Android için en iyi 10 psikolojik gerilim oyunu

Psikolojik gerilim oyunları kafa karıştırıcıdırlar. Korku ile aralarında belirgin bir farklılık vardır. Normal korku bizi korkutan dış tehdit durumundadır. Psikolojik korku bizi rahatsız etmek için iç çatışmayı kullanır. Psikolojik gerilim oyunlarının hayranı olabilirsin. Bu durumda Android için en iyi psikolojik gerilim oyunlarıyla tanışabilirsin.

Psikolojik gerilim oyunları kafa karıştırıcıdırlar. Korku ile aralarında belirgin bir farklılık vardır. Normal korku bizi korkutan dış tehdit durumundadır. Psikolojik korku bizi rahatsız etmek için iç çatışmayı kullanır. Psikolojik gerilim oyunlarının hayranı olabilirsin. Bu durumda Android için en iyi psikolojik gerilim oyunlarıyla tanışabilirsin.

Android için çok fazla psikolojik gerilim oyunu bulabilmek kolay değildir. Çünkü bu tür Android platformunda çok popüler değildir. Aralarından seçim yapılabilecek çok az oyun olduğunu itiraf etmeliyim. Ama ne olursa olsun kolları sıvadım ve en iyi psikolojik gerilim oyunlarından bazılarıyla seni tanıştırmaya çalıştım.

1. Danganronpa: Trigger Happy Havoc

Danganronpa: Trigger Happy Havoc bir görsel roman oyunudur. Sen ve diğer öğrenciler Hope’s Peak Academy’e doğru sürüklenirsin. Burada herhangi bir şekilde yakalanmadan diğer öğrencileri öldürmelisin. Okul müdürü olarak bir peluş ayı görev yapar ve bu son derece kışkırtıcıdır.

Bunun çok ilgi çekici bir oyun olduğunu söyleyebilirim. Kontroller cep telefonlarına iyi uyum sağlamaktadır. Oyunun tek dezavantajı oldukça pahalı olmasıdır. Bunun dışında son derece iyi bir oyundur. En önemlisi yine mağazada bulabileceğin bir devam oyununa sahiptir.

Danganronpa: Trigger Happy Havoc uygulamasını Android için buradan indirebilirsin.

2. Dentures and Demons

Dentures and Demons, gerilim ve korku unsurları bir araya getiren bir macera oyunudur. Tamamen garip olayların yaşandığı Varedze’nin gizemlerini çözmek için harekete geçen bir dedektifi takip edersin. Oyuncular bulmacaları çözerek bir dizi cinayetteki suçluyu ortaya çıkarmaya çalışır.

Tüm bulmacaları çözerken aynı zamanda zekanı test etmiş olursun. Oyunun belli bir düzeyde pek çok noktada kara mizah yaptığını söylemek mümkündür. Kara mizahtan hoşlanmıyorsan bu oyundan pek hoşlanacağını düşünmüyorum. Ayrıca oyunun bir devam sürümü vardır.

Dentures and Demons uygulamasını Android için buradan indirebilirsin.

3. Fran Bow: Chapter 1

Fran Bow: Chapter 1, zihinsel bir bozuklukla mücadele eden bir kızı içeren macera oyunlarından biridir. Fran, ebeveynlerinin korkunç bir şekilde öldürülmesine ve parçalanmasına tanık olur. Bu yüzden büyük bir travma geçirir ve zihinsel bozukluklar yaşamaya başlar.

Bir rüyadan sonra akıl hastanesinden kaçmaya karar verir. Oyuncular, bir şeyler bulabilecekleri ve bulmacaları çözebilecekleri bir dünya açmak için kendisine yardımcı olmalıdırlar. Ayrıca, akıl hastanesinde yer alan insanların oldukça ürkütücü olduğunu söylemek gerekir. Seride beş oyun vardır ama birincisinden başlamak iyi bir fikirdir.

Fran Bow: Chapter 1 uygulamasını Android için buradan indirebilirsin.

4. Gözler: Gerilim

Gözler: Gerilim (Eyes: The Horror Game) oyununun aslında biraz daha geleneksel korku türüne yaklaştığını düşünüyorum. Ayrıca oyunu oynarken biraz endişeye sahip olabilirsin. Çünkü gece bir malikaneye girersin ve bir canavar seni kovalamaya başlar. Amacın daima canavarın önünde kalmaktır.

Malikanede yer alan her oda ürkütücüdür ve çıkışa giderken canavardan saklanman gerekir. Buna ek olarak oynamak için hastane ve okul gibi bölgeler vardır. Oyunun sandbox modu ve kendi canavarını yaratma modu vardır. Bunlar güzel özelliklerdir. Bunlar dışında bulabileceğin bazı iyi özellikler de vardır.

Gözler: Gerilim (Eyes: The Horror Game) uygulamasını Android için buradan indirebilirsin.

5. Getting Over It with Bennett Foddy

Getting Over It with Bennett Foddy muhtemelen alışkın olduğun şeyin biraz dışında kalan bir oyundur. Oyuncuların ilerlemek için kullandıkları gereksiz derecede karmaşık kontroller vardır. Bu oyunun temel amacı bir dağa tırmanmaktır. Bunu başarmak için çaba gösterirsin.

Oyun özellikle seni kızdırmak için yapılmıştır. Normal şartlarda oyun yaklaşık iki saat içinde tamamlanabilir bir oyundur. Fakat bazı insanların asla zirveye ulaşabilmesi söz konusu değildir. Bir kez bile hata yapmak tüm ilerlemeni kaybetmene neden olabilir. Korkutucu bir oyun olmasa bile gerilim anlamında son derece iddialıdır.

Getting Over It with Bennett Foddy uygulamasını Android için buradan indirebilirsin.

6. Whispers of a Machine

Whispers of a Machine film tadında bir oyundur. Sibernetik olarak geliştirilmiş bir araştırmacı olan Vera’nın hikayesini anlatır. Vera, kendi akıl sağlığından şüphe duymasına neden olan bir kayıp yaşar. Oyuncular, karakterin nasıl davranacağına karar verirler.

Oyuncu tarafından verilen her karar oyun sonunu etkiler. Mekanikler çoğunlukla bulmaca ve tıkla ilerleme macera tarzıdır. Fakat bu oyunu oynama sebebin kesinlikle hikaye olmalıdır. Hikayesi gerçekten çok ama çok iyidir. Kendini hikayeye hikayeye bırakırsan mükemmel bir oyun deneyimi yaşayabilirsin.

Whispers of a Machine uygulamasını Android için buradan indirebilirsin.

7. DISTRAINT 2

DISTRAINT 2, psikolojik gerilim oyunlarının en iyi örneklerinden biridir. Büyük bir firmada ortaklık elde etmek için insanlığını satan Price rolünü oynarsın. Oyunda büyük bir karakter kadrosu vardır. Oyuncunun oynaması için bol miktarda karakter vardır. Ayrıca oyunun yoğun bir şekilde anlatı odaklı olduğunu söyleyebilirim.

Oyunda pek çok farklı şeyle karşılaşacağından emin olabilirsin. Tek yapman gerekenin ise kendini hikayeye bırakmak olduğunu düşünüyorum. Eğer bunu başarabilirsem oyundan büyük bir keyif alabilirsin. Serinin ilk oyunu yine ikincisi kadar iyidir. İstersen ikinciye başlamadan önce onu oynamayı düşünebilirsin.

DISTRAINT 2 uygulamasını Android için buradan indirebilirsin.

8. Thimbleweed Park

Thimbleweed Park, psikolojik gerilim türünde yer alan klasik oyunlardan biridir. Bir topluluğun içinde 80 kişilik küçük bir topluluk söz konusudur ve bu topluluktaki herkes çılgındır. Kasaba perili yerler, terk edilmiş binalar ve vakum tüpleriyle çalışan tuvaletler gibi tuhaf şeylerle doludur.

Oyunun özü ise biraz daha farklıdır. Çünkü sana düşen görev bir cinayeti çözmek için çaba göstermektir. Oyunda beş oynanabilir karakter vardır. Çeşitli bulmacalar, iki zorluk seviyesi ve aynı zamanda İngilizce seslendirme yer alır. Tüm bu özellikleriyle oyun son derece popülerdir.

Thimbleweed Park uygulamasını Android için buradan indirebilirsin.

9. Tormentum: Dark Sorrow

Tormentum: Dark Sorrow aslında macera temalı bir oyundur. Tıklayıp ilerleme mekaniğine sahip karanlık bir fantezi oyunudur. Hikayenin kahramanı bir kabustan uyanır ve hiçbir şey hatırlamaz. Oyuncular, neler olup bittiğini anlamak için bu kahramanı oyun dünyasına götürürler.

Geliştiriciler şaşırtıcı derecede iyi görünen ve akıldan çıkmayan bir manzara sunmuşlardır. Çözülmesi gereken bulmacalar, aşılması gereken üç bölge ve hatta 40’tan fazla parça içeren bir oyun müziği vardır. Oyun aynı zamanda çevrimdışı bir biçimde çalışır. Geleneksel psikolojik gerilim oyunlarından biri olmamasına rağmen dikkat çekicidir.

Tormentum: Dark Sorrow uygulamasını Android için buradan indirebilirsin.

10. ALTER EGO

ALTER EGO pek çok psikolojik gerilim oyunundan farklı bir yapıya sahiptir. Temel amacın kim olduğunu anlamaya çalışmaktır. Bu amaç uğruna oyun boyunca ilerleme gerçekleştirirsin. Oyun cevaplanması gereken oldukça kişisel sorular sorar ve oyun bu şekilde devam eder.

Ayrıca oyun dünyasının kattığın yorumlarla şekillenecek birden fazla sonu vardır. Monoton renk düzenine sahip olan oyun ürkütücü hisler sunmaktadır. Psikolojik gerilimi tamamen hissedebileceğin için bu listede olduğunu söyleyebilirim. Ama oyunun herhangi bir kısmının korkutucu olmadığını söyleyebilirim.

ALTER EGO uygulamasını Android için buradan indirebilirsin.

Paylaşmaya ne dersin?
Kaan Karadeniz
Kaan Karadeniz

İstanbul Üniversitesi Bilgi ve Belge Yönetimi bölümünden mezunum. Yazı yazmayı ve araştırma yapmayı seviyorum. Psikolog, terapist, astrolog veya yaşam koçu değilim. Hedefim insanların hayatlarına değer katabilecek bilgileri onlarla buluşturmaktır.

Yorum yapıp katkı sağla...