Zeka geliştirmenin yolları nelerdir?

Z

Kendinize meydan okuyarak yeni zorluklar keşfedin ve daha fazla kitap okuyun. Zekanızı geliştirmek için gelişime ve değişime inanın. Zekanın tanımı insandan insana farklılık gösterebilir. Bazı yaklaşımlara göre ise zeka sabit bir olgudur. Doğuştan itibaren bellidir ve bunu geliştirmek veya ilerletmek pek mümkün değildir. Bu anlayışa bağlı kalmanız durumunda elbette kendinizi ve zekanızı geliştiremezsiniz. Geliştirebilir misiniz?

Zeka bazılarının düşündüğü gibi sabit bir olgu değildir. Çeşitli unsurlardan etkilenmesi mümkündür. Çevresel faktörler bu etkenlerin başında gelmektedir. Bu etkenleri izleyen faktörler ise kişinin düşünce yapısı ve beraberinde kişinin kendini geliştirmeye olan inancıdır. Her bir faktör için pek çok şey söylenebilir ama odaklanmanız gereken nokta ve bu yazıda değineceğim nokta “insanın kendini geliştirmeye olan inancı” ve bu yönde atabileceği adımlardır.

Zeki olmanın yolları nelerdir?

Çevresel Faktörler: Zeka gelişimi konusunda çevresel faktörlerin etkileyici olması yaradılış ve büyürken etkisi altında olduğumuz koşullarla ilgilidir. Yaradılış ile sahip olduğumuz özelliklerle ile büyürken aldığımız terbiyeler arasında bir etkileşim söz konusudur. Zekamız ise bu iki unsurun birbiriyle ilişkisinden doğan sonuç olarak nitelendirilebilir. Yaşadığımız çevre, etrafımızdaki insanlar, okuduğumuz kitaplar ve izlediğimiz televizyon programları gibi etkenlerin hepsi zekamızı etkileyebilir. Bazılarını seçme şansımız yoktur ama bazıları bizim kararlarımız ile ortaya çıkan etkenlerdir.

Düşünce Yapısı: Dünya bizden ibaret değildir. Etrafımızda kontrolümüz dışında gelişen çok fazla olay yaşanmaktadır. Bu olayların büyük bir bölümünde tutumumuzu belirleyecek olan unsur düşünce yapımızdır. Birileri sürekli olarak bir konu hakkında size baskı kuruyorsa bu durumda kendinizi kısıtlama yoluna gidebilmeniz mümkündür. Ailenizin veya çevrenizdeki insanların size sürekli olarak zeka seviyesi düşük bir kişi gibi davranıyor olması bu kısıtlamanın önünü açar. Bu durumda kendi potansiyelinizi asla yakalayamazsınız ve zekanızı geliştirme fırsatını es geçersiniz.

Bu iki faktörün dışında kalan nokta ise kendimizi geliştirmemiz ve zekamızı geliştirmek için ortaya koyacağımız çabalarla ilgilidir. Bu noktaya gelmeden önce ise kendimizi gelişim alanına dahil etmemiz gerekir. Bunu yapabilmek için gerekliyse kendimizi değiştirmeye çalışmalıyız.

  • Zorlukları benimseye çalışın. Onlarla mücadele edin.
  • Geri çekilmelere imkan tanımadan yolunuzda devam edin.
  • Çalışmalarınızı uzmanlık yolunda ilerlediğiniz bir yol olarak görün.
  • Eleştirilere kucak açın. Eleştirileri analiz ederek kendinizi doğru yöne doğru sürükleyin.
  • Başkalarının çalışmalarından veya başarılarından faydalanın, kendinize örnek alabileceğiniz insanlar seçin.

Gerçek anlamda kendinizi ve zekanızı geliştirmeye odaklanmak istiyorsanız burada yer alan beş maddeyi önemsemeye özen gösterin. Bazı durumlarda zekanızı geliştirme imkanınız çok mümkün olmayabilir veya bunun gerçekleşmesi için büyük hatalar yapmak zorunda kalabilirsiniz. Hatalarınızdan ders çıkarmanız önemli bir adımdır ama aynı zamanda rahatsız edici bir durumdur. Bunun bilincinde olduğunuz sürece zekanızı geliştirebilmek için çok daha şanslı olursunuz.

https://www.grisayfalar.com/insan-kendini-nasil-gelistirir/

Zeka geliştirmenin çok kolay bir uğraş olduğunu söylemek doğru olmayacaktır. Bu hedefle yola çıkıyorsanız mutlaka zorluklarla karşılaşabileceğinizi ama geri adım atmadığınız sürece bunları yenebileceğinizi bilmelisiniz. Aşağıda yer alan zeka geliştirme yollarından bazılarını denemiş veya sonuç alamamış olabilirsiniz. Zekanın bir ölçüsü yoktur, eğer hayatınızda elde ettiğiniz başarılar gittikçe artış gösteriyorsa artık kendinizi çok daha zeki bir insan sayabilirsiniz. Ortada elde edilmiş bir başarı bulunmuyorsa zekanızın gelişmeye başladığının veya geliştiğinin bir belirtisi olmayabilir.

1. Kendinize Meydan Okuyun

Hayatınızın belirli bölümlerinde bir şeyleri yapmaya çalışırken kendinizi zorlanıyor hissetmiş olabilirsiniz. İşte bu günler için minnettar olmalısınız çünkü o günlerde zekanızı geliştirmeye çalıştığınız ortadadır. Bir zorlukla mücadele ederken ilk başlarda zorlanmanız ve başkalarından yardım almanız söz konusu olabilir ama zaman içerisinde bu yardımlar azalır. Tek başınıza bir şeylerle mücadele edecek duruma gelebilirsiniz.

Bu noktaya kadar zekanızı geliştirmek için doğru adımları attığınızı düşünebiliriz. Nitekim, bundan sonrası için daha cesaretli olmalısınız. Artık söz konusu durum bir zorluk olmaktan çıkmıştır. Sürekli aynı şeyi yapıyor olmak zekanızın gelişmesine hiçbir katkı sağlamayacaktır. Kendinize yeni hedefler bulmalısınız, yeni zorluklar keşfetmeye çalışmalısınız ve zekanızı geliştirmek için kendinize meydan okumalısınız.

Kendinize meydan okumak zekayı geliştirmenin önemli yollarından birisidir. Neredeyse başlangıç adımı olarak nitelendirilebilir. Kendinize meydan okumadan zekanızı geliştirebileceğinizi kesinlikle düşünmemelisiniz.

2. Okuma Alışkanlığı Kazanın ve Akıllıca Okuyun

Kitap okuyan hatta herhangi bir şey okuyan insanlar okumayanlara göre çok daha şanslıdır. Bunun sebebi yeni fikirlere ve düşüncelere daima açık olmalarıdır.

Okuyan insanların en büyük avantajı yeni bilgilerle tanışmaları, sürekli olarak kendilerini geliştirmeleri ve nihayetinde zekalarının okumayan insanlara göre yüksek olmasıdır. Bunun uydurulmuş bir şey olduğunu düşünmeyin. Çok okuyan insan ile okumayan insan arasında belirgin farklılıklar bulunmaktadır.

https://www.grisayfalar.com/okuma-aliskanligi-nasil-gelistirilir/

Diğer taraftan, okuma alışkanlığı kazanmak tek başına zekanızı geliştirmenize katkı sağlamayabilir. Akıllıca okumak zorundasınız. Her kitapta yeni bir şeyler olduğunu düşünerek, hızlı okuma tekniğine sahip olarak, zaman gibi geri getirilmesi zor olan bir olguyla mücadele ederek okumalısınız.

Bilinmesi gereken basit hızlı okuma teknikleri

3. Kendinizden Daha Akıllı İnsanlarla Takılın

Zeki olmanın veya zekayı yükseltmenin en önemli yollarından birisi kendimizden daha akıllı insanlarla vakit geçirmektir. Etrafımızda bulunan insanlar aslında bizim birer kopyamız gibidir. Onlarla kısmen aynı doğrultuda düşünürüz, onlarla bir şeyler paylaşırız ve onların fikirlerini sık sık duyarız. Akıllıca fikirler duymak ufkunuzu genişletebilir ve size daha zeki olma konusunda bir ortam yaratabilir.

Ne kadar güçlü olursak olalım etrafımızda yer alan insanlar bize etki ederler. Sürekli olarak vakit geçirdiğimiz insanların bize bir şeyler kazandırması zekamızı geliştirmemiz açısından önemlidir. Benzer şekilde etrafımızda yer alan insanların düşüncelerimize saygı gösterecek ve bizi yeteri kadar zeki görecek insanlardan oluşması önemlidir. Bu insanlar size negatif enerji yansıtmazlar, size saygı duydukları için bunun karşılığında onlardan pozitif enerji almış olursunuz.

Zekanızı geliştirmek istiyorsanız kendinizden daha akıllı ve zeki olan insanlarla vakit geçirmelisiniz. Farklı düşüncelere saygı duymalısınız ve yeri geldiğinde bu düşünceleri benimseyerek kazanımlarınızın arasına dahil etmelisiniz.

4. Sürekli Fikir Üretin ve Not Alın

Bir insanın fikir üretmesi demek onun düşünce yapısının gelişime açık olduğunun en iyi göstergelerinden birisidir. İnsanların sürekli fikir üretmesi mümkün olmayabilir ve çoğumuzun bildiği üzere “parlak” fikirler daima beklenmedik anlarda gelir. Bu tip durumlara karşı yanınızda bir not defteri taşımanız çok daha doğru olacaktır. Fikirlerinizi ne kadar saçma olursa olsun sürekli not edin ve daha sonra onlar hakkında derinlemesine düşünmeye çalışın.

Yapmanız gereken kendinizi gelişim çemberinin içerisine dahil etmektir. Bu çemberin dışında kaldığınız her süre boyunca gelişim fırsatlarını eliniz tersiyle itmiş olursunuz. Zeki olmak istiyorsanız gelişime açık olmalısınız. Nerede ne yapacağınızı iyi bilmelisiniz. Hangi adımların size fayda sağlayacağını iyi düşünmelisiniz. Zekanın ölçülebilir bir şey olmadığını tekrar hatırlatma gereği duymaktayım. Bugün yeni fikirler ve çözümler üretemeyecek kadar yetersiz olabilirsiniz ama gelecekte bunun böyle olacağı kesin değildir.

Yazar Hakkında

Kaan Karadeniz

İstanbul Üniversitesi Bilgi ve Belge Yönetimi bölümünden mezunum. Yazı yazmayı ve araştırma yapmayı seviyorum. Psikolog, terapist veya yaşam koçu değilim. Hedefim insanların hayatlarına değer katabilecek bilgileri insanlarla buluşturmaktır.

Yorum yap

Yorum yapıp katkı sağla...