Dürüst insanların 15 harika özelliği

Dürüstlük bir kişinin sahip olabileceği en karakter tanımlayıcı özelliklerden biridir. Kim olduğunu ve neyi savunduğunu tanımlar. Dürüst insanların tümü belirli bir dizi olumlu karakter özelliğini paylaşır. Burada bunlardan bazılarını ele alacağım.

Dürüstlük bir kişinin sahip olabileceği en karakter tanımlayıcı özelliklerden biridir. Kim olduğunu ve neyi savunduğunu tanımlar. Dürüst insanların tümü belirli bir dizi olumlu karakter özelliğini paylaşır. Burada bunlardan bazılarını ele alacağım.

Dürüst insanların harika özellikleri sana çok şey anlatacaktır. Kendinin gerçekten dürüst biri olup olmadığını veya partnerinin böyle biri olup olmadığını anlayabilirsin. Elbette başlıkları okurken çeşitli noktalarda da “dürüst” davranman gerektiğini unutmamalısın.

1. Alçakgönüllü olurlar

Dürüst bireyler içlerindeki değeri asla gerçekten anlamazlar. Bu nedenle alçakgönüllü olmaya yatkındırlar. Toplumun kendileri için belirlediği standartlara uyacaklarını asla düşünmezler. Bu onları farklı biri değil tam olarak kendileri olmaya iter.

Dürüst insanlar övünmezler. Sahip olduklarını göstermezler. Çünkü her zaman daha iyi olmak için çabalarlar. Dürüst biriysen böyle olman gerekir. Yani her zaman çok daha iyisi için çaba göstermen önemlidir. Bu sayede soyluluk derecesinde dürüstlüğünün tadını çıkarabilirsin.

2. İyilik peşindedirler

İyilik, dürüstlüğe sahip olanlar arasında ortak bir özelliktir. Bir süreliğine kendi hayatlarında mutluluğu feda etmek anlamına gelse bile etrafındakilerin hayatlarını zenginleştirmekten büyük keyif alırlar. Bu açıdan dürüst insanların kıymetini bilmek gerekir.

İyilik ile ilgili birçok meşhur söz duyabilirsin. Bunlardan bazıları olumlu, bazıları ise olumsuzdur. Dürüst olan insanlar her zaman olumlu olanlardan ilham alırlar. Böylece gelecekteki iyilik potansiyellerini kaçırmamak için son derece istikrarlı bir çaba içerisine girerler.

3. Özgünlüğe sahiptirler

Dürüstlük için özgünlükten daha iyi bir tanımlayıcı yoktur. Özgün insanlar sana gerçek benliklerini gösterir. Bir dizi yalan veya herhangi bir maske altında yaşamazlar. Ne olursa olsun inandıkları şeye bağlı kalma çabası içerisinde olurlar.

Özgünlük bir bakıma farklılıktır. Özgün insanlar diğer insanlardan farklı olma eğilimindedirler. Bunu sahip oldukları karakterleriyle gerçekleştirirler. Özgünlük ile dürüstlük arasında görünmez bir bağ vardır. Biri olmadan diğerinin olmasını beklemek doğru değildir.

4. Doğruluk önceliklidirler

Dürüst olmak ile doğru olmayı birbirinin aynısı gibi görebilirsin. Bunda hiçbir problem yok. Çünkü bunlar birbirini tamamlayan en önemli karakter özelliklerinin başında gelir. Doğruluk ve dürüstlük bir arada olduğunda tank gibi sağlam bir insan karakteri oluşturulmuş olur.

Dürüst insanlar yalan söylemeleri gerektiğine inanmazlar. Çünkü kendilerini çevreleyen gerçeklerle gurur duyarlar. Yaşamak istedikleri hayatı bilirler. Hayatın bir aldatma değil, dürüstlük ve doğrulukla dolu bir hayatı içerir.

5. Güvenilirliğe önem verirler

Dürüstlüğün yaygın bir işareti güvenilirliktir. Taş kadar güçlü bir söze sahip olmak için bu insanlara her zaman güvenebilirsin. Dürüstlük, insanların başkalarını hayal kırıklığına uğratmasını, ihanet etmesini ve yalan söylemesini engeller. Çünkü etrafındakilere ve kendilerine saygı duyarlar.

Güvenilir olman durumunda diğer insanlar tarafından saygı görürsün. Çünkü yapacağını söylediğin şeyi yaparsın. Bu her anlamda özel bir durumdur. En önemlisi zor bulunan bir özelliktir. Dolayısıyla güvenilirlik, dürüstlüğün en değerli katmanlarından birisidir.

6. Saygınlığı önemserler

Gerçek dürüstlüğe sahip biriyle tanıştığın zaman onun itibar çalmaya çalışması girişimiyle karşılaşamazsın. Bir başka ifadeyle yaptığın bir şeyi alıp kendilerinin adını vermeyeceklerinden emin olabilirsin. Bu bir saygınlık göstergesidir.

Sıkı çalışmanın ve adanmışlığın değerini anlarlar. Bir yerde saygınlığın sunulması gerekiyorsa bunu yapmayı bilirler. Örneğin, bunu birinin yazmış olduğu yazıyı kullanırken bir başkasına atıf vermek gibi düşünebilirsin.

7. Zamanın değerini bilirler

Birçok insan toplantılarda veya projelerde geç kalmakta sorun görmüyor. Fakat geç kalmanın bir tür saygısızlık olduğunu bilmen gerekir. Bunu ise yalnızca gerçek dürüstlüğe sahip olan insanlar fark edebilirler ve onların geç kaldıklarını pek görmezsin.

Gerçekten dürüst olan insanlar son tarihlere, programlara ve ayarlanmış zamanlara bağlı kalırlar. Çünkü asla kimsenin zamanını boşa harcamaya cesaret etmezler. Zamanın değerinin farkındadırlar ve öyle yaşarlar. Bunu sadece kendileri için herkes için önemli olduğunu bilirler.

8. Kabaca tartışmazlar

Kabalık, özellikle çevrimiçi dünyada toplumun talihsiz bir parçası haline gelmiş durumda. Birbirimize bağırıyoruz, her insana farklı isimler takıyoruz ve mantıksız duygusal tepkilerin dünyayla etkileşim şeklimizi tanımlamasına izin veriyoruz.

Gerçek dürüstlüğe sahip olan insanlar bu şekilde davranmazlar. Olabildiğince bu durumdan kaçınmaya çalışırlar. Bir şeylere karşı çıkmaları gerekirse bunu uygun bir şekilde yapabiliyorlar. Uzaklaşmaları gerektiğini düşündükleri zaman ise bunu ciddi şekilde başarabiliyorlar.

9. İkinci şansa inanırlar

Çoğu zaman birisinin hata yaptığını görürüz. Genel olarak ilk dürtümüz onu suçlamak, ona kızmak ve onu bunu yaptığı için kınamak olur. Bu ben dahil herkes için geçerli bir durumdur. Akla ilk gelen tepkilerden birisi budur. Fakat dürüst insanlar buna gerek olmadığını bilirler.

Bu dürtüye karşı direnirler. Bunun yerine başkalarına şüpheden fayda sağlamanın ne kadar değerli olduğunu bilirler. Herkeste en kötüsünü düşünmezler. Birisi yalan söylediği için suçluyorsan her zaman ikinci şansın kapısını açık bırakmalısın. Ama sadece ikinci şansın…

10. Duygusal açıdan sezgiseldirler

Çoğu insan, fiziksel veya duygusal olarak başkalarının iyiliğini önemsemeden dünyadaki tek önemli kişiymiş gibi yaşarlar. Ama gerçek bütünlüğe sahip olduğunuzda, dünya ve etrafınızdakilerle daha uyumlu olursun.

Küçük bir baloncuk içinde yaşamayı bırakırsın. Bununla birlikte kendine başkalarının bir parçası olma izni vermiş olursun. Birinin rahatsız edici bir şey yaşadığını fark ettiğinde ona yardımcı olmak için elinden gelenin en iyisini yaparsın. Bu gerçek bir dürüstlüktür.

11. Özür dilemeyi bilirler

Bunu kabul etmeyebilirsin ama muhtemelen özür dileme yetersizliği problemi yaşıyor olabilirsiniz. Bazılarımız için özür dilemek garip bir rasyonaliteden ibaret diyebilirim. Öncelikli olarak bunun bir gurur meselesi yapıldığını söylemeliyim.

Özür dilemenin daha iyi olacağını bilsek bile kendimize bu iki basit kelimeyi söylememize asla izin vermeyiz. Fakat gerçek dürüstlük kaybetmenin ve kazanmanın boşluğunu fark eder. Dürüst insanlar gerilim yerine barış yaratmayı tercih ederler.

12. Hesap verebilir olurlar

Gerçek dürüstlüğe sahip bir kişi için hiçbir şey sözlerinden ve bağlarından daha önemli değildir. Öncelikle bunun farkına varmak önemlidir. Gerçek dürüstlüğe sahip olanlar, başka bir kişiye güvenip güvenemeyecekleri hususunda belirleyici unsur olarak hesap verebilirliği kullanırlar.

Dürüst bir birey hakkında hiçbir şey gerçek dışı veya beyaz bir yalan değildir. Gerçek olmanın başkalarıyla ve çevrelerindeki dünyayla etkileşim kurmanın en iyi yolu olduğuna inanırlar. Değerleri ve onları tanımlayan gerçekler için her zaman savaşmayı bilirler.

13. İleri gitmezler

Bunu en çok çocuklarını cesaretlendirmekle onları daha fazlasını yapmaya zorlamak arasındaki dengeyi bulmaya çalışan ailelerde görürsün. Genellikle aileler, çocukların yeterince iyi olmadıklarını hissetmelerine neden olan bir çizgiyi aşarlar.

Bu durum sadece çocuklara duygusal kırılganlığı öğretmekle kalmaz. Aynı zamanda onlara daha az güçlü görünmene neden olur. Bazı durumlarda üzgün olduğunu söylemek gerekebilir. Dürüst insanlar bu noktaya kadar ileri gitmezler ama gittiklerinde özür dilemeyi bilirler.

14. Lakap takmazlar

Bu davranışla karşılaştığın zaman kötü bir ilişkinin içinde olduğunu hemen anlayabilirsin. Belki kendi deneyimlemiş olabilirsin. Sadece şunu bilmen gerekir. Bir iletişim biçimi olarak lakap takmaya başvuran hiç kimse dürüst bir insan değildir.

Bunu kendin yaptıysan veya yapıyorsan bu senin için de geçerlidir. Kişiliğinin bu yönünü geliştirme veya değiştirme konusunda gerekli adımları atmak isteyebilirsin. İnsanlara kaba isimler takmak kolaydır. Bu davranıştan uzak durmak ise ziyadesiyle zorlayıcıdır.

15. Sabırlı olurlar

Rahatlamak ve yolculuğun tadını çıkarmak için gerekli imkana sahip olmayan agresif sürücülerde bu kontrol eksikliğini kolayca görebilirsin. Dürüstlükten yana yoksun insanların öfkelerini ve çevrelerindeki sorunları çözme olasılıkları daha yüksektir.

Kornaya agresif bir biçimde basmak çok kolaydır. Bunu yaptığın zaman o andaki hissinle ilgili herhangi bir sorumluluk almamış olursun. Dürüst insanlar neler yaptıklarının farkında olurlar. Sabırla ışığın yanmasını beklerler veya öndeki arabanın ilerlemesini beklerler.

Paylaşmaya ne dersin?
Kaan Karadeniz
Kaan Karadeniz

İstanbul Üniversitesi Bilgi ve Belge Yönetimi bölümünden mezunum. Yazı yazmayı ve araştırma yapmayı seviyorum. Psikolog, terapist, astrolog veya yaşam koçu değilim. Hedefim insanların hayatlarına değer katabilecek bilgileri onlarla buluşturmaktır.

Yorum yapıp katkı sağla...