Android için en iyi 10 haber uygulaması

Haber takip etmek istiyorsan sayısız fırsata sahip olduğunu bilmelisin. Bu fırsatlardan birisi Android cihazında bir haber uygulaması kullanmaktır. İnternetin haberlere bakış açımızı değiştirdiği ortadadır. Artık saatlerimizi televizyon başında haber izleyerek geçirmiyoruz.

Haber takip etmek istiyorsan sayısız fırsata sahip olduğunu bilmelisin. Bu fırsatlardan birisi Android cihazında bir haber uygulaması kullanmaktır. İnternetin haberlere bakış açımızı değiştirdiği ortadadır. Artık saatlerimizi televizyon başında haber izleyerek geçirmiyoruz.

Artık web ortamında gezinerek çeşitli haberlerden haberdar oluyoruz. Bu açıdan haber iletimi konusunda çeşitli mobil uygulamaların olması şaşırtıcı değildir. Elbette her haber kaynağını takip etmek zor olabilir. Fakat bunun için işini kolaylaştıracak bazı Android haber uygulamaları vardır.

1. Feedly

feedly android haber uygulamasıFeedly tartışmasız bir biçimde piyasadaki en popüler haber uygulamalarından biridir. Bu uygulama bir RSS okuyucudur. Çeşitli sitelerden ve kaynaklardan haberleri otomatik olarak alabileceğin anlamına gelir. Uygulamanın amacı güvendiğin yerlerden kendi haber ağını oluşturmana yardımcı olmaktır.

Uygulama Facebook, Twitter, Pinterest ve LinkedIn gibi sosyal ağ entegrasyonlarıyla birlikte gelir. Ek olarak, web sitesi sayesinde telefonundan ve bilgisayarından besleme kaynağına erişebilirsin. Toplamda 40 milyondan fazla besleme olduğu düşünülürse haberler için mükemmel bir kaynaktır.

Feedly uygulamasını Android için buradan indirebilirsin.

2. Inoreader

inoreader android haber uygulamasıInoreader yoğun bir biçimde geliştirilmeye devam edilen haber uygulamalarından biridir. Diğer haber uygulamalarına benzer bir yapısı vardır. Keyfine göre özelleştirebileceğin bir haber okuyucusuna sağlam olursun. Kendi kaynaklarını oluşturmak istemeyenler için birbirinden farklı konular içerir.

Uygulama çevrimdışı desteğe sahiptir. Ayrıca konu seçimi konusunda oldukça iyidir çünkü okuduklarını takip edebilme özelliği vardır. Diğer pek çok haber uygulaması gibi derinlemesine ayarlar gerektirmez. Haber kaynağı ayarlamak istemeyenler için iyi bir alternatif olabilir.

Inoreader uygulamasını Android için buradan indirebilirsin.

3. Bundle

bundle android haber uygulamasıBundle, Android için geliştirilmiş olan en iyi haber uygulamalarından biridir. Çeşitli haber kaynaklarını bir arada görebilirsin. Buna hem yerel hem de ülke çapındaki kaynaklar dahildir. Kullanıcı açısından son derece kullanışlı ve temiz bir arayüze sahiptir.

Uygulamada spor, eğlence, seyahat, teknoloji ve daha fazlası dahil olmak üzere çeşitli konularda haberler üreten kaynakları bulabilirsin. Politika haberleri için en iyi kaynakları yine burada bulabilirsin. Uygulama içi satın alma ve aynı zamanda reklam içeriği vardır.  Reklamlar zaman zaman can sıkıcı olabilse bile pek problem değildir.

Bundle uygulamasını Android için buradan indirebilirsin.

4. Microsoft News

microsoft news android haber uygulamasıMicrosoft News, Android için şaşırtıcı derecede iyi bir haber uygulamasıdır. Çoğu haber uygulamasına benzer bir biçimde çalışsa bile kişiselleştirme konusunda oldukça iyidir. Uygulamayı açarsın, ilgilendiğin konuları seçersin ve ilgi alanına yönelik haberler içeren bir besleme elde edersin.

Uygulamanın sunduğu hizmet, platformlar arası destek için uygulama ve web arasında otomatik olarak eşitlenir. Ayrıca karanlık bir tema, makaleleri sonrası için saklama yeteneği ve siyasi haber sitelerinin iyi bir karışımından yararlanırsın. Okumak istiyorsan gerçekten çok fazla haber bulabilirsin.

Microsoft News uygulamasını Android için buradan indirebilirsin.

5. Twitter

twitter android haber uygulamasıTwitter tartışmasız bir biçimde haberler için kullanılabilecek en popüler ve en kullanışlı sosyal medya platformudur. Gönderileri kronolojik sırada gösteren nadir uygulamalardan biridir. Böylece şu anda neler olup bittiğini anında takip edebilme potansiyeline sahiptir. Trend konular ve isteğe bağlı olarak takip edilebilecek konular gibi özellikleri vardır.

Beğendiğin kaynakları takip ettikten sonra haber kaynağın daha güncel hale gelmiş olacaktır. Bu sosyal medyayı kullanan herkesin “iyi insan” olduğunu söyleyemem. Bu nedenle dezenformasyon konusunda çok ama çok dikkatli olmalısın. Özellikle trend olan konularda yalan yanlış bilgilerin su gibi akıp gittiğini bilmelisin.

Twitter uygulamasını Android için buradan indirebilirsin.

6. Pocket

pocket android haber uygulamasıPocket tam anlamıyla özgün olan bir haber uygulamasıdır. İçerik sunan bir uygulama değildir. Bunun yerine gün içinde rastladığın her türlü içeriği kaydeder. Twitter’da, Facebook’ta veya bir sohbette şu anda okuyamadığın bir şey olduğunda onu bu uygulama sayesinde kayıt altına alabilirsin.

Uygulamanın çevrimdışı desteği vardır. Ayrıca kullanıcısına iyi bir okuma deneyimi sunar. Bazı keşfetme özellikleri ve aynı zamanda sesli okuma özelliği vardır. Tüm bunlara ek olarak uygulamanın çok fazla e-posta gönderdiği yönündeki şikayetleri dikkate almak gerekir. Bunları kapatabilirsin ama bazen işler yolunda gitmeyebilir.

Pocket uygulamasını Android için buradan indirebilirsin.

7. Reddit

reddit android haber uygulamasıReddit özellikle yurt dışı haberlerini takip etmek isteyenler için muazzam bir seçimdir. Trend olan haberlerin çoğunu burada bulabilirsin. Çeşitli ilgi alanlarına göre alt dizinlere ücretsiz bir biçimde abone olabilirsin. Modadan teknolojiye kadar hemen hemen her kaynaktan bir şeyler bulabilirsin.

Uygulamanın son derece işlevsel olduğunu söyleyebilirim. Elbette temel düzeyde bu şekildedir. Topluluk tarafından oluşturulan içeriğe sahip olduğu için bazen manipüle edilmiş içerik kaynaklarıyla karşılaşabilirsin. Fakat genel olarak ne yaptığını bilen bir kullanıcıysan uygulama fazlasıyla işine yarayacaktır.

Reddit uygulamasını Android için buradan indirebilirsin.

8. Google Haberler

google haberler android haber uygulamasıGoogle Haberler, haber uygulamaları içerisinde en ideal seçeneklerden birisidir. Uygulama sana genel olarak kişiselleştirilmiş ama popüler olan haberleri sunar. Buna ek olarak konu takibi veya kaynak takibi gerçekleştirebilirsin. Fakat Google Haberler kaydı olmayan bir web sitesini takip edebilme şansın yoktur.

Uygulama kategorik olarak organize edilmiş haber beslemelerini destekler. Haber uygulamaları açısından daha iyi RSS uygulamaları olduğunu söyleyebilirim. Fakat popüler haberleri okumak istiyorsan bundan daha iyisini bulabilmen çok kolay değildir. Yine de sürekli aynı kaynaklardan haberler alıp sıkılabilirsin.

Google Haberler uygulamasını Android için buradan indirebilirsin.

9. Flipboard

flipboard android haber uygulamasıFlipboard aslında son derece popüler olan haber uygulamalarından biridir. Diğer uygulamalara benzer bir yapısı vardır. Favori haber kaynakların, sitelerin ve diğer yerlerle özel bir besleme oluşturabilirsin. Özellikle diğer uygulamalara göre biraz daha gösterişli bir yapısı olduğunu söyleyebilirim.

Eğlenceli animasyonları vardır, büyük resimler kullanır ve ona dijital bir dergi görünümü veren bir kullanıcı arayüzü içerir. Ayrıca haber keşfi gibi ek özelliklerle birlikte gelir. Önerilen haber özelliğini pek dikkate almamalısın çünkü burasının gerçek anlamda berbat olduğunu söyleyebilirim. Bunun dışında diğer özellikleri ise oldukça iyidir.

Flipboard uygulamasını Android için buradan indirebilirsin.

10. Opera News

opera news android haber uygulamasıOpera News gelişmekte olan uygulamalardan biridir. Diğer haber uygulamaları nasıl çalışıyorsa o şekilde çalışır ama uygulamada haber kıtlığının olduğunu söyleyebilirim. Çok garip ülkelerden haberler bulabilirsin ama çoğu Avrupa ülkelerinden havadisleri takip edemezsin.

Büyük bir firma tarafından geliştirilmiş olması bir avantajdır. Eksiklerinin en kısa zamanda tamamlanacağını düşünüyorum. Eksikliklerinden hoşlanmadığımı söyleyebilirim ama yurt dışı haberlerini takip etmek isteyenler için ideal sayılabilecek uygulamalardan biridir.

Opera News uygulamasını Android için buradan indirebilirsin.

Paylaşmaya ne dersin?
Kaan Karadeniz
Kaan Karadeniz

İstanbul Üniversitesi Bilgi ve Belge Yönetimi bölümünden mezunum. Yazı yazmayı ve araştırma yapmayı seviyorum. Psikolog, terapist, astrolog veya yaşam koçu değilim. Hedefim insanların hayatlarına değer katabilecek bilgileri onlarla buluşturmaktır.

Yorum yapıp katkı sağla...