Android için en iyi 10 yemek pişirme oyunu

Yemek pişirme oyunları harika bir simülasyon deneyimi sunarlar. Bu açıdan yemek pişirme oyunları eğlenceli bir türdür. Arcade, simülasyon, bulmaca ve strateji unsurlarını bir arada bulursun. En popüler oyunlar restoran işletmek, yemekleri bir araya getirmek ve müşterilere hizmet etmek etrafında döner.

Yemek pişirme oyunları harika bir simülasyon deneyimi sunarlar. Bu açıdan yemek pişirme oyunları eğlenceli bir türdür. Arcade, simülasyon, bulmaca ve strateji unsurlarını bir arada bulursun. En popüler oyunlar restoran işletmek, yemekleri bir araya getirmek ve müşterilere hizmet etmek etrafında döner.

Yemek kalitesi, müşteri memnuniyeti ve kar marjları arasındaki dengeyi korumak için çaba gösterirsin. Bu oyunlar oldukça rahatlatıcı olabilirler. Ayrıca bu türdeki oyunların büyük bir kısmı uzun süre oynanabilirler. Android için en iyi yemek pişirme oyunlarının bazılarına burada yer vermeye çalıştım.

1. Cafeteria Nipponica

Cafeteria Nipponica, kafeteryanın tamamını işlettiğin bir yemek pişirme simülasyonu oyunudur. Oyuncular tüm restoranı yönetirken malzemeleri bulurlar, tarifleri araştırırlar ve mümkün olduğunca çok müşteri memnun etmeye çalışır. Simülasyon türünde oldukça etkileyici oyunlara sahip olan bir geliştiricinin oyunu olduğu için oldukça iyidir.

Grafiklerin retro tarzda olduğunu söylemeliyim. Bunu bir kenara bırakırsan mükemmel bir oyundur. Oyunda uygulama içi satın alma ve reklam yoktur. Fakat oyunu oynayabilmek için onu satın alman gerekir ve biraz pahalıdır. Oyunu satın aldıktan sonra hayalindeki yemek pişirme oyununa kavuşacağından emin olabilirsin.

Cafeteria Nipponica uygulamasını Android için buradan indirebilirsin.

2. Gordon Ramsay: Chef Blast

Gordon Ramsay: Chef Blast daha modern sayılabilecek yemek pişirme oyunlarından biridir. En iyi şef olma yolunda Gordon Ramsay isimli ünlü şefi içerir. Oyun teknik olarak bir desen eşleştirme oyunudur. Ancak, Gordon Ramsay ile yemek pişirebileceğin bir bileşen vardır.

Tüm bunlara ek olarak oyun gerçek hayatta deneyebileceğin tarifler, oynayabileceğin tonlarca seviye ve sosyal unsurlar içerir. Özellikle belirli bir şekilde zaman öldürmek istiyorsan son derece iyi bir oyundur. Oynaması ücretsizdir ama uygulama içi satın alımlara dikkat etmeni öneririm.

Gordon Ramsay: Chef Blast uygulamasını Android için buradan indirebilirsin.

3. Cook, Serve, Delicious!

Cook, Serve, Delicious! basit ama eğlenceli bir yemek pişirme oyunudur. Bilgisayar tarafından kontrol edilen karakterler dükkanına gelirler ve çeşitli şeyler sipariş ederler. Bu siparişleri yapıp satarak biraz para kazanırsın. Ama hedefin tüm siparişlerin olabildiğince hızlı bir biçimde teslim edilmesidir.

Aralarından seçim yapabileceğim birkaç yiyecekle başlarsın. Ardından daha fazla yiyeceğin kilidini açarsın ve daha fazla para kazanırsın. Nihai hedefin gerçek becerilerini sergilemek için bir televizyon programında yer almaktır. Oynanış basit olsa bile açılabilir ve gizli olan içerikler oyunu epey bir detaylı hale getirirler.

Cook, Serve, Delicious! uygulamasını Android için buradan indirebilirsin.

4. Burger Shop

Burger Shop diğer basit oyunların yanında biraz karmaşık kalabilen bir oyundur. Çeşitli siparişler alırsın ve bunları mümkün olduğunca hızlı bir biçimde hazırlarsın. Oyunda toplam 160 seviye yer alır. 60 yiyecek maddesiyle 8 farklı restoranda bir şeyler hazırlarsın. Buna ek olarak bir meydan okuma modu ve bir rahatlama modu vardır.

Hikayelerle donatılmış olan 80 seviye oyuncular için şaşırtıcı derecede iyi bir meydan okumadır. Ama sadece rahatlamak ve biraz zaman harcamak istiyorsan rahatlatıcı mod sana fazlasıyla yardımcı olacaktır. Bu oyunun harikalar yaratacağını söylemek güçtür ama oldukça iyi bir biçimde oynanmaktadır.

Burger Shop uygulamasını Android için buradan indirebilirsin.

5. Hunt Cook: Catch and Serve

Hunt Cook: Catch and Serve bir av oyunu ile yemek pişirme oyununun bir karışımıdır. Güvenilir köpeğini ve çeşitli av aletlerini yanına alarak ava çıkarsın. Oyuncular daha sonra hayvanları keserek çeşitli yemekler hazırlayıp yemekleri satarlar. Böylece para kazanmış olurlar.

Yapısı gereği oyunun yemek pişirme oyun türüne farklı bir soluk getirdiğini söyleyebilirim. Çünkü çoğu oyunda et için hayvanları avlamana izin verilmez. Oyun, avlanma ve yemek pişirme arasında eşit bir biçimde detaylandırılmıştır. Bu nedenle onu belirli bir türe hapsetmek çok kolay değildir.

Hunt Cook: Catch and Serve uygulamasını Android için buradan indirebilirsin.

6. Rising Super Chef

Rising Super Chef yemek pişirme oyunlarına verilebilecek en ideal örneklerden biridir. Bu oyun aynı zamanda bir restoran simülasyonudur. Oyun yapısı gereği gerçekten çok geniştir. 1.000’den fazla seviye, 200 yemek içeriği, 700 yiyecek türü vardır. Buna ek olarak oyun çevrimdışı olarak oynanabilmektedir.

Oyunun en önemli dezavantajı ise seviyeler ilerledikçe birbirini tekrar etmesidir. Buna rağmen uzun süre oynayabileceğin bir oyundur çünkü oyunda yapacak çok şey vardır. Oyunu oynamak ücretsizdir ama oyun içi satın alımlara dikkat etmeni öneririm.

Rising Super Chef uygulamasını Android için buradan indirebilirsin.

7. Yıldız Şef

Yıldız Şef (Star Chef) diğer yemek pişirme oyunlarına benzeyen bir yapıya sahiptir. Ama asıl önemlisi bir restoran simülasyonu olmasıdır. Kafeterya tarzı harika bir restorana sahipsin ve onu başarıya ulaştırmak için çaba gösterirsin. Çeşitli tarifler, dekorasyonlar ve genişletmelerle ilerleyerek restoranını geliştirirsin.

Oyun sana kendi yiyeceğinin bir kısmını yetiştirme imkanı sunar. Bununla birlikte arabaya servis gibi çeşitli şeyler ekleme fırsatı sunar. Oynaması ücretsiz olan bu oyunun yapısı biraz agresif tarzdadır. Bu durum bazı oyuncuları endişeye sürükleyebilir ama oynadıkça bunun üstesinden gelebilirsin.

Yıldız Şef uygulamasını Android için buradan indirebilirsin.

8. Cooking Mama: Let’s Cook

Cooking Mama: Let’s Cook en iyi yemek pişirme oyunlarından biridir. Temel olarak oyun yemek pişirmeni sağlar. Bir soğanı dilimleyip parmaklarını kaydırarak onun tavada sotelenmesini sağlayabilirsin. Buna ek olarak, kendi malzemelerinden bazılarını yetiştirmen gerekir.

Oyunda haftalık meydan okumalar ve çeşitli etkinlikler gibi şeyler yer alır. Buna ek olarak oynayabileceğin bazı yemek pişirme olmayan mini oyunlar vardır. Oyun, bazı uygulama içi satın alımlara sahiptir ama ücretsizdir. Bu satın alımlara karşı direnmeyi başarırsan epey keyifli bir şekilde vakit geçirebilirsin.

Cooking Mama: Let’s Cook uygulamasını Android için buradan indirebilirsin.

9. SpongeBob: Krusty Cook-Off

SpongeBob: Krusty Cook-Off en popüler yemek pişirme oyunlarından biridir. İçerisinde ünlü karakterler bulunan birkaç iyi oyundan birisidir. Tüm karakterlerin Bikini Bottom bölgesinden geldiği düşünülürse epey eğlencelidir. Ama onun dışında klasik yemek pişirme oyunudur.

Oyunun içerisinde tüm misafirlerin için çeşitli öğeleri ızgarada pişirirsin. Amacın ise ilerledikçe daha fazla para kazanmaktır. Aralarından seçim yapabileceğin çeşitli dekorasyonlar ve yükseltmeler vardır. Bunlara ek olarak çeşitli özelleştirmeler ile karşılaşman mümkündür.

SpongeBob: Krusty Cook-Off uygulamasını Android için buradan indirebilirsin.

10. İyi Pizza, Güzel Pizza

İyi Pizza, Güzel Pizza (Good Pizza, Great Pizza), birçok insanın tavsiye ettiği yemek pişirme oyunlarından biridir. Çoğu restoran simülasyonu gibi oynanır. Müşteriler gelir ve sana siparişler verirler. Siparişi alırsın, pişirirsin ve gönderirsin. Oyuncular ilerledikçe para kazanırlar. Bununla birlikte oynadıkça müşteri moralini yönetmeleri gerekir.

Oyun, değişen siparişlere, yükseltilecek çeşitli şeylere ve mekanik anlamda çok daha az basit bir yaklaşıma sahiptir. 100 benzersiz müşteriye sahiptir. Oyun içi satın alma içeren bu oyunda satın alım yapmadan oynamaya devam etmek çok zor değildir. Dolayısıyla bunun için endişelenmene gerek yoktur.

İyi Pizza, Güzel Pizza (Good Pizza, Great Pizza) uygulamasını Android için buradan indirebilirsin.

Paylaşmaya ne dersin?
Kaan Karadeniz
Kaan Karadeniz

İstanbul Üniversitesi Bilgi ve Belge Yönetimi bölümünden mezunum. Yazı yazmayı ve araştırma yapmayı seviyorum. Psikolog, terapist, astrolog veya yaşam koçu değilim. Hedefim insanların hayatlarına değer katabilecek bilgileri onlarla buluşturmaktır.

Yorum yapıp katkı sağla...