Alfa erkek nedir? Alfa erkeğin 14 özelliği

Alfa erkekler, sosyal statü hiyerarşisinin en tepesinde yer alırlar. Fiziksel cesaret, sindirme ve tahakküm yoluyla güç kazanırlar. Bu sayede paraya, dostlara ve kadınlara daha fazla erişim sağlama yoluna giderler. Alfa erkek genellikle "gerçek erkek" olarak tanımlanır.

Alfa erkekler, sosyal statü hiyerarşisinin en tepesinde yer alırlar. Fiziksel cesaret, sindirme ve tahakküm yoluyla güç kazanırlar. Bu sayede paraya, dostlara ve kadınlara daha fazla erişim sağlama yoluna giderler. Alfa erkek genellikle “gerçek erkek” olarak tanımlanır.

Alfa erkek dışında tanımlanabilecek iki farklı tür daha vardır. Bunlardan birisi tam olarak alfa erkeğin zıttı sayılabilecek beta erkek, bir diğeri ise alfa ile betadan tamamen bağımsız olan sigma erkek şeklindedir. Alfa erkek güçtür. Peki bu erkeklerin karakteristik özellikleri tam olarak nedir?

Alfa erkek nedir?

Alfa erkek bugünlerde oldukça gündemde olan bir şeydir. Ancak çok az erkek böyle bir tanımlamanın ne anlama geldiğini keşfetme zahmetine girer. Bir alfa erkeğin önüne çıkan her şeyi devirebileceği anlamına gelen pek çok tavsiye görsen bile şimdilik bunlara aldırış etmemeni öneririm.

Alfa erkek kavramının antropolojiden gelen bir şey olduğunu anlamak önemlidir. Her şeyin kaynağı aslında “prestij hiyerarşisi” denen bir yapıdır. Bu yapı, insan gruplarının kendilerini fiziksel hakimiyet yerine prestije göre nasıl organize ettiğini açıklar.

Alfa erkekler her zaman en gürültülü ses veya en büyük kaslara sahip olanlara değil, tüm insanlara karşı nezaket ve cömertlik eylemleriyle saygı kazanan kişilerdir. Bununla birlikte prestij ile hakimiyet arasında ayrım yapmak çok önemlidir.

1. Kendisine saygısı vardır

Bu alfa erkeğin diğer tüm özelliklerinin etrafında yer alan temel kavramlardan biridir. Günümüz kültüründe öz saygı çoğu zaman ego ile karıştırılır. Bu daha önce belirtilen sorunun bir başka tezahürüdür. Çoğu zaman maço ve kaslı biri olmak arzulanan alfa erkek imajı gibi görünür.

Gerçek alfa erkekler de dahil olmak üzere birçok erkeği gördüğün zaman onun alfa erkek olduğu kanısına varabilirsin. Fakat yanılma olasılığın çok yüksektir. Çünkü çoğu kişi daha ziyade, zayıf veya güvensiz bireylerin yaptığı, kendilerini tehdit altındaki hayvanlar gibi şişirmektir.

Kendine saygı duyduğunda, zamanına ve başkalarının zamanına değer vermiş olursun. Mesleğin ne olursa olsun kaliteli iş ortaya koyarsın. Başkaları seninle konuştuğunda onlara tüm dikkatini verirsin. Bir yanıt istendiğinde ise içsel değerinle birlikte gereğini yaparsın.

2. Başarısızlığı kabul etmez

Hiyerarşinin en üstünde yer alan erkekler, hayal kırıklığını veya bizim “başarısızlık” olarak adlandırdığımız asla bilmeyen insanlar değildirler. Bu erkekler ve diğerleri arasındaki en önemli fark, genellikle bir bakış açısı ve aynı zamanda “sebat” meselesidir.

Başarıya giden yolun genel olarak ek hareketlerden veya tökezleyen bloklara aldırış etmeden ilerlemelerden kaynaklandığını bilirler. Hayatın gerçeği neredeyse tamamen bu olaylardan oluşur. Başarıya ulaşan pek çok insan varken bunların bir kısmı alfa erkeklerden oluşmazlar.

Başarıya ulaşan pek çok insanın karakter kaliteleri yoktur. Acil bir durumda nasıl doğaçlama yapacaklarını anlamazlar. İşler zorlaştığında herhangi bir kalıcı güçten yoksun olurlar. İşte tüm bu eksiklikler alfa erkekler cephesinin silahlarıdır.

Bu yetenekler, derin iç güç ve saygı rezervi gerektirir. Asla bir meydan okumayla karşılaşmazsın. Gerçekte kim olduğunuzdan asla emin olamazsın. Kaliteli erkekler dolarla dolu portföyleri veya tank gibi kaslarıyla tanımlanmazlar.

3. Güvence sunar

Bir alfa erkekte fizikselliği ve savaşma becerisini vurgulayacak birçok kaynak olsa bile ona farklı bir perspektiften bakmak önemlidir. Alfa erkekler tipik olarak fiziksel açıdan mükemmel durumdadırlar. Bunu ise sürekli aktif bireyler olmalarına borçludurlar.

Mükemmel zindelik, keyif aldıkları birçok arayışı çok daha kolay hale getirir ve genellikle varoluş tarzlarının doğal bir sonucudur. Vücudu dünyada hareket etmek için bir araçtır. Bu yüzden onu en iyi çalışma koşullarında tutmak kişisel başarı için fazlasıyla önemlidir.

Bir alfa erkek olmak istiyorsan fizikselliğini ön plana çıkarman gerekir. Bunun için herhangi bir dövüş sanatı, sörf, vahşi doğada hayatta kalma ve uzun süreli yürüyüş maceraları gibi atılımlarda bulunmak iyi bir fikir olabilir.

4. İyi okuyucudur

Entelektüel olmayabilirsin ve bu hiç sorun teşkil etmez. Alfa olmak, ne kadar eğitim aldığın, okuldaki iyi notları ve hatta kaç harika eser okuduğun ile ilgili değildir. Daha çok iyi okuyucu olma yoluyla geliştirilen temel fikir anlayışının ve dünya işleyişinin olması anlamına gelir.

Dünya çapında destansı bir yolculuğa çıkıp farklı kültürleri ve yerleri deneyimlemeyi seçebilirsin. Bunu başarmak için çok daha kolay bir yol vardır. Bu da geniş kapsamlı ve derinlemesine okumaktır. Felsefe, tarih, ekonomi, sanat ve kurguyla buluşmak önemlidir.

Bu durumda tarihte yer alan diğer alfa erkekleri tanımış olursun. Bir alfa erkeğin basit bir biçimde fiziksel olarak tanımlanmamasının genel nedeni aslında budur. Gerçek üstünlük bedenden değil, kişilikten, akıldan ve ruhtan kaynaklanan bir niteliktir.

5. Cesaretlidir

Cesaret genellikle alfa erkekler ile ilişkilendirilen bir başka niteliktir. Bununla birlikte, bu korkusuzluk veya eylemlerini takip eden sonuçları anlama eksikliği ile eşanlamlı değildir. Evet, alfa erkek cesaretlidir ama bu kuru bir cesareti tanımlayan bir şey değildir.

Alfa erkekler hayatın onlara gönderdikleri zorlukları kabul ederler. Fırsatları yakalarlar ve başarısızlık korkusunun veya yetersizlik duygusunun onları saf dışı bırakmasına izin vermezler. Bu erkekler harekete geçmede iyidirler. Her zaman ilerlemeye odaklanırlar.

Düşüp kalkıp yola devam etme becerisi herkesin harcı bir şey değildir. Birçok modern erkekte eksik olan şeyi ortaya çıkarır. Haklı riskler alma yeteneği alfa erkeklerin merkezinde yer alır. Ama bu beta veya sigma erkeklerin haklı riskler alamayacakları anlamına gelmez.

6. Mizah anlayışı vardır

Alfa erkeğin en önemli özelliklerinden birisi mizah anlayışıdır. Bunu ise alçakgönüllülük takip eder. Kendine gülebilen biriysen başka hiç kimsenin seni kandırma şansı yoktur. Kendini bilen alfa erkekler hatalarını, eksikliklerini ve başarısızlıklarını fark ederler.

Bunun nedeni kendilerini fazla ciddiye almamalarıdır. Hepsi yine öz saygı ve ego arasındaki farka geri dönmektedir. Gerçek öz saygıya sahip bir erkek, yanlış bir adımın dünyanın sonu olmadığını anlar ve onu daha geniş perspektiften görebilme yeteneğine sahiptir.

Ego, aptal olmaktan nefret eder ve aynı zamanda bir yetersizlik anını görmezden gelmekten yoksundur. Bu tamamen bakış açısıyla ilgili bir durumdur. Egodan hareketle ortamdaki en önemli şey sen olursun. Bu yüzden eylemlerin muazzam bir öneme sahip olurlar.

7. Israrcıdır

Alfa erkek her zaman ısrarcıdır. Kolayca pes etmez, işten vazgeçmez ve her zaman ayakta kalan son kişi olmayı arzular. Geri adım atmayacak veya pes etmeyecektir. O, zeki ve hesaplı olduğu için bir yarışta tavşan yerine kaplumbağa olarak kabul edilir.

Gerçek bir insan inanlarının ve değerlerinin arkasında durur. Hedeflerine ulaşmak için ne gerekiyorsa yapar. Onun ısrarı karşılığını verir ve kararlılık ve başarının bir işaretidir. Alfa erkekte tanımlanabilecek en önemli karakteristik özelliklerden birisi kesinlikle kararlılıktır.

8. Duygusal zekası yüksektir

Duygusal zeka nedir? Öncelikle duygusal zeka ile ilgili yazımı incelemeni öneririm. Kısaca duygusal zeka duygularının farkında olma, onları kontrol etme ve ifade etme kapasitesidir. Bir alfa erkeğin bu konuda avantajı vardır çünkü duygusal zeka anlamında oldukça iyi durumdadır.

Bu duygusal zekanın iyi olma durumu ona kişiler arası ilişkileri daha iyi idare etme ve onlara daha mantıklı bir şekilde yaklaşma olanağı tanır. Duygusal zekanın beş özelliği öz farkındalık, öz düzenleme, empati, motivasyon ve sosyal beceri alfa erkeklerde oldukça yüksektir.

9. Her zaman amacı vardır

Alfa erkeğin cesaretli olduğundan bahsetmiştim ama bu onun korkusuz olduğu anlamına gelmez. Korkusuz kimse yoktur. Hepimizin kontrol edemeyeceğimiz korkuları vardır. Fakat alfa erkeği farklı kılan korkularına rağmen belirli bir yöne yani amaca doğru ilerleyebilmesidir.

Olumsuz koşullara nasıl tepki verdiğimiz hayatımızda büyük rol oynar. İşten kovulursan, terk edilirsen veya şiddetle aşağılanırsan nasıl tepki vereceğini bilmen gerekir. Alfa erkek bu tür durumlara karşı doğal savunma mekanizmasını devreye sokar ve en iyi eylemi gerçekleştirir.

Bu hayatta ne olmak istediğinin bir önemi yoktur ama bir şey istemen önemlidir. Nereye gittiğini bildiğinde bir motivasyon ve kararlılık duygusuyla dolu olursun. Günlerin ilerleme kaydetmek ve iyileştirme için çabalamakla geçer. Alfa erkekler bu konuda biraz daha avantajlıdırlar.

10. Karar vermekten korkmaz

Karar verme korkusu aslında yanlış bir karar vermenin sonuçlarıyla başa çıkma korkusudur. Bu bir restoranda yemek yemek veya bir şirkete yatırım yapmak anlamına gelebilir. Alfa erkeğin karar vermekten korkmamasının sebebi ise tamamen cesaretli olmasıdır.

Benzer durum alfa erkeğin aklından geçenlerle ilgilidir. Çoğu zaman gerçekte ne düşündüğümüzü söylemeyiz. Belki birinin duygularını incitmekten veya bir yüzleşme başlatmaktan korkarız. Alfa erkek bu korkuya rağmen ilerlemesini bilir ve dürüstçe görüşünü açıklar.

11. Hayatını kendi yönetir

Alfa erkek hayatını hiçbir şeyin yönetmesine izin vermez. Bazı insanlar kariyerleri tarafından tüketilirler. Diğerleri ilişkileri tarafından tüketilirler. Bunlar yaşandığında hayatında yer alan her şey parçalanmaya başlar. Sağlık bozulur, kariyer düşüşe geçer ve ilişkiler mahvolur.

Alfa erkek, hayatın dengeli olması gerektiğini en başından kabul ederek hareket eder. Çalışma, aşk, sağlık ve arkadaşlar arasında bir dengenin olması gerektiğinin farkındadır. Her alanda güçlü bir yaşam tarzı sürdürmek için geliştirmesi gereken temel alanların farkındadır.

12. Fiziksel sağlığını korur

Alfa erkek zihinsel sağlığı kadar fiziksel sağlığını da korur. Çünkü kendini nasıl hissettiğin ve nasıl davranış göstermen gerektiğine yönelik farkındalık durumu içeriden başlar. 100 kilonun üzerindeysen ve birkaç gündür uyuyamıyorsan hayatında başka hiçbir şeyin pek önemi kalmaz.

Güçlü, sağlıklı bir vücut olmadan güçlü ve sağlıklı bir zihne sahip olamayız. Diğer insanların bize yönelik algıları da kötüleşmiş olur. Sonuç olarak ilk izlenim her şeydir. Şişman birini gördüğün zaman kafanda oluşan ilk algı herkes için geçerlidir. Buna engel olmak mümkün değildir.

Alfa erkek ise buna doğal bir çözüm üretir. Bedenine her şeyden çok değer verir. Çünkü sağlığı olmadan başka hiçbir şeyin önemli olmadığını bilir. Beslenme konusunda üzerine düşeni yapar. Böylece hem fiziksel hem de zihinsel olarak sağlıklı kalmayı başarır.

13. Hayır demekten korkmaz

İnsanların senden her zaman bir şeyler isteme potansiyeli vardır. Bu kaçınılmaz bir şeydir. Diğer kişinin iyiliğinin faydasına yönelik maliyet iyi ölçülmelidir. Alfa erkek bir itici güç değildir. Başkalarının kaprislerine ve isteklerine körü körüne boyun eğmez.

Bu açıdan alfa erkek kendini açıklama açısından bir ihtiyaç duymaz. Nefret veya aşağılama nedeniyle “hayır” dememek onun kural kitabında yoktur. Bencillik her zaman küçümsenen bir şeydir. Bu yüzden alfa erkek gerçekleri bencillerin yüzüne çarpmasını bilir.

14. Zayıf yönlerinin farkındadır

Zayıf yönlerini görmeme konusunda ısrarcıysan kendini başarısızlığa hazırlamış olursun. Ele alınana ve iyileşene kadar hayatının her adımında seni zayıflatmaya devam edecek etkenler olacaktır. Kadınlar karşısında beceriksiz olmak (benim gibi) veya sabırsız olmak zayıflığa örneklerdir.

Alfa erkek zayıf olduğu için kendi kendine debelenmeyi seçmez. Bunu gurur duygusuyla inkar etmez. Bunun yerine zayıf yönlerinin farkında olur ve onları düzeltmek için harekete geçer. Beta erkek ile alfa erkek arasındaki en önemli farklılıklardan birisi budur.

Paylaşmaya ne dersin?
Kaan Karadeniz
Kaan Karadeniz

İstanbul Üniversitesi Bilgi ve Belge Yönetimi bölümünden mezunum. Yazı yazmayı ve araştırma yapmayı seviyorum. Psikolog, terapist, astrolog veya yaşam koçu değilim. Hedefim insanların hayatlarına değer katabilecek bilgileri onlarla buluşturmaktır.

Yorum yapıp katkı sağla...