Hedefe ulaştıracak 12 alışkanlık takip uygulaması

Alışkanlıklar konusunda kontrol sende olmalıdır. Bu gerçekten zor bir iş olsa bile imkansız değildir. Çünkü birçok alışkanlık kendiliğinden ortaya çıkar ve zaman içerisinde gelişim gösterir. Alışkanlıklarını takip etmek ve zararlı olanlardan kurtulmak için çeşitli araçlardan faydalanabilirsin.

Hepimiz çeşitli alışkanlıklara sahibiz. Bunları kısa süreli rotalar olarak düşünebilirsin. Hedef her zaman faydalı alışkanlıklar olmalıdır. Örneğin, sigara içmek faydalı değil zararlı bir alışkanlıktır. Seni hedefe ulaştıracak en iyi alışkanlık takip uygulamalarına göz atmak ister misin?

Alışkanlıklar konusunda kontrol sende olmalıdır. Bu gerçekten zor bir iş olsa bile imkansız değildir. Çünkü birçok alışkanlık kendiliğinden ortaya çıkar ve zaman içerisinde gelişim gösterir. Alışkanlıklarını takip etmek ve zararlı olanlardan kurtulmak için çeşitli araçlardan faydalanabilirsin.

Momentum Habit Tracker

Momentum Habit Tracker uygulaması çok gelişmiş özelliklere sahiptir. En önemli özelliği ise tüm verileri bir Excel dosyasına aktarabilmektir. Bu sayede tüm alışkanlıklarını dilediğin platformdan takip etme şansını elde edersin.

Uygulamanın içerisinde haftalık hedefler oluşturabilirsin. Buna ek olarak alışkanlıklarını kontrol edebilmek için çeşitli notlar alabilirsin. Uygulama iCloud ile kolay bir biçimde entegre olabilme avantajına sahiptir. Bunu kullanarak tüm alışkanlıklarını anbean takip edebilirsin.

Bu uygulamayı yüklemek için Momentum Habit Tracker (iOS) bağlantısını kullanabilirsin.

Habitica

Habitica uygulaması çok yönlü bir uygulamadır. Yapılacaklar listesi uygulamalarında kendisinden bahsetmiştim. Bu uygulamayı aynı zamanda alışkanlık takibi için kullanabilirsin. Rol yapma oyunu şeklinde olan yapısıyla daima ilerlediğini hissettirecek bir uygulamadır.

Alışkanlıklarını ve hedeflerini eğlenceli bir biçimde takip etmek istiyorsan bu uygulamayı kullanabilirsin. Aynı zamanda arkadaşların ile bir araya gelerek bir takım görevler yapabilirsin. Oyunlaştırma şeklinde olan uygulamalar hoşuna gidiyorsa bu uygulamayı tercih edebilirsin.

Bu uygulamayı yüklemek için Habitica (Android) veya Habitica (iOS) bağlantılarını kullanabilirsin.

Productive Habit Tracker

Productive Habit Tracker oldukça basit bir uygulamadır. Fakat iyi tasarlanmış olan arayüzü ile her şeyi tek bir noktadan takip edebilme şansına sahip olursun. Yenilikçi ve kolayca kontrol edilebilen bu arayüz sayesinde saniyeler içerisinde planlar oluşturabilirsin.

Tasarımı oldukça basit gözükse bile özellik bakımından zengin bir uygulamadır. Hedefler oluşturmak, onları takip etmek, kontrol etmek, yerine getirmek ve sonunda başarıya ulaşmak için kullanabileceğin en doğru uygulamalardan biridir.

Bu uygulamayı yüklemek için Productive Habit Tracker (iOS) bağlantısını kullanabilirsin.

StickK

StickK uygulaması Yale Üniversitesi davranış ekonomisi uzmanları tarafından geliştirilmiştir. Kayıt olduktan sonra çeşitli konularda kendine vaatlerde bulunmaya başlarsın. Daha sonra ise bu hedefleri kolayca kontrol edebilirsin.

Uygulama kendinle iddiaya girme gibi bir özelliğe sahiptir. Ekstra motivasyon için arkadaşlarını ekleyebilir ve sana ait verileri kontrol edebilmelerini sağlayabilirsin. Büyük bir araştırmanın ürünü olan bu uygulama hedeflerine ulaşmana yardımcı olacaktır.

Bu uygulamayı yüklemek için StickK (Android) ve StickK (iOS) bağlantılarını kullanabilirsin.

Habitshare

Habitshare uygulaması alışkanlık takibi üzerine kurulu bir sosyal ağdır. Arkadaşlarınla birlikte hareket ederek çeşitli alışkanlıklar geliştirmeni sağlar. Uygulamanın en ilgi çekici yanı elbette sosyalleşme özelliğidir. Bu özelliği diğer birçok uygulamada bulabilmek pek mümkün değildir.

Uygulamanın sosyalleşme seçeneklerinden yararlanarak motivasyonunu yüksek tutabilirsin. Arkadaşlarından destek alabilir ve gerekirse çeşitli hedefler için ekipler oluşturabilirsin. Sosyalleşme sadece bir seçenektir. Bunu uygulamanın içerisinden devre dışı bırakabilirsin.

Bu uygulamayı yüklemek için Habitshare (Android) ve Habitshare (iOS) bağlantılarını kullanabilirsin.

Streaks

Streaks oldukça kullanışlı, basit ve iç açıcı arayüze sahip bir uygulamadır. Kullanımı basit olan bu uygulama sayesinde çeşitli alışkanlıklar geliştirmeyi başarabilirsin. Uygulamanın en iyi yanı ise tasarımı sayesinde ödül alarak kendini kanıtlamış olmasıdır.

Uygulamanın arayüzü son derece özelleştirilebilir biçimdedir. Bu uygulamayı son derece popüler olan Health uygulaması ile entegre ederek çok daha sağlıklı bir şekilde alışkanlık geliştirebilirsin. Alışkanlık geliştirme konusunda geri kaldığına inandığın her an bu uygulama yanında olacaktır.

Bu uygulamayı yüklemek için Streaks (iOS) bağlantısını kullanabilirsin.

Habit List

Habit List uygulaması faydalı alışkanlıklar geliştirme ve onları yönetme uygulamasıdır. Uzun bir periyota yayılı olacak şekilde alışkanlıklarını takip edebilirsin. Böylece ilerleme hissini en derinden hissederek alışkanlıklarını güçlendirmeyi başarabilirsin.

Alışkanlıklar açısından çok kapsamlı ve karmaşık bir takvime sahipsen her güne birer görev ataması yapabilirsin. Daha sonra takvimden faydalanarak hepsinin takibini kolay bir biçimde yapabilirsin. Böylece faydalı alışkanlıklarını kaybetmeden aralarına yenilerini dahil edebilirsin.

Bu uygulamayı yüklemek için Habit List (iOS) bağlantısını kullanabilirsin.

Balanced

Balanced uygulaması alışkanlık geliştirmekten çok gün içerisindeki aktivitelerini kontrol edebilme uygulamasıdır. Bu uygulama sayesinde egzersiz süreni, hareketsiz kaldığın süreyi ve uyku süreni takip etmeyi başarabilirsin.

Bu uygulama yeni alışkanlıklar geliştirmene ve onları hayatına dahil etmene yardımcı olur. Bu sayede sağlıklı alışkanlıklara odaklanmayı başarabilirsin. En önemlisi gün içerisinde üç farklı noktaya odaklanmanı sağlayarak alışkanlıklarla kendini sıkboğaz etmemeni sağlar.

Bu uygulamayı yüklemek için Balanced (Android) ve Balanced (iOS) bağlantılarını kullanabilirsin.

Simple Habit Tracker

Simple Habit Tracker ismi kadar basit olmayan bir alışkanlık takip uygulamasıdır. İçerisinde çok çeşitli ve kullanışlı özellikler vardır. En önemlisi uygulamanın içerisinde tüm çabalarını ekstra bir seviyeye çıkaracak olanaklar vardır.

Önceden tanımlanmış olan yaklaşık 200 farklı alışkanlığı kullanarak onları geliştirmeye başlayabilirsin. Göz alıcı arayüzü ve güzel tasarımıyla ön plana çıkan uygulama alışkanlık takibi ve alışkanlık kontrolü için son derece faydalıdır.

Bu uygulamayı yüklemek için Simple Habit Tracker (iOS) bağlantılarını kullanabilirsin.

Habit-Bull

Habit-Bull özellik açısından oldukça zengin bir alışkanlık takip uygulamasıdır. Hemen hemen her şeyi detaylı bir biçimde sunma becerisi ile ön plana çıkar. Bu sayede alışkanlık geliştirme konusunda gösterdiğin ilerlemeyi kontrol edebilirsin.

Habit-Bull içerisinde yer alan verilerinin kaybolma olasılığı oldukça düşüktür. Çünkü her birisi bulut sunucularda saklanır. Uygulamanın aşırı kapsamlı olduğunu hatırlatmam gerek. Basit bir alışkanlık takip uygulaması arıyorsan alternatiflere göz atmalısın.

Bu uygulamayı yüklemek için Habit-Bull (iOS) bağlantısını kullanabilirsin.

Strides Habit Tracker

Strides Habit Tracker aradığın tüm özellikleri bulabileceğin bir alışkanlık takip uygulamasıdır. Kullanımı oldukça kolaydır. Seçmiş olduğun alışkanlıkları geliştirmek için her birisini detaylı bir biçimde takip edebilirsin.

Uygulama aynı zamanda belirli süre içerisinde tamamlanmasını hedeflediğin alışkanlıkları kontrol etmeni sağlar. Böylece alışkanlıklarını çeşitli hedeflerin etrafında geliştirmeyi başarabilirsin. Uygulamadaki grafikler ve tablolar ile alışkanlık takibini sürdürebilirsin.

Bu uygulamayı yüklemek için Strides Habit Tracker (iOS) bağlantısını kullanabilirsin.

Done

Done gün içerisinde yaptığın aktiviteleri takip etmeni sağlayan bir uygulamadır. Sahip olduğu tüm özellikler ile bir alışkanlık takip uygulamasının sunduklarını sunabilme şansına sahiptir. Uygulama sayesinde tüm alışkanlıklarını kolayca takip edebilirsin.

Bu uygulama sadece bir takip uygulaması değildir. Aynı zamanda çeşitli alışkanlıklar geliştirmene yardımcı olur. Ücretsiz versiyonunda sadece 3 alışkanlığı takip edebilirsin. Daha fazlası için ücretli versiyona geçiş yapman gerekir.

Bu uygulamayı yüklemek için Done (iOS) bağlantısını kullanabilirsin.

Umarım bu bilgiler en iyi alışkanlık takip uygulamalarıyla tanışmanı sağlamıştır. Eklemek istediğin bir şeyler varsa hemen yorum yapabilir veya önerilerimi beğendiysen yazımı arkadaşlarınla paylaşabilirsin.

Paylaşmaya ne dersin?
Kaan Karadeniz
Kaan Karadeniz

İstanbul Üniversitesi Bilgi ve Belge Yönetimi bölümünden mezunum. Yazı yazmayı ve araştırma yapmayı seviyorum. Psikolog, terapist, astrolog veya yaşam koçu değilim. Hedefim insanların hayatlarına değer katabilecek bilgileri onlarla buluşturmaktır.

2 Comments

  1. NİYE ÜLKENİN TAMAMI IPHONE KULLANIYOR GİBİ SADECE IOS PLATFORMUNDA OLAN UYGULAMALARI YAZDIN BURAYA? Bunu bana bi açıklar mısın rica etsem?

    • Merhaba,

      Öncelikle yorum için teşekkür ederim. Yorumunuzda yer alan hakaret ve küfürleri kaldırarak yorumunuzu yayına aldım. Oluşturduğum listede toplam 12 uygulama mevcut. Bu 12 uygulamanın 12’sinin iOS versiyonu, 4’ünün ise Android versiyonu var. Doğal olarak Android kullanıcısı olmanız durumunda 4 uygulama arasından seçim yapabilirsiniz.

      Ben de Android kullanıcısıyım. Maalesef belirttiğim 4 uygulama dışında verimli çalışan bir alışkanlık takip uygulaması bulabilmek kolay değil. Geliştiriciler iOS’tan daha fazla gelir elde edebildikleri için oraya ağırlık veriyorlar. Buna benim yapabileceğim bir şey yok.

Yorum yapıp katkı sağla...