Android için en iyi 10 açık kaynak kodlu uygulama

Açık kaynak kodlu uygulamaların bir dizi farklı avantajı vardır. Standartlar açısından biraz esnektirler. Topluluğa gelişim konusunda yardımcı olurlar. Bu sayede topluluk açık kaynak kodlu uygulamanın büyümesine yardımcı olur. Bu döngü devam ettiği sürece son kullanıcı en iyi uygulamaya sahip olma fırsatını elde eder.

Açık kaynak kodlu uygulamaların bir dizi farklı avantajı vardır. Standartlar açısından biraz esnektirler. Topluluğa gelişim konusunda yardımcı olurlar. Bu sayede topluluk açık kaynak kodlu uygulamanın büyümesine yardımcı olur. Bu döngü devam ettiği sürece son kullanıcı en iyi uygulamaya sahip olma fırsatını elde eder.

Aslında Android, tüm zamanların en popüler ve en güçlü açık kaynak kodlu projelerinden biridir. Fakat her şey bununla sınırlı değildir. Geliştiricilerin desteği doğrultusunda Android işletim sisteminde çok sayıda mükemmel açık kaynak kodlu uygulama vardır. Bugün bunlardan bazılarını ele alacağım ve seninle tanıştıracağım.

1. Firefox

firefox android açık kaynak kodlu uygulamaFirefox, piyasadaki en popüler açık kaynak kodlu projelerinden birisi olma unvanına sahiptir. Popüler tarayıcının masaüstü sürümü olduğu gibi mobil sürümü de bulunur. Platformlar arası senkronizasyon, gizlilik odaklı tarama olanağı, uzantılar, yer imleri ve bu tür şeyler dahil olmak üzere pek çok özelliği vardır.

Firefox özellikle daha iyi ve daha hızlı tarama konusunda her geçen gün kendini geliştirmeye devam eden bir tarayıcıdır. Her ne kadar en büyük rakibi Google Chrome teknik olarak açık kaynak kodlu sayılabilecek olsa bile Firefox tarayıcısının yapısı bambaşkadır. Açık kaynak kodlu uygulama denildiğinde akıllara ilk o gelmelidir.

Firefox uygulamasını Android için buradan indirebilirsin.

2. Basit Galeri – Video ve Fotoğraf Düzenleyici

basit galeri android açık kaynak kodlu uygulamaBasit Galeri – Video ve Fotoğraf Düzenleyici uygulaması aslında adıyla her şeyi anlatır. Bu uygulama Simple Mobile Tools tarafından geliştirilmiştir ve açık kaynak kodludur. Diğer taraftan ilgili geliştiricinin, takvim, notlar, çağrılar ve daha fazlası olmak üzere geliştirmiş olduğu daha farklı uygulamalar da vardır.

Simple Mobile Tools tarafından geliştirilen her uygulama tamamen açık kaynak kodludur. En önemlisi uygulamaların her birisi çevrimdışı çalışabilmektedir. Sadelik geliştiricinin en önemli ortak yönlerinden birisidir. Daha güçlü rakipleri olmasına rağmen basitlik arayanlar için mükemmel bir seçimdir.

Basit Galeri – Video ve Fotoğraf Düzenleyici uygulamasını Android için buradan indirebilirsin.

3. Nextcloud

nextcloud android açık kaynak kodlu uygulamaNextcloud gizlilik odaklı açık kaynak kodlu bir bulut depolama uygulamasıdır. Oldukça iyi çalışan uygulama için bilgisayarına bir sunucu kurarsın ve ardından telefonundaki uygulamayı kurarsın. Daha sonra bilgisayarını bulut depolama alanı olarak kullanmaya başlarsın.

Diğer bir seçenek ise ödeme yaparak dosyalarını Nextcloud sunucularında barındırmaktır. Her durumda çoğu bulut depolama hizmetiyle aynı doğrultuda çalışır. Dosyalarını, fotoğraflarını ve belgelerini senkronize edebilirsin. Kullanıcı paneli oldukça temizdir. Çoklu hesap desteği ve dosya paylaşımı gibi özellikleri vardır.

Nextcloud uygulamasını Android için buradan indirebilirsin.

4. VLC for Android

vlc for android android açık kaynak kodlu uygulamaVLC for Android ismi tanıdık geldi mi? Tanıdık gelmediyse ben hatırlatmak istiyorum. VLC, herhangi bir platformdaki en popüler medya oynatıcısı aracıdır. Uygulama, diğer medya oynatıcılara göre çok daha fazla platformda yer alma başarısını göstermiştir. Buna ek olarak açık kaynak kodlu bir uygulama olduğu unutulmamalıdır.

Uygulamanın en önemli yanı çok farklı code desteği sunmasıdır. Tüm temel bilgileri kapsayan bir uygulama olduğu için fazlasıyla kullanışlıdır. Uygulama aynı zamanda bir müzik çalar gibi çalışabilir ama bu konuda biraz yavaş kalır. Video izlemek için ise mükemmel seçimlerden biridir.

VLC for Android uygulamasını Android için buradan indirebilirsin.

5. Lawnchair 2

lawnchair 2 android açık kaynak kodlu uygulamaLawnchair 2 en genç açık kaynak kodlu uygulamalardan biridir. Buna rağmen stok Android temasına sahip olduğu için fazlasıyla göz önünde bulundurulan bir uygulamadır. Bu anlamda Pixel Launcher ile oldukça benzerlik gösteren bir launcher uygulamasıdır.

Çeşitli entegrasyon desteği, simge paketi desteği, değişken simge boyutu imkanı, bulanık mod ve diğer özelleştirmeler gibi çeşitli imkanlara sahiptir. Uygulama aynı zamanda ücretsizdir, açık kaynak kodludur ve son derece işlevseldir. Minimal bir launcher arayan herkese tavsiye edebileceğim bir uygulamadır.

Lawnchair 2 uygulamasını Android için buradan indirebilirsin.

6. QKSMS

qksms android açık kaynak kodlu uygulamaQKSMS her ne kadar garip bir ada sahip olsa bile oldukça işlevsel bir açık kaynak kodlu uygulamadır. Hatta kendisi nadir görülen açık kaynak kodlu SMS uygulamalarından biridir. Özelleştirme seçenekleri üst düzeydir. MMS, gizlilik özellikleri, Android Wear desteği, erişilebilirlik için TalkBack desteği gibi birçok farklı özelliği vardır.

Ayrıca her kişiye özel olarak ayrılmış olan tema yapısı oldukça göz alıcıdır. Fakat tüm iyi özellikler bir yana uygulamanın güncelleme konusunda bazı sıkıntılarının olduğunu söyleyebilirim. Nadiren güncelleme alsa bile geliştiricisi son zamanlarda kolları sıvamış durumdadır.

QKSMS uygulamasını Android için buradan indirebilirsin.

7. Open Camera

open camera android açık kaynak kodlu uygulamaOpen Camera adından anlaşılabileceği gibi açık kaynak kodlu bir kamera uygulamasıdır. Uygulama, daha fazla işlevsellik sunabilmek adına telefonunu ana kamera uygulamasıyla yer değiştirir. Bu sayede elle tam kontrol, yapılandırılabilir tuşlar, HDR desteği, bir bileşen ve kameramanlar için harici mikrofon desteği elde edersin.

Genellikle insanların stok kamera uygulamalarına bağlı kalmaları önerilen bir şeydir. Bunun ardındaki sebep ise kamera uygulamasının cihazın üreticisi tarafından cihaz için en iyi şekilde optimize edilmiş olmasıdır. Fakat fark yaratmak istiyorsan ve açık kaynak kodlu bir uygulama kullanmak istiyorsan bu uygulamaya şans verebilirsin.

Open Camera uygulamasını Android için buradan indirebilirsin.

8. FreeOTP Authenticator

freeotp authenticator android açık kaynak kodlu uygulamaFreeOTP Authenticator, iki faktörlü bir kimlik doğrulama uygulamasıdır. Tıpkı rakipleri Google Authenticator ve Microsoft Authenticator gibi çalışır. Açık kaynak kodlu olan bu uygulamayı ayarladıktan sonra sana giriş için güvenlik kodları sağlamaya başlar.

Uygulama hem TOTP hem de HOTP protokollerini desteklediği için bu protokolleri destekleyen tüm web sitelerinde çalışabilme potansiyeline sahiptir. Uygulamanın kullanımı ücretsizdir ve uygulamanın bakımı bir Linux dağıtıcısı olan Red Hat tarafından gerçekleştirilir. Fakat uygulamanın güncelleme sıklığı pek sağlıklı değildir.

FreeOTP Authenticator uygulamasını Android için buradan indirebilirsin.

9. Phonograph Music Player

phonograph music player android açık kaynak kodlu uygulamaPhonograph Music Player bir müzik uygulamasıdır ve açık kaynak kodludur. Müzik uygulaması açısından bolca seçeneğin olsa bile bu uygulamanın biraz daha cezbedici yanlarının olduğunu söylemek mümkündür. Bu noktada en önemli detay ise materyal tasarıma sahip olmasıdır.

Ayrıca uygulama temalar, Last.fm entegrasyonu, etiket düzenleme, çalma listeleri, bileşenler ve daha fazlasını içerir. Bu uygulama ile müzik deneyimini büyük ölçüde geliştirmiş olacaksın. Google Pass üyeliğin olması durumunda uygulamanın ücretli versiyonuna ücretsiz bir biçimde sahip olabilirsin.

Phonograph Music Player uygulamasını Android için buradan indirebilirsin.

10. OsmAnd

osmand android açık kaynak kodlu uygulamaOsmAnd açık kaynak kodlu en iyi navigasyon uygulamalarından biridir. Haritaları için OpenStreetMap kullanır. Bu sayede her şeyi ücretsiz bir biçimde sunmayı başarır. Yoldan saptığın zaman rota sıfırlama gerçekleştirir ve adım adım yol tarifleri sunar. Buna ek olarak çevrimdışı kullanım desteği söz konusudur.

OsmAnd bugüne kadar aradığın en önemli navigasyon uygulamalarından birisi olabilecektir. Yolda kalmak istemiyorsan elbette sadece OpenStreetMap verilerine bağlı kalmamayı düşünebilirsin. Bunun için uygulamayı Google Haritalar ile kombinasyon halinde kullanmaya çalışabilirsin.

OsmAnd uygulamasını Android için buradan indirebilirsin.

Paylaşmaya ne dersin?
Kaan Karadeniz
Kaan Karadeniz

İstanbul Üniversitesi Bilgi ve Belge Yönetimi bölümünden mezunum. Yazı yazmayı ve araştırma yapmayı seviyorum. Psikolog, terapist, astrolog veya yaşam koçu değilim. Hedefim insanların hayatlarına değer katabilecek bilgileri onlarla buluşturmaktır.

Yorum yapıp katkı sağla...