Daha çekici bir erkek olmanın 9 kuralı

Daha çekici bir erkek mi olmak istiyorsun? Öyleyse erkeksi yönün üzerinde biraz daha çalışman gerek. Hayatında tutku, ateş ve cesaret eksikliği hissediyorsan bundan gittikçe uzaklaşıyorsun demektir. Kendini donuk, sıkıcı veya aşırı derecede iyi hissediyorsan bir problem var demektir.

Daha çekici bir erkek mi olmak istiyorsun? Öyleyse erkeksi yönün üzerinde biraz daha çalışman gerek. Hayatında tutku, ateş ve cesaret eksikliği hissediyorsan bundan gittikçe uzaklaşıyorsun demektir. Kendini donuk, sıkıcı veya aşırı derecede iyi hissediyorsan bir problem var demektir.

Hayat yolculuğunda motive olmayı, çok zorlandığın romantik anlarda sevgilini cezbetmeyi ve verdiğin sözleri yerine getirme kararlılığını bulmakta zorlanıyorsan, üzgünüm ama erkeksi yönden büyük bir kayıpla karşı karşıyasın demektir. En kısa süre içerisinde daha çekici bir erkek olmanın yollarını bulmalısın.

1. Varlık göstermelisin

Her şeyden önce çekici bir erkeğin en önemli özelliği varlık gösterebilmektir. Varlık göstermek demek birini tam anlamıyla gözlemleyerek bir şeyler görebilmek, duyabilmek ve anlayabilmektir. Varlık gösteren bir erkek, dikkati dağılmadan tüm dikkatini verebilir. Bu tür bir insanın saf bilinci somutlaşmış haldedir.

Başkalarıyla birlikte anı yaşama yeteneği nihayetinde kişisel sınırlarının sağladığı bir yan üründür. Sürekli olarak dış kaynakların (olayların, insanların vb.) enerjinden yararlanmasına izin veriyorsan kendini bitkin hissedersin ve kendi varlığınla mücadeleye başlarsın. Bu durumda anı yaşamak ve varlık göstermek mümkün değildir.

Hayatında enerjini harcamak istemediğin şeylere, olaylara ve insanlara “hayır” demeye alışmalısın. Enerji vampirlerini hayatından çıkarmalısın. Seni yükselten, sana meydan okuyan ve sana ilham veren insanlarla zaman geçirmek için olabildiğince çaba göstermelisin. Böylece kendini daha erkeksi hissetme şansın olacaktır.

İnsanlarla onları dinlerken sağlam göz teması kurmaktan kaçınmamalısın. Göz temasının yumuşak ve güçlü bir karışımı içermesini sağlamalısın. Bu ne demek? Gözlerini göz korkutmak veya yargılamak için değil, gözlemlemek ve tepki vermek için kullanmalısın. Böylece daha ilgi çekici bir erkek olmanın ilk adımını atmış olursun.

2. Tutku ve yoğunluğa dikkat etmelisin

Erkeksi bir yönden yoksun olmanın en hızlı yollarından biri, tutkudan ve aynı zamanda yoğun hislerden tamamen yoksun bir kişiliğe sahip olmaktır. Böyle bir kişiliğin varsa istesen bile ilgi çekici bir erkek olamazsın. Bunun için daha fazlasına ihtiyacın olduğunu bilmek zorundasın. En azından erkeksi olmak için bir şeyler yapmalısın.

Enerjini ne için harcıyorsun? Ruhunu aydınlatan şey tam olarak nedir? Hayatını korumak için hangi değerleri ön planda tutarsın? Hayatında enerjini körükleyen herhangi bir şey yoksa düz bir karaktere sahip olursun. İşte bu durumda çekici bir erkek olamazsın. Peki ne yapmalısın? İçindeki alevi yakacak bir şeyler bulmalısın.

3. Yönlülüğünü geliştirmelisin

Bu sana biraz yabancı gelebilir. Yönlülük aslında tahmin edebileceğin gibi yön duygusudur. Potansiyel bir romantik ilgiyi görmek ve orada olan bitenin farkında olup daveti kabul etmek erkeksi bir yaklaşımdır. Fakat bu yönlülük ile alakalı bir durumdur. Bir başka ifadeyle gideceğin yönü bilmekle ilgilidir.

Değerlerin, yeteneklerin ve tutkunla uyumlu bir kariyer bulmak oldukça erkeksi bir iştir. Bu göreve sahip olduğun için elinden gelen her şeyi yapman gerekir. Tüm gücünle dünyaya katkıda bulunmalısın ve bunu yaparak dünyayı daha iyi bir yer haline getirmelisin. İlgi çekici bir erkek olmanın kurallarından biri budur.

Daha iyi, daha sağlıklı bir vücuda sahip olmaya karar vermek ve bunu gerçeğe dönüştürmek için zaman, enerji ve kaynaklar ayırmak erkeksi bir yaklaşımdır. Yoluna bir şeyin çıkmasına izin vermemelisin. Dışarıda yağmur yağsa bile koşmaya hazırsın demektir. Seyahat ederken diyetine bağlı kalmak zorlayıcı olsa bile buna hazır olursun.

4. Doğrusunu söylemelisin

Modern erkeklerin ağızlarının her iki tarafından da konuşmaları maalesef yaygın bir durumdur. Bunu gerçekleri esnetmek için yaparlar. Başkalarına algılanmak istediklerini göstermek için gerçekleri uydururlar. Ama sen böyle olmamalısın. Daha ilgi çekici bir erkek olmak istiyorsan gerçekleri söylemekte ustalaşmalısın.

Söylemesi elbette yapmaktan daha kolaydır. Çoğu insan, hayatları boyunca kendileri için geçerli olan şeyden kaçarak giderler. Gerçekler incitebilir ama aynı zamanda insanı özgürleştirirler. Bir kadına çıkma teklifi ederken “Seni son derece ilgi çekici buluyorum.” demek zor olmamalıdır. Eğer doğru buysa doğruyu konuşmalısın.

Gerçeği konuştuğun zaman arzuların, hedeflerin ve hayattaki görevlerinle daha büyük bir uyum içerisinde olursun. Tam olarak bu yüzden gerçeğini düzenli olarak konuşma alışkanlığı edinmelisin. Yarı gerçeklerden ve uydurmalardan oluşan bir yaşam, seni yalnızca kalıcı bir boşluk hissine götürecektir.

5. İhtiyaçlarının farkında olmalısın

Daha ilgi çekici bir erkek olmak istiyorsan kişisel gücünden vazgeçmenin en hızlı yollarından biri başkalarının algılarını senin kendi algının önüne koymaktır. Bu bir başka ifadeyle başkalarının ihtiyaçlarının farkında olmak yerine kendi ihtiyaçlarına odaklanman anlamına gelir. Gerçekten ilgi çekici olmak istiyorsan bunu yapmalısın.

Hayatındaki nihai otoritenin kendin olduğunun farkında mısın? Başkalarından onay almayı bir kenara bırakmalısın ve bunun yerine kendin için doğru çalışmalar yapmalısın. Herkesi memnun etmeyi hedeflersen hiç kimseyi memnun edemezsin. Önce kendi ihtiyaçlarını ön plana çıkarmalı ve buna uygun olarak hareket etmelisin.

6. Sosyal gerginliğe dikkat etmelisin

Modern dönemde pek çok iyi adamın yaşadığı basit ama bir o kadar garip görünen bir durum vardır. Bir erkek neden ilgi çekici bulduğu kadına yaklaşma konusunda isteksiz hareket eder? Bunun belli başlı sebepleri vardır. Ama en önemli neden kesinlikle sosyal gerginlikte ayakta kalmayı başaramamaktır.

Davranışsal düzeyde, yüzünde bilinçsiz bir şekilde kalıcı bir gülümseme yer alabilir. Diğer taraftan sürekli kaşlarını havaya kaldırıyor olabilirsin. Bunlar istemsiz gibi görünen davranışlardır ama sosyal gerginlik konusunda çeşitli etkili mesajlardır. Bu mesajların anlamlarından ziyade niye ortaya çıktıklarını sorgulaman gerekir.

Kendini ne zaman sosyal gerginliğin içerisinde bulursan kendini rahat hissetmene izin vermelisin. Gerilim içinde oturtmak için ne kadar tolerans gösterebiliyorsan erkeksi yönünü bir o kadar geliştirebilir ve daha ilgi çekici bir erkek olmayı başarabilirsin. Peki ne yapmak gerekir? Korkularınla yüzleşmek ilk adımın olmalıdır.

7. Duygularına temas etmelisin

Modern erkeklerin birçoğunda yer alan ortak problem kalpsiz ve aynı zamanda kafasız olmalarıdır. Kafasız derken kendini bir şey sanmaktan söz ediyorum. Çok iyi bir entelektüel olabilirsin. Çoğu insandan daha akıllı olabilirsin. Böyle şeyler her zaman olabilir. Fakat hayatını yürüyen bir kafa olarak geçirirsen bir anlamı olmayacaktır.

Bir erkek olarak kalbine bağlanmak çok önemlidir. Bir erkek olarak sadece belirli duyguları hissedecek şekilde yetiştirilmiş olabilirsin. Örneğin, mutluluk, gurur ve öfke en sık görülen duygulardır. Muhtemelen sana üzüntünün yasak olduğu söylenmiştir. Hani şu meşhur “erkekler ağlamaz” sözünü hatırlayabilirsin.

Oysa daha ilgi çekici bir erkek olmak istiyorsan tüm duyguları deneyimlemen gerekir. Aslında gerçek mutluluk buna bağlıdır. Tüm duyguları tam olarak hissetme yeteneğini olumsuz yönde etkilemeden kendini belirli duygulardan ayıramazsın. Yapman gereken oldukça basittir. Fırsatını buldukça her türden duyguyla temasa geçmelisin.

8. Erkek arkadaşlarınla daha fazla vakit geçirmelisin

Erkek arkadaşlarınla geçirdiğin vaktin kıymetini bilmelisin. Bu tür kişilerle vakit geçirdiğin zaman farklı şeyler yaşanır. Erkeklerin nasıl düşündüğünü daha iyi anlarsın ve bunu yaparken babanla olan ilişkini iyileştirmen mümkün hale gelebilir. Aynı zamanda içindeki rekabet ateşini yakmış olursun.

Bu rekabet ateşi belli belirsiz yerlerde enerjini tüketecek bir şey değildir. Sana meydan okuyabilen ve saygı duyduğun erkek arkadaşların tarafından çağrılan ve davet edilen biri olabilirsin. Erkek arkadaşların tarafından desteklendiğini hissedersin ve kötü zamanlarda yanında olduklarını bilirsin.

Haftalık halı saha, kahvehane sohbetleri, kitap kulübü, sinema, ufak çay sohbetleri ve dahası gibi birçok şey yapabilirsin. Önemli olan düzenli olarak yalnızca erkeklerle birlikte vakit geçirmektir. Bunun için kendine özel bir zaman ayırmalısın. Peki hangi aralıklarla? Mümkünse haftada en az bir kez bunu yapmalısın.

9. Kendine meydan okumalısın

Zorluklar? Evet, zorluklar. Zorluklar erkeksi hissin bıçağını bilyen en önemli yapı taşıdır. Aslında meydan okuna insan ırkının başarısının arkasındaki itici güçtür. Meydan okuma bizi sürekli olarak ileri götürür. Buna muazzam teknoloji şirketleri oluşturmaktan devasa binalar inşa etmeye kadar her şey dahildir.

Zihinsel olarak daha keskin hale gelmek istiyorsan öncelikle yaşamda meydan okuyacak bir şey bulman gerekir. Güçlü bir iç kontrol odağı geliştirmelisin. Doğaya göre her zaman en güçlü olan hayatta kalır. Bu nedenle büyümeyen ve uyum sağlamayan herkes zamanı geldiğinde elimine edilecektir.

Paylaşmaya ne dersin?
Kaan Karadeniz
Kaan Karadeniz

İstanbul Üniversitesi Bilgi ve Belge Yönetimi bölümünden mezunum. Yazı yazmayı ve araştırma yapmayı seviyorum. Psikolog, terapist, astrolog veya yaşam koçu değilim. Hedefim insanların hayatlarına değer katabilecek bilgileri onlarla buluşturmaktır.

Yorum yapıp katkı sağla...