Bir erkekte aranması gereken 21 iyi özellik

Mükemmel erkeği bulmak zor olabilir. Sonuçta, kadınların elde etmek istediği şey uzun boylu ve yakışıklı bir erkektir. Fakat bunu bulmuş kadınlar dahi erkekte yer alması gereken bazı niteliklerin peşine düşerler. Şimdi sana bu niteliklerle ilgili bilgi vermeye çalışacağım.

Mükemmel erkeği bulmak zor olabilir. Sonuçta, kadınların elde etmek istediği şey uzun boylu ve yakışıklı bir erkektir. Fakat bunu bulmuş kadınlar dahi erkekte yer alması gereken bazı niteliklerin peşine düşerler. Şimdi sana bu niteliklerle ilgili bilgi vermeye çalışacağım.

Seni güldürebilen, ailene ve arkadaşlarına önem veren, hayattaki iniş çıkışlarda seni destekleyecek erkeğin peşinden gitmek görünüşten çok daha önemlidir. Birçok kadının radarında yer almayan bir erkeğe aşık olmasının temel sebebi işte bu niteliklerdir.

1. Aklı başındadır

Mükemmel adam akıllıdır. Bunun için farklı bir yol yok maalesef. Akıllı olan erkekler hızlı düşünürler ve problem çözücü olurlar. Büyük resmi görme konusunda çok daha iyidirler. Kendilerini yavaşlatabilecek ayrıntılara pek kapılmazlar.

Bu nitelik bir ilişkide uzun bir yol kat edilmesini sağlayacaktır. Çünkü bir şeyleri çözebilecektir. Doğru cevapları bulma yolunda birkaç kez düşünmekten korkmayacaktır. Ayrıca yapılan bir araştırmaya göre erkek ne kadar zekiyse sadakatsiz olma olasılığı bir o kadar düşüktür.

2. Seninle aynı değerlere sahiptir

Herhangi bir ilişkinin en önemli bir parçası değerlerin uyumluluğudur. Erkeğin hayatta istediğin şeyle aynı çizgide yer almaması ne kadar yakışıklı olursa olsun ilişkinin uzun vadeli olması konusunda sıkıntı yaşarsın. Bir başka ifadeyle ilişkin uzun sürmez.

Erkeklerin ve kadınların pek çok konuda farklı görüşleri vardır. Ancak büyük şeyler hakkında seninle benzer düşüncelere sahip birini bulabilirsen rahat edersin. Peki nedir bu büyük şeyler? Yaşam, evlilik, para, tatil, hayır işleri vb. şeklinde sıralanabilir.

3. Seni korumaya çalışır

Gerçek bir erkek her zaman partnerini hem fiziksel hem de duygusal olarak güvende hissettirir. Çünkü erkekler doğal olarak kadınlara karşı kendilerini koruyucu hissederler. Yapılan bir araştırmaya göre bunu sebebi erkek testosteronudur.

Peki, sevgilin seni koruyor mu? Sadece fiziksel zarardan değil, herhangi bir olumsuz durum ortaya çıktığında senin yanında duruyor mu? O zaman kendine iyi bir erkek bulmuşsun demektir. Bunun kıymetini bilmen ve tadını çıkarabilmen gerekir.

4. Şaka yaparak gerginliği dağıtır

Mükemmel erkek, iyi yerleştirilmiş bir şakayla bir gerilimi kolayca kırabilecek potansiyele sahiptir. Aşırı komik olmayabilir. Ama en çok ihtiyacın olduğu anda seni güldürebilme potansiyeline sahip olacaktır. Mizah duygusu bir kadın için en önemli niteliklerden biridir.

Bu şaşırtıcı değildir. Çünkü insanlar gülebilmeyi isterler. Yapılan bir araştırmaya göre mizah yeteneğini zeka ortaya çıkarır. Hayat zordur ve birinin buzları kırması, gerilimi azaltabilmesi ve olayları farklı bir bakış açısından görmesi gerekir.

5. Arkadaşlarına ve ailene önem verir

Erkekler empati veya iletişim becerisi konusunda sınıfta kalırlar. Sevgilin, arkadaşlarına ve ailene bağlıysa ve onları soruyorsa, onları önemsiyorsa ve onlara sana davrandığı gibi davranıyorsa bu iyi bir şey demektir. Hatta çok önemli bir şeydir.

Hayatımıza yeni insanlar getirmenin zor olduğunun farkında olmalısın. Bu nedenle arkadaşlarınla ama özellikle ailenle iyi anlaşabilecek bir erkek arkadaş bulduğun zaman bunu önemli bir işaret olarak görmelisin. Senin için bu niteliğe sahip bir sevgili bulmak her zaman kolay olmayacaktır.

6. Kariyerinin önemli olduğunu anlar

Bazı erkekler bağımsız hareket edebilen kadınlardan korkarlar. Ama senin sevgilinde bu korkaklık durumu yoksa muazzam bir adım atmış olursun. Seni ve neyle ilgili olduğunu anlarsa, işinin neden senin için önemli olduğunu anlamış olacaktır.

Çalışmak istemek her ne şekilde olursa olsun kim olduğunun önemli parçasıdır. Mükemmel bir erkek, hayatında bir şeyler olması için tüm alanı sana verecektir. Bundan hiçbir şekilde çekinmeyecek ve bazıları gibi korkak davranmayacaktır.

7. Sana saygı duyar

Bazen içinde saklı olan cevheri görebilen birini bulmak oldukça zordur. Bir dizi başarısız ilişkin varsa, bu erkeğin sorunun nerede olduğunu görmesine izin vermek için kendini savunmasız hissediyor olabilirsin. Ama endişelenmeni gerektirecek bir durum yoktur. Çünkü o zaten bunu bilir.

Seni özel kılan şeyleri bir kilometre öteden görebilir. Ne kadar harika olduğunu takdir eder. Ne kadar zeki olduğunu ve kendi hayatına olduğu kadar onun hayatına da neler getirebileceğini bilir. Bir erkeğin eşinin etkisini reddetmesi demek güç sorunları yaşadığının göstergesidir.

8. Sevginin çaba gerektirdiğini bilir

Mükemmel erkeği bulmuş olsan bile ilişkide çeşitli sorunlar olabilecektir. İdeal erkekle dahi hiçbir ilişki mükemmel ilerlemez. Ama onu bu kadar mükemmel yapan şeylerden birisi budur. Ortaya çıkıp bu ilişkinin sürmesi için çaba göstermesi gerektiğini bilir.

Hiçbir şeyi hafife almaz. İlişkide inişler ve çıkışlar yaşayacağını anlamak, onun işi yapmaya ve ikiniz arasında işleri yoluna koymaya hazır olduğu anlamına gelir. Bu bir fırsattır; ilişkinin devam edebilmesi ve daha güçlü hale gelmesi için çaba gösterebileceğini gösterir.

9. En büyük hayranın odur

Seni sever ve sana aşık durumdadır. Çünkü onun gözünde sen kendi hayatında bir film yıldızından farksızsındır. Başarından dolayı kendini yitirdiğini hissetmez. Olabildiğince sık ortaya çıkıp parlamanı ister. Böylece hayran olduğu kişiyi daha fazla görme fırsatı elde eder.

Başarının ne kadar büyük bir başarı olduğunu bilir. İşinde ve yaşamında seni neşelendirir. Mükemmel erkek hayatta yapmak istediğin şeyler olduğunu bilir ve teşvik eder. Örneğin, bir araştırmaya göre birbirlerinin başarısını kutlayan çiftler diğerlerine göre daha mutludurlar.

10. Duygularına uyum sağlar

Mükemmel erkek sadece ilişkinin nabzını tutmaz. Aynı zamanda kendi duygularına uyum sağlar. Düşüncelerinin ve duygularının nereden geldiğini anlamak, onun o anda kalmasına ve çevresinde olup bitenlere üzülmemesine yardımcı olur.

Ayrıca onu mutlu etmekten sorumlu olmadığını ve sadece seninle birlikte olmanın onu mutlu ettiğini anlar. Mükemmel erkeği bulmak kolay değildir. Çünkü çoğu erkek kendi duygularına uyum sağlayamaz. Bu onların suçu değildir. Bu, erkek ve kadın beyni arasında biyolojik farkın sonucudur.

11. Tavrını ayarlamayı bilir

Tavrını ayarlamayı bilmesi erkeklerin kaba olduğu anlamına gelmez. Fakat erkekler uygun davranışlara sahip olduklarında gerçekten öne çıkarlar. Kapıları tutan, sandalyeleri çeken, teşekkür eden, nasıl olduğunu soran, seni önemli hissettirecek şekilde başkalarıyla hissettiren erkeği bulmalısın.

Görgü, bir erkeğin seni kendinden önce düşündüğünü ima eder bir durumdur. Seni ve etrafındaki diğer insanları düşündüğünü aktaran bir şeydir. Görgü kuralları olan birine çok fazla değer vermeyebilirsin. Fakat bu onun yetiştirilme ve diğer insanlarla etkileşim tarzını ortaya koyar.

12. Sana karşı dürüst ve açıktır

Nazik ve düşünceli ama aynı zamanda bunu olduğu gibi söyleyen birini istiyor olabilirsin. Oyunlar için zamanın yoktur. Üstelik oyun oynamaktan hoşlanan hiç kimse ortalıkta kalmaya değmez. Bazen bu dersi zor yoldan öğrenmen gerekebilir ama kural her zaman aynıdır.

Sana karşı dürüst ve gerçekçi olan bir erkeğin peşindesindir. İlk başta garip gelebilir. Özellikle de sana karşı dürüst olunmasına alışkın değilsen biraz zorlanabilirsin. Ama gerçekten en iyi yol budur. Sana karşı açık olan birine karşı güveninde bir problem olmamalıdır.

13. Ne sunması gerektiğini bilir

Kendine güvenen ve kibirli olmaktan uzak olan adamlar türlerinin en iyi örnekleridirler. Kendine güvenen erkekler bir kadına nasıl davranılacağını bilirler. Bu durumda başarıların karşısında kendini tehdit altında hissetmemiş olursun.

Güven sorunları olan erkekler, güçlü bir kadınla birlikte olmakla güven kazanmazlar. Güvene ihtiyacı olmayan kadınların yanında olduklarında genellikle daha fazla geri çekilirler. Kendine güvenen bir adamla birlikte olmak aynı zamanda ikinizin de kendiniz olabileceğiniz anlamına gelir.

14. Dürüstlüğün ne olduğunu bilir

Dürüstlük, kimse bakmadığında bile doğru şeyi yapmakla ilgilidir. Etrafındayken ona güvenip güvenmeyeceğini sorarsan, ne yaptığını izlemek için orada olmadığında ona güvenmekte zorlanırsın. Ama bir erkeğin dürüst olup olmadığını nasıl anlarsın? Temel sorun budur.

Diğer insanlar hakkında nasıl konuştuğunu dinlemek iyi bir fikirdir. Ne tür eylemleri onaylıyor? Değerleri neler? Seninle ne hakkında konuşuyor ve sohbetin dışında bırakıldığını düşündüğün şeyler var mı? En önemlisi başkaları onun hakkında ne düşünüyor? Bunlar çeşitli ipuçları sunacaktır.

15. Yaşına göre davranır

Çocuk gibi bir erkekten daha kötüsü yoktur. Bir erkeğe bakman gerektiğini düşünüyorsan ilişkin ya bir adım sonrasında ya da ilerleyen zamanda parçalanacak demektir. Çünkü mükemmel veya ideal erkeği arıyorsan doğru yerde değilsin demektir.

Ne kadar çok istesen de bu tür bir sorunu çözmen mümkün değildir. Yaşlarında davranana erkeklere bakıcılık yapmana gerek yoktur. Senden bir şey istemezler veya seni rahatsız edici herhangi bir eylemde bulunmazlar.

16. Olumlu olmayı hatırlatır

Bir erkekte gerçekten araman gereken tek bir özellik veya nitelik olduğuna inanıyorsan o pozitifliktir. Sıkıcı adamlar kendini iyi hissetmeni sağlamazlar. Eğer sevgilin olumsuzsa daha iyi olmasını istemedikçe daha iyi olmayacaktır.

Diğer taraftan sevgilin her zaman iyi tarafı görmene yardımcı oluyorsa onu etrafta tutmak istersin. Sağlıklı bir ilişkinin hayatına stresten daha fazla mutluluk getirmesi gerekir. Dikkat etmen gereken kriter oldukça basittir. Stres ile mutluluğu düşünmeli ona göre hareket etmelisin.

17. Nazik biridir

İdeal erkek sana karşı nazik olmakla kalmaz, başkalarına karşı da naziktirler. Bir erkekle birlikte olma konusunda hala kararsız durumdaysan diğer insanlara nasıl davrandığına bakmalısın. Bu sana çok şey anlatacaktır.

Kadınlar genel olarak bir erkeğin annesine nasıl davrandığına bakarlar. Fakat iş arkadaşlarına, yerel restorandaki personele ve yabancılarla nasıl etkileşime girdiğine dikkat etmelidirler. İdeal erkek insanı insan olarak görmesini bilirler; onlara şöylece bir bakarak geçmezler.

18. Senin için minnettardır

Bir erkek rahat olduğunda ve senin için minnettar olduğunda seni değiştirmek için çaba göstermez. Çünkü senden memnundur. Seni değiştirmeye ikna etmek için çabalamak gereksiz bir eylemdir. Bu nedenle bunun için uğraşmayacaktır.

Sadece hayatındaki muhteşemliğine yer açmakla kalmayacak. Aynı zamanda inandığın doğrular konusunda seni cesaretlendirecektir. Doğru olanı yapma konusunda seni hep teşvik edecektir. Güçlü ve bağımsız doğan onu korkutmayacaktır.

19. Her koşulda mutludur

Dürüst bir erkek, güçlü bir kadın tarafından tehdit edilmez. Bu nedenle, etrafında olup bitenlerin sorumluluğunu üstlenme ihtiyacı hissedersin. Sana bu konuda yer verir, seni bu konuda cesaretlendirir ve teşvik eder. Bu onun en dikkat çekici özelliklerinden biridir.

Ama durum seni çağırırsa sorumluluğu üstlenmekten son derece mutlu olur. Burada küçümseyici duygular yoktur. Çünkü ikinizin partner olduğunu bilir. Bu bir rekabet değildir; bir dayanışmadır ve ilişkinin geleceği için gerekli bir adımdır.

20. Sorumluluk alır

Eğer her şeyi batırsa bile saygılı bir adamın çabucak üstesinden geleceğine inansan çok daha doğru olur. Bir hata yaptıysa bunu ilk ağızdan kendisi söyler. Çünkü başkasından öğrenmeni istemez. Bu onun sana saygı göstermesinin önemli bir yanıdır.

Bir kavga başlatırsa itiraf eder. Geç gelirse bahane uydurmaz. Sadece seni beklettiği için üzgün olduğunu söyler. Elbette bir buluşmaya geç kalması bir saygı probleminin oluşmasına neden olabilir. Ama bunun sürekli olup olmadığına bakman önemlidir.

21. Sana önem verir

Cep telefonları ve sosyal medya çağında birinin dikkatini çekmek ve tutmak zor olabilir. Birisi telefonuna bakarken sana söylediği şey bellidir. Telefonundaki şey hemen hemen diğer pek çok şeyden daha önemli demektir.

Bununla birlikte, bir erkek bir kadınla birlikte olmakla gerçekten ilgilenirse telefonunu kapatır ve tüm dikkatini sana verir. Konuştuğunda seni duyar. Dinlediği için seninle konuşmaya devam eder. Arkadaşlarının neler yaptığını görmek için sürekli Instagram profiline göz atmaz.

Paylaşmaya ne dersin?
Kaan Karadeniz
Kaan Karadeniz

İstanbul Üniversitesi Bilgi ve Belge Yönetimi bölümünden mezunum. Yazı yazmayı ve araştırma yapmayı seviyorum. Psikolog, terapist, astrolog veya yaşam koçu değilim. Hedefim insanların hayatlarına değer katabilecek bilgileri onlarla buluşturmaktır.

Yorum yapıp katkı sağla...