Android ve iOS için en iyi 10 QR kod okuyucu

Android ve iOS cihazların en yeni sürümlerinde QR kod okuyucu doğal bir biçimde vardır. Fakat daha eski cihazlarda bu imkanı bulabilmek mümkün değildir. Dolayısıyla bir QR kod okuyucuya sahip olmak isteyebilirsin. Bu konuda sana yardımcı olabilecek binlerce uygulama vardır ama önemli olan en iyisini kullanmaktır.

Android ve iOS cihazların en yeni sürümlerinde QR kod okuyucu doğal bir biçimde vardır. Fakat daha eski cihazlarda bu imkanı bulabilmek mümkün değildir. Dolayısıyla bir QR kod okuyucuya sahip olmak isteyebilirsin. Bu konuda sana yardımcı olabilecek binlerce uygulama vardır ama önemli olan en iyisini kullanmaktır.

Hem App Store hem de Play Store içerisinde tonlarca farklı QR kod ve barkod okuyucuyu uygulama vardır. Bu uygulamalardan en iyilerini bir araya getirerek gizliliğini ihlal edebilecek uygulamalardan uzak durmanı sağlamak istiyorum. Böylece barkod ve QR kod okuyucu uygulamalarını gönül rahatlığıyla kullanabilirsin.

1. Kaspersky QR Scanner

kaspersky qr scanner android ios qr kod okuyucularıKaspersky QR Scanner, Android ve iOS platformunda yer alan en iyi QR kod tarayıcılarından biridir. Ünlü siber güvenlik firması tarafından geliştirilen akıllı bir QR okuyucudur. Yalnızca QR kodları okumakla kalmaz. Aynı zamanda QR koduna bağlı metinlerin, resimlerin ve web sitelerin güvenliğini kontrol eder.

Uygulama, kullanıcıları kötü amaçlı yazılımlara ve kimlik avı tuzaklarına maruz bırakabilecek tehlikeli bağlantılar içeren sahte QR kodlarını tespit etmek için şirketin kötü amaçlı yazılım veritabanını kullanır. QR kodunu taradığın zaman bilgiler cihazda saklanır. Böylece geçmiş bağlantılara ve web sitelerine ulaşmak mümkün hale gelir.

Uygulama hem Android hem de iOS platformunda mevcuttur. En son özellikler ve çeşitli hata düzeltmeleri için düzenli olarak güncellenir. Bu nedenle, bir iPhone veya Android marka bir telefon kullanıyor olsan bile mobil cihazında kullanabileceğin en iyi QR kod okuyucudur.

Kaspersky QR Scanner uygulamasını Android için buradan, iOS için ise buradan indirebilirsin.

2. QR Code & Barcode Scanner

qr code & barcode scanner android ios qr kod okuyucularıGamma Play tarafından sunulan QR Code & Barcode Scanner 100 milyondan fazla yüklemeye sahiptir. Bu açıdan Android platformundaki en popüler uygulamalar arasında yer alır. App Store’da ise QR Code Reader & Barcode Scanner adıyla boy gösterir.

Gamma Play’in QR kod tarayıcısı uygulama, metin, URL, ISBN, ürün, iletişim bilgileri, takvim, e-posta, konum ve Wi-Fi dahil olmak üzere tüm QR kodlarını ve barkod türlerini tarayabilir ve okuyabilir. Tarama ve otomatik kod çözme işleminden sonra uygulama, kullanıcılara yalnızca uygun eylemi gerçekleştirmeleri için ilgili seçenekleri sunar.

İndirimler almak ve tasarruf etmek için kuponları ve kupon kodlarını taramak için bu uygulamayı bile kullanabilirsin. Ayrıca, QR kodları oluşturmanıza ve iletişim bilgilerinizi QR kodları aracılığıyla paylaşmana olanak tanır. Bir anlamda çok yönlü bir uygulama olduğu kesindir.

QR Code & Barcode Scanner uygulamasını Android için buradan, iOS için ise buradan indirebilirsin.

3. Free QR Scanner: Barcode Scanner, QR Code Reader

free qr scanner android ios qr kod okuyucularıFree QR Scanner: Barcode Scanner, QR Code Reader aslında adıyla birçok şeyi anlatan bir uygulamadır. Android platformunda oldukça popüler olan bu uygulama InShot tarafından geliştirilmiştir. Tüm QR kodlarını, barkodları, veri matrisini, maxi kodu destekler.

Bir QR kodunu taradıktan sonra uygulama kullanıcıların ürünleri çevrimiçi olarak aramasına, siteleri ziyaret etmesine hatta parolaları elle girmeden Wi-Fi’ye bağlanmasına olanak tanıyan birkaç ilgili seçenek sunacaktır. Böylece uygulama görevini başarıyla yerine getirmiş olacaktır.

Bu QR kod okuyucu kişiler, ürünler, URL, Wi-Fi, metin, kitaplar, e-posta, konum, takvim vb. gibi her türlü QR kodunu ve barkodu tarayabilir. Ayrıca galeriden QR kodlarının ve barkodların taranmasını destekler. Uygulama, ürün barkodlarını taramanızı ve fiyatları çevrimiçi olarak karşılaştırmanızı (büyük oranda yurt dışı için) sağlar.

Free QR Scanner: Barcode Scanner, QR Code Reader uygulamasını Android için buradan indirebilirsin.

4. Free QR Barcode Scanner

free qr barcode scanner android is qr kod okuyucularıEZ to Use tarafından geliştirilen bu uygulamanın dilimizdeki hali Ücretsiz QR Kod Okuyucu (code) şeklindedir. Android’de oldukça popüler bir QR kodu ve barkod tarama uygulamasıdır. Bir zamanlar 7 TL fiyat etiketine sahiptir ama şimdi uygulama içi reklamlarla kullanımı ücretsiz durumdadır.

Neredeyse tüm QR kodları okur. Aynı zamanda barkodlar dahil olmak üzere tüm standart 1D ve 2D kod türlerini tarayan hepsi bir arada bir QR tarayıcıdır. Bu uygulama ayrıca tarama geçmişini kaydederek kullanıcıların geçmişte taradıklarını görmelerini sağlar.

Uygulama aynı zamanda kullanıcıların web sitesi URL’lerini, telefon numaralarını, kişileri, konumları ve daha fazlasını kodlamasına olanak tanıyan bir QR kodu oluşturucu işlevi görür. Uzun özellik listesi vardır ve sorunsuz bir biçimde çalışır. Bu açıdan en iyi QR kod okuyuculardan birisidir.

Free QR Barcode Scanner uygulamasını Android için buradan indirebilirsin.

5. QR Code Reader

qr code reader android ios qr kod okuyucularıTinyLab tarafından geliştirilmiş olan QR Code Reader uygulaması yalnızca iOS platformunda mevcuttur. Platformdaki en iyi barkod ve QR kod tarayıcı uygulamalarından biridir. QR kodu, barkod, Datamatrix, Code 128, Code 39 ve daha fazlası dahil olmak üzere farklı dijital optik etiketleri destekler.

Diğer özellikler arasında ayrıntılı ürün ve gıda bilgileri, veri kartları, tarama geçmişi, toplu tarama, CSV dışa aktarma ve daha fazlası bulunur. Reklam destekli ücretsiz bir sürümü olduğu unutulmamalıdır. Bu açıdan ücretsiz sürümü en temel işlevleri içerir.

Sınırsız tarama, ürün bilgisi ve daha fazlasına erişmek istiyorsanız reklamsız olan premium sürüme abone olabilirsin. Abonelik, 1 aylık, 3 aylık ve 1 yıllık seçeneklerle aylık 10 dolardan başlar. Diğer taraftan QR Code Reader uygulaması iOS 11 ve sonraki sürümlerle uyumludur.

QR Code Reader uygulamasını iOS için buradan indirebilirsin.

6. Barcode Scanner Pro

barcode scanner pro android is qr kod okuyucularıBarcode Scanner Pro, bir diğer olağanüstü popüler barkod ve QR kod tarama uygulamasıdır. Bu uygulama açık kaynaklı Project ZXing barkod tarayıcıya dayanır. Kullanıcıların QR kodunu veya barkodu taramasını, kodunu çözmesini, oluşturmasını ve paylaşmasını sağlayan hızlı ve doğru bir QR kodu tarayıcıdır.

Barcode Scanner Pro uygulaması yalnızca Android’de kullanılabilir durumdadır. Bu uygulama, e-posta adresleri, uygulamalar, telefon numaraları, iletişim bilgileri, yer imleri ve daha fazlası için QR kodlarının oluşturulmasını sağlayabilen bir araçtır.

Barcode Scanner Pro ile kullanıcılar bir QR kodu oluşturduktan sonra uygulama kullanıcılara kodları WhatsApp, Twitter, Facebook, Gmail, e-posta ve kısa mesaj ile paylaşma olanağı sunar. Bir QR kod okuyucuya ihtiyacın varsa bu uygulama seni yüzüstü bırakmayacak kadar işlevsel durumdadır.

Barcode Scanner Pro uygulamasını Android için buradan indirebilirsin.

7. QR Reader for iPhone

qr reader for iphone android ios qr kod okuyucularıiOS’ta yer alan en iyi ve en sorunsuz barkod ve QR kod tarayıcılarından biri olan QR Reader for iPhone tarama konusunda pek çok destek sunar. Bulmacaları, kartvizitleri, belgeleri, PDF dosyalarını ve daha fazlasını tarayabilir. Ayrıca uyumlu cihazlar için bir NFC tarayıcıya sahiptir.

Uygulama, kullanıcıların kamerayı ürünlere, fırsatlara ve kuponlara yönlendirerek kodları çözmesine olanak tanıyan bir otomatik algılama özelliği ile birlikte gelir. Kullanıcılar ayrıca çözülmüş bilgileri e-posta, Messenger, Facebook veya Twitter kullanarak paylaşabilirler.

QR Reader for iPhone sayesinde taramaları CSV yoluyla dışa aktarabilirsin. Ayrıca uygulama, kullanıcıların QR kodları oluşturmasına ve bunların PNG veya SVG dosyaları olarak dışa aktarmasına olanak tanıyan bir QR oluşturucu özelliği de sunar.

QR Reader for iPhone uygulamasını iOS için buradan indirebilirsin.

8. QR & Barcode Reader

qr & barcode reader android is qr kod okuyucularıTeaCapps tarafından geliştirilen QR & Barcode Reader uygulaması (Türkçe adıyla Kare Kod ve Barkod Okuyucu) hem Android hem de iOS’ta benzer derecede popüler olan birkaç uygulamalardan biridir. QR, Data Matrix, Aztek, UPC, EAN, Code 39 ve daha fazlası dahil olmak üzere tüm yaygın barkod formatlarını destekler.

URL’leri açmak için herhangi bir QR kodunu taramanıza, Wi-Fi bağlantı noktalarına bağlanmanıza, takvim etkinlikleri eklemenize, VCard okumanıza, ürün ve fiyat bilgilerini bulmanıza vb. olanak tanır. Bu uygulama, QR kodları tarafından algılanan bağlantıları açmak için uygulama içi tarayıcı yerine Chrome sekmelerini baz alır.

Ayrıca, herhangi bir depolama izni olmadan cihaz galerisindeki görüntüleri taramana olanak tanır. Kullanıcılar ayrıca tarama geçmişlerini bir CSV dosyası olarak dışa aktarma ve Google Drive gibi herhangi bir bulut depolama platformuna kaydetme seçeneğine sahiptirler.

QR & Barcode Reader uygulamasını Android için buradan, iOS için ise buradan indirebilirsin.

9. QR Code Reader & QR Scanner!

qr code reader & qr scanner! android ios qr kod okuyucularıQR Code Reader & QR Scanner!, iPhone ve iPad için geliştirilmiş ücretsiz ama reklam destekli bir barkod ve QR kod tarama uygulamasıdır. Güvenilir, doğru ve oldukça hızlı sonuçlar almanı sağlar. Bu kategoride bir uygulama arayan çoğu kullanıcıyı memnun edecek cinstendir.

QR Code Reader & QR Scanner! uygulaması, tüm standard 1D ve 2D kod türlerini tarayan hepsi bir arada bir tarayıcıdır. Google, Amazon ve diğer sitelerde ürün ayrıntılarını yakalamak (çoğunlukla yurt dışı) ve görüntülemek için bu uygulamayı kullanabilirsin.

iOS platformunda yer alan çoğu uygulama gibi QR Code Reader & QR Scanner! ayrıca reklamsız bir deneyim için premium bir seçenekle birlikte gelir. Bu uygulama açıklama kısmında yer alan hemen hemen her şeyi başarıyla yerine getirir. Bu açıdan kategorisindeki en iyi uygulamalardan biridir.

QR Code Reader & QR Scanner! uygulamasını iOS için buradan indirebilirsin.

10. QR Code Reader

qr code reader bacha soft android ios qr kod okuyucularıBACHA Soft tarafından geliştirilmiş ve basitçe adlandırılmış olan QR Code Reader (Türkçe adıyla QR Kod Okuyucusu), Android cihazlar için en iyi tarayıcı uygulamalarından biridir. Bilgileri çözme ve kodlama yeteneği de dahil olmak üzere modern bir uygulamadan bekleyeceğin tüm özelliklerle birlikte gelir.

Uygulama yalnızca QR kodlarını ve barkodları taramana izin vermekle kalmaz, aynı zamanda metin, URL, ISBN, telefon numarası, SMS, kişi, takvim e-posta, konum vb. gibi durumlar için QR kodları oluşturmana da olanak tanır. Bu açıdan çok yönlü bir uygulamadır.

Bir URL içeren bir QR kodunu taradıktan sonra uygulama kullanıcılara web sitesini ziyaret etmek için bağlantıya tıklama seçeneği sunacaktır. Kod yalnızca metin içeriyorsa, uygulama bunu anında görüntüleyecektir. Uygulama, kişisel bilgiler, mesajlar, e-posta, Wi-Fi, telefon numaraları, konum için kodlar oluşturmaya yardımcı olur.

QR Code Reader uygulamasını Android için buradan indirebilirsin.

Paylaşmaya ne dersin?
Kaan Karadeniz
Kaan Karadeniz

İstanbul Üniversitesi Bilgi ve Belge Yönetimi bölümünden mezunum. Yazı yazmayı ve araştırma yapmayı seviyorum. Psikolog, terapist, astrolog veya yaşam koçu değilim. Hedefim insanların hayatlarına değer katabilecek bilgileri onlarla buluşturmaktır.

Yorum yapıp katkı sağla...