcı, sen gittin biiz bitirdin, sen yine beni bırakırsın tarzındaydı.Hepsi birden olunca dayanamayıp yeniden terk ettim onu.Hala seviyorum, hala çok özlüyorum.1 ay oldu nerdeyse hala hatasını anlayıp mesaj atmadı bana.Bu süreçte hep bekledim bana sevgisi ağır basar, düzeltmeye çalışır diye.Hiçbir yerden takipleşmiyoruz ve hiç iletişim kurmadık.Benden vazgeçtiğini düşünmeli miyim artık?

  • Merhaba,

   Öncelikle işi evlenme noktasına kadar getirmiş olup ayrılmanıza üzüldüğümü söylemeliyim. Elbette bu noktaya gelmiş olan ilişkide bazı şeylerin çok daha net konuşulması gerekir. Ailesinin borcunun olması ve bunu sizden gizlemesi bana biraz anlamsız geldi. Neden böyle bir şey yapma ihtiyacı duyduğunu dahi anlamadım. Ama mutlaka “kendi açısından” mantıklı bir yönü vardır. Ezbere yapılmış bir yaklaşım olduğunu düşünmüyorum.

   Bir kez ayrıldıktan sonra bir araya gelmiş olmanız sevindirici aslında ama karşınızdaki kişi kırmızı çizgilerden birisine basmış. Eski sevgilisini aramak sormak falan bunların anlamsız hareketler olduğunu düşünüyorum. Kimseyi dinlemeden etmeden de yorum yapmak istemem ama karşıdan sanki bir boşlukta kalmış da yoklamış gibi görünüyor. Olan bu demiyorum ama görünen bu diyebilirim.

   1 ay beklemişsiniz. Bir 10-15 gün daha beklemeye çalışın. Size ulaşmamaya devam ederse artık yollarınızın ayrı olduğundan emin olabilirsiniz. Çünkü bir erkeğin eğer ilgisi ve alakası devam ediyorsa bu süre zarfında çoktan aramış, sormuş veya arkadaş falan yoluyla bir şeyler öğrenmeye çalışmış olması gerekir.

 3. Merhaba,

  bizim erkek arkadaşımla 2 senelik bi llişkimiz vardı arkadaş ortamında tanışıp zorlu yollardan geçip sevgili olmuştuk ilk başta istemeyip sonradan gelmşişti ve 2 senedir hiç tartışmadan kavga etmeden çok güzel günler geçirdik herşey o kadar güzeldi ki çiçekler alır gelirdi her gün beni işten almaya geldiğinde arabasında benim için çikolatalar olurdu odasının her yerine ikimizin tablolarını yaptırmıştı arabasına resmimizi koymuştu ki bunların hepsini ben söylemeden yapmıştı annemi aradı daha yeni geçtiğimiz bayram da bunu da kendi isteğiyle yaptı beni ailesiyle tanıştırmak istiyodu ben çok heycanlıydım korkuyodum o da beni ikna etmeye çalışıyodu ben sonunda ikna olmuştum ve biz pazar günü annesiyle kahvaltı edicez diye sözleştik sürekli beni ne kadar sevdiğini bensiz yaşayamıcağımı iyi ki onun hayatında olduğumu ona iyi geldiğimi söylüyordu bende ona çok güveniyordum ve çok inanmıştım hatta evliliğe bile inanmıştım evlilikten çok uzak olmama rağmen bu gün evlenme teklif etse yarın evlenirdim o da onu ne kadar sevdiğimi biliyodu ilişkimizin ilk başlarında utansam da çekinsemde sonradan ona alışmıştım ve sevgimi güvenimi sonuna kadar gösteriyodum beni bi gün görmese çok özledim derdi velhasıl kelam pazar günü benden ayrıldı ben kafamda bitirdim diye beni hala sevdiğini çok sevdiğini ama sıkıldığını bunaldığını söyledi bende çok kızdım kendi kendime 2 yıllık ilişkimize hiç mi saygısı yoktu da ortada bi sebep yokken benimle whatsaptan seni hala çok seviyorum ama kafamda bitirdim diye ayrılmasına daha sonra aradan iki gün geçti bütün arkadaşlarımız da ortak arkadaşlarımız dedi ki o da çok kötü uyuyamıyo sürekli boş bakıyo bende buna mesaj attım seninle sakince oturup konuşmak istiyorum diye o da bende istiyorum sen benden önce davrandın dedi buluştuk sana tek bişey sormak istiyorum dedim beni seviyo musun dedim çok seviyorum dedi gözlerimin içine bakarak o zaman biz nasıl bu hale geldik dedim bu hisler bu duygular yüzünden dedi sıkıldım dedi seven insan nasıl sıkılabilir ki aklım almadı 20 gündür böyle olduğunu söyledi artık yanıma gelirken ayakları geri geri gidiyormuş tekrar gözlerimin içine baktı seni seviyorum dedi bende dedim ki 20 gündür neden bana söylemedin biz hallederdik biz halledemesek bile sevgimiz hallederdi daha az görüşürdük daha az buluşurduk zaman tanırdık birbirimize belki ben senin çok üstüne geldim kendine ayıracak vaktin olmadı ondan oldu söyeleyemedim seni üzmekten çok korktum kedni kendime hallederim diye düşündüm dedi kendim ettim kendim buldum dedi ama o akdar kötüydü ki hayatımda ilk defa erkek arkadaşımı ağlarken gördüm bende yine halledebiliriz sen istersen ben senin yanında olurum görüşmeyiz konuşmayız ama yanında olurum dedim istemessen de hayatından çıkarım dedim kendi kednini yedi çok düşündü ağladı bunu sana yapamam ilerdew tekrar olursa ben yine sana bunu mu yaşatıcam dedi kendime güvenmiyorum dedi ben sana güveniyorum dedim ben düşseydim sen beni bırakıp gider miydin dedim hayır dedi bende seni bırakıp gitmek istemiyorum dedim elini tuttum bu sana hiç bişey hissettirmiyo mu dedim elini çekti bu beni daha kötü yapar dedi hissettirmiyo dedi yine ağladı ben kendimi sıktım hep ağlamamaya çalıştım güçlü durmaya çalıştım biliyorum yanımda olmak istiyosun ama ben bunu sana yapamam dedi bende o zaman hayatından çıkıyorum dedim o da hayatımdan çıkamazsın olmasan da hep burda olucaksın dedi bişey demedim eve gitmek için yürüdüm zorla beni eve bırakmaya çalıştı lütfen dedi o kadae çaresizdi ki bindim arabaya eve bıraktı benim hayatıma devam edebilmem için bana seni sevmiyorum demen lazım dedim yalan söyle ama bunu bana söyle dedim söyeleyemedi tekrar gözleri doldu bende ağlamaya başladım bizim sevgimiz yenerdi dedim biz başarırdık dedim senin bizim sevgimize bile inancın kalmamış dedim bişey diyemedi ben ona bana aldığı hediyeleri göndermiştim anlık sinirle o da daha sonrasında benim ona aldığım hediyeleri göndermişti hediyelerini geri almanı istiyorum ben onların hepsini sen mutlu ol diye almıştım dedi bende ben onların ağırlıyla yaşayamam dedim her gün onları göremem dedim ama ben oratk arkadaşlarımızla gödnericem sana aldığım hediyeleri geri söz var bana sen alıcaksın dedim o bana söz ver dedi ben ona söz ver dedim beni seviyosan alırsın dedi bişey diyemedim tamam
  sende söz ver dedim söz verdi allaha emanet ol dedim indim arabadan ama eve gidemedim evin orda bi yerde durdum ağlamamı durdurmaya çalıştım o orda beni bekledi ben gözden kayboldum sonra en yakın arkadaşımı aramış nurun yanına git diye ağlıyomuş onu aradığında da sonra o gelince gitti o konuşmanın üstünden bu ikici gün ben onu çok seviyorum barışır mıyız, napmalıtım, geri döner mi ?

  • Merhaba,

   Anlattıklarınızdan yola çıkarak söylüyorum, erkek arkadaşınızın bir problemi var ama bunu size söyleyemiyor gibi geldi bana. O problem her şeyin ilerlemesine engel durumunda ama ne olduğunu bilmiyorum. Muhtemelen kendisi dışında kimsenin bildiğini de düşünmüyorum. Geri döner mi? Geri dönüşler olabilir ama ne kadar sağlıklı olur onu kestirmem güç. Sizin yerinizde olsam bir süre beklerdim şöyle 1-1.5 ay gibi bir süre. Herhangi bir ses seda çıkmazsa kendi hayatıma bakardım.

   • o kadar ktü durumdayım ki bi kere daha böyle bi olay yaşamızdık biz ama ilişkimizin ortasında ayrılma da olmamıştı bi gün sonra geri dönmüştü bensiz yapamadığını söylemişti sözler vermişti herşeyi içine atan bi çocuk ama herşeyini bana anlatırdı bütün çevremiz o kadar şaşırdı ki duyduğunda ama şimdi instagramdan onun fotoğrafına attığım yorumu bile kaldırmış bütün arkadaşlarımız ortak ikimizin de ortak olmayan başka arkadaşı yok gelse biliyorum ki hallederiz ben mesaj atmamalıyım değil mi beklemeliyim sadece

    • Merhaba,

     Barışmak için elbette inisiyatif alabilirsiniz. Ama söylediğim gibi gizlenen bir sorun olduğunu düşünüyorum. Bu yüzden kendini geri çekiyor olabilir. Tabi bu benim sezim, %100 kesin doğrudur diyemem. Ona yazabilir ve geri dönmesini sağlamak için bir şeyler elbette yapabilirsiniz. Fakat ne kadar işe yarayacağını bilemem. En azından “denemedim” demezsiniz. Olaya böyle yaklaşmalısınız. Geri dönüş bileti sizin elinizde olsa keşke ama bu durumda onun elinde ve buzları kırılmadan o bileti görebilme şansınız yok maalesef.

   • Merhaba. 2 gün önce erkek arkadaşımla ayrıldık. Asıl sebep sebebi ne olursa olsun verdigi sözleri tutmamasiydi. 2 defa yalana basvurdugunu da gördüm 1 ay içerisinde. Biri ben ameliyatlıyken üzülmemem için gittigi yeri yalan söylemesi tüm gün boyunca evinin yakın yerlerindeymiş gibi ses atmak, bir digeri de daha önce kendisinden bana vücuduma dair bir cümle kullanarak kendimi çok kötü hissettirmesinden kaynaklı ayrılmak istemem. Ve ben ayrıldık diye aglarken onun iki erkek arkadasıyla bulustugunu zannederken ben orada bir kızın da olması. Gizleme söylememe sebebi kıza önyargım olmasıymış, birkac hafta sonra o güne dair eski videolarini gördüm. Birlikte gidecegimizi benimle hayalinin oldugunu söyledigi yerlere ya erkek arkadaslarıyla gitti, o an canı istedi diye. Benim de görmedigimi ve ona sakladıgımı onunla bekledigimi bilmesine ragmen. Bir digeri de ankaraya nişana beni cagırıp daha sonra gelmememi istemesi, dayım ve yengem seni görmesin sana laf gelsin istemem dedi söz yok nişanımız yok dedi. Ankaraya onunla gitmek anıtkabiri onunla gezmek hayalimdi. Gezmeyecegim valla bak sadece nişan için o kadar dedi. Tamam dedim. Tren günü sabah erkenden kalkıp anıtkabire gitmişler internete videoları fotografları yükleyince benim iyice sinirim bozuldu artık. Ben ne zaman aglasam ayrıldıgımızı düsünsem ya da bana söz verse tutmuyor, söylediklerinin arkasında durmuyor, geziyor o hep mutlu olma cabasında. Kendimi sürekli pesinde aglayan bi kız cocugu gibi hissediyorum. Büyük bi öfke patlaması yasayarak sebeplerimi sunup kendine iyi bak dedim. Sabahında yapma melek, bu kadar birbirimizi severken derken akşamında kendisinden ayrılmama ragmen dayanamayıp mesaj attıgımda hala anlaşılmayı isteyerek konusmaya kendimi anlatmaya calıstıgımda, ve ben kendisinden gözyaslarıyla ayrılırken o hala tren yolculuklarına dair sarkılı videolar paylasiyordu. bana “anliyorum melek, olmuyor daha fazla tartısmayacagım kendine dikkat et” dedi ve bitirdi. Cok agladım mahfettim kendimi umrunda da degilim belli ki. Cok kırıldım kendisine. Ne yapabilirim sizce lütfen?

    • Merhaba,

     İlişkinizde bir şeylerin değişmesi gerek maalesef. Özellikle erkek arkadaşınız tarafında. İlişki böyle bir şey değildir. Elbette her bireyin kendine özgü bir zamanının olması gerekir. Fakat bunu yalan ile ortaya atmak veya desteklemeye çalışmak maalesef doğru değil. İlişkinizde bir güven probleminin olduğunu düşünüyorum. İleriyi görmek istiyorsanız yani barışıp yola devam etmek istiyorsanız erkek arkadaşınızdan değişmesini istemeniz gerek.

     • Çok teşekkür ederim, çok haklısınız da ben de böyle düşünüyorum. Kendisi dün bana beni çok sevdigine dair mesaj atti fakat cevap vermedim kaan bey. Bugün kız kardeşiyle bulusacaktık, sürekli bana dair kardeşine yazmış geldi mi, bana cevap vermedi mesajıma diye. Cagırsam gelir şuan istiyor musun dedi hayir dedim. evlerinin önünden geçerek gittim. Kardeşine yaşattıgı herşeyi anlattim beni haklı buldu kendisi de. Değişmesi gerekiyor, yoksa bu ilişki ilerleyemez dediginiz gibi. Yalanla, söz verip tutmamakla, birilerini gizlemekle ilişki yürümez. Değişip değişmeyecegini zaman göstersin bu kendisine son şans verişim fakat buluşmak konuşmak isterse sizce nasıl davranmalıyım, yoruldum artık tekrar kendimi anlatmak istemiyorum?

     • Merhaba,

      Bence bir süre kendisine zaman tanımalısınız. Görüşüp görüşmemek sizin kendinizi nasıl rahat hissedeceğinize bağlı bir şeydir. Değişmek kolayca gerçekleşen bir şey değildir. Biraz sabır, biraz vakit ve biraz destek gerektirir. Erkek arkadaşınız özellikle değişim konusunda inatçı bir tavır takınırsa işiniz biraz daha zor olacaktır elbette. Ama onu en iyi tanıyan siz olduğunuza göre nasıl bir yol izlemeniz gerektiğine de kendiniz karar vermelisiniz.

 4. Merhabalar uzun zamandır evlilik kararı aldığım kız arkadaşımla lise sonda başlayan ve 7 senedir devam eden ilişkimiz 8 gün önce bir telefonda bitti. 8 gün öncesinde de 10 gündür ayrıydık ama bunu ara verme süreci olarak belirlemiştik. Kendisine nedenini sorduğumda diyebildiği 2 şey var “duygum bitti ve evlenince mutlu olabileceğimizi düşünmüyorum.” Ben bunlara inanmıyorum çünkü yan yana iken mutlu olmadığımız zaman sayısı çok çok kısıtlıdır. Başkasının da olmadığını kesin bir dille belirtiyor ve beni sevmediğini 3 kere sormama rağmen söyleyemiyor ki duygum bitti derken bile tereddüt yaşadığını hissedebiliyorum. Kız arkadaşımla ben farklı karakterlere ve farklı hobilere sahip iki kişiydik ama bugüne kadar hiç böylesine büyük ciddi bir problem veya ayrılık yaşamamıştık. Evlilik kararımız uzun süre geçerliydi fakat daha şartlarımız yeni oluşuyordu. Bu sene ikimizde işe yeni başladık ve henüz daha 1 senemiz bile dolmadı. Buna rağmen yaz ayında evlenme teklifi edecektim ki o bunu biliyordu sanırım ama yine de benden ayrıldı. Kız arkadaşım Van’ın uzak bir ilçesinde ben ise Samsun’da merkezde çalışıyorum. Son zamanlarda uzun zamandır fiziki ayrılık yaşıyoruz ve maalesef telefondan ya da internet ortamlarında da yapabildiğimiz pek bir şey yoktu. Kendisi aktif ve hareketli bir hayatı seviyor fakat hem atandığı yer buna uygun değil hem de pandeminin etkisiyle bu hareketli yaşamı sürdüremiyordu. Sıkıldığını söylemişti fakat bir sürü sebeplerden dolayı bu sıkılmasına engel olamadım ve olan oldu. Bugün itibariyle 17 gündür (ayrılma telefonu dışında) hiç bir şekilde iletişime geçmedik. O konuşmadan sonra da ben sadece ortak arkadaşlarımız ile iletişim halindeyim fakat o, kimse ile düzgün bir şekilde iletişime bile geçmemiş. Kendini saklıyor sorunlardan ve konuşmaktan tabiri caizse kaçıyor. Ona kırgınım fakat onu gerçekten çok seviyorum ve her gün her saniye onu düşünüyorum. Başkasıyla ile sıfırdan başlamak yerine onunla her şeyi çözüp yolumuza devam etmeyi hiç düşünmeden tercih ederim ki onunla yan yana olduğumuzda çözemeyeceğimiz hiçbir sorunun kalmayacağına ve hep mutlu olacağımıza adım gibi inanıyorum. Kısacası onu tekrar kazanmak ve kaldığımız yerden sorunlarımızı aşıp tekrar yolumuza devam etmek istiyorum. Bu konudaki fikirleriniz nelerdir?

  • Merhaba,

   Aktif iletişim olmadığı sürece yani yüz yüze görüşüp mimikler ve hal hareket gibi tavırları gözlemlemediğiniz sürece tam olarak neyin ne olduğunu bilebileceğinizi zannetmiyorum. Elbette bu benim görüşüm ve %100 doğru diyemem. Ancak uzak mesafe ilişkisinde yaşanan problemlerden birisini yaşadığınız zaman vazgeçmiş olmak bana biraz tuhaf geliyor. Belki kız arkadaşınız pandemi dahil olmak üzere aşırı bunalmış olabilir. Ona bir hafta gibi bir süre daha tanımanızı ve tekrar iletişime geçmeye çalışmanızı öneririm. Ancak pandemi varken herkesin ayarı biraz bozulduğu için bunun işe yarayacağını da garanti edemiyorum maalesef.

 5. Öncelikle Merhabalar
  10 yıllık ilişkim 1 yıldır sorunluydu ama kah benim çabalarımla kah onun ikna etmemden dolayı bir şekilde ilerdeki fakat sonun da ocak ayının sonunda bitti, 20 gündür de iletişime geçmedim (sadece 1 kere facebook da bir paylaşımını beğendim). İlişkinin neden bittiğini sorduğum zaman da sadece istemediğini ve bunun yeterli olduğunu söylüyor ancak benim tahminlerime göre bunaldığı, onsuz yapamayacağımı sandığı, o yurtdışında akademik kariyer yapmak isterken benim burda kalmak istemem ve onun doktora sonrasında türkiyeye dönmesini istediğim (şu an almanya da yüksek lisans yapıyor) için bitti. Hayallerine ve akademik başarısına önem veren biri. Bunalmasının nedenine ise ben 1.5-2 yıl kadar ağır bir depresyon süreci geçirdim ve bu süreçte psikolog ve psikiyatriye gitmeme rağmen sürekli ondan destek bekledim ertesü gün sınavı varken bile yanıma geldi fakat şuan her şey yolunda ve depresyonu yendim. Yan yanayken çok kaliteli vakit geçirirdik, 10 yıl olmasına rağmen asla 10 yıl olduğunu hissetmedik hep konuşacak,yapacak bir şeyler bulurduk bir kere bile birbirimizden sıkılmadık.ayrılık sürecinde kah sevmediğini kah sevdiğini söyledi (sevmediğini söylemesinin nedeni de ben sevmek yeter gerisini düzeltiriz söyleyip baskı yapmamdan olabiliri) fakat ben asla sevmediğine inanmıyorum gerçekten beni sevdiğini hissediyorum geri dönmesini istiyorum ne yapabilirim onu beklemek çok mu saçma olur? Gerçekten bitirdi de ben mi göremiyorum acaba,kendimi kandırmaktan korkuyorum.

  • Merhaba,

   Bir süre daha beklemenizi öneririm ama bu süreyi çok uzun tutup kendinizi heba etmemelisiniz. Sadece birazcık daha vakit tanıyın. Eğer seviyorsa bir şekilde sizinle iletişim kurmaya çalışacaktır. Eğer sevmiyorsa zaten iletişim kurmak gibi bir düşüncesi olmayacaktır. Bunu bu şekilde netleştirebilirsiniz. Zihninizi kuruntulara ve boş duygulara kaptırmanın kolay olduğunu biliyorum ama biraz daha sabırlı olmalısınız. Size geri dönüp dönmeyeceğini bilemem ama gerçekten bitirmişse dediğim gibi 30-40 gün içinde herhangi bir iletişim kurmaması gayet doğaldır.

   • Şuan Almanya da yüksek lisans yapıyor bundan dolayı temmuz da gelecek türkiyeye. O zamana kadar ona da kendime de zaman tanıyıp, o mesaj atmazsa mesaj atmayı düşünmüyorum, aynı zamanda yüz yüze konuşmanın daha etkili olacağını düşünüyorum.

    • Merhaba,

     Bu çok daha mantıklı bir adım gibi görünüyor. Yüz yüze konuşmak çok daha etkilidir. Çünkü gerek mesajla, gerek ise telefon ucundan bir şeyleri anlatmak oldukça zordur. Ayrıca görüntülü konuşma olsa bile mimikleri yakalamak gibi durumlarda zorlanmak söz konusu olacaktır. O yüzden beklemenizi öneririm. Vakit biraz uzun gibi gözükse bile bunun üstesinden gelebileceğinizi düşünüyorum.

     • Peki bu süre zarfında o iletişime geçmedikçe iletişime geçmemek mi doğru yoksa arada arkadaşca konuşmak mı doğru olan

     • Merhaba,

      Şimdi durum tam olarak şöyle aslında. Ben insanlara 30 günlük bir “iletişim yok” süresi tavsiye ederim. Bu iletişim yok süresi boyunca eski sevgili ile herhangi bir şekilde iletişim kurmamayı öneririm. Burada durum aslında biraz onsuz yaşamaya alışmakla ilgilidir. Siz zaten bu süreyi neredeyse doldurmuş durumdasınız. Yani kendinize ayrılıktan sonra iyileşmek için yeterli süreyi tanımış durumdasınız. Burada önemli olan karşınızdaki kişiye yeteri kadar alan sağlayıp sağlamadığınızdır.

      Uzmanlara göre 30 günlük süreyi 60 gün veya 90 gün yapmayı düşünebilirsiniz. Sizin durumunuzda 90 güne çıkarabilirsiniz. Sonuçta Temmuz’da onun Türkiye’ye geleceğini söylüyorsunuz. Geldiğinizde sizinle iletişime geçmek isterse hala onun aklındasınız demektir. Yok iletişime geçmek istemiyorsa kendi hayatınıza odaklanıp yolunuza devam etmelisiniz. Burada sizin ilişkinizin durumu biraz daha karmaşık yani Temmuz’da arkadaşınız geri döndüğünde onunla görüşmek isteyen taraf siz olabilirsiniz.

 6. Merhaba Kaan Bey
  Bizim 4.5 yıllık bir ilişkimiz vardı. Üniversite de tanıştık ve çok seviyoruz birbirimizi hâlâ ben onu onca kalabalık bi resimde gördüm bu benim kaderim dedim oda ben onu görmeden bir hafta önce beni görmüş dikkatimi çekmeye çalışmış ama ben hep önüme bakarak yürüdüğüm için fark etmemiştim en sonda arkadaşım onu eve davet etti arkadaşlarıyla benim orda olmamı beklemiyordu beni görünce şaşırdı ordan bu yana ilişkimiz sürdü 19 yaşındaydık ve benim çok hatalarım oldu gereksiz kıskançlıklar oldu ama yeri geldi benim doğru bildiğim ona yanlıştı çünkü aile yapısı yoktu onda ama o aileye karşı iyi yetişmiş biriydi. Biz gerçekten bir aşk yaşadık buna örnek olarak kara sevda dizini söyleyebilirim çoğu şeylerimiz aynıydı tehtid ediliyordu biri tarafından buna sebepte bendim ben ittim onu istemeyerek ona 3 ay boyunca açılamadım ve başkalarının dolduruşuna geldi benden ümidi kesmişti ondan dolayı beni unutmak için başka biriyle ilişki yaşadı ve o onu olmadık şeyler yüzünden iftira ataraktan tehdit ediyormuş elinde tutmak için gerçekten sevmediğini anlayınca ondan ötürü 1.5 yılımız ağlayarak geçti bana söylemeyip umutsuz bi şekilde beni kendinden mecbur hissederek uzaklaştırmak istedi ama ben gözlerinden beni nasıl çok sevdiğini anlıyordum. Hep mücadele ettim biraz iyi olurken sonda ben sana gelemem derdi 1.5 yıl boyunca bende en sonda bana gerçek nedeni söylemesi için oyun oynadım ve dedim ki benim ne kadar ciddi sevdiğimi biliyosun ve ben artık bana gerçek nedeni söylemezsen biri var bundan sonra ki hayatımı onla geçiricem ve ilerde bana söylersen bile iş işten geçmiş olucak onu yarı yolda bırakamam dedi duygularıyla oynayamam dedim sana son defa söylüyorum bunu ya söyle ya da bitsin artık bu dedim ve gerçeği ağlayarak söyledi ne kadar çok sevdiğini tabi ben bunu öğrenince onu öldürmekten beter ettim ve bu durumdan kurtulmuş olduk gerçek bir başlangıcımız oldu. Birbirmize öyle güzel bakardık ki utanıp benden gözlerini kaçırırdı eli titrerdi sıkıca elimi tutardı. Elimi yüzüne götürüp öperdi bende aynı şekilde yapardım. Tabi kavgalarımızda oldu ama çoğunda ben çocukluk aklıyla hata yapıp gereksiz kıskançlıklar yaptım. Hayatta beni aldatmayacağını biliyorum ama ben salak gibi kıskançlık triplerine girdim kıskanmak iyidir ama yerinde ben olmayan bişey için kıskanırdım ve çok kötü birbirimize bağırdık çağırdık ama sonra yine barıştık çok kavgalar ettik barıştık şu zamana kadar ve ben yaş ilerledikçe olgunlaşır ya insan bende şuan ne kadar gereksiz bi şekilde kavga ettiğimizin pişmanlığını yaşadım şimdiki aklım o zaman da olsaydı diyorum hep ama bu olaylar kafasında yer edindi ve ufacık bi kavgada hep geçmişteki hatalarımı söyleyip kendini daha çok kötü edip sinirlendiriyodu yine barıştık güzel gidiyordu arada ufak atışmalar oldu. Yıl oldu 2020 ben askere gidicem tabi 1 yıl yapıcam yedek astsubay olarak aramız iyi ben gittim 21 gün temel eğitim gördük ikimizde iyiyiz gayet bi sıkıntı yok 21 günden sonra asıl eğitimim başladı 2.5 aylık ve çok yoğundu 4 kalkar 11 de yatağa girerdik ve bu eğitimin başlarında kız arkadaşım sivilce takıntısı vardı doktora gittiğini ve doktor bi hap var ama bünyen kaldırmaz çok ağır bi ilaç sana veremem demiş ama zorla yazdırdı kendine yani o öyle bi ilaçki 120 tane yan etkisi var zayıflama , vücudun susuz kalması vitamin eksikliği ve en önemlisi psikolojik sorunlar yaratması akli denge bozukluğu ve ruhani değişimler yaşaması bunu kullanan çoğu kadın intihar etmeye kalkmış ben ona kesinlikle kullanmamasını söyledim ama beni dinlemeyip içmeye başladı benimde tam ona adam akıllı zaman ayramıcağım bi zamanda ve 1 hafta sonrasında sen benden soğudun sen benle ilgilenmiyosın benle hiç konuşmuyorsun beni aldatıyosun gibi şeyler demeye başladı elimde de tuşlu telefon var ben defalarca anlattım söyledim durumumu ama yok kafasında kurduğu şeyi söyleyip durdu neyse eğitimin sonlarına doğru rahat etmeye başladık oda biraz düzelmişti tekrar barıştık ve android telefonumu içeri sokmuştum ama yıllardır kullandığım bi telefondu 6 yıl olmuştu yarım saat olmadan şarjı bitiyordu neyse geldi telefon görüntülü konuşmaya başladık çok güzel gidiyodu sonra ben Nisan 14 de nenemi kaybettim ben tamamen psikolojik olarak çöktüm gitmek istiyorum göndermiyolar 2.derece olduğu için ve ben neneme çok bağlı biriydim ilk torundum ben onu orda kaybettiğimi öğrendiğim için her yerde aklıma geliyordu ve ben iyi değildim kız arkadaşım ilk 1 hafta normal karşıladı anlayışlı ama 2. Hafta tekrar ben o durumdayken bana sen benden soğudun sen beni aldattın demeye başladı ben o halimle bile durumu anlattım beni anlasın diye telefon iyi değil şarjı çabuk bitiyor diye ama yok hep bahane olarak gördü neyse konuşmadık 2.5 ay felan ben tabi artık kendi birliğime geçtim rahat etmeye başlamıştım ve telefonuda değiştirdim yeni almıştım artık neyse ağustosa kadar bu böyle devam etti o sırada da ilacı bırakmıştı çünkü başladın mı 6 ay kullanmak zorundaydı süresi dolmadan bırakmak ölüme kadar götürüyomuş. Bıraktı biraz toparlanmaya başlayınca düzeldik iyiyiz böyle güzel gidiyor evlilik felan konuşuyoruz ama yine arada kavga ediyorduk saçmalamaya başlıyordu bi iyi bi kötü oluyodu hâlâ o ilacın etkileri devam ediyormuş meğerse hep bana biz seninle hiç konuşmadık sen beni hiç aramadın ben çok mücadele ettim ama sen beni istemedin diyip durmaya başladı yine düzeldik artık askerliğim bitiyor geldim ilk onun yanına gittim birbirimize sarıldık sıkıca öptüm kokusunu çektim içime doya doya ona bakıyordum ama doyamıyordum güzelce konuştuk iyidik 1 ay geçti aradan ve çarpıntısı çok olmaya başladı kalbi sıkışıyordu bende doktora git böyle olmaz dedim gitti doktor hiç bişeyinin olmadığını tamamen psikolojik sorundan kaynaklandığını söyledi ve psikolok doktoru önerdi gitmedi sonra iş yerindeki doktora gösterdi oda psikolojik dedi ve buna ilaç yazmış kafasına göre anti deprasan 1 hafta da psikolojik olarak etkisini gösteren bi ilaç ve bu sefer dövme yaptırcaktık bileğimize anlamlı o seçip bakıyordu bende o gün çok yorgundum yarın bunun hakkında konuşuruz uyumam gerektiğini söyledim o bunu umursamadığımı sandı sabah oldu dövme konusunu unuttum ben akşama doğru bana dövme yaptırdığını ama çok büyük olduğunu söyledi kızma dedi bana bende ister istemez sinirlendim beraber yaptırcaktık neden tek başına böyle bişey yaptın diyince ne bilim gittim işte dedi bende bundan sonra dövme yaptırmayacam hiç bi anlamı kalmadı dedim çünkü beraber beğenip aynı gün beraber yapıcaktık o öyle yapınca bende yazmadım ona aradan 3 saat geçti ben seninle evlenemem olmaz deyip durdu ben sizin aileye ayak uyduramam siz çok kalabalıksınız sen beni kısıtlarsın sen beni öldürürsün seninle evleneceğime ölürüm daha iyi demeye başladı bende saçmalamamasını abarttığını anlattım durdum ama yok kestirip atıyor. Madem öyle bütün hırkaları mı bütün anıları at dedim istemiyosan ilk başts yok olmaz dedi ben yok istemiyosun beni madem onlar kalmıcsk benden soğuduysan onları da atarsın dedim tamam dedi attım herşeyi dedi kardeşinin üstünede yemin etti ben inanmadım gittim yanına gözlerine bakıyorum bana böyle bakma neden geliyorsun gelme istemiyorum seni çık hayatımdan ben sensiz mutluyum beni sen kötü ediyosun deyip durdu hep bende ne yaptım bunları hak edicek dedim işte sen 1 senedir beni aramadın beni istemedin benle ilgilenmedin ben çok çırpındım ama sen umursamadın dedi anlatıyorum yok inanmıyor bahane olarak görüyor hep ağlamaya başlıyor ve sonra gerçekten herşeyi attın mı dedim kardeşimin üstüne yemin ettim tabiki attım dedi ben baktım yok yalan söylediğini anladım ısrarcı oldum en sonda ağlayarak güldü yok atmadım dedi bende böyle bişey için nasıl kardeşinin üstüne yemin edersin dedim bilmiyorum dedi. Bu olay şu son 1 aydır oluyor ben bu süreçte çok gidip geldim hep tersledi niye geliyosun gelme yapıştın iyice bi beni sal bi rahat bırak üzüleyim her gün gelip durma korkmaya başladım iyiki şimdi ayrılmışım nişanlı olsan hiç gitmezsin demeye başladı hep buda benim hatam oldu bu kadar gidip gelmicektim iyice kötü etti her yerden engelliyim resimlerine bakıp bakıp ağlıyorum en sonda uzun bi mesaj yazdım gmailden onu görünce bana yazdı ben çok kötüyüm bende ağlıyorum hep demeye başladı artık ağlamayalım diye biraz komiklik yaptı ben üzülmeyeyim diye güldüm bende o halde beni güldürdü ama biraz sonra artık bizden olmaz dedi çok yıprandık saygımız kalmadı sen eskisi gibi değilsin bende öyle değilim soğuduk dedi ama bende öyle bişey yok onda da her halinden sevdiği istediği belli ama böyle söylüyor şuan 1 haftadır hiç yazmadım gitmedim ama çok zorlanıyorum başka bi hesaptan ins. Takip ediyorum resimlerine bakıyorum resim çekinip atıyor arkadaşlarıyla buluşuyor gülebiliyor resimlerde ama ben öyle olamıyorum herşeyi kapattım duruyorum öyle işimede odaklanamıyorum o ilacı bırakmasını ve iyi bi psikoloğa gitmesini söyledim ama yapmamış ne yapacağıma şaşırdım uzun oldu ama yardımcı olursanız çok sevinirim şimdiden teşekkür ederim.

  • Merhaba,

   Yorum epey uzun olmuş gerçekten. Yanlış yapıyorsunuz maalesef. Psikolojik ilaç kullanan bir insanın üstüne bu kadar varmamanız gerekir. En azından ilacın alışma dönemine kadar böyle olmalı. Siz biraz ilacı hafife almışsınız davranış bazında. Bunda askerliğin, kayıp yaşamanızın vb. epey etkisi var. Sizin sorunlarınız varken başkalarının sorunuyla uğraşmak ikinizi de yıpratmış.

   Okuması zor oldu ama açıkça söylemek gerekirse ikinizin de sakinleşmeye ihtiyacı var. Onun sensiz, senin onsuz yapabileceğini pek sanmıyorum. En azından yazdıklarından manzara onu gösteriyor. Kullanmış olduğu ilacı muhtemelen bırakması gerektiği gibi bırakmadığı için kalp çarpıntıları falan yaşamış olduğunu düşünüyorum. Kullandığı antidepresan ilacının ne olduğunu bilmiyorum. Bu yüzden bu konuda sağlıklı yorum yapamayacağım.

   Velhasıl, biraz zamana bırakın ama mesafeyi açık tutmamaya çalışın. Hakkınızda hayırlısı olsun. Epey bir çaba göstermişsiniz ama keşke tepkiler konusunda biraz daha sabırlı davranmış olsaydınız şu an bu durumda olmazdınız. Tabi her durumu da bilebilecek değilsiniz. İlaç kullanan kişinin halinden ilaç kullanan birisi anlar öyle diyeyim. Fırsatınız olursa psikoloğa gitmesi konusunda onu ikna etmeye çalışın, gerekirse kendiniz götürün bir şekilde. Kız arkadaşınızın durumu artık sadece ilaç kullanmanın ötesine geçmiş durumda bana kalırsa.

   • Öncelikle yorumunuz için teşekkür ederim evet uzun oldu kusura bakmayın.

    Evet üzerine çok gittim inanmıyorum çünkü ama bu hata onu anladım. Kullandığı ilaç Desyrel 50mg kendisi istemiş mutlu olduğunu söylüyor ama değil. Yanına gittiğimde bana böyle bakma diyor. Bi an gülüp neşeli oluyor sonra olmaz diyor. Sakın bir daha gelme deyip habire ölüm korkusu yani onu öldüreceğimi düşünüyor. Bende öyle bişey yapmak istesem yapardım dedim şuana kadar benden korkma diyorum ama anlamıyor. Anılarımız var yak o zaman yanımda diyorum ona da yok diyor. Ben sevdiğini her halinden anlıyorum biliyorum gözleri anlatıyor herşeyi sanki bişey varda söyleyemiyor gibi. Bugün dedim ona ilacı bırak diye psikoloğa git dedim. Tamam dedi yarın ilacı bırakıcam doktorda bakıcam dedi. İstemeyen bi insan umrunda olmaz herşeyi yakar ve gözlerini kaçırmaz bu böyledir başka bir açıklaması olduğunu sanmıyorum. Beni kendinden uzak tutmak için her türlü şeyi söylüyor bana . Kaan bey mesafeyi açmamaktan kastınız nedir yani nasıl bi şekilde yaklaşıp ortada tutmam gerek mesafeyi ?

    • Merhaba,

     İlacı bırakması için baskı yapmak yerine psikoloğa yönlendirin. Psikolog ilaca ihtiyacı olup olmadığına kendisi karar verecektir. Daha sonra bir psikiyatr yardımıyla ilacı düzgün bir biçimde bırakmasının sağlanması gerekli. İkisini birbirine karıştırmamanızı öneririm. Kız arkadaşın maalesef ilacın etkisinde ve ilaç kesildiği zaman kendini boşlukta hissedeceği veya zarar göreceğini düşündüğü için bunu yapmak istemiyor. Öncelikle psikoloğa gitmesini sağlamanız gerekli.

     Mesafeyi açmamaktan kastım, onunla aşk yaşamak isteyen bir sevgili gibi yaklaşmak yerine iyiliğini isteyen bir arkadaş gibi yaklaşmanız. Bunu yaptığınız zaman hem onu göz ucuyla kontrol edebilme şansınız olacak hem de onu sıkmamış olacaksınız. Buradaki dengeyi iyi kurmak gerek. Bazı insanlar aşırıya kaçtıkları için başarısız olurlar ama sizin başarabileceğinizi düşünüyorum.

 7. Merhaba.
  Cok sevdigim beni beni sevdiğini bildiğim bir kız vardı Kaan bey.bir sure ilişkimiz oldu sonra araya mesafe girince yarim kaldi.Bu zamana kadar hiç tamamıyla bitmiş birsey oldugunu hissedemedim tam olarak ayrılık veyahut birliktelik bu mesafe sorunu yüzden.artik mesafe sorunu yok ve her zaman yuzyuzeyiz birbirimizi gorme imkanımız hep oldu ama birseyler ters gitti.Ben aklimdan çıkaramıyorum ve yarim kalmis olan bir ilişki oldugu için kurtulamıyorum bu durumdan.Bende bu durumdan artik sıkılmaya başlamıştım ve kurtulabilmek için başka biriyle sevgili oldum .onu unutabilmek için o benden nefret etmesi için artik butun köprüleri yakmak içindi .hep beni gorebiliyordu.annesi teyzesi kuzeni ile muhabbeti kestim bir bıçak ile keser gibi cunki hep ben ona bir wcik kapi .hep o bana bir acik kapi bırakıyordu bu durum 5 ay kadar boyle sürdü konuşmadım etmedim.hicbirsey yapmadım.saygisizlik da yapmadım sadece cevapsiz kaldim hep irtibata geçmedim ailesi ile
  Bu iliskim bitti yapamıyorum cunki yapamadım aklımdan birturlu atamadım.ona mesaj attım nasılsın diye az da olsa kotu de olsa konustuk
  Bana ailesiyle muhabbeti bir anda kestiğim için beni affemeyrcegini söyledi.Bende seni unutamadığım için aklima lanet gibi yapıştıgin için unutmak için yaptım dedim.ve bu durumu telafi edebilecek oldugumu,zaman in herseyin ilacı oldugunu zamanla birseyler yoluna gireceğini soyledim.benimle irtibatı da kesmiyor ama boyle bir laf diyor. BEN unutamiyorum ve istiyorum onu nasıl bir yol izlemem gerektiğini de bilmiyorum.Bana yardimci olabilirmisiniz.

  • Merhaba,

   Başka birisiyle sevgili olarak maalesef hata yapmışsınız. Asıl unutamadığı ve affedemediği durumun o olduğunu düşünüyorum. Biraz aceleci davrandığınız kanısındayım. Biraz sohbetin, muhabbetin ve aradaki diyalogların normal olarak ilerlemesini sağlamalısınız. Sonra zaten bir şey olursa olur. Eğer bir süre sonra bir kıpırtı olmaz ise sizi oyaladığını düşünebilirsiniz.

 8. merhaba kaan bey
  3 aylık bir ilişkim vardı kız arkadasım sayesınde ilişkimiz basladı sureklı yazar arar vs benımle ılgılenırdı sonra bende madem bu kdar ilgiyi görünce ilişkiye basladık hersey cok guzel gidiyordu fakat iliskide en cok deger veren hep kız arakdasım oldu sureklı arar yazardı ben ise hep gec yazar aramazdım(işlerimden dolayı genelde) o surekli senınle evlenmek ıstoyrum evlenelım vs derdı ben ıse zamana bırakalım dıyıp cabucak o koyunu kapatrıdım birgün ufak bır konu yuzunden tartıstık ve ben 4-5 gun ne aradım ne mesaj attım daha sonrasında mesaj attım cevap vermedı sonra aradım. sorunumuzu cozmek ıstıyorum dıye soguk davrandı bben ıse ne yapmak ıstıyorsun dedım dusunelım bıraaz dedı ve kapattık. ardından mesaj attı ayrılalım farklı ınsanlarız vs uzun uzun yazmıstı. ben kabul etmedım iş cıkısında onu aldım ve konustuk cok cıddı bır kadın vardı karsımda bu ilişkiyi istemedıgını herseyınn sevgı olmadıgını vs soyledı ben ise o panık halıyle hatalarımı kabul edıyorum ben degısebılırım vs. baya aciz bir duruma dustumm sonra ayrıldık ve 1 aydır ayrıyırz. ne tavsıye edersınız tekrar aramam da görüşmek ıstedıgımı soylemeemde fayda olur mu ?

  • Merhaba,

   Başta gösterilen aşırı ilginin karşısında sizin davranışınız karşınızdaki kişinin istediğini elde edememesiyle sonuçlanmış. Bu birikimin cezasını çekiyorsunuz diyebilirim. Şimdi arayıp görüşmek ve sorunları konuşmak istediğinizi elbette dile getirebilirsiniz. Ama artık oyunun onun kara suları içerisinde oynanacağını kabul etmeniz gerek.

 9. Merhaba. Üç buçuk yıllık ilişkim bitti malesef. 2019’da sözlendik. 2020 yılında nişanımız pandemi nedeniyle iptal oldu. Bizde 2021 yılına bırakmıştık herşeyi.
  Sevdiğim kız bana öyle bir aşıktı ki ben böyle bir sevgin aşkın ve sadakatin sadece masallarda olduğunu düşünürdüm. Çok güzel giden bir ilişkimiz vardı. Bunca zaman birbirimize en ufak bir hakaretimiz bile olmamıştı. Her dediğini yapmak benim için çok önemliydi ve bu da beni çok mutlu ediyordu. Sevdiğim kız beni o kadar seviyordu ki bunu kelimeler ile anlatmak çok zor.
  Aralık ayının sondan bir önceki haftası yine beraber idik. Yine çok iyiydik. Ancak Aralık ayının son haftasında olanlar oldu. Önce aramayı azalttı , sonra mesajlardaki kalp emojileri kaybolmaya başladı. Yıl başı günü evine hediye vermeye gittiğimde soğuk davrandı. Hatta WhatsAppindaki doğum tarihim emojimi bile silmişti. Sonra beni aradı. Ben senden soğudum beklentilerimi karşılayamıyorsun dedi. Şok olmuştum. Bu konuda çok netim dedi. Ben hayatta herşeyin olabileceğine inanırdım ama sevdiğim kızın benden ayrılacağı aklımın ucundan bile geçmezdi yemin ederim. Evlerine gittim. Annesi de o da artık olmaz dediler. Karşılarında 45 dakika hüngür hüngür ağladım. Ki hayatımda daha önce hiç ağlamamistim. benden öyle bir soğumuş ki aklım almadı hiç. Ki halen de almıyor. Sonraki süreçte iş çıkışları yanına gittim. Her seferinde öfkesi daha da artmıştı. Hep alttan aldım. O beni terslerken bile ben hep iyi davrandım ona. İki hafta önce tüm yerlerden beni engelledi. Yolda üç dört kere karşılaştık. Birkaç dakika yanıma gelip bizden olmaz deyip gitti. Mektup yazdım ve bir şekilde ona ulaştırdım. Ertesi gün rastgele yolda gördüğümde istemiyorum seni , yüzde bir bile ihtimal yok sana dönmeme dedi. Ki 6 Ocak günü sözü de atmıştı. Buna rağmen az önce yazdıklarım ile onu geri döndürmeye çalıştım ama en ufak bir adım gelmedi bana. Her defasında ne istersen yaptım bu saatten sonra daha fazlasını yapicam dememe rağmen sanki yıllardır tanıdığım her huyunu suyunu bildiğim kız gitmiş yerine sanki başkası gelmişti. Beni terk ettiğine beni tanıyan çevremden kimse inanmadı. Çünkü onlarda birbirimize ne kadar aşık olduğumuzu biliyordu. Aralık ayının son haftasında başlayan bu olumsuz süreç bugüne kadar geldi. Geçen hafta cuma yolda birkaç dakika konuştuk ama laflarimi bile dinlemeden çekti gitti. Sanki dünyam başıma yıkıldı. Geçen hafta cumadan beri hiç bir şekilde iletişime geçmedim. Ki zaten her yerden beni engelledi.
  Dünyanın en aşık kızı idi. Hiç bir sorun yokken niye böyle oldu anlamıyorum. Sizin düşünceleriniz nelerdir? Şimdiden teşekkür ederim.

  • Merhaba,

   Öncelikle geçmiş olsun diyorum. Durumunuza gerçekten üzüldüm. Aşk kalıcı bir şey değil maalesef. Bir süre karnında kelebeklerin uçuştuğunu hissedersin ama zamanla, birbirinize alıştıkça bu his ortadan kalkar. İstisnalar hariç durum her zaman böyledir. Şimdi senin hikayende bazı eksiklikler var. Her şeyi tek taraflı olarak dinliyorum ama senin anlatmalarına göre iki seçenek var ortada. Birincisi birisi kızı doldurdu, sen daha iyilerine layıksın dedi ve üstüne o “daha iyi” seçeneği sundu. İkincisi kız kendisi başka biriyle tanıştı ve senden daha iyi olduğunu düşündüğü için o yöne doğru kaydı. Üçüncüsü kızın hayat hedeflerinde değişim oldu ve bu hayat hedeflerine uyum sağlayacak durumda değilsin.

   Bunu tamamen senin anlattıklarından yola çıkarak söylüyorum. Karşı taraf ne düşünüyor ne ediyor bilmiyorum ve kimsenin günahını almak istemem. Bunlar birer tahminler ama gerçek anlamda kızın senden soğumasının belirli nedenleri olabilir. Hiçbir şey yok diyebilirsin ama bir davranış, farklı bir konuda ikilem, maddi beklentiler, manevi kazanımlar vb. her şey olabilir. Etraflıca düşünmeni öneririm.

   • Hayatına biri mi girdi vb sorular sorduğumda bunu kesinlikle sürekli reddetti. Her gün senden ayrılırsam Allah o gün canımı alsın, senden başkasına bakarsam gözlerim kör olsun derdi. Beni de o kadar kıskanırdı ki bir kaç kere yolda kolu bana çarpan, birşey sormaya kalkan kızlar karşısında zor sakinleştirmiştim.
    Ben öğretmenim. Çok düzgün bir hayatım var çok şükür. Onu üzecek tek bir durum olmadi ki benim için onu üzmek kendime ihanet etmekti. Bugün iş yerinden bir tanıdık ile iletişime geçtim. Hiç bir erkek ile yan yana bile gelmedi işe başladığı tarih olan üç aydan beri cevabını aldım.
    Çok net geri dönmem cevabını almama rağmen birkaç kez bu kadar aşık olduğunu bildiğim yaşadığım sözlüm sizce birkaç zaman sonra pişman olur mu?

    • Merhaba,

     Bu tamamen ne aradığına bağlı olarak değişir. Bunu bilmek bütün mesele zaten ama dediğim gibi hikayede bir boşluk kalıyor ve o boşluğu dolduramıyorum. Bir sebebi olmadan size böyle davranmasının akıl alır bir yanı yok bana göre. Sıkılmış olduğunu düşünsek bu durumda bu kadar büyük bir adım atmış olmazdı. Dediğim gibi birinin bir yerde bir etkisi olduğunu düşünüyorum ben.

     • Peki sizce birkaç ay sonra engelleri açıp yazma durumu olabilir mi? Bu kadar aşık olan bir kız bir kere de böyle kestirip atabilir mi herşeyi? Hiç mi aklına gelmiyorum? Hiç mi o da benim gibi üzülmüyordur? Hiç mi benim gibi anılar gözünde canlanmıyordur?

     • Merhaba,

      Keşke bu soruların cevapları ben de olsa ve size verebilsem. Bir başkasının zihnini maalesef okumam mümkün değil. Farkındayım tutunacak bir dal arıyorsunuz ama bunun yerine hayatınıza dönmenizi öneririm. Biraz zamana bırakın, kendiliğine bırakın her şeyi. Aşırı ısrarcı olmayın…

 10. Merhaba ben 4 gün önce 8 aylık bir ilişkimden ayrıldım ayrılma nedeni onu çok bunaltmış olmam benden hep zaman istedi ve ben bunu kötüye kullandım hep bunalttım şimdide onlardan bi ders çıkardım ama o benden ayrılırken seninle bi daha olmaz ömür boyu sen çok değiştin kendinden iteledin beni gibi söylemler söyledi ben onu hala çok seviyorum ve dönmesini istiyorum nasıl yollar izlemeliyim ne yapmalıyım bir daha dönme olasılığı varmı

  • Merhaba,

   Aranızdaki ilişkinin ve yaşanmışlıkların düzeyini bilmediğim için geri dönme şansıyla ilgili bir şey söylemem maalesef mümkün değil. Eğer bir kızı aşırı bunaltmış durumdaysanız ona istediği vakti tanımanız gerekirdi. Bazen insanlar böyledir. Çok sıkıntıya gelemezler. Siz kaybedeceğim korkusu ile daha fazla yakın olmak istersiniz ama yakın oldukça kaybedersiniz. Sizin durumunuz tam olarak bu şekilde.

   Bundan sonra ne yapmalısınız? Öncelikle biraz zamana bırakmalısınız bazı şeyleri. Kız arkadaşınıza yaklaşımınızı onu anladığınızı gösterecek şekilde yapmalısınız. Çünkü kız arkadaşınız artık kendisine ait bir özel alanın kalmadığını hissettiği için böyle bir şey söylemiş olabilir. Ona bu alanı oluşturma konusunda yardımcı olabileceğini, gerekirse bir süre yalnız kalabileceğini hissettirmelisin. Bunları yapmak için biraz geç kalmış olabilirsin. Ben hala bir şansının olduğuna inanıyorum. Tek yapman gereken ona ve ilişkiye yardımcı olabilecek şekilde yaklaşmak ve bu şekilde davranmaktır.

   • Ben bu süreçte 3 hafta gibi bir zaman ona yaklaşmamayı mesaj ve arama gibi şeyler yapmamayı planlıyorum bugünde ortak arkadaşımıza sevgim bitti çok bunalttı istemiyorum gibi sözler söylemiş bir umut onu 3 hafta gibi bi süreç rahat bırakıp hiç bir şekilde konuşmamayı kafasını dinleyip ondan sonra konuşmayı planlıyorum sizce bu durumu içimde bitirmelimiyim çünkü sevgim bitti soğudum gibi şeyler çok ağır yoksa bir umut bekleyip sonra kapısını tıklamalımıyım

    • Merhaba,

     Anlattıklarınız o sözün bilerek size gelmesini istediğini gösteriyor. Etraflıca düşünüp böyle bir şey söylediğine inanmak istemiyorum diyelim. Biraz vakit tanıyın dediğiniz gibi ve ondan sonra tekrar konuşmayı deneyin. Tekrar bir soğukluk sezmeniz durumunda artık her şeyin bittiğini anlamış olursunuz.

  • Barıştınız mı bilmiyorım ama yapman gereken şey onsuz mutlu olduğunu göstermek hikaye at bir şey at zaten merak edip bakıcak onu arama sorma o arar seni o zaman normalin tam tersi davranmalısın

Yorum yapıp katkı sağla...