5 dakikada stresi yenmenin 10 yolu

Bazen beynindeki volkan patlamak üzere olana kadar stresi olduğunu fark etmezsin. Böyle bir durumla karşılaştığında geri çekilmek ve rahatlamak için bir oyun planına sahip olman gerekir. Bu oyun planının sana 5 dakika içerisinde rahatlama imkanı sunması önemlidir.

Stres kesinlikle çok sinsidir. Kendini belli edene kadar içinde birçok stres ağacının filizlenmesi söz konusu olabilir. Bazen stres günlük baş ağrılarına ve aynı zamanda uzun süreli kilo alımı gibi fiziksel problemlere dönüşebilecektir.

Bazen beynindeki volkan patlamak üzere olana kadar stresi olduğunu fark etmezsin. Böyle bir durumla karşılaştığında geri çekilmek ve rahatlamak için bir oyun planına sahip olman gerekir. Bu oyun planının sana 5 dakika içerisinde rahatlama imkanı sunması önemlidir.

1. Stresi onaylamaya çalışmalısın

Stresini kabul etmek, stresin yarattığı ağırlığı omuzlarından silip atmana gerçekten yardımcı olabilir. Bu yardım istemenin ilk adımı olabilecektir. Onunla yüzleşmeyi, zihnini sıfırlamak ve kendini geliştirmek için bir fırsat olarak görmelisin.

Stres her yaşandığında beynin onu çözümlemek için çeşitli fikirler ortaya atacaktır. Eğer daha önce geçerli bir yol bulmuşsan beynin bunu kısa yol olarak kullanacaktır. Bu nedenle stresi fark etmek ve onu onaylamak gerekir.

Stresin birikmiş bir şey mi yoksa uzun vadeli bir sorunla mı ilgili olduğunu düşünmelisin. Herhangi bir şeyle ilgisi yoksa zihnin ve vücudun biraz mola almak istiyor olabilir. Hemen çözemediğin bir sorun söz konusuyla daha farklı adımlar atmayı düşünmelisin.

2. Sakız çiğnemeyi denemelisin

Dürüst olmak gerekirse sakızdan hiç hoşlanmam. Özellikle herkese açık ortamlarda rahatsız edici bir şekilde kullanılmasından hiç haz etmem. Fakat sakızın stresi yenme konusunda bir araç olduğunu kabul etmek zorundayım.

Sakız çiğnemek stresi azaltmak için harika bir yoldur. Elinde bir sakız olması durumunda onu en az üç dakika çiğnemeye çalışmalısın. Appetite dergisinde yayınlanan bir araştırma, sakız çiğneyen kişilerin daha düşük stres seviyesine sahip olduğunu ortaya koymuştur.

3. Stres azaltıcı çay içmelisin

Stres ve kaygıyı azaltmaya yardımcı olabilmesi için birkaç takviyeden yararlanabilirsin. Fakat bu takviyelerin etki gösterme süresi birkaç hafta veya aylar sürebilecektir. Bu nedenle stres azaltıcı bir çay içmeni söylerken aslında bu fikre inanmanı istiyorum.

Çayı hazırlamak için geçen süre ve yapacakların stresten biraz olsun uzaklaşmanı sağlayacaktır. Örneğin, maça çayının etkisini göstermesi için 1 saatin gerekli olduğunu belirten araştırma vardır. Çayın etkisini göstermesi 1 saati bulacak olsa bile rahatlamaya çalışmak etkisini hemen gösterecektir.

4. Uçucu yağları solumaya çalışın

Stres, endişe ve uykusuzluk zamanlarında uçucu yağların solunması zihni sakinleştirmeye yardımcı olabilir. Aroma terapi olarak bilinen bu popüler teknik, fiziksel, duygusal ve psikolojik sağlığını bütünsel olarak dengelemek için kokuları kullanmaya odaklanır.

Peki bu uçucu yağlar nelerdir? Lavanta, gül, bergamot, sandal ağacı, portakal çiçeği gibi esanslar olabilir. Kişisel tercihlerine göre bir koku seçmelisin. Örneğin, nane kokusu sana tatil günlerini hatırlatıyorsa, nane kokusunu seçmen doğru bir karar olabilir.

5. Masanda açma germe yapmalısın

İşini halletmek için aşırı acele ettiğinde bile molalar vermek isteyebilirsin. Bu tür molalarda kendine yapacağın en önemli iyilik hiç kuşkusuz masanda yapacağın ufak açma germe egzersizlerini gerçekleştirmektir. Böylece ayağa kalkmadan dahi rahatlamayı başarabilirsin.

Açma germe hareketleri ayrıca rahatsızlık ve işle ilgili ağrılara yardımcı olabilecektir. Yapabileceğin en basit açma germe hareketi vücudun üst kısmını ve kolları kullanabileceğin harekettir. Bunu yapmak için Healthline’da belirtilen şu adımları takip edebilirsin:

 • Ellerini bir araya getirmelisin.
 • Avuç içlerin yukarı bakacak şekilde ellerini yukarı doğru itmelisin.
 • Ellerin bu şekilde olacak şekilde 10 saniye durmalısın.
 • Son olarak, vücudunu 30 saniye boyunca sola ve sağa döndürmeyi denemelisin.

6. Yudumlamanın keyfini çıkarmalısın

Daha önce çaylardan bahsettim. Aslında doğrudan maça çayına yönelmeye çalışmamalısın. Çünkü standart yeşil çay ihtiyacını karşılayabilecektir. Bu çaylar, vücudun stres tepkisini azaltmaya yardımcı olabilecek bir kimyasal olan L-Theanine kimyasalından faydalanırlar.

 • Hızlı bir molaya ihtiyacın olduğunda, beyin sağlığını iyileştirmek ve stresi azaltmak için bitter çikolatadan bir parça koparmayı düşünebilirsin. Bitter çikolata, sütlü çikolatadan daha düşük şekere sahiptir ama tatlı ihtiyacını karşılayacak bir besindir.
 • Bal tüketmeyi düşünebilirsin. Bu sarı iksir, kaygıyı hafifletme, depresyonla savaşma ve beyni koruma konusunda sana yardımcı olacaktır. Balı çayına, kahveye katarak tüketebilirsin.
 • Tropikal destek alabilirsin. Sulu bir mangoyu ısırmak ve dilimlemek için 5 dakika mola verebilirsin. Lavanta her nasıl stresi ve kaygıyı azaltıyorsa, mango gibi tropikal meyveler de benzer işlevi göreceklerdir.

7. İç huzurun peşinden gitmelisin

Biraz huzura sahip olmak için şöyle şirin bir tatil kasabasında denizin keyfini çıkarmana pek gerek yok. İç huzuru uygun olan hemen hemen birçok farklı ortamda yakalaman mümkündür. Bunun ihtiyacın olan tek şey biraz görselleştirme tekniğidir.

 • Kafanı kalbinin seviyesine getirebilirsin. Greatist’te yer alan bu ilginç öneri başını dizlerinin arasına koyma adımını içerir. Bu sayede otonom sinir sisteminin onarıcı etkilerinden yararlanabilirsin. Bu da mücadele et veya kaç sistemine yönelik tepkini azaltır.
 • Nefes alma konusunda daha önce farklı öneriler duymuş olabilirsin. Şimdi nefes alma tekniğini nefes tutma tekniğine dönüştürmelisin. Yavaş bir şekilde tam nefes almak seni sakinleştirebilir. Daha rahat bir duruma geri dönmek için ise hızlı nefes egzersizi yapabilirsin.
 • Kaslarını germeli ve serbest bırakmalısın. Bunu yaparken vücudun her parçasını ayrı olarak ele almalısın. Tüm hepsini 5 dakikada yapma şansın olmayabilir. Bu durumda sadece kollar, omuzlar, boyun ve baş yeterli olacaktır.
 • Alfabeyi sondan başa doğru saymaya çalışabilirsin. Bu anlık olarak odak noktanı değiştirmen anlamına gelecektir. Bir süreliğine kendini kandıracak olsan bile işe yarayacağını bilmelisin. Sadece 5 dakikanı ayırman yeterli olacaktır.
 • Görselleştirme yapmaya çalışabilirsin. İhtiyaç duyduğun bir şeyi görsel olarak düşünmek aradığın huzuru bulmana yardımcı olabilir. Bu aslında bir tekniktir ve zihinsel olarak bir şeyleri düşünmeyi içerir. Başarılı olursak stresten hızlıca kurtulabilirsin.

8. Vücuduna biraz soluk vermelisin

Ellerini endişe ile sıkmak yerine onlara biraz masaj yapmayı tercih etmelisin. Journal of Caring Sciences’ta yayınlanan bir araştırmaya göre sadece 5 dakikalık bir el masajının bile kaygıyı hafifletmeye yardımcı olabileceğini ortaya koymuştur.

 • Aküpresür deneyebilirsin. Akupresür kaygıyı hafifletme konusunda sana yardımcı olabilecektir. Akupresür, vücudun doğal iyileşme süreçlerini teşvik etmeyi amaçlar. Daha detaylı bilgi için Sözcü’de yayınlanan bu içeriğe göz atabilirsin.
 • Bir tenis topunu veya onun boyutunda bir topu ayaklarının altına koyarak rahatlamayı başarabilirsin. Bu yöntem bir süreliğine vücudundaki baskıyı ayaklarına doğru iletecek ve seni rahatlatacaktır.
 • Stres topu kullanmayı deneyebilirsin. Stres öfkeye neden olabilir. Bu duyguyla nasıl başa çıktığın çok önemlidir. Elindeki telefonu en yakın duvara hızlıca fırlatmak mı? Hayır bu çözüm değil sorundur. Böyle anlarda stres topuna başvurup öfkeni ondan çıkarabilirsin.
 • Soğuk suyla yüzünü yıkayabilirsin. Soğuk suyun canlandırıcı etkisi vardır. Bu aynı zamanda vücut ısının düşmesi anlamına gelir. Patronun veya arkadaşlarınla tartıştığında bu yöntemi kullanabilirsin.
 • Saçlarını çekmek aslında kafa gerginliğini azaltmaya ve rahatlamaya yardımcı olabilecek bir masaj terapisidir. Saç derisini hafifçe kaldırması için saçını hafifçe çekmelisin. Böylece saç derisine hafif bir masaj yapmış olacaksın.

9. Kendine alan oluşturmalısın

Küvette sıcak bir banyo aslında rahatlamak için sana yardımcı olabilir. Fakat stresli olduğun her zamanda bu fırsata sahip olamazsın. Bunun için sadece kendine özel olabilecek bir yer bulmalı ve 5 dakikalığına orada sakinleşmeyi düşünmelisin. Bu seni biraz olsun rahatlatacaktır.

 • Bir ağacın altında oturmayı düşünebilirsin. Bu kaçınılmaz olarak seni rahatlatacak bir adımdır. Belki bir bardak aromatik çay sana iyi gelebilecektir. Hiçbir şey olmasa bile ağacın gölgesinde nefes alıp vermek seni rahatlatabilecektir.
 • Ağaç gölgesi demişken güneş ışığının faydalarından yararlanabilirsin. Biraz dışarı çıkıp veya pencereden dışarı bakıp hava almak iyi bir seçenektir. Plos One’ın araştırmasında belirtildiği gibi bu tür adımlar kısa süreliğine seni rahatlatacaktır.
 • Dağınıklığı toparlamaya çalışmalısın. Eğer kendini dağınık hissediyorsan bunun nedeni dağınıklık tarafından ele geçirilmiş olman olabilir. Bilgisayarında masaüstünde yer alan dosyaları toparlayarak işe başlamak iyi bir fikir olabilir.

10. Başkalarından destek almalısın

Başkalarından destek almak içinden çıkılmaz zamanlar söz konusu olduğunda seni rahatlatacak bir şeydir. Örneğin en yakın arkadaşını arayabilir ve olan biteni ona anlatmayı düşünebilirsin. Evinde evcil hayvan varsa onunla konuşarak stresini atabilirsin.

 • En yakın arkadaşların, evcil hayvanların ile bir takılma zamanı planlamalısın. Evcil hayvanlar benlik saygını artırabilirler. Bu yüzden onların doğal desteklerinden yararlanmayı düşünmelisin. Örneğin, kedinle 5 dakika geçirip stresi yenmeyi başarabilirsin.
 • Gülmeye çalışmalısın. İnternet gülmek için sana sayısız fırsatlar sunar. Bunlardan en önemlisi film, dizi veya komik kısa videolar izlemek gibi avantajlardır. 5 dakikalığına komik video izleyerek stresten arınabilirsin.
 • En yakın arkadaşınla konuşabilirsin. Stresi yönetmekte zorlanıyorsan arkadaşlarından destek alabilirsin. Her zaman seni dinleyecek ve seni anlayacak bir arkadaşa ihtiyacın olacaktır. Zaman sıkıntısı olduğunda bile arkadaşına mesaj atarak ondan destek isteyebilirsin.
Paylaşmaya ne dersin?
Kaan Karadeniz
Kaan Karadeniz

İstanbul Üniversitesi Bilgi ve Belge Yönetimi bölümünden mezunum. Yazı yazmayı ve araştırma yapmayı seviyorum. Psikolog, terapist, astrolog veya yaşam koçu değilim. Hedefim insanların hayatlarına değer katabilecek bilgileri onlarla buluşturmaktır.

Yorum yapıp katkı sağla...