Android için en iyi 10 dosya yöneticisi uygulaması

Hemen hemen tüm Android telefonlarda artık yerleşik olarak bir dosya yöneticisi vardır. Fakat tüm bu dosya yöneticilerinin Google Play mağazasında yer alan üçüncü taraf uygulamalarla birlikte gelen özellik ve işlevsellik düzeyini sunması biraz mümkün görünmemektedir.

Hemen hemen tüm Android telefonlarda artık yerleşik olarak bir dosya yöneticisi vardır. Fakat tüm bu dosya yöneticilerinin Google Play mağazasında yer alan üçüncü taraf uygulamalarla birlikte gelen özellik ve işlevsellik düzeyini sunması biraz mümkün görünmemektedir.

Bu yüzden Android için en iyi dosya yöneticilerini bir araya getirmeye çalıştım. Bu dosya yöneticilerini kullanarak Android telefonunda dosyalarını ve klasörlerini daha iyi düzenleyebilirsin. Android’deki en iyi dosya yöneticisi başlıca uygulamaları dosyalara göz atmana, indirmeleri bulmana ve depolama alanını yönetmene izin verir.

1. Google Files

google files android dosya yöneticisiAndroid’deki en temiz ve saçma sapan şişkinlik içermeyen dosya yöneticisi uygulamasını istiyorsan, Google Files’tan başkasına bakmana gerek yoktur. Android 5.0 Lollipop ve sonraki sürümleri çalıştıran çoğu Android cihazda kullanılabilir.

En iyi dosya yöneticisi uygulamalarından biri olan Google Files, temizleme önerileriyle yer açmana, dosyaları arama ile daha hızlı bulmana, dosyaları mobil verileri kullanmana çevrimdışı paylaşmana ve depolama alanından tasarruf etmek için dosyaları buluta yedeklemene yardımcı olur. Hem reklamsız hem de ücretsiz bir uygulamadır.

Google Files içerisinde üç farklı sekme yer alır. Bunlar Temizle, Göz At ve Paylaş şeklindedir. Temizle sekmesi Android cihazınızda ne kadar depolama alanı kaldığını ve şu anda ne kadar kullandığını gösterir. Burası aynı zamanda telefonunu depolama alanının temizlemeye yönelik önerileri içerir.

Google Files uygulamasını indirmek istiyorsan buradaki adrese göz atabilirsin.

2. Solid Explorer

Solid Explorer adının hakkını veren bir uygulamadır ve kategorisindeki en iyi uygulamalardan birisidir. Normal dosya yönetimi özelliklerine ek olarak, bulut depolama desteği için ücretli eklentiler sunar. Kullanıcıların Google Drive, OneDrive, Dropbox, Yandex Disk vb. üzerindeki dosyaları kolaylıkla yönetmesini sağlar.

Uygulama aynı zamanda FTP, SFTP, WebDav ve SMB/CIFS desteklerine sahiptir. Buna ek olarak ZIP, 7ZIP, RAR ve TAR dosyalarını açma konusunda usta işi bir performans gösterir. Solid Explorer’ın en dikkate değer özelliklerinden biri, tüm dosya ve klasörler için parmak izi ve parola koruması içermesidir.

Çoğu dosya yöneticisi gibi Solid Explorer da dosyaları Downloads, Recent, Photos, Music, Videos, Documents ve Apps altında sınıflandırır. Ayrıca, root atılmış cihazlarda sistem dosyalarına göz atılmasına izin verir. Kolaylık sağlamak için bir resim görüntüleyici, müzik çalar ve metin düzenleyici içerir.

Solid Explorer uygulamasını indirmek istiyorsan buradaki adrese göz atabilirsin.

3. Root Explorer

root explorer android dosya yöneticisiRoot Explorer, root edilmiş cihazlar için en iyi Android dosya yöneticilerinden biridir. Uzun süredir uzman kullanıcıların favorisi durumundadır ve büyük olasılıkla öyle kalmaya devam edecektir. Fakat uygulamanın ufacık bir dezavantajı vardır o da ücretli bir uygulama olmasıdır.

Özellikler arasında Google Drive ve Dropbox için birden çok sekme ve bulut desteği vardır. SQLite veritabanı görüntüleyici, metin düzenleyici, ZIP (TAR ve GZIP dahil) arşivleme, RAR çıkarma, çoklu seçim, komut dosyalarını yürütme, yeniden bağlama, izinler, yer imleri ve daha fazlası için de destek vardır.

Diğer önemli özellikler arasında e-posta, Bluetooth vb. yoluyla dosya paylaşımı, küçük resimler, APK binary XML görüntüleyici ve daha fazlası bulunur. Root Explorer ayrıca bir dosyanın sahibini veya grubunu değiştirmene izin verir. MD5 karma oluşturma, sembolik bağlantı oluşturma ve daha fazla özelliği destekleyen bir uygulamadır.

Root Explorer uygulamasını indirmek istiyorsan buradaki adrese göz atabilirsin.

4. Total Commander

total commander android dosya yöneticisiTotal Commander, aslında bir Windows uygulamasıdır ama aynı zamanda Android için geliştirilmiştir. Android için geliştirilmiş en iyi dosya yöneticisi uygulamalarından biri olarak gösterilir. Yalnızca cihazındaki dosyaları ve klasörleri keşfetmeni sağlamaz. Bununla birlikte tüm alt dizinleri kopyalamana veya taşımana izin verir.

Uygulama sürükle ve bırak, yerinde yeniden adlandırma, dizin oluşturma, dosya silme, dosya arşivleme ve diğer birçok özelliği destekler. Ayrıca çeşitli dosya paylaşım protokollerini (FTP, SFTP, WebDAV, LAN) ve eklentiler aracılığıyla bulut depolamayı destekler.

Diğer temel özellikleri arasında medya oynatıcı, dizin geçmişi, bir dosyanın izinlerini değiştirme yeteneği ve daha fazlası bulunur. Uygulamanın en iyi özelliklerinden biri “Add Plugins” istemi dışında çok az reklam içermesidir. Bağlantı sizi, uygulamanın işlevselliğini büyük ölçüde geliştiren ücretli eklentileri içeren ana sayfasına götürür.

Total Commander uygulamasını indirmek istiyorsan buradaki adrese göz atabilirsin.

5. FX File Explorer

fx file explorer android dosya yöneticisiFX File Explorer, materyal tasarımlı kullanıcı paneline sahiptir ve gizliliğe büyük önem verir. Uygulama hiçbir reklam sunmaz ve kullanıcı etkinliğini takip etmediğini iddia etmektedir. Uygulama, önemli klasörlere, medya dosyalarına ve bulut depolamaya doğrudan erişmeni sağlayan üretkenlik odaklı bir ana ekranla birlikte gelir.

Ayrıca çoklu pencere desteğinin yanı sıra Wi-Fi Direct ile bir telefondan diğerine dosya aktarmak için “FX Connect” vardır. Diğer bir önemli özellik, dosya ve medyanın bilgisayarının web tarayıcısından aktarılmasını ve yönetilmesini sağlayan Web Access özelliğidir.

FX ayrıca bir metin düzenleyici, bir binary (hex) görüntüleyici, bir resim görüntüleyici, bir medya oynatıcı ve açılır ses oynatıcı, arşivleme özellikleri, çıkarma özellikleri ve shell komut dosyası yürütücüsü dahil olmak üzere birkaç yerleşik düzenleme ve görüntüleme aracı içerir.

FX File Explorer uygulamasını indirmek istiyorsan buradaki adrese göz atabilirsin.

6. ASTRO File Manager

astro file manager android dosya yöneticisiASTRO File Manager, Android’de kullanılabilecek en iyi ve en popüler dosya yöneticisi uygulamalarından biridir. Kusursuz sarı klasör simgeleri dahil olmak üzere Window Explorer estetiğini Android platformuna getiren bir uygulama olduğu unutulmamalıdır.

Dosyaları organize etmene, taşımana ve buluta yedeklemene yardımcı olur. Performansı artırmak için Android telefonunun belleğini temizleyebilirsin. Estetik açıdan en hoş dosya yöneticisi uygulamalarından biridir. Kolay gezinme için kullanıcı dostu bir kullanıcı paneline sahiptir.

Normal dosya yönetimi özelliklerine ek olarak ASTRO, dosyaları ZIP biçiminde sıkıştırmana izin verir. Ayrıca popüler bulut depolama hizmetlerini (Google Drive, Dropbox, OneDrive, Yandex Disk vb.) destekler. Böylece aralarında kolaylıkla dosya paylaşımı yapman mümkündür.

ASTRO File Manager uygulamasını indirmek istiyorsan buradaki adrese göz atabilirsin.

7. RS File Manager

rs file manager android dosya yöneticisiRS File Manager, Android cihazlarda kullanılabilecek ücretsiz, hızlı ve tam özellikli bir uygulamadır. Çoklu seçim, kesme, kopyalama, yapıştırma, taşıma, oluşturma, silme, yeniden adlandırma, arama, paylaşma, gizleme, ZIP oluşturma, yer imlerine ekleme vb. dahil olmak üzere tüm klasik özellikleri sunar.

Diğer önemli özellikler arasında bulut depolamaya erişim bulunur. Google Drive, Dropbox, OneDrive, Yandex Disk gibi çeşitli bulut servislere erişim vardır. Ayrıca FTP, SFTP, FTPS, WebDAV gibi ağ depolama ve LAN desteği bulunan bir uygulama olduğu bilinmelidir.

Son olarak, RS File Manager, buluttaki dosya ve klasörleri yönetmenize olanak tanır. Bununla birlikte uygulama 128 bit şifrelemeyi destekler. Bu uygulama ile dosya sistemin üzerinde tam kontrole sahip olursun ve telefonundaki her şeyi organize etmene olanak tanıyan bir durum vardır.

RS File Manager uygulamasını indirmek istiyorsan buradaki adrese göz atabilirsin.

8. X-Plore File Manager

x-plore file manager android dosya yöneticisiX-Plore File Manager, Android ekosistemi içerisinde yer alan en iyi dosya yöneticisi uygulamalarından birisidir. Seçtiğiniz herhangi iki klasörün eşzamanlı olarak gösterildiği çift bölmeli bir ağaç görünümü sunar. Bu, dosyaları iki klasör arasında kopyalayıp yapıştırmayı veya dosyaları birden çok konum arasında hızlıca taşımayı kolaylaştırır.

Uygulama ayrıca çeşitli dosya türleri, bulut depolama ve ağ depolama protokolleri desteği sunar. Buna ek olarak yerleşik bir hex editörü vardır ve en önemlisi USB OTG desteği ve daha fazlası dahil olmak üzere birçok güçlü kullanıcı özelliği sunar.

X-Plore File Manager ayrıca hangi dosyaların cihazında en fazla alanı kapladığını görmeni sağlayan bir disk haritası sunar ve buna Disk Map adı verilir. Ayrıca, yüklü uygulamaları görmene, çalıştırmana, kopyalamana, paylaşmana, kaldırmana ve daha fazla keşfetmene olana tanıyan bir uygulama yöneticisiyle birlikte gelir.

X-Plore File Manager uygulamasını indirmek istiyorsan buradaki adrese göz atabilirsin.

9. MiXplorer Silver

mixplorer silver android dosya yöneticisiMiXplorer Silver, ana akım Android kullanıcıları arasında en popüler uygulamalardan birisidir. Kıdemli XDA geliştiricisi Hootan Parsa tarafından geliştirilmiş olan bu uygulama şüphesiz bir biçimde Android’deki en iyi dosya yöneticisi uygulamalarından birisidir.

Basit ve sezgisel bir kullanıcı paneline sahip hızlı, sorunsuz, güzel, güvenilir ve tam özellikli bir dosya yöneticisidir. MiXplorer bir zamanlar tamamen ücretsiz olmasına rağmen MiXplorer Silver ile artık ücretli versiyona geçiş yapmıştır. Ücretli versiyonda herhangi bir reklam sunumu yoktur.

Uygulamanın öne çıkan özelliklerden biri sınırsız sekmeli gezinme, yatay biçimde sürükle ve bırak destekli çift bölmeli bir kullanıcı arabirimidir. Ayrıca, kopyalama, yapıştırma, taşıma ve daha fazlası dahil olmak üzere tüm tipik Android dosya yöneticisi işlevlerini sunmasıyla meşhurdur.

MiXplorer Silver uygulamasını indirmek istiyorsan buradaki adrese göz atabilirsin.

10. Amaze File Manager

amaze file manager android dosya yöneticisiÜcretsiz ve açık kaynaklı bir uygulama olan Amaze File Manager bu alandaki en uygulamalar arasında yer alır. Temiz bir kullanıcı paneli bulunur. Bu temiz kullanıcı panelini aynı zamanda sıfır reklam içeren nispeten basit bir uygulama anlayışıyla süslemiştir.

Diğer pek çok dosya yöneticisi uygulamasına göre geniş kapsamlı özelliklere sahip değildir. Ancak kesme, kopyalama, silme, sıkıştırma, çıkarma vb. gibi temel işlevlere kolaylıkla erişilebilir. Dahası, aynı anda birden çok sekme üzerinde çalışabilmen mümkündür. Uygulama ayrıca birden fazla temaya ve güzel ikonlara sahiptir.

Amaze File Manager uygulamasının bir başka harika özelliği herhangi bir uygulamayı açmana, yedeklemene veya doğrudan kaldırmana izin veren yerleşik bir uygulama yöneticisidir. Ayrıca root edilmiş olan cihazlar için bir Root Explorer sunma özelliği vardır.

Amaze File Manager uygulamasını indirmek istiyorsan buradaki adrese göz atabilirsin.

 

Paylaşmaya ne dersin?
Kaan Karadeniz
Kaan Karadeniz

İstanbul Üniversitesi Bilgi ve Belge Yönetimi bölümünden mezunum. Yazı yazmayı ve araştırma yapmayı seviyorum. Psikolog, terapist, astrolog veya yaşam koçu değilim. Hedefim insanların hayatlarına değer katabilecek bilgileri onlarla buluşturmaktır.

Yorum yapıp katkı sağla...