Android için en iyi 10 Facebook uygulaması

Facebook dünyanın en popüler sosyal medya sitelerinden biridir. Çoğu neredeyse günlük olarak aktif olan bir milyardan fazla kullanıcısı vardır. Bu sitenin Android uygulaması ise kaynak tüketimi açısından aç bir uygulamadır. Bu yüzden insanlar Facebook hesaplarına bağlanabilecekleri alternatif uygulamalar arayabilmektedirler.

Facebook dünyanın en popüler sosyal medya sitelerinden biridir. Çoğu neredeyse günlük olarak aktif olan bir milyardan fazla kullanıcısı vardır. Bu sitenin Android uygulaması ise kaynak tüketimi açısından aç bir uygulamadır. Bu yüzden insanlar Facebook hesaplarına bağlanabilecekleri alternatif uygulamalar arayabilmektedirler.

Bu arayış sırasında doğru uygulamayı bulmak önemlidir. Android için en iyi Facebook uygulamalarının bu konuda sana yardımcı olabileceğini düşünüyorum. Bu uygulamaların her birinin genel kullanım için yeterli olacağını unutmamalısın. Bu uygulamalar sayesinde resmi uygulamaya bir alternatif bulabilirsin.

1. Facebook Lite

facebook lite android facebook uygulamasıFacebook Lite, Facebook tarafından geliştirilmiş resmi bir uygulamadır. Normal uygulamadan çok daha az kaynak tüketir. Diğer taraftan Facebook yeni bir özellik sunduğu zaman resmi uygulama üçüncü taraf uygulamalardan çok daha önce o özelliğe kavuşmuş olur. Bu fırsattan yararlanmak istiyorsan bu uygulamaya bağlı kalabilirsin.

Bu uygulama daha büyük olan normal versiyona göre biraz daha basit özelliklere sahiptir. Aynı zamanda pili şişirme gibi istenmeyen özellikleri yoktur. Uygulamanın kullanımı son derece basittir. Dolayısıyla normal Facebook uygulamasından daha hafif bir şeyler istiyorsan bu uygulamaya yönelmeni öneririm.

Facebook Lite uygulamasını Android için buradan indirebilirsin.

2. SlimSocial for Facebook

slimsocial for facebook android facebook uygulamasıSlimSocial for Facebook, Facebook için en ideal uygulamalardan biridir. Uygulama reklamlar olmadan ücretsiz bir şekilde kullanılır. Fakat geliştirici desteklemek için istersen ödeme yapabilme imkanın vardır. Bu uygulama her durumda oldukça basit ama aynı zamanda işlevsel bir web wrapper görevi görür.

Giriş yaptıktan sonra Facebook’ta dilediğin şeyi yapabilirsin ve Facebook Messenger’ı kullanabilirsin. Uygulama açık kaynak kodlu olduğundan kaynak koduna dilediğin zaman erişebilirsin. Uygulama ile ilgili tek problem bazen aşırı derecede iyi çalışması, bazen ise geliştiricinin yaptığı hatalara maruz kalmasıdır.

SlimSocial uygulamasını Android için buradan indirebilirsin.

3. Faster for Facebook Lite

faster for facebook lite android facebook uygulamasıFaster for Facebook Lite, yeni sayılabilecek Facebook uygulamalarından biridir. Şablon olarak normal Facebook yerine daha hafif ve daha az kaynak tüketen Facebook Lite’ı kullanır. Uygulama, Facebook ve Facebook Messenger desteği içerir. Buna ek olarak videoları görüntüleme şansın vardır. Gerekirse klasik Facebook moduna geçebilirsin.

Çoğu Facebook uygulaması gibi bir web wrapper olarak çalışır. Fakat uygulamanın karanlık modunun ve hepsi bir arada deneyiminin kesinlikle tatmin edici olduğunu söyleyebilirim. Uygulamada uygulama içi satın alma seçenekleri vardır. Özellikle premium sürümün oldukça makul fiyatta olduğunu unutmamak gerekir.

Faster for Facebook Lite uygulamasını Android için buradan indirebilirsin.

4. Buffer: Social Media Tools

buffer android facebook uygulamasıBuffer: Social Media Tools, bir Facebook uygulaması olmaktan ziyade sosyal medya hesaplarını yönetmeni sağlayan bir araçtır. Bu uygulamanın sunduğu özellikler göz önüne alındığı zaman Facebook’un yerini tutması mümkündür. Bu uygulama üzerinden Facebook, Instagram ve Twitter dahil olmak üzere çeşitli sosyal hesaplarını yönetebilirsin.

Bu uygulamanın en önemli özelliklerinden birisi kesinlikle gönderileri planlamaktır. Her şeyi belirli bir süre için planlayabilirsin. Ayrıca, gönderilerinin nasıl performans gösterdiğini görmek için çeşitli analizlere erişim şansın vardır. Nitekim belirli bazı özellikler için ödeme yapman gerekeceğini aklından çıkarmamalısın.

Buffer: Social Media Tools uygulamasını Android için buradan indirebilirsin.

5. Social One

social one android facebook uygulamasıSocial One, Facebook dahil olmak üzere pek çok sosyal ağ uygulaması ile çalışan bir uygulamadır. Temelde Facebook, Instagram ve Twitter için bir web wrapper görevi görür. Bu yüzden üç web site içinde maksimum düzeyde işlevsellik elde edersin.

Her ne kadar çoklu destek sunan uygulamaların büyük bir kısmı iyi çalışmıyor olsa bile bu bir istisnadır. Uygulamanın kullanımı ücretsizdir. Bununla birlikte uygulama kişisel olmayan verileri, anonim verileri ve reklam verilerini toplar. Bu veri toplama işi hoşuna gitmediyse farklı uygulamalara yönelebilirsin.

Social One uygulamasını Android için buradan indirebilirsin.

6. Phoenix

phoenix android facebook uygulamasıPhoenix, Facebook Messenger desteğine sahip Facebook uygulamalarından biridir. Bu uygulama sayesinde resmi uygulama ile hemen hemen aynı şeyleri yapabilirsin. Messenger bölümü sesli aramalar ve sohbet başlıkları gibi özelliklerle birlikte çalışır.

Ayrıca, Facebook uygulamasında bulunmayan birkaç ekstra işleve sahip olursun. Zaman zaman uygulamanın çökme gibi problemleri olabilmektedir. Fakat tamamen ücretsiz olan bir uygulama için bunun büyük bir problem olduğunu düşünmüyorum. Son derece stilize bir şekilde geliştirilmiş uygulamada herhangi bir reklam yer almamaktadır.

Phoenix uygulamasını Android için buradan indirebilirsin.

7. Friendly Social Browser

friendly social browser android facebook uygulamasıFriendly Social Browser, yeni sayılabilecek Facebook uygulamalarından biridir. Bu uygulama bir dizi iyi özelliğe sahiptir. Bunlara tema oluşturma, Facebook Messenger desteği, haber akışını özelleştirme yeteneği ve daha fazlası dahildir. Ayrıca Facebook’tan video indirebilme şansın vardır.

Uygulama haber kaynağı özelleştirmesi, anahtar kelimeler gibi şeyleri filtrelemene olanak tanır. Bu sayede görmek istemediğin şeylerden kurtulabilirsin. Tüm bu özellikleriyle uygulama en iyi üçüncü taraf Facebook uygulamaları arasında yer alır. Uygulamanın profesyonel sürümü bazı kilitli özelliklere erişim imkanı tanır.

Friendly Social Browser uygulamasını Android için buradan indirebilirsin.

8. Simple Social

simple social android facebook uygulamasıSimple Social tamamen adına sadık kalan uygulamalardan biridir. Bu uygulama, Facebook mobil web sitesi için basit bir web wrapper görevi görür. Tüm temel özellikleri içerir. Bu, gönderilerle etkileşim kurmayı, fotoğraf ile video yüklemek gibi hemen hemen her şeyi içerir.

Uygulama aynı zamanda Facebook Messenger için desteğe sahiptir. Bununla birlikte birkaç tema koleksiyonu arasından seçim yapmana izin verir. Her şey çok basit bir şekilde işleyiş gösterir. Uygulamanın ücretsiz sürümünde reklamlar vardır. Reklamlardan kurtulmak istiyorsan tam sürümü satın almayı düşünebilirsin.

Simple Social uygulamasını Android için buradan indirebilirsin.

9. NoSeen

noseen android facebook uygulamasıNoSeen farklı bir şekilde kullanılan Facebook uygulamalarından biridir. Bu uygulama hem Facebook’u hem de Facebook Messenger’ı kapsar. Ayrıca, diğer kişinin fark etmesine olanak tanımadan mesajları okumak gibi şeyler yapmana izin veren bir özelliğe sahiptir. Buna ek olarak gizlilik konusunda iddialıdır.

Uygulama daha temiz bir deneyim sunmak için bir izleyici engelleyici ve reklam engelleyici içerir. Uygulamayı kullandığın zaman karanlık mod, temalar ve çoklu hesap desteği elde edersin. Çoğu uygulamadan biraz daha yeni olmasına rağmen geliştirilmesi hızla sürmektedir. Bu açıdan kullanılabilecek ideal Facebook uygulamalarından biridir.

NoSeen uygulamasını Android için buradan indirebilirsin.

10. Facebook

facebook android facebook uygulamasıFacebook, Facebook firması tarafından geliştirilmiş resmi uygulamadır. Bu uygulamaya burada yer vermemin sebebi aslında en kararlı çalışan uygulamalardan birisi olmasıdır. Genelde pek çok Android telefonda önceden yüklü olarak gelen bir uygulamadır. Bu yüzden yeniden yükleme yapmana gerek yoktur.

Facebook’un resmi uygulamasının çeşitli kusurları vardır. Örneğin, çok fazla pil tüketir. Bununla birlikte depolama alanı kaplama konusunda fazlasıyla cömert davranır. Kullanıcılar genelde bundan hoşlanmadıkları için alternatiflere yönelirler. Fakat tüm Facebook özelliklerine tek bir noktadan erişmek istiyorsan vazgeçmemen gereken bir uygulamadır.

Facebook uygulamasını Android için buradan indirebilirsin.

Paylaşmaya ne dersin?
Kaan Karadeniz
Kaan Karadeniz

İstanbul Üniversitesi Bilgi ve Belge Yönetimi bölümünden mezunum. Yazı yazmayı ve araştırma yapmayı seviyorum. Psikolog, terapist, astrolog veya yaşam koçu değilim. Hedefim insanların hayatlarına değer katabilecek bilgileri onlarla buluşturmaktır.

Yorum yapıp katkı sağla...