Android için en iyi 15 antivirüs uygulaması

Android antivirüs uygulamaları, Android işletim sistemindeki en popüler uygulama türlerinden biridir. Genel olarak güvenli işler yapıyorsan ve güvenli uygulamalar indiriyorsan bir virüsten koruma uygulamasına ihtiyacın yoktur. Diğer taraftan risk almayı seviyorsan bir antivirüs uygulamasına ihtiyacın olacaktır.

Android antivirüs uygulamaları, Android işletim sistemindeki en popüler uygulama türlerinden biridir. Genel olarak güvenli işler yapıyorsan ve güvenli uygulamalar indiriyorsan bir virüsten koruma uygulamasına ihtiyacın yoktur. Diğer taraftan risk almayı seviyorsan bir antivirüs uygulamasına ihtiyacın olacaktır.

Android söz konusu olduğunda gerçekten çok kötü diyebileceğin antivirüs uygulamaları vardır. Her ne kadar antivirüs uygulaması çok gerekli olmasa bile bazen kendini garantiye almak isteyebilirsin. Hedefin buysa, Android için en iyi antivirüs uygulamalarını burada bulabileceksin.

1. McAfee: Mobile Security

mcafee mobile security android antivirüs uygulamasıMcAfee: Mobile Security, antivirüs uygulamalarının en büyük isimlerinden biridir. Ama aynı zamanda en ağır olan uygulamalar arasında yer alır. Uygulama, tarama, hırsızlık önleme, casus yazılım önleme ve güvenlik kilidi gibi özellikler içerir. Ek olarak, potansiyel telefon hırsızının fotoğraflarını çekebilir ve konumu kaydedebilir.

Bu uygulamanın kullanıcı arayüzünün biraz eski olduğunu söyleyebilirim. Ayrıca çalışmayan telefon hızlandırma özelliklerine sahiptir. Uygulamanın antivirüs kısmı oldukça iyi çalışır ve bazı üçüncül özelliklerin güzel olduğunu söyleyebilirim. Alt katman olan aboneliği alırsan fotoğraf ve video yedekleme gibi özelliklere sahip olursun.

McAfee: Mobile Security uygulamasını Android için buradan indirebilirsin.

2. Trend Micro: Mobile Security & Antivirus

trend micro mobile security antivirus android antivirüs uygulamasıTrend Micro: Mobile Security & Antivirus, antivirüs uygulamaları arasında yer alan iyi bir genel seçimlerden biridir. Uygulamaların kötü amaçlı yazılım olup olmadığını kontrol ettiği cihaz taramaları gibi olağan şeylere sahiptir. Çoğu antivirüs uygulaması gibi en önemli özellikleri ise ikincil özellikleridir.

Bu özellikler arasında kötü amaçlı uygulamaların önlenmesi, bir web güvenlik işlevi, halka açık bir Wi-Fi denetleyicisi ve finansal işlemler için bir güvenlik işlevi yer alır. Kötü amaçlı yazılımları kontrol eden ve ardından bir sürü rastgele şey yapan diğer virüsten koruma uygulamaları gibi değildir.

Trend Micro: Mobile Security & Antivirus uygulamasını Android için buradan indirebilirsin.

3. Avast Antivirüs

avast antivirüs android antivirüs uygulamasıAvast Antivirüs, en popüler antivirüs uygulamalarından biridir. 100 milyonu aşkın indirmeye sahip olan bu uygulamanın tonlarca farklı özelliği vardır. Bazı özellikler arasında klasik antivirüs taraması, uygulama kilidi, çağrı engelleyici, hırsızlık önleme desteği, fotoğraf kasası ve hatta güvenlik duvarı bulunur.

Virüsten koruma anlamında en ideal araçlardan biridir. Bazı güçlendirici özellikler vardır ama her zaman olduğu gibi bu para tuzaklarından kaçınmanı öneririm. Ücretsiz sürüm çoğu özellikle birlikte gelir ve reklamlarla desteklenir. Premium sürümler daha fazla güvenlik özelliğine sahiptir ve reklam içermezler. En üst pakette ise VPN yer alır.

Avast Antivirüs uygulamasını Android için buradan indirebilirsin.

4. Bitdefender Antivirus Free

bitdefender antivirus free android antivirüs uygulamasıBitdefender Antivirus Free, gerçekten ücretsiz olan birkaç antivirüs uygulamasından biridir. Yıllar boyunca aynı çizgisinde yer alan uygulama pek değişim göstermemiştir. Temel bir tarama özelliği, basit bir arayüzü, hızlı performansı ve ekstra yapılandırma gerektirmeyen bir yapısı vardır.

Bu uygulama temel ihtiyaçlar için harika bir çözümdür. Gerçekten yaptığı tek şey, bir şeyleri taramak ve sonra tekrar tarama için zamanını beklemektir. Daha derinlemesine çalışan farklı bir uygulaması vardır. Fakat, bu uygulama sadece basit bir şeyler isteyenler için oldukça iyidir. Uygulama içi satın alma veya abonelik yoktur ama reklam vardır.

Bitdefender Antivirus Free uygulamasını Android için buradan indirebilirsin.

5. Norton 360

norton 360 android antivirüs uygulamasıNorton 360 uygulaması en garip antivirüs uygulamalarından biridir. Çünkü bu uygulamanın inişleri ve çıkışları vardır. Uygulama, kötü amaçlı yazılımlara, casus yazılımlara ve diğer kötü şeylere karşı koruma dahil olmak üzere birçok farklı temel özelliğe sahiptir.

En özellikler arasında pil azaldığında cihazını konumunu kaydetme, gerçek zamanlı koruma, hırsızlığa karşı koruma özellikleri ve daha fazlası bulunur. Antivirüs uygulamaları arasındaki en pahalı seçeneklerden biridir. Bununla birlikte yıllık abonelik seçeneğinde bir VPN desteği bulunur.

Norton 360 uygulamasını Android için buradan indirebilirsin.

6. Avira

avira android antivirüs uygulamasıAvira nispeten yeni sayılabilecek Android antivirüs uygulamalarından biridir. Uygulama, cihaz taramaları, gerçek zamanlı koruma, harici SD kart taramaları ve çok daha fazlasını içeren temel özelliklerle birlikte gelir. Ayrıca ek güvenlik katmanı olarak bir VPN içerir.

Diğer bazı özellikler arasında hırsızlık önleme desteği, gizlilik taraması, kara listeye alma ve hatta cihaz yöneticisi özellikleri bulunur. Diğer birçok antivirüs uygulamasından çok daha hafiftir. Ücretsiz sürüm temel gereksinimler için işlevseldir. Premium sürümde VPN, şifre oluşturma, sık sık veritabanı güncellemeleri ve daha fazlası yer alır.

Avira uygulamasını Android için buradan indirebilirsin.

7. AhnLab V3 Mobile Security

ahnlab v3 mobile security android antivirüs uygulamasıAhnLab V3 Mobile Security, her ne kadar aşırı popüler olmasa bile oldukça işlevsel olan antivirüs uygulamalarından biridir. Bu uygulamanın asıl önemli özelliği kötü amaçlı yazılımları algılama konusunda çok yüksek seviyelere çıkmasıdır. Tehditlerin büyük bölümüne karşı savunma yapabilme potansiyeline sahiptir.

Bu uygulamanın bir diğer güçlü yanı ise eski Android cihazlarda bile iyi çalışmasıdır. Sistem kaynağını kullanma konusunda iddiasız bir uygulamadır. Ayrıca, telefonunun performansını hızlandırmaya yardımcı olmak için yerleşik bir güçlendiriciyle birlikte gelir. Bunun ekstra verimli olduğunu söyleyemem. Bu yüzden kullanılmasını önermeyeceğim.

AhnLab V3 Mobile Security uygulamasını Android için buradan indirebilirsin.

8. Safe Security

safe security android antivirüs uygulamasıSafe Security biraz karmaşık bir uygulamadır. Güvenlik öğelerinin bir kısmı oldukça iyiyken diğer kısımları oldukça kötüdür. Uygulama, uygulamalarını olası kötü amaçlı yazılım etkinliğine karşı tarar. Fakat bulma oranının oldukça yüksek olduğunu not olarak düşmem gerekir. Örneğin, Facebook’u kötü amaçlı yazılım olarak görmüşlüğü vardır.

Buna rağmen uygulama taramaları yapacak ve sana olası güvenlik açıklarını gösterecek iyi ve süper temeli olan bir virüsten koruma uygulamasıdır. Uygulama ayrıca bir dizi telefon hızlandırma özelliğine sahiptir. Bu özellikleri kullanmanı önermem. Çünkü telefonunun daha kötü performans göstermesine neden olabilirsin.

Safe Security uygulamasını Android için buradan indirebilirsin.

9. Dr. Web Security Space

dr. web security space android antivirüs uygulamasıDr. Web Security Space, en eski antivirüs uygulamalarından ve kötü amaçlı yazılımlardan koruma uygulamalarından biridir. Hızlı ve tam taramalar, fidye yazılımlarına karşı koruma, karantina alanı ve hatta istatistikler dahil olmak üzere iyi bir dizi özelliğe sahiptir.

Bununla birlikte, iyi hırsızlık önleme özellikleri, arama ve SMS filtreleme, URL filtreleme, ebeveyn denetimleri, güvenlik duvarı ve daha pek çok özelliğe sahiptir. Ayrıca uygulama oldukça ucuzdur. Dilersen aylık veya yıllık aboneliklerden yararlanabilirsin. Diğer taraftan ömür boyu lisansı tercih etme şansın vardır.

Dr. Web Security Space uygulamasını Android için buradan indirebilirsin.

10. Malwarebytes Güvenlik

malwarebytes güvenlik android antivirüs uygulamasıMalwarebytes Güvenlik, Windows platformunda yer alan en popüler antivirüs uygulamalarından birine sahip şirket tarafından geliştirilmiş bir antivirüs uygulamasıdır. Agresif bir şekilde güncellenen bir virüs veritabanı vardır. Kötü amaçlı yazılımdan koruma ve fidye yazılımı desteğinden korunma gibi özellikler içerir.

Uygulama potansiyel olarak tehlikeli bağlantılar için WhatsApp, Facebook, SMS vb. mesajları bile tarayabilir. Elbette tarama gibi olağan şeyleri de gerçekleştirir. Uygulamanın gayet iyi göründüğünü ve gayet iyi çalıştığını söyleyebilirim. Ayrıca aylık veya yıllık ücretli abonelik gerçekleştirebilirsin.

Malwarebytes Güvenlik uygulamasını Android için buradan indirebilirsin.

11. AVG Antivirüs Ücretsiz

avg antivirüs ücretsiz android antivirüs uygulamasıAVG Antivirüs Ücretsiz, antivirüs uygulamaları arasında yer alan büyük isimlerden birisidir. Temel olarak diğer birçok antivirüs programına benzer yapıdadır. Telefonunuzu tarayabilir ve olası güvenlik açıklarını bulmaya çalışabilirsin. Bu uygulama, Google Haritalar aracılığıyla hırsızlığa karşı izleme özelliğine sahiptir.

Diğer taraftan uygulamanın köklü güvenlik duvarı kullanılabilirliği yoktur. Telefonun hızlandırılması gibi işlevsel olmayan özelliklerden kaçınmanı şiddetle tavsiye ederim. Çünkü bu özellikler aslında hiçbir işe yaramazlar. Fiyatlandırma açısından uygulamanın premium sürümünün olduğunu söyleyebilirim.

AVG Antivirüs Ücretsiz uygulamasını Android için buradan indirebilirsin.

12. ESET Mobile Security & Antivirus

eset mobile security antivirus android antivirüs uygulamasıESET Mobile Security & Antivirus, virüsten koruma ve kötü amaçlı yazılımdan koruma dünyasının en önemli figürlerinden birinden gelen bir uygulamadır. Taramalar, hırsızlık önleme desteği, güvenlik denetçisi özelliği, zamanlanmış taramalar ve daha fazlasını içeren iyi bir dizi özelliğe sahiptir.

Uygulamanın kurulum işleminin biraz yorucu olduğunu söyleyebilirim. Bir e-posta adresi gerektiren birkaç uygulamadan biridir. Bunun dışında uygulama oldukça iyi çalışmaktadır. Kurulum ardından ücretsiz bir aylık deneme elde edersin. Daha sonrasında ise aylık veya yıllık ödeme planlarından birini seçerek yoluna devam etmen gerekir.

ESET Mobile Security & Antivirus uygulamasını Android için buradan indirebilirsin.

13. Sophos Intercept X for Mobile

sophos intercept x for mobile android antivirüs uygulamasıSophos Intercept X for Mobile, Android için oldukça sevilen antivirüs ve kötü amaçlı yazılımdan koruma uygulamalarından biridir. Kötü amaçlı yazılım koruması, virüs tarayıcı, web filtreleme, uygulama korumaları, hırsızlık koruması, Wi-Fi güvenliği ve diğer her türlü şey gibi tüm temel şeyleri içerir.

Tüm bunları reklam olmadan ücretsiz olarak yapar. Uygulamanın içerisinde çalışmayan herhangi bir özellik yoktur. Şifre güvenliği işlevi vardır. Hatta uygulama çok faktörlü kimlik doğrulama için bir kimlik doğrulama işleviyle birlikte gelir. Genel olarak tam teşekküllü bir antivirüs uygulaması arıyorsan buna yönelebilirsin.

Sophos Intercept X for Mobile uygulamasını Android için buradan indirebilirsin.

14. Lookout: Antivirüs & Mobil Güvenlik

lookout antivirüs mobil güvenlik android antivirüs uygulamasıLookout: Antivirüs & Mobil Güvenlik, popüler antivirüs ve kötü amaçlı yazılımdan koruma uygulamasıdır. Özellikle yurt dışında operatöre bağlı olarak önceden yüklenmiş olarak gelir. Temel işlevleri oldukça iyi bir biçimde yerine getirir. Buna taramalar, kimlik avı koruması, kötü amaçlı yazılım koruması, hırsızlık önleme özellikleri ve daha fazlası dahildir.

Ayrıca kimlik koruması, kimlik sigortası ve Wi-Fi taraması gibi bazı benzersiz özellikleri vardır. Bu, çoğu antivirüs uygulamasından biraz farklı bir bakış açısına sahiptir. Uygulamanın iki koruma katmanı vardır. Birincisi aylık standart abonelik, diğeri ise kimlik hırsızlığı sigortası gibi özellikleri açan daha yüksek abonelik paketidir.

Lookout: Antivirüs & Mobil Güvenlik uygulamasını Android için buradan indirebilirsin.

15. Kaspersky Mobile Antivirus

kaspersky mobile antivirus android antivirüs uygulamasıKaspersky Mobile Antivirus, en popüler antivirüs sağlayıcılarından birine ait bir uygulamadır. Hem ücretsiz hem de ücretli sürümü vardır. Her iki sürümde de SMS ve arama engelleme, taramalar, virüs güncellemeler ve hırsızlığa karşı koruma yer alır. Ücretli sürümde gerçek zamanlı koruma, uygulama kilidi ve daha fazlası gibi şeyler yer alır.

Uygulamanın ücretsiz ve ücretli sürümünde kötü amaçlı yazılım ve benzeri şeyler için cihaz taraması yer alır. Uygulamanın çalışmayan herhangi bir özelliği yoktur. Anlamsız şeylere uzanmaya çalışmak yerine tamamen çalışan özelliklere odaklanmış bir antivirüs uygulaması arıyorsan tam sana göre bir seçim diyebilirim.

Kaspersky Mobile Antivirus uygulamasını Android için buradan indirebilirsin.

Paylaşmaya ne dersin?
Kaan Karadeniz
Kaan Karadeniz

İstanbul Üniversitesi Bilgi ve Belge Yönetimi bölümünden mezunum. Yazı yazmayı ve araştırma yapmayı seviyorum. Psikolog, terapist, astrolog veya yaşam koçu değilim. Hedefim insanların hayatlarına değer katabilecek bilgileri onlarla buluşturmaktır.

Yorum yapıp katkı sağla...