Android için en iyi 10 film çekme uygulaması

Bir sonraki film çekimini doğrudan telefonundan yapabileceğini biliyor muydun? Android için geliştirilmiş bu film çekme uygulamaları sana bu konuda yardımcı olacaktır. Giderek daha fazla insanın akıllı telefonundan film çekmeye çalıştığını unutmamak gerekir. 4K çekim yapabilen telefonun varsa bu konuda başarılı olabilirsin.

Bir sonraki film çekimini doğrudan telefonundan yapabileceğini biliyor muydun? Android için geliştirilmiş bu film çekme uygulamaları sana bu konuda yardımcı olacaktır. Giderek daha fazla insanın akıllı telefonundan film çekmeye çalıştığını unutmamak gerekir. 4K çekim yapabilen telefonun varsa bu konuda başarılı olabilirsin.

Normal filmleri çekmek için olağanüstü güçlü kameraların kullanıldığı doğrudur. Fakat Android cihazlarda film çekmenin mümkündür. Filmin senaryosu ve hangi sahnelerin çekildiğinin belgelenmesi gibi şeylere ihtiyaç duyabilirsin. Android film çekme uygulamaları sana bu konuda yardımcı olacaktır.

1. Shot Lister

shot lister android film çekme uygulamasıShot Lister, film yapımcıları için geliştirilmiş bir tür yapılacaklar listesi uygulamasıdır. Uygulama çeşitli şeyler yapmanızı sağlar. Normal sürümünde tüm çekim faaliyetlerini oluşturmanıza ve planlamanıza olanak tanır. Bittiğinde, çekim gününü seçmeniz yeterlidir. Böylece sahnelerin listesi görünecektir.

Aylık ek abonelik alırsan komut dosyalarını içe aktarma, film şeridi ekleme ve daha fazlası gibi daha güçlü özellikler içeren bir ek sürümle karşılaşmış olursunuz. Uygulamanın bir ton farklı potansiyeli vardır ama uygulamada yer alan bazı ufak hatalar onu popüler olmaktan alıkoyuyor diyebilirim.

Shot Lister uygulamasını Android için buradan indirebilirsin.

2. Clean Slate: Clapperboard and Log

clean slate android film çekme uygulamasıClean Slate: Clapperboard and Log, Android için geliştirilmiş olan en önemli klaket uygulamalarından birisidir. Uygulamanın çok fazla renkli bir tarafı yaptır. Ayrıca saçma sapan şişkinlikler içermez. Özelleştirilebilir geri sayım sürelerine, doğru zaman işleyişine ve çekimleri takip edebilmek için uygun bir günlük kaydı sunar.

Her çekim ve yazdırılıp yazdırılamayacağı hakkında küçük notlar tutabilirsin. Ayrıca uygulamanın maliyeti tek seferlik 9 TL şeklindedir. Uygulama ek uygulama içi satın alma veya reklam bulunmamaktadır. Bu açıdan Android için geliştirilmiş en iyi film çekme uygulamalarından biridir.

Clean Slate: Clapperboard and Log uygulamasını Android için buradan indirebilirsin.

3. FiLMiC Pro

filmic pro android film çekme uygulamasıFiLMiC Pro aslında iOS platformunda kullanılan en iyi uygulamalardan birisidir. Uygulama Android platformunda sorunsuz çalışan bir versiyona sahiptir. Bu bir video kamera uygulamasıdır. Ayrıca uygulamanın tonlarca özelliği olduğu için epey geniş kapsamlı bir yapıya sahiptir.

Uygulama elle kontrol, 240 FPS’ye kadar destek, bir histogram, bir dalga formu monitörü ve daha fazlasını içerir. Ek ücret karşılığında isteğe bağlı olan bazı özellikler vardır. Çeşitli satın alımlar doğrultusunda üçüncü taraf donanım desteği elde edersin. Bu açıdan uygulamanın diğerlerine göre çok daha ciddi olduğunu söyleyebilirim.

FiLMiC Pro uygulamasını Android için buradan indirebilirsin.

4. KineMaster

kinemaster android film çekme uygulamasıKineMaster, Android platformunda yer alan ve en mükemmel diyebileceği video düzenleme uygulamalarından biridir. Uygulama her zamanki zaman çizelgesi düzenleme stiline sahiptir. Buna ek olarak çoklu katmanlara, video efektlerine, mükemmel kırpma kontrollerine, geçişlere ve daha fazlasına sahiptir.

Uygulama ayrıca LUT filtreler, Chroma Key, 3D geçişler ve bazı hacim öğeleri gibi daha gelişmiş özellikler içerir. Bu, bir tablette en iyi şekilde çalışan uygulamalardan biridir. Ama elbette onu güçlü olan telefonda kullanmayı başarabilirsin. Uygulamaya ücretli abone olman durumunda kapalı olan her özelliğin kilidini açarsın.

KineMaster uygulamasını Android için buradan indirebilirsin.

5. DubScript Screenplay Writer

dubscript screenplay writer android film çekme uygulamasıDubScript Screenplay Writer adından anlaşılabileceği gibi bir kelime işlemcisidir. Her ne kadar Android platformunda Google Dokümanlar, Microsoft Word veya daha popüler kelime işlemci uygulamaları olsa bile bu uygulama biraz farklıdır. Özellikle senaryo yazarları için son derece kullanışlıdır.

Bu, tonlarca ekstra işe bulaşmadan senaryo biçimindeki çıktıları veren bir düz metin uygulamasıdır. Fountain biçimlendirmesini kullanan uygulama FDX, PDF ve HTML şeklinde çıktılar verir. Bu uygulama yerine farklı uygulamalar kullanmayı düşünebilirsin ama bu özellikle senaristler için ideal bir uygulamadır.

DubScript Screenplay Writer uygulamasını Android için buradan indirebilirsin.

6. ActionDirector

actiondirector android film çekme uygulamasıActionDirector, Android için geliştirilmiş en popüler video düzenleme uygulamalarından biridir. Biraz basit bir uygulamadır. Bununla video kaydedebilir, bazı hızlı filtreler oluşturabilir, hızlı ve ağır çekim desteği elde edebilirsin. Fakat bu uygulamayı özellikle PowerDirector uygulaması ile bir arada kullanmanı önereceğim.

PowerDirector ile dosyaları içe aktarabilir, videoları kesebilir, bir araya getirebilir, çeşitli şekillerde düzenleyebilir ve ardından eksiksiz olan projeyi dışa aktarabilirsin. Bu uygulama özellikle tabletler gibi daha büyük ekranlarda daha iyi sonuç verir. ActionDirector uygulaması tek seferlik ödeme ile kullanılır ama PowerDirector aylık abonelik ister.

ActionDirector uygulamasını Android için buradan indirebilirsin.

7. TimeLapse Calculator Free

timelapse calculator free android film çekme uygulamasıTimeLapse Calculator Free son derece basit bir uygulamadır. Uygun zaman aralıklarını belirlemene ve çekmene yardımcı olur. Uygulamaya, çekimin ne kadar sürmesini istediğini söylersin. Sana uygun çekim aralığını, çekilen toplam fotoğraf sayısını ve toplam bellek kullanımını bildirir.

Temel olarak uygulamanın yaptığı şey budur. Basit bir şey yapan basit bir uygulamadır. Bazen böyle basit işleri basit bir uygulama ile halledebilmek zaman kazanma konusunda sana fazlasıyla yardımcı olabilecektir. Uygulamada özelliklerin çoğu ücretsizdir. Buna ek olarak oldukça düşük maliyetli bir profesyonel sürümü vardır.

TimeLapse Calculator Free uygulamasını Android için buradan indirebilirsin.

8. Video İçin Adobe Premiere Rush

video için adobe premiere rush android film çekme uygulamasıVideo İçin Adobe Premiere Rush Android için geliştirilmiş en kapsamlı video uygulamalarından biridir. Aslında bu uygulamanın biraz daha eski olan ama gerçekten işe yarayan Adobe Premiere Clip isimli bir kardeşi vardır. Ama ne olursa olsun daha fazla etkinlik için yeni olan uygulamayı kullanmanı öneririm.

Doğrudan uygulamadan video çekebilir, düzenleyebilir ve dışa aktarım gerçekleştirebilirsin. Çok kanallı düzenleme, bazı özeleştirme seçenekleri ve buluta kaydetme desteğini içeren bir uygulamadır. Uygulama bağımsız bir hizmet olarak aylık 10 dolar karşılığında satın alınır ve Adobe Creative Cloud’un bir parçasıdır.

Video İçin Adobe Premiere Rush uygulamasını Android için buradan indirebilirsin.

9. Easy Release Pro

easy release pro android film çekme uygulamasıEasy Release film yapımcılığının yasal tarafına odaklanan bir uygulamadır. Bu uygulama izin formları oluşturulmasını sağlar. Sektör standardı bir sürüm formu vardır ve bununla birlikte 17 farklı dili destekleyen bir uygulamadır. Doldurduğun formları Google Drive veya Dropbox gibi bulut uygulamalarına PDF veya JPEG olarak yükleyebilirsin.

Bu uygulama çoğunlukla fotoğrafçılık için kullanışlıdır. Fakat biraz düzenleme ile video prodüksiyonu için çalışmasını sağlayabilirsin. Elbette büyük yapımların tüm bu prosedürleri senin yerine yapan bir avukatı olacaktır. Bu yüzden sadece küçük bir grup bunu faydalı bulacaktır. Buna rağmen henüz Türkçe dil desteğinin olmadığını söylemeliyim.

Easy Release Pro uygulamasını Android için buradan indirebilirsin.

10. Sun Surveyor

sun surveyor android film çekme uygulamasıSun Surveyor, film yapımcıları için mükemmel bir uygulamadır. Gün doğumu, gün batımı ve önemli saatler hakkında sana hızlı bilgi verir. Bu, fotoğrafçıların ve film yapımcılarının çekimlerini planlamasını sağlayan bi uygulama konumundadır. Bu açıdan herkes tarafından kullanılması daha doğru olacaktır.

Bu uygulama, saatler öncesinden planlamalar yapmanı sağlar. Diğer özellikler arasında öngörülen güneş ve ay konumlarının canlı görüntüsü, çevrimdışı modu, 360 derecelik panoramik bilgiler ve daha fazlası yer alır. Uygulamanın profesyonel sürümünün biraz tuzlu olduğunu söyleyebilirim.

Sun Surveyor uygulamasını Android için buradan indirebilirsin.

Paylaşmaya ne dersin?
Kaan Karadeniz
Kaan Karadeniz

İstanbul Üniversitesi Bilgi ve Belge Yönetimi bölümünden mezunum. Yazı yazmayı ve araştırma yapmayı seviyorum. Psikolog, terapist, astrolog veya yaşam koçu değilim. Hedefim insanların hayatlarına değer katabilecek bilgileri onlarla buluşturmaktır.

Yorum yapıp katkı sağla...