Android için en iyi 10 Rusça öğrenme uygulaması

Rusça öğrenmek zordur ama bu dil benzersizdir. Fakat Android için geliştirilmiş çeşitli uygulamalardan yararlanarak bu zorluğun üstesinden gelebilirsin. Rusya her ne kadar popüler yerlerden birisi olmasa bile birçok kişi özellikle iş için Rusça öğrenmek istemektedir. Bunlardan biriysen ilgili uygulamalara bir göz atmanı öneririm.

Rusça öğrenmek zordur ama bu dil benzersizdir. Fakat Android için geliştirilmiş çeşitli uygulamalardan yararlanarak bu zorluğun üstesinden gelebilirsin. Rusya her ne kadar popüler yerlerden birisi olmasa bile birçok kişi özellikle iş için Rusça öğrenmek istemektedir. Bunlardan biriysen ilgili uygulamalara bir göz atmanı öneririm.

Rusça, Avrupa’nın en büyük ana dili konumundadır. Popülerliği onu dil öğrenme uygulamalar için iyi bir hedef haline getirmiştir. Bu nedenle Android platformunda Rusça öğrenme uygulaması mevcuttur. En iyi uygulamalarla bir şeyler öğrenmek istiyorsan Android için en iyi Rusça öğrenme uygulamalarına göz atabilirsin.

1. Cyrillic

cyrillic android rusça öğrenme uygulamalarıCyrillic basit bir Rusça uygulamadır. Bu uygulamayı Rusça için bir ABC kitabı olarak düşünebilirsin. Bu uygulama Rusça okuma yazma öğretir. Ek olarak, uygulama daha kolay öğrenme için testler, dersler, tarih bilgisi, eğlenceli bilgiler ve bilgi kartları içerir.

Her ne kadar başlangıç seviyesi için yeterli olsa bile birincil çalışma kaynağı olarak ideal olduğunu düşünmüyorum. Onu mutlaka diğer öğrenme uygulamalarıyla bir arada olacak şekilde kullanmalısın. Özellikle orta seviyede dil bilgisi sahibi olanlar bu uygulamadan bir şey öğrenemezler. Uygulama temel düzeyde İngilizce gerektirir.

Cyrillic uygulamasını Android için buradan indirebilirsin.

2. Mondly: Rusça

mondly rusça android rusça öğrenme uygulamasıMondly: Rusça, Rusça öğrenmek için popüler seçeneklerden biridir. Sunduğu dillerin çoğu bireysel uygulamalara sahiptir. Böylece istemediğin dillerden ekstra içeriklerle boğuşmak zorunda kalmazsın. Uygulama Rusça konuşma diline, temel kelimelere, deyimlere ve hafif gramer bilgisine odaklanır.

Ayrıca, öğrenme hızın için bir telaffuz kılavuzu ve değişen bir ders planı alırsın. Dürüst olmam gerekirse diğer uygulamalarda yer alan özelliklere benzer özellikler içerir. Bir ton özelliği vardır ama çoğu için bir abonelik gereklidir. Rusça öğrenmek için kesenin ağzını açmak istiyorsan ideal bir seçenektir.

Mondly: Rusça uygulamasını Android için buradan indirebilirsin.

3. Kolay Rusça Öğren

kolay rusça öğren android rusça öğrenme uygulamasıKolay Rusça Öğren, Rusça öğrenmek için çok basit bir uygulamadır. Bu uygulama bazı ek özelliklere sahip olduğu için bir konuşma kılavuzu olarak daha iyi çalışabilir. Testler, bilgi kartları, sesli telaffuzlar ve diğer bazı özelliklerle birlikte 30’dan fazla kategoride 1.000’den fazla kelime ve kelime öbeği sunar.

Bu uygulama kesinlikle gezginler ve seyahat meraklıları için ideal bir uygulamadır. Fakat, dili öğrenme konusunda ciddi olanlar bu uygulamayı ikincil öğrenme kaynağı olarak kullanmalıdırlar. Aksi durumda belirli bir noktadan sonra ilerleme kaydetmeleri mümkün olmayacaktır.

Kolay Rusça Öğren uygulamasını Android için buradan indirebilirsin.

4. Duolingo

duolingo android rusça öğrenme uygulamasıDuolingo en popüler dil öğrenme uygulamalarından biridir. Elbette içerisinde bir seçim olarak Rusça da yer alır. Uygulama, hareket halindeki öğrenciler için kısa süreli derslere odaklanır. Genellikle bir alıştırmayı birkaç dakika içinde yapabilirsin ve sonuç alabilirsin.

Kelime dağarcığı ve konuşma ifadeleri üzerinde bir vurgu vardır. Gramer ilerledikçe öğrenilir. Uygulama, uygulama içi satın alma olmadan tamamen ücretsizdir. Fakat abonelik ücretini kabul etmen durumunda ek özellikler alabilirsin. Böylece dili geliştirme konusunda daha fazla opsiyon elde edersin.

Duolingo uygulamasını Android için buradan indirebilirsin.

5. Tandem

tandem android rusça öğrenme uygulamasıTandem, sosyal bir dil öğrenme uygulamasıdır. Seni diğer dil öğrenenlerle buluşturur. Buluştuğun kişiler sana kendi dilini ve kültürünü öğretir. Karşılığında sen de ona kendi kültürünü öğretirsin. Topluluk yönü oldukça eğlencelidir. Rusça konuşma becerilerini geliştirmene gerçekten yardımcı olacaktır.

Ayrıca uygulama sesli, resimli ve metin mesajlarının yanı sıra sesli ve görüntülü aramalar da sunar. Daha fazla yardımcı olacak öğretmenler bile var. Bu sayede o gün hangi konuları konuşacağını seçebilirsin. Uygulama belirli özellikler için aylık abonelik gerektirir. Rusça öğrenme konusunca ciddiysen bunu değerlendirmeye alabilirsin.

Tandem uygulamasını Android için buradan indirebilirsin.

6. HelloTalk

hellotalk android rusça öğrenme uygulamasıHelloTalk, Rusça öğrenmek için gerçekten güzel bir uygulamadır. Bir tür sosyal ağ biçiminde işleyiş gösterir. Başka birine kendi dilini öğretirsin ve o kişi de sana kendi dilini öğretir. Bu, yeni becerilerini gerçek dünyada uygulamak için mükemmel bir yöntem anlamına geldiği için son derece kullanışlıdır.

Uygulama, metin, resim ve sesli mesajların yanı sıra sesli ve görüntülü aramalar sunar. Temelde istediğin zaman pratik yapabilme şansın vardır. Rusça öğrenmek istiyorsan bu uygulamayı birincil öğrenme kaynağı olarak kullanamazsın. Fakat yardımcı kaynak olarak son derece kullanışlıdır.

HelloTalk uygulamasını Android için buradan indirebilirsin.

7. Rosetta Stone

rosetta stone android rusça öğrenme uygulamasıRosetta Stone, dil öğretme konusunda en iddialı uygulamalardan biridir. Onlarca farklı dili destekler ve bunlardan biri tahmin edebileceğin gibi Rusça olarak ön plana çıkar. Bu, temel kelime dağarcığına ve konuşma Rusçasına odaklanır. O temeli kurar ve oradan devam eder.

Uygulamanın kendine özgü bir dil öğretme mekanizması vardır. Uygulama ayrıca çevrimdışı destek, konuşma tanıma sistemi ve çok sayıda alıştırma dersi içerir. Muhtemelen ücretli versiyonu sana fazlasıyla pahalı gelecektir. Bunun farkındayım ama ciddi ciddi Rusça öğrenmek istiyorsan bu uygulamadan daha iyisini bulabilmen kolay olmayabilir.

Rosetta Stone uygulamasını Android için buradan indirebilirsin.

8. Memrise

memrise android rusça öğrenme uygulamasıMemrise, mobil cihazlarda yer alan en popüler ve en güçlü dil öğrenme uygulamalardan biridir. Bu uygulama aynı zamanda Rusça desteğiyle ön plana çıkar. Uygulama, ders planı için mümkün olan her yolu kullanır. Buna gramer ve kelime bilgisi dersleri, konuşma Rusçası dersleri ve sosyal unsurlar dahildir.

Uygulama ayrıca bir telaffuz kılavuzu ve çevrimdışı destek içerir. Uygulamanın içeriğinin bir bölümü ücretsiz olarak sunulur. Gerisi aylık ve yıllık abonelik gerektirir. Uygulamanın en büyük dezavantajlarından birisi abonelik sistemidir. Daha fazla şey öğrenmek istiyorsan mutlaka buna dikkat etmelisin.

Memrise uygulamasını Android için buradan indirebilirsin.

9. Google Çeviri

google çeviri android rusça öğrenme uygulamasıGoogle Çeviri özellikle akademisyenler ve gezginler için mükemmel bir uygulamadır. Bu uygulama mevcut olan en güçlü çeviri araçlarından birisidir. Uygulamanın üç farklı çalışma yöntemi vardır. 100’den fazla dilinde kelimeler yazabilir ve çeviriler alabilirsin. Ayrıca canlı çeviriler için doğrudan uygulama ile konuşabilirsin.

Son olarak uygulama, menüler ve yol işaretleri gibi şeyleri bir çırpıda çevirmek için kamerayı kullanır. Bu özelliklerin çoğunun gezginler için olduğunu söyleyebilirim. Fakat, aynı zamanda öğrenciler için harika bir pratik çözüm sağlar. Uygulama tamamen ücretsizdir ve aynı zamanda Rusça desteklediği diller arasında yer alır.

Google Çeviri uygulamasını Android için buradan indirebilirsin.

10. Drops: Rusça

drops rusça android rusça öğrenme uygulamasıDrops: Rusça, en iyi Rusça öğrenme uygulamaları arasında yer alır. Aynı zamanda en etkili olanlardan biridir. Uygulama kısa süreli dersler, konuşma Rusçası ve hızlı, eğlenceli oyunlar vasıtasıyla Rusça öğretmeye çalışır. Sert gramer derslerinin olmadığını söylemeliyim. İlerledikçe bir şeyler öğrenirsin.

Uygulama, birbirinden farklı kategoride 1.700 kelime ve kelime öbeği içerir. Birçok şeye bedavaya sahip olursun. Bir abonelik satın alman durumunda kapalı olan tüm özelliklere erişme şansı elde edersin. Uygulamanın çok güçlü olduğunu söyleyemem ama pek çok Rusça konuşma kılavuzundan bir adım önde durumdadır.

Drops: Rusça uygulamasını Android için buradan indirebilirsin.

Paylaşmaya ne dersin?
Kaan Karadeniz
Kaan Karadeniz

İstanbul Üniversitesi Bilgi ve Belge Yönetimi bölümünden mezunum. Yazı yazmayı ve araştırma yapmayı seviyorum. Psikolog, terapist, astrolog veya yaşam koçu değilim. Hedefim insanların hayatlarına değer katabilecek bilgileri onlarla buluşturmaktır.

Yorum yapıp katkı sağla...