Android için en iyi 15 emulator uygulaması

Eski oyunlar birçok kişinin çocukluk hatırası durumundadır. Diğer taraftan birçok kişi yıllar önce çıkarılmış olan klasikleri merak ediyor olabilir. Android platformunda yer alan en iyi emulator uygulamalarıyla bu oyunları oynayabilir ve farklı bir oyun oynama deneyimi yaşayabilirsin.

Eski oyunlar birçok kişinin çocukluk hatırası durumundadır. Diğer taraftan birçok kişi yıllar önce çıkarılmış olan klasikleri merak ediyor olabilir. Android platformunda yer alan en iyi emulator uygulamalarıyla bu oyunları oynayabilir ve farklı bir oyun oynama deneyimi yaşayabilirsin.

SNES konsolundan PlayStation konsoluna kadar bir sürü harika oyun vardır. Bazıları bugünün standartlarına göre hala iyidir. Bu oyunların birçoğunun artık resmi mobil versiyonları vardır. Diğerleri ise yalnızca eski konsollarda oynanabilirler. Android emulator uygulamaları sayesinde bu oyunları mobil cihazında oynanabilir kılabilirsin.

1. Dolphin Emulator

dolphin emulator android emulator uygulamasıDolphin Emulator ilginç bir emulator seçeneğidir. Bir süredir ortalardaydı, ortadan kayboldu ve sonra geri geldi. Geliştiriciler bu sefer uygulamanın daha kalıcı olacağından eminler. Bu emulator, GameCube ve Nintendo Wii içindir. Her iki sistemdeki oyunların ROM dosyalarını oynamanıza izin verir.

Uygulamanın hala aktif geliştirme aşamasında olduğunu söylemeliyim. Bu yüzden bazı hatalarla karşılaşabilirsin. Kaydetme ve yükleme durumları gibi ortak özelliklerin çoğuna sahiptir. Elbette çalıştırmak için kendi ROM dosyalarına sahip olmalısın. Bu emulator bunları kendi başına sağlamaz.

Dolphin Emulator uygulamasını Android için buradan indirebilirsin.

2. EmuBox Emulator

emubox emulator android emulator uygulamasıEmuBox Emulator, diğer birçok emulator uygulamasına benzer yapıdadır. Bu emulator, Nintendo DS, PSX, SNES, Game Boy Advanced, Game Boy Color ve NES konsollarını destekler. Kaydetme ve yükleme durumları, hızlı ileri sarma işlevi, harici kontrolcü desteği ve daha fazlası gibi klasik emulator özelliklerine sahiptir.

Bu emulator uygulaması aynı zamanda materyal tasarıma sahiptir. Daha fazla performans elde edebilmek için ayarları değiştirebilme şansın vardır. Bu özellikle özellikle nispeten düşük kalibreli mobil cihazlar için bir nimettir. Uygulamada uygulama içi satın alma yoktur ama çeşitli reklamlar vardır.

EmuBox Emulator uygulamasını Android için buradan indirebilirsin.

3. M64Plus FZ Emulator

m64plus fz emulator android emulator uygulamasıM64Plus FZ Emulator mobil cihazlarda yer alan biraz zorlayıcı emulator uygulamasıdır. Çünkü Nintendo 64 konsolu için geliştirilmiş çok fazla uygulama yoktur. Geliştirilen uygulamanın çoğunun geliştirilmesi durdurulmuş durumdadır. Bu uygulamanın diğerlerine göre fark yaratmasının en büyük nedeni sürekli geliştirilmesidir.

Yüksek uyumluluğa, çeşitli video eklentilerine ve olağan özelliklere sahiptir. Bu uygulama Mupen açık kaynak projesine dayanır. Geliştirici elinden gelenin en iyisini yaparak uygulamayı çalışır durumda tutmaya çalışmaktadır. Mükemmel olduğunu söylemiyorum ama Nintendo 64 için başka bir seçenek bulabilmek kolay değildir.

M64Plus FZ Emulator uygulamasını Android için buradan indirebilirsin.

4. John GBAC

john gbac android emulator uygulamasıJohn GBAC, John Emulators isimli geliştirici tarafından geliştirilen bir uygulamadır. Adından anlaşılabileceği gibi Game Boy Advanced ve Game Boy Color konsollarını destekler. Fakat geliştiricinin SNES ve NES için ayrı uygulamaları vardır. Dilersen onlara göz atarak bir seçim yapabilirsin.

Bu geliştirici tarafından geliştirilmiş olan uygulamalar en iyi emulator uygulamaları arasında gösterilirler. ROM desteği iyidir ve hile kodlarına destek vardır. Her bir ücretsiz uygulamanın aynı zamanda ücretli sürümleri vardır. Geliştirici aktif olarak uygulamalarını geliştirmeye devam etmektedir.

John GBAC uygulamasını Android için buradan indirebilirsin.

5. Redream

redream android emulator uygulamasıRedream, Android platformunda yer alan en iyi Dreamcast emulator uygulamalarından biridir. Uygulama yüksek bir uyumluluk oranına sahiptir. Test edilmiş olan tüm oyunları sorunsuz bir şekilde tam hızda çalıştırmayı başarmıştır. Fakat yapılan deneme testlerinin ileri teknoloji bir cihazda yapıldığını söylemekte fayda vardır.

Eğer bir şekilde düşük kalibreli bir akıllı telefon kullanıyorsan durum değişebilir. Dreamcast için bir emulator ararken daha düşük cihazlarda çalışabilecek bir emulator bulmayı deneyebilirsin. Fakat en iyisini arıyorsan ve en iyisi sonucu almak istiyorsan bu uygulamaya bir şans vermelisin.

Redream uygulamasını Android için buradan indirebilirsin.

6. DraStic DS Emulator

drastic ds emulator android emulator uygulamasıDraStic DS Emulator, en iyi Nintendo DS emulator uygulamaları arasında yer alır. Sanal kontrollerle birlikte kaydetme ve yükleme durumları gibi temel özelliklere sahiptir. Ayrıca, Nintendo DS’nin üst ve alt ekranlarını özelleştirme seçeneğiyle birlikte gelir.

Bu emulator ayrıca donanım klavyelerini destekler. Bu uygulamanın en iyi yanı ise hiç kuşkusuz sunduğu istikrarlı çalışma prensibidir. Çoğu ROM nispeten çok az kusurla iyi bir biçimde çalışır. Uygulamanın tek dezavantajı denemek için herhangi bir ücretsiz sürüm sunmamasıdır.

DraStic DS Emulator uygulamasını Android için buradan indirebilirsin.

7. GBC.emu

gbc.emu android emulator uygulamasıGBC.emu, daha birçok farklı konsol için emulator geliştirmiş olan Robert Broglia tarafından geliştirilmiştir. Mobil cihazlarda en popüler ve kararlı emulator uygulamaları bu geliştiriciye aittir. Desteklenen konsollar arasında SNES, Game Boy Advance, Game Boy Color, NES, Commodore 64 ve diğerleri yer alır.

Uygulamanın geliştiricisi tarafından geliştirilmiş uygulamaların listesine bakarken kaybolabilirsin. Her birinin tüm özelliklerin kilidini açan ücretli sürümleri vardır. Bir emulator uygulamasında yer alması gereken tüm özellikler bu uygulamada yer alır. Game Boy Color için en kararlı emulator uygulaması olduğunu söyleyebilirim.

GBC.emu uygulamasını Android için buradan indirebilirsin.

8. ePSXe for Android

epsxe android emulator uygulamasıePSXe for Android en popüler PlayStation emulator uygulamalarından biridir. Bu uygulama biraz basitliğe odaklanır. Emulator çoğu zaman iyi bir biçimde çalışır. Sadece ROM yüklemen yeterlidir. Sonrasını uygulamanın kendisine bırakabilirsin. O gerisini halledecektir.

Ayrıca uygulamada çok iyi sanal klavye özelleştirmesi, donanımsal kontrolcü desteği, kaydetme ve yükleme durumları gibi olağan şeyler vardır. Ayarlarla çok fazla uğraşmak istemeyen kişiler için kesinlikle ideal emulator uygulamalarından biridir. Uygulama içi satın alma yoktur ama uygulamanın kendisi ücretlidir.

ePSXe for Android uygulamasını Android için buradan indirebilirsin.

9. RetroArch

retroarch android emulator uygulamasıRetroArch tartışmasız bir biçimde en benzersiz emulator uygulamalarından biridir. Bir sürü farklı konsolu taklit etme kapasitesine sahiptir. Uygulamanın kendisi doğrudan bir emulator uygulamasıdır. İnsanlar uygulamanın içerisinde çalışan temel yapı taşlarını indirirler. Her temel yapı taşı farklı bir konsoldur.

İlk başta öğrenilmesinin biraz zor olduğunu söyleyebilirim. Fakat, temel yapı taşlarının çoğu en iyi şekilde çalışır. Bu, bir sürü uygulama indirmek istemeden birden fazla konsolu destekleyen emulator sahibi olmak için mükemmel bir seçenektir. Ayrıca uygulama tamamen ücretsizdir.

RetroArch uygulamasını Android için buradan indirebilirsin.

10. Citra Emulator

citra emulator android emulator uygulamasıCitra Emulator nispeten yeni güncellemeleriyle kendini gösteren bir uygulamadır. Bu emulator, Nintendo 3DS konsolu içindir. Uygulama, kaydetme ve yükleme durumları, harici denetleyiciler ve benzeri diğer şeyler dahil olmak üzere temel özelliklerin çoğunu içerir.

Ayrıca uygulama mikrofon, kamera ve hareket kontrolleri gibi yerel 3DS özellikleri de destekler. Ücretli sürümü alanlara bazı kozmetik özellikler, karanlık tema ve doku filtreleme gibi özellikler teslim edilir. Emulator çoğu cihazda iyi bir biçimde çalışır. Birbirinden farklı oyunları desteklemektedir.

Citra Emulator uygulamasını Android için buradan indirebilirsin.

11. PPSSPP: PSP Emulator

ppsspp psp emulator android emulator uygulamasıPPSSPP: PSP Emulator tartışmasız bir biçimde Android için geliştirilmiş en iyi PSP emulator uygulamasıdır. Oldukça iyi bir kararlılığa, fazlasıyla iyi bir ROM desteğine ve iyi özelliklere sahiptir. Ek olarak emulator, bir emulator uygulamasında yer alması gereken hemen hemen tüm özellikleri içerir.

Bu uygulamanın geliştirilmesi devam etmektedir. Bazı oyunların en yeni cihazlarda bile tam hızda oynanması mümkün değildir. Fakat uygulamanın çoğu şey için yeterince iyi olduğunu söyleyebilirim. Uygulamanın aynı zamanda ücretli sürümü vardır. Önce ücretsiz sürümü denemeni öneririm.

PPSSPP: PSP Emulator uygulamasını Android için buradan indirebilirsin.

12. FPse for Android

fpse android emulator uygulamasıFPse for Android en popüler PlayStation emulator uygulamalarından biridir. Bu uygulama daha çok derinlemesine özelleştirmeye odaklanır. Bir sürü ayar, eklenti ve başka şeyler vardır. Grafiklerin daha iyi görünmesini sağlayabilir, kare hızlarını ayarlayabilir ve diğer çeşitli şeyleri iyileştirebilme şansın vardır.

Donanımsal kontrolcü desteği dahil olmak üzere olağan tüm özelliklere sahip bir uygulamadır. Bir şeylerle uğraşmayı seviyorsan istediğin seçenek kesinlikle budur. Uygulama ek uygulama içi satın alma olmadan nispeten ucuzdur. Bununla birlikte uygulamanın ücretsiz sürümü de yoktur.

FPse for Android uygulamasını Android için buradan indirebilirsin.

13. Nostalgia.NES

nostalgia.nes android emulator uygulamasıNostalgia.NES, Android için bir dizi emulator geliştirmiş olan Nostalgia ekibinden bir uygulamadır. Bu uygulama NES konsolu içindir ama uygulama mağazasında Game Boy Color ve Game Gear için emulator seçeneklerini bulabilirsin. Uygulamaların her birisinde özelleştirilebilir sanal denetleyiciler yer alır.

Buna ek olarak kaydetme ve yükleme, donanımsal kontrolcü desteği ve çeşitli oyun konsollarına özgü farklı özellikler bulunur. Fazladan bir mobil cihazın olması durumunda Wi-Fi kontrol mod bile içerir. Ayrıca uygulamanın ücretsiz versiyonu vardır. Bununla birlikte ücretli versiyonu nispeten ucuzdur.

Nostalgia.NES uygulamasını Android için buradan indirebilirsin.

14. My Boy! Free: GBA Emulator

my boy free gba emulator android emulator uygulamasıMy Boy! Free: GBA Emulator adından anlaşılabileceği gibi bir Game Boy Advance emulator uygulamasıdır. Tonlarca özelliğe sahip bir uygulamadır ve bu yüzden en iyiler arasında yer alır. Özelliklerinden bazıları kaydetme ve yükleme, hızlı ileri sarma, hile kodları, kaydetme dosyalarını Google Drive ile senkronize etme şeklindedir.

Bu uygulama oyunları çalıştırma konusunda gerçekten iyi bir iş çıkarır. Aynı geliştiricinin farklı emulator uygulamaları da vardır. Dilersen onlara da göz atabilirsin. Bununla birlikte uygulamanın ücretsiz sürümünde bazı özellikler çıkarılmıştır. Ücretli sürümde ise tüm özellikler yer alır.

My Boy! Free: GBA Emulator uygulamasını Android için buradan indirebilirsin.

15. ClassicBoy Gold

classicboy gold android emulator uygulamasıClassicBoy Gold bir öncü uygulamadır; yani kendinden önceki sürümün geliştirilmiş versiyonudur. Bu emulator PlayStation 1, Nintendo 64, NES, Sega Genesis, Sega CD, Game Gear, Sega Saturn gibi konsolları destekler. Ayrıca emulator, kaydetme ve yükleme durumları, donanım denetleyicileri ve daha fazlası gibi temel özellikleri destekler.

Ücretli sürüm, hareketler, otomatik yükleme, eklentiler ve diğer bazı şeyleri dahil eder. Uygulamanın geliştiricisi hala belirli hatalar üzerinde çalışmayı sürdürür. Bu açıdan uygulamanın bazı noktalarda kararsızlıklarının olduğunu söylemek mümkündür. Buna rağmen denenmesi gereken emulator uygulamalarının başında gelir.

ClassicBoy Gold uygulamasını Android için buradan indirebilirsin.

Paylaşmaya ne dersin?
Kaan Karadeniz
Kaan Karadeniz

İstanbul Üniversitesi Bilgi ve Belge Yönetimi bölümünden mezunum. Yazı yazmayı ve araştırma yapmayı seviyorum. Psikolog, terapist, astrolog veya yaşam koçu değilim. Hedefim insanların hayatlarına değer katabilecek bilgileri onlarla buluşturmaktır.

Yorum yapıp katkı sağla...