Başarılı insanların sıklıkla yaptıkları 8 şey

Başarılı insanların sık sık yaptıkları şeyler nelerdir? Çeşitli davranışları öğrenerek kendini başarılı insanlar kervanına katabilirsin.

Başarılı insanların sık sık yaptıkları şeyler nelerdir? Çeşitli davranışları öğrenerek kendini başarılı insanlar kervanına katabilirsin.

Hemen hemen herkes başarılı olmak ister. Fakat insanların bir kısmı başarıyı çok küçümser veya gözünde çok büyütür. Her zaman kestirme yol aramak yeterli değildir. Başarı için davranışlarına dikkat etmen gerekebilir. Bunu nasıl yapacağını öğrenmek ister misin?

Özet: Başarılı insanların yaptıkları şeyler

Başarılı olabilmek için çeşitli taktikleri uygulamak ve belirli denenmiş stratejilerin izinden gitmek iyi bir şeydir. Fakat insanların yaptıkları basit hatalar çoğu zaman tüm işe yarar taktiklerin işe yaramamasına neden olur. Bu nedenle başarılı insanların sık sık yaptıkları şeyleri öğrenmelisin.

Alışkanlıklarını değiştirip davranışlarını geliştirerek başarılı olmak istiyorsan aşağıdaki maddeleri değerlendirmeye çalışmalısın. Bu maddelerin her birisi özettir. Daha fazlasını öğrenmek istiyorsan yazıyı incelemeye devam etmelisin:

 • Başarılı biri olmak istiyorsan sürekli meşgul kalmalısın.
 • Başarılı insanlar gerektiği zaman hayır demeyi bilirler.
 • Başarılı olmak istiyorsan kendini tanıman gerekir.
 • Sana destek olabilecek insanlar bir arada olmalısın.
 • Başarılı olmak için kendi şansını kendin oluşturmalısın.
 • Cesaretli olmak zorunda olduğunu bilmelisin.
 • Hatalar yapmaktan çekinmemelisin.
 • Kendine öncüler bulmalısın.

1. Sürekli meşgul kal

Başarılı insanları başarısız insanlardan ayıran en önemli özellik meşguliyet durumudur. Başarılı insanlar er geç meşgul durumuna düşerler. Bu insanlar asla çalışmayı bırakmazlar. Her dakikalarını en iyi şeylerle doldurmayı başarırlar.

Başarılı insanlar haftalık “60-65 saat” çalışma temposuna ayak uydurmuş kişilerdir. Bu gün içerisinde yaklaşık 10 saat çalışmayı gerektiren bir durumdur. Başarılı insanlar bu süreç için güçlerini toplamak için enerjilerini en iyi şekilde kullanmaya çalışırlar.

2. Hayır demeyi öğren

Bu konuda istisna olmadığını bilmelisin. Her şeyi kabul ederek başarılı olma şansının olmadığına ikna olmalısın. Başarılı insanlar neredeyse kendilerine sunulan “fikirlerin %80’nine hayır deme” yaklaşımında olan kişilerdir.

Eric Barker‘ın bu konuyu anlatırken Warren Buffet‘tan gibi “Başarılı insanlar ile çok başarılı insanlar arasındaki fark çok başarılı insanların hemen hemen her şeye hayır diyebilmesidir.” sözü burada en geçerli durumdur.

Hayır demeyi öğrenmen elinde olan işlere veya projelere daha fazla vakit ayırabilme konusunda kendine fırsat tanıman anlamına gelir. Bir başka ifadeyle kafanı karıştıracak her şeye “hayır” demen gerekir. Dikkat dağıtıcı unsurları etrafında toplamadan yoluna devam etmelisin.

3. Kendini tanımalısın

Başarılı olmak istiyorsan kendini tanıman gerek. Kendini tanımak için çok farklı adımlar atabilirsin. Fakat temel olarak başarı zayıf yönlerini belirleyip güçlü yanlarına odaklanmayı gerektirir. Böylece her neyde iyiysen onu yapabilecek düşünce yapısına sahip olursun.

Herhangi bir şey için yola çıkmayı düşünüyorsan mutlaka ama mutlaka kendini tanımalısın. Ne tür bir insan olduğunu, nasıl bir insan olduğunu bilmelisin. Kişiliğin ile hedefin arasında basit bir bağ kurup onu hedefe doğru yönelişte itici bir güç olarak kullanmalısın.

4. İşbirliği yap

Hayatta tek başına ilerleyerek başarılı olma gibi bir hayalin varsa bunun üstünü şimdiden çizebilirsin. Geçmişe damga vurmuş insanlara göz atarsan hepsinin kendisinden önceki fikirlerin üstüne koyarak ilerlediğini görebilirsin. Hayat bu tür örneklerle doludur.

Tekerleği yeniden icat etmek için vakit kaybetmek yerine var olan bilgi birikimini kullanma yoluna gitmelisin. Bunun için sana faydası olduğunu düşündüğün çeşitli insanlarla işbirliği yapmaya çalışmalısın. Sadece kendini değil kendinden sonra gelecek insanları da düşünmelisin.

5. Şans yarat

Şansın kendiliğinden ortaya çıkan bir şey olduğunu düşünüyorsan yanıldığını söylemeliyim. Şans yaratmak diye bir durum vardır. Özellikle aşırı şanslı olarak gördüğün insanları dikkatlice izlersen onların püf noktasını kolayca görebilirsin.

Şans konusunda belirli kişilik türlerinin avantajı vardır. Bu insanlar iyi fırsatlar elde etmek için davranışlarını maksimum düzeyde kullanma konusunda beceriklidirler. Yeni fikirlere açık olarak, önsezileri takip ederek ve iyimser olarak kendine şans yaratmayı başarabilirsin.

6. Cesaretli ol

Akıl ve yaratıcılık gerçekten önemli niteliklerdir. Ancak cesaret olmadan bunlar hiçbir işe yaramazlar. Cesaretli olmalısın. Özellikle büyük zorluklar karşısında azmini kanıtlamak zorundasın. Azim başarı için gerekli olan en önemli etkenlerden birisidir.

Başarılı olmak istiyorsan hata yaptığında söylenmek veya vazgeçmek yerine hatayı bir deneyim olarak görüp ileri doğru cesaretli bir şekilde adım atmayı düşünmelisin. Bir başka ifadeyle her hatayı bir fırsat olarak değerlendirmelisin.

7. Hata yap

Hata kaçınılmazdır. Meşhur şarkıda dediği gibi “hatasız kul olmaz” ve bu hayatın her alanında geçerlidir. Kaybedenler yaptıkları hatalara karşı sürekli söylenen kişilerdir. Kazananlar ise hataları onlardan bir şeyler öğrenmek için kullanan kişilerdir.

Her zaman bir arayış içerisinde olmalısın. Fikirlerinle mücadele etmelisin. Sürekli olarak fikirlerini dağıtmalı, birleştirmeli, onlara eklemeler yapmalı, onlardan bir şeyler çıkarmalı ve onlara yeni biçimler kazandırmaya çalışmalısın.

Hatalarından nasıl ders çıkaracağını biliyor musun? Eğer bilmiyorsan bir not defteri taşımaya başlamak iyi bir fikir olabilir. Her hatanı, sonucunu ve öğrendiğini kayıt altında tutarak hatalarından ders alan bir birey olmayı başarabileceğini unutmamalısın.

8. Öncü bul

Başarılı olmak için tek başına hareket edemezsin. Bunu ikinci kez söylediğimin farkındayım. Her şeyi kitaplardan öğrenmek kolay olmayabilir. İnternet ortamında yer alan her bilgiyi sınayıp kabullenmek yorucu olabilir.

Bu durumda sana çeşitli anlarda kestirme yolları gösterecek bir öncü bulabilirsin. Bu öncü ilgi duyduğun alanda kendini kanıtlamış ve insanlarla bir şeyler paylaşmayı örnek davranış haline getirmiş kişidir. Bu tür insanlardan faydalanmak için onları sık sıkıya takip etmeyi düşünebilirsin.

Umarım bu öneriler davranışlarla başarılı olma konusunda sana yardımcı olmuştur. Önerilerime eklemek istediğin bir şeyler varsa hemen yorum yapabilir veya önerilerimi beğendiysen yazımı arkadaşlarınla paylaşabilirsin.

Paylaşmaya ne dersin?
Kaan Karadeniz
Kaan Karadeniz

İstanbul Üniversitesi Bilgi ve Belge Yönetimi bölümünden mezunum. Yazı yazmayı ve araştırma yapmayı seviyorum. Psikolog, terapist, astrolog veya yaşam koçu değilim. Hedefim insanların hayatlarına değer katabilecek bilgileri onlarla buluşturmaktır.

2 Comments

 1. Yaklaşık 7 aydır başarısızım. Nedeni kafamın başka şeylerle meşgul olması . Ve başarısızlığın başarısızlığı getirmesi. Bir zincire takıldım gidiyorum. Uyuştum. Cuma sınavım var ama olması gereken yeterlilikte değilim .
  Nacizane ek madde başarı için :
  “Kafanın dolu olmaması, lazer gibi tek bir odağa kendini konsantre etmek. Beynin konuşurken dersler(yapılan iş her ne ise) yan dan göz ucuyla baktığın uğraş olarak kalır öbür türlü .”

  • Merhaba,

   Değerli yorumunuz ve katkınız için çok teşekkür ederim. Sınavda başarılar dilerim, umarım istediğiniz şekilde sınavı tamamlamış olursunuz.

Yorum yapıp katkı sağla...