Android için en iyi 10 konum paylaşma uygulaması

Bulunduğun konumu arkadaşlarınla veya ailenle paylaşmak için birçok farklı neden vardır. Nerede olduğun gerçekten çok önemlidir. Çeşitli nedenlerden dolayı konumunu arkadaşlarınla veya aile üyelerinle paylaşmak isteyebilirsin. Bunun için en iyi Android uygulamalarını kullanman gerekir.

Bulunduğun konumu arkadaşlarınla veya ailenle paylaşmak için birçok farklı neden vardır. Nerede olduğun gerçekten çok önemlidir. Çeşitli nedenlerden dolayı konumunu arkadaşlarınla veya aile üyelerinle paylaşmak isteyebilirsin. Bunun için en iyi Android uygulamalarını kullanman gerekir.

Bazı aileler güvenlik nedeniyle birbirlerini takip etmeyi severler. Gelip seni bulabilmeleri için arkadaşına konumunu göndermek isteyebilirsin. Her ne olursa olsun kullanabileceğin pek çok farklı konum paylaşım uygulamaları vardır. Senin için Android için en iyi konum paylaşma uygulamalarını bir araya getirmeye çalıştım.

1. WhatsApp Messenger

whatsapp messenger android konum paylaşma uygulamasıWhatsApp Messenger uygulamasını konum paylaşımı için kullanabilirsin. Bu biraz diğer sohbet uygulamalarında yer alan özelliklere benzer şekildedir. Konumunu sınırlı süreyle veya süresiz olarak paylaşabilme şansın vardır. Özellikle pek çok kişinin bu uygulamayı temel mesajlaşma uygulaması olarak kullanması nedeniyle son derece ideal bir çözümdür.

Bu uygulamanın maalesef harici konum özellikleri yoktur. Örneğin, belirli bölgeye yaklaşıldığında uyarılar veya bildirimler gibi özellikler söz konusu değildir. Buna rağmen pratik ve basit bir konum paylaşma uygulaması arıyorsan bu uygulamaya güvenmeyi düşünebilirsin.

WhatsApp Messenger uygulamasını Android için buradan indirebilirsin.

2. Google Haritalar

google haritalar android konum paylaşma uygulamasıGoogle Haritalar bir tür varsayılan uygulama gibidir. Konum paylaşma işlevi gerçekten çok iyidir. Muhtemelen diğer konum paylaşma uygulamalarında bulamayacağın basitliği içerir. Konum paylaşımı yapabilmek için arkadaşlarını veya aile üyelerini Google Kişiler kısmına eklemen yeterlidir.

Ardından bu uygulamayı kullanarak konum paylaşımı gerçekleştirebilirsin. Burada hem geçici hem de kalıcı erişim için paylaşım gerçekleştirebilirsin. Ayrıca paylaşılan konumun oldukça isabetli olması söz konusudur. Konum paylaşma için basit ve işlevsel bir uygulama arıyorsan bu uygulama son derece işini görecektir.

Google Haritalar uygulamasını Android için buradan indirebilirsin.

3. Life360

life360 android konum paylaşma uygulamasıLife360, mobil cihazlarda yer alan en popüler konum paylaşma uygulamalardan biridir. Bu uygulama aynı zamanda platformlar arası çalışabilme özelliğine sahiptir. Bu nedenle her türlü ekosistemden cihazlara sahip aileler için iyi bir çözüm gibi görünmektedir.

Uygulama, gerçek zamanlı izleme, varış noktalarına gelindiğinde uyarılar ve yerleşik bir sohbet özelliği sunar. Uygulamanın ne istediğine bağlı olarak birkaç farklı abonelik çeşidi vardır. Diğer taraftan uygulamayla ilgili en büyük şikayet GPS sorunlarıyla alakalıdır. Bu yüzden uygulamayı en iyi şekilde test ettiğinden emin olmalısın.

Life360 uygulamasını Android için buradan indirebilirsin.

4. Glympse

glympse android konum paylaşma uygulamasıGlympse bir başka konum paylaşma uygulamalarından biridir. Uygulama kendi adını bir fiil olarak kullanır. Birine bir “glympse” gönderirsin ve o kişi nerede olduğunu görmeye başlar. Ayrıca başka kişilerden “glypmse” alabilme şansın vardır. Uygulamanın çalışma biçimi bu şekildedir.

Diğer taraftan uygulamanın diğerlerinden aşağı kalır bir yanı yoktur. Oldukça özel bir günde herkesin nerede olduğunu görebilmek için etkinlik ayarlama özelliği vardır. Uygulama ile ilgili en önemli şikayetlerden birisi aralıklı bağlantı sorunudur. Bu yüzden iyi bir internet bağlantısına sahip olman çok önemlidir.

Glympse uygulamasını Android için buradan indirebilirsin.

5. GPS Konumum

my gps location android konum paylaşma uygulamasıGPS Konumum (My GPS Location) oldukça basit bir konum uygulamasıdır. Uygulama sadece nerede olduğunu gösterir. Buna ek olarak yükseklik ile birlikte enlem ve boylam koordinatlarını içerir. Bu bilgileri isteyen herkesle paylaşabilme şansın olduğunu unutmamalısın.

Bu uygulama özellikle uzak bölgelere seyahat eden yürüyüşçüler ve diğer etkinlikler için tasarlanmış gibi görünmektedir. Bu nedenle, bir veri sinyaline sahip değilsen herhangi bir şey paylaşabilme şansına sahip olamazsın. Bunun dışında uygulama amaçlandığı gibi çalışmaktadır.

GPS Konumum (My GPS Location) uygulamasını Android için buradan indirebilirsin.

6. Facebook Messenger

facebook messenger android konum paylaşma uygulamasıFacebook Messenger, yerleşik konum paylaşımına sahip birkaç iyi mesajlaşma uygulamalarından biridir. Bu işlevin çalışabilmesi için uygulamanın konumunu bilmesi gerekir. Bu nedenle, Facebook’a pek güvenmiyorsan (gizlilik meseleleri vb.) bu uygulama iyi bir seçenek olmayabilir.

Aksi durumda ise bu uygulamanın kullanımı oldukça kolaydır. Sadece konumunu paylaşman yeterli olacaktır. Konumunu paylaştığın kişiler üzerine tıklayıp bir harita açabilirler. Bir konumu açık bırakmadan hızlı bir şekilde paylaşmak için güzel bir özelliktir. Elbette Facebook mevcut konumunu öğrenecektir.

Facebook Messenger uygulamasını Android için buradan indirebilirsin.

7. Snapchat

snapchat android konum paylaşma uygulamasıSnapchat uygulaması isteğe bağlı bir konum hizmeti içerir. Muhtemelen bu uygulamanın ne olduğunu ve nasıl çalıştığını biliyor olmalısın. Bu uygulama metin mesajları yerine insanlara video veya fotoğraf gönderdiğiniz bir platformdur. Genellikle mesajlaşmaların çoğu fotoğraflı şekildedir.

Uygulamada yer alan isteğe bağlı konum hizmetini aktif hale getirmeyi düşünebilirsin. Böylece arkadaşlarının seni bulmasını sağlayabilirsin. Uygulamada bazı ayrıntılı kontroller vardır. Örneğin, yalnızca belirli arkadaşlarınla veya tüm arkadaşlarınla konum paylaşımı yapabilme şansın vardır.

Snapchat uygulamasını Android için buradan indirebilirsin.

8. GeoZilla

geozilla android konum paylaşma uygulamasıGeoZilla uygulaması herkes tarafından kullanılabilecek bir konum bulma uygulamasıdır. Sana çocukların nerede olduğunu gösterirken aynı zamanda çocuklarına senin nerede olduğunu gösterir. Ebeveynler ayrıca konum geçmişlerini kontrol edebilirler. Uygulamanın bir sohbet özelliği de vardır.

Uygulama biraz basit olsa bile oldukça iyi çalışır. Uygulamadan elde edeceğin deneyimi şirketin GPS izleyicisi ile artırmayı başarabilirsin. Fakat telefonunda herhangi bir GPS izleyici olmadan iyi bir biçimde çalışır. Yıllık olarak ücretlendirilen aboneliğe başlamadan önce üç gün boyunca uygulamayı ücretsiz olarak deneyebilirsin.

GeoZilla uygulamasını Android için buradan indirebilirsin.

9. Find My Kids

find my kids android konum paylaşma uygulamasıFind My Kids, ebeveynlerin çocuklarının konumunu takip etmesine yardımcı olan bir uygulamadır. Bu uygulama aslında bir ebeveyn kontrolü uygulamasıdır. Bu uygulama sayesinde çocukların nereye gittiklerini ve nerede olduklarını görebilirsin. Bunu yapmak gerçekten çok basittir.

Uygulama oldukça basit bir biçimde çalışır. Uygulama açıldıktan sonra en iyi şekilde bilgileri anında görüntüler. Ayrıca entegre bir sohbet özelliği ve çeşitli güvenli kontrolleri vardır. Uygulamayı kullanmak için tek bir fiyat veya bir abonelik arasında seçim yapabilirsin. Tek seferlik lisans aynı anda üç telefonda çalışmaya imkan tanır.

Find My Kids uygulamasını Android için buradan indirebilirsin.

10. HERE WeGo

here wego android konum paylaşma uygulamasıHERE WeGo basit bir biçimde çalışan konum paylaşma uygulamalarından biridir. Bir GPS uygulaması olmasına rağmen bu uygulama ile nerede olduğunu mesaj biçiminde paylaşabilirsin. Böylece insanların seni bulmasını sağlayabilirsin. Uygulama özellikle mekanları paylaştığın zaman ideal sonuçlar vermektedir.

Bu uygulamalar konum paylaşma sürecinde çok verimli değildirler. Fakat gerçek zamanlı bir konum belirleyiciye ihtiyacın yoksa ideal alternatiflerden birisi olabilecektir. Çoğu GPS uygulamasında bunu yapabilirsin ama bu uygulamayı diğerlerinden ayıran en önemli özellik daha kararlı çalışmasıdır.

HERE WeGo uygulamasını Android için buradan indirebilirsin.

Paylaşmaya ne dersin?
Kaan Karadeniz
Kaan Karadeniz

İstanbul Üniversitesi Bilgi ve Belge Yönetimi bölümünden mezunum. Yazı yazmayı ve araştırma yapmayı seviyorum. Psikolog, terapist, astrolog veya yaşam koçu değilim. Hedefim insanların hayatlarına değer katabilecek bilgileri onlarla buluşturmaktır.

Yorum yapıp katkı sağla...