Sigma erkek nedir? Sigma erkeğin 15 özelliği

Erkekler genel olarak alfa erkek veya beta erkek olarak tanımlanırlar. Liderlik nitelikleri, güçlü güvenleri ve hayata mantıksız yaklaşımı ile alfa erkekler gruba liderlik ederler. Emir almak için var olan beta erkekler ise onların alternatifidir. Peki ya sigma erkek?

Sigma erkek nedir? Sigma erkek aslında kendi kafasına göre hareket eden erkekleri kapsayan bir tanımlamadır. Bu nispeten yeni bir kişilik tipi gibi görülebilir. Mesela, karakteristik özelliklere göre ben kendimi bu gruptan sayabilirim.

Sigma erkek nedir?

Sigma erkek, hayatını toplumun normal sosyal egemenlik hiyerarşisinin dışında yaşamayı tercih eden erkektir. Sigma erkekler ile alfa erkekler benzer özelliklere sahiptirler. Ancak genel olarak kendi belirledikleri ritme göre hareket etmeyi severler.

Sigma erkekler bir anlamda sırtlarında yüke aldırmadan gün batımına doğru ilerleyen insanlardır. Diğer erkekler gibi toplumdan gelen şeylere ihtiyaçları yoktur. Genellikle, maddi mallar ve mülkler yerine macera ve bilgi arayan, serbest meslek sahibi insanlardırlar.

Sigma erkeklerin bir zamanlar nadir bir insan türü olduğu düşünülürdü. Fakat internetin yükselişi ve herhangi bir yerde çalışma ve yaşama yeteneği sigma erkeklerin kabuklarından çıkmalarını sağladı. Böylece bu tür erkekler daha yaygın bir şekilde görünür hale gelmeye başladılar.

Sigma erkekler kadınlar için son derece çekicidirler. Çünkü kendi kendilerini yeterli görürler. İhtiyaçlarını karşılamak için hiç kimseye veya herhangi bir şeye güvenmeden hayatta kendi yollarını çizebilirler. Onların bu özelliği kadınlar tarafından çekici bulunmalarını sağlar.

1. Yalnız kalmayı sever

Bir sigma erkeği hakkında herkesin fark edeceği ilk şeylerden biri kendi yalnızlığına değer verme şekilleridir. Gerektiğinde karizmalarını ve çekiciliğini ortaya koyma konusunda yetenekli olmalarına rağmen kendi başlarına her zaman daha rahattırlar.

Onlar, düşünmek ve rahatlamak için zamana ve yere sahip olmayı seven içe dönük bireylerdirler. Çünkü diğer insanlar etraflarında enerji vampirleri gibi davranırlar. Bu insanlar onlar için ne kadar önemli olursa olsunlar yalnızlık onlar için son derece önemlidir.

2. Sessiz liderdir

Genel olarak bir lideri hayat ettiğinde aklına ne gelir? Ön saflarda, her zaman çevresinde ona eşlik eden birilerinin olduğu birisidir öyle değil mi? Yüksek sesle konuşur, her zaman büyük ve korkutucu görünürler. Asla uğraşmak istemeyeceğin birine benzer alfa erkek bir liderdir.

Fakat sigma erkekler en az alfa erkekler kadar yeteneklidirler. Sadece yaklaşımları farklıdır. Sigma erkekler yapılması gerekeni yaparlar. Herhangi bir sorunu çözmek ve verimlilik katmak için mükemmel bir iç gözlem ve zeka karışımına sahiptirler. Onlar sessiz liderlerdirler.

3. Uyum sağlamayı bilirler

Alfa erkekler bir sosyal grubu etkisi altına alıp kendilerini lider yapabilirler. Fakat kendi liderliğini empoze etmenin her zaman mümkün olmadığı bazı zamanlar vardır. Alfa erkeklere hak ettiklerini düşündükleri saygı ve yetki verilmediğinde motivasyonlarının düştüğü görülür.

Bir sigma erkeği gerekirse sorumluluk alabilir. Çeşitli sosyal durumlarda lider olarak ilan edilmeyi beklemez. Herhangi bir anda kendileri için gereken rolü yerine getirmekten mutlu olurlar. Bu da alfa erkeklerden daha akıcı ve esnek olduklarını gösteren bir durumdur.

4. Herkese aynı şekilde davranır

Günlük hayatımızın büyük bir kısmı sosyal hiyerarşiler üzerine kurulmuştur. Bu ilk kez okulda karşılaştığımız bir şeydir. Çoğumuz popüler çocukların kim olduğunu, onların etrafında nasıl davranmamız gerektiğini falan öğreniriz.

Sigma erkekleri kazanılmamış bu tür anlamsız güç dinamiklerine uyum sağlamazlar. Bir kişiye bir şekilde ve diğerine başka şekilde davranmayı kabul etmezler. Sigma erkeği etrafındaki herkese aynı şekilde davranmaktan fazlasıyla mutludur.

5. Sosyal çevreye ihtiyacı yoktur

Alfa erkekler bir yapıya ihtiyaç duyarlar. Çünkü kişilikleri kendilerini diğer insanlardan yansıtma etrafında döner. Başkaları üzerinde kontrol sahibi olduklarını ve başkalarını yönlendirdiklerini bilmekten hoşlanırlar. Bu iyi veya kötü olsun bu şekildedir.

Sigma erkekleri ise farklı yapıdadırlar. Sosyal çevrelerin bir parçası olmaktan korkmazlar. Fakat kendilerini sosyal sorumluluk ve taahhütlerde boğmazlar. Kişiliklerinin diğer insanların bağlarının tamamen dışında olduğunu bilirler ve buna uygun hareket ederler.

6. Sessizliğin önemini anlar

Sigma erkekleri pek konuşmayı sevmezler. Onları hayatlarında olup biten küçük şeyler hakkında sohbet ederken bulma şansınız neredeyse çok azdır. Bunun nedeni bir gün içerisinde önemini yitirecek şeyler hakkında konuşmayı pek sevmemeleridir.

Ancak sessiz tipler eğiliminde olmalarını farklı algılamamak gerekir. Sigma erkekleri içe dönüktürler ama aynı zamanda baskın karakterlidirler. Bir gruba dahil oldukları zaman varlıkları ve hareleriyle orayı komuta etmeyi başarırlar.

7. Gri olmayı severler

Sigma erkekleri her zaman en iyi insan olmazlar. Doğru veya yanlış olduklarına inandıkları şeyin koruyuculuğunu yaparlar, alaycı olurlar ve bitkin düşebilirler. Bu yüzden siyah veya beyaz değil gri tonda olmayı tercih etmeleri anormal değildir.

Genellikle içe dönük olduklarından sistemin bir anlam ifade etmeyen kısımlarını görmeye çalışırlar. Bu nedenle toplumun onlara vermeye meyilli olduğu gerçek saygıyı talep etmezler. Ne kadar yanlış olursa olsun, kendine göre doğruysa o doğrunun arkasında durma eğilimi olacaktır.

8. Hayatı düz yaşamaktan nefret eder

Sigma erkeği riskten korkmaz. Bu, sürekli olarak otoriteyi empoze ettiği veya pervasızca hareket ettiği anlamına gelmez. Tam anlamıyla isyancıların aksine sigma erkekleri, birkaç kuralı çiğnemek veya iyi hesaplanmış riskler almaktan çekinmezler.

Sigma erkeği bunu otoritesini göstermek için yapmaz. Sadece kafasındaki projeyi ileri taşımak için gerçekleştirir. Aldığı her riskin ardında bir amaç vardır. Bu yüzden inanılmaz derecede verimli lider olmayı başarırlar. Mümkün olan en iyi senaryo daima onların gözünün önündedir.

9. Sosyal becerilerini kullanır

Bir sigma erkeği için formaliteler her koşulda zaman kaybıdır. Gerçekten topluma uyum sağlamakta ve bazı popülerlik yarışmalarını kazanmakla ilgilenmez. Sigma erkeği genellikle bu konuda yanlış anlaşılır. Çünkü dışarıdan bir züppe gibi görünebilir.

Her sohbete hükmetmek isteyen alfa erkeklerle karşılaştırıldığında sigma erkekleri arka planda durmaktan hoşlanırlar. Pek çok insan için temel beceri olan etkili konuşma sigma erkeği için can sıkıcıdır. Bunun yerine sosyal becerilerini etkili bir biçimde kullanmaya odaklanır.

10. Ne olduğunu ve ne olmadığını bilir

İç gözlem bir sigma erkeğinin temel özelliklerinden biridir. Herkesin görmesi için kendini dışa doğru yansıtan bir alfa erkeğinin aksine sigma erkeği kendine ve eylemlerinin tüm varlığını nasıl etkilediğine odaklanır. Bu yüzden sigma erkekleri kendilerini çok iyi tanırlar.

Güçlü yönlerini bilir ve önemli olduğunu düşündüğü zayıf yönlerini iyileştirmek için aktif olarak çalışırlar. Zamanını etrafını insanlarla çevrelemek yerine sigma erkeği genel olarak neyi daha iyi yapabileceğini analiz etmeye çalışır.

11. Kadınların ne istediğini bilir

Sigma erkeği kadınların tam olarak ne istediğini ve karar verirken neleri dikkate aldığını bilir. Bu yüzden “oyun” oynamak onun doğasında vardır. Elbette bu insanları yönlendirmek, onları kandırmak ve istediklerini yaptırmakla ilgili sinsi bir oyun değildir.

Sigma erkekleri, kadınların ve erkeklerin temelde farklı olduklarını kabul ederek hareket eder. Her nasıl bir kadın burçlarla ilgileniyorsa kendisi de bunu yapma eğilimindedir. Çünkü er ya da geç burçların kendisi için işe yarayacağını bilerek hareket eder.

12. Kendi kaderinin efendisidir

Bu biraz iddialı olabilir ama sigma erkekleri bağımsız hareket ederler. Kaderlerini kendileri çizme konusunda isteklidirler. Derinlemesine içe dönük bir yapıda olduğu için verimlilik konusunda diğerlerine göre bir adım daha önde olabilmek adına altıncı hissine güvenir.

Sigma erkeğinin son derece hırslı olduğunu söylemeye bire gerek olduğunu düşünmüyorum. Her zaman odadaki en yüksek ses olmayabilir ama kimse onu dinlemese bile inancı ve ahlakı güçlü kalmayı başarır. Bu nedenle, sigma erkeği standart yapılara uymama eğilimindedir.

13. Onu anlamak zordur

Sigma erkeğinin sahip olduğu kişilik anlaşılması en zor kişilik türlerinden biridir. Ne beta ne de alfa olduğu kendi tarzında benzersizdir. Seçimlerini ve davranışlarını karakterize etmek zordur. Baskın olmak ve itaatkar olmak konusunda pek anlayışlı değildir.

Bir sigma erkeğiyle çıkıyorsan, onunla çıkmanın en zor yanlarından birisi çok konuşmamasıdır. Problem çözme becerisi her zaman ilk sırada gelir. Bu her zaman duygusal olarak ihtiyaç duyduğun bir şey değildir. Genelde sigma erkeğinin robot gibi bir şey olduğunu söylemek yanlış olmayacaktır.

14. İsterse alfa olmayı başarabilir

Doğaları gereği alfa erkekler etrafındaki insanlar tarafından alfa erkek olarak bilinmek isterler. Yapılarla yaşarlar ve liderlik niteliklerine sahip güçlü bir adam olmanın ne anlama geldiğini düşünerek hareket ederler. Bu onların temel özelliğidir.

Sigma erkeği daha az umursamazdır. Bir alfa erkek gibi aynı acımasızlığa ve kurnazlığa sahiptir ama gerçekten insanlar üzerinde projelendirmekle ilgilenen birisi değildir. Sigma erkeği yeteneklerini sergilemekle ilgilenir, ödüller ve takdirler her zaman ikincil plandadır.

15. İnatçı ve saplantılıdır

Sigma erkeğinin kim olduğunu bilmesi, güven ve saplantıyla birlikte inatçılığı da beraberinde getirir. Sigma erkeği bir kişi olarak kim olduğundan emindir. Sevdiği ve sevmediği şeylerin çok net bir resmine sahiptirler. Bu açıdan sigma erkeği olayların farklı yönlerini göremez.

Bu özellikle hayatını zenginleştirmek isteyen ve aynı zamanda bir sigma erkeğiyle beraber olan birinin hayallerini paramparça edebilir. İşleri kendi bildiğin yöntemle yapmak yerine farklı şeyler ortaya koymalı ve onu şaşırtmalısın. Sigma erkekleri bazen kendi hayatlarında sıkışmış olabilirler.

Kaan Karadeniz

İstanbul Üniversitesi Bilgi ve Belge Yönetimi bölümünden mezunum. Yazı yazmayı ve araştırma yapmayı seviyorum. Psikolog, terapist, astrolog veya yaşam koçu değilim. Hedefim insanların hayatlarına değer katabilecek bilgileri onlarla buluşturmaktır.

Yorum yapıp katkı sağla...