Yorgunluk giderici 12 takviye önerisi

Enerji seviyeleri söz konusu olduğunda insanın başvurabileceği çözüm nispeten basittir. Kaliteli uykuya sahip olduğundan, düzenli egzersiz yaptığından ve dengeli beslendiğinden emin olman gerekir. Bunlar her ne kadar basit şeyler gibi gözükse bile her birisini düzenli olarak gerçekleştirmek zor olabilir.

Enerji seviyeleri söz konusu olduğunda insanın başvurabileceği çözüm nispeten basittir. Kaliteli uykuya sahip olduğundan, düzenli egzersiz yaptığından ve dengeli beslendiğinden emin olman gerekir. Bunlar her ne kadar basit şeyler gibi gözükse bile her birisini düzenli olarak gerçekleştirmek zor olabilir.

Diğer taraftan tüm bunları yapıyor olmana rağmen enerji seviyenin hızla tükenmesi söz konusu olabilir. Bu durumda yorgunluk giderici seçeneklere başvurman gerekebilir. Bu seçeneklerin çoğu takviyelerden yararlanmayı gerektirir. Bu takviyeler doğrultusunda enerjini yerine getirmeyi başarabilirsin.

Balık yağı

Balık yağı bulup bulabileceğin en iyi enerji takviyelerinden birisidir. Balık yağı takviyeleri, bireylere çok çeşitli faydalar sağlayabilir. Beyni veya kalp işlevini veya her ikisini birden iyileştirmek istiyorsan esasen kullanman gereken takviye tam olarak budur.

Balık yağı, beynimizin, gözlerimizin, sinir sistemimizin gelişimini destekler. Diğer taraftan kalbimizin sağlığını korumasına yardımcı olur. Balık yağı ve Omega 3 gibi sağlıklı yağların karışımından oluşan takviyelere yönelebilirsin. Bunların hepsi enerji seviyelerimizi besler.

Mor salkım

Mor salkım veya Hindistan’daki adıyla ashwagandha en önemli şifalı bitkilerden biridir. Dünyanın en eski tıbbi sistemlerinin bir parçasıdır. Araştırmacılar mor salkım bitkisinin vücudumuzun hem fiziksel hem de zihinsel strese karşı direnci artırabildiğini ortaya çıkarmışlardır.

Stres, enerji seviyemizi fiziksel ve zihinsel olarak tüketen yönlerden biri olduğu için, bu nitelikteki takviyelerin bize daha fazla enerji sağlaması mantıklı bir durumdur. Bunun ötesinde, bununla birlikte egzersizle ilişkili yorgunluğu da azaltabileceğimizi öne süren araştırmalar vardır.

Altın kök

Altın kök takviye formuna getirilmiş bitkilerden birisidir. Soğuk, dağlık bölgelerde yetişir ve stresle başa çıkma yeteneklerimizi geliştirmek için doğal bir madde olarak kullanılır. Araştırmalara göre altın kök hem fiziksel performansı artırır hem de zihinsel yorgunluğu hafifletir.

Altın kökü bir takviye (bitkisel hap ürünü) haline dönüştürmüş pek çok marka vardır. Seçim yaparken glüten ve soya içermeyen markalara yönelmeyi düşünebilirsin. Bu besin takviyesi aynı zamanda vegan ve vejetaryen olanlar için son derece uygundur.

Kreatin

Kreatin kırmızı et, kümes hayvanları ve balıkta doğal olarak bulunan bir bileşiktir. Vücudunuzda hızlı bir enerji kaynağı görevi görür. Adenozin trisfosfat (ATP), hayatın enerji anlamında para birimi gibidir. Vücudun enerji için ATP kullandığında bir fosfat grubunu kaybeder ve adenozin difosfat (ADP) olur.

Bu nedenle vücudunuz hızlı bir enerji kaynağına ihtiyaç duyduğunda kreatin fosfatını ADP’ye ödünç verir ve ATP olur. Bu sana yüksek yüksek yoğunluklu, kısa süreli egzersizler için gereken enerjiyi verir. Diğer taraftan bir araştırmada kreatin takviyesi alan yetişkinlerin almayanlara göre 1.4 kg yağsız kas kütlesi kazandığı görülmüştür.

Koenzim Q10

Koenzim Q10 aslında vücudumuzun doğal olarak ürettiği bir şeydir. Tüm hücrelerimizde bulunurlar ama kalbimiz, böbreklerimiz ve karaciğerimiz bunun en yüksek seviyelerine sahiptir. Koenzim Q10’un yaptığı şey, bizim için enerji üretmek ve aynı zamanda kendilerini oksidatif hasardan korumaktır.

Vücut kendi başına üretebildiğine göre neden koenzim Q10 takviyesi almanız gerekir? Çünkü yaşlandıkça işler değişmeye başlar. Hücrelerimiz eskisi kadar enerji üretmez. Vücut hücrelerimizin formda kalmasını istiyorsanız koenzim Q10 takviyesinden yararlanmak iyi bir fikir olabilecektir.

B12 vitamini

B vitamini sahip olunması gereken tipik bir vitamindir. Ancak bu kategoride en iyi enerji takviyesinin peşindeysen B12 en iyisidir. B12, vücudun yiyecekleri hücrelerin kullanabilmesi için enerjiye dönüştürmesine yardımcı olan bir vitamindir. Genel olarak eksikliği zaten halsizlikle kendini gösterir.

Bunun dışında söz konusu vitamin vücudun sinirlerine ve kan hücrelerine yardımcı olur. Ayrıca söylediğim gibi zayıf ve halsiz hissetmene neden olabilecek bir tür kansızlık durumunu önler. Herkesin et, balık ve süt ürünleri gibi çok fazla hayvansal protein tüketmemesi nedeniyle bu alanda pek çok insanın yetersiz kalması söz konusudur.

Sitrülin

Sitrülin, vücuttaki nitrik oksidi artırmaya çalışır. Nitrik oksit bir vazodilatör görevi görerek kan damarlarındaki iç kasların genişlemesine ve böylece dolaşımın artmasına neden olur. Bu, kanın, oksijenin ve besin maddelerinin vücudun tüm bölgelerine gitmesine izin verir.

Diğer taraftan araştırmalara göre nitrik oksit üretme yeteneği sınırlı olduğunda fiziksel zayıflık ve enerji eksikliğinin ortaya çıkması söz konusu olabilmektedir. Nitrik oksit için bir öncü olan sitrülin takviyeleri, vücut hücrelerinde oksijen ve besinlerini varlığını artırarak enerji seviyesinin yüksel olmasına yardımcı olabilir.

Demir

Vücudumuz düzgün çalışmak için demire ihtiyaç duyar. Demir eksikliği ile anemi geliştirmiş oluruz. Bu da daha sonra halsizlik ve yorgunluk hissine yol açabilir. Demir, vücudun dokularına oksijen taşıyan kırmızı kan hücreleri sağlayarak bununla savaşır. Bu yüzden demir önemli bir gereksinimdir.

Genel olarak demir, bu temel işlev nedeniyle yorgunlukla mücadelede sana yardımcı olabilir. Tek sorun, gıda kaynaklarındaki çok fazla demirin et ve deniz ürünlerinden gelmesidir. Bu tüketim konusunda problemlere yer açtığı için demir takviyelerinden yararlanmak isteyebilirsin.

Melatonin

Melatonin, beynimizin ürettiği ve bizi uyutan doğal bir hormondur. Uyandığımız zaman seviyesinde azalma görülür ve gün içerisinde yükseliş gerçekleşir. Kendini yorgun hissetmekten bıkman durumunda neden uyku getiren bir takviyeye ihtiyaç olduğunu düşünüyor olabilirsin.

Melatonin aynı zamanda uykusuzlukla savaşmanın bir yolu olarak da hizmet eder. Çoğu insan, yüksek miktarda ekran süresi nedeniyle uyku sorunları yaşar. Bu uykusuzluk, insanların fiziksel ve zihinsek olarak daha yorgun hissetmelerine neden olur. Dolayısıyla bir melatonin takviyesi yorgunluk için iyi bir çözüm olabilecektir.

Pancar tozu

Pancar tozu tahmin edilebileceği gibi pancardan elde edilir ve yüksek miktarda nitrat içerir. L-sitrüline benzer şekilde nitrat, vücutta kan damarlarını gevşeten ve kan akışını ve oksijen dağıtımını artıran nitrik oksit üretir. Bu, vücudunun özelikle egzersizlerle ilgili olarak enerjiyi daha verimli üretmesini sağlar.

Çeşitli araştırma analizleri, pancar takviyesi almanın sporcuların egzersiz sırasında yorumla süresini artırdığını göstermektedir. Bazı durumlarda, pancar takviyesi almak insanların %25 oranında daha uzun süre egzersiz yapmasına izin vermiştir. Bunun nedeni nitratın, egzersiz yapmak için gereken oksijen miktarını azaltmasıdır.

Tirozin

Tirozin, vücudumuzun doğal olarak ürettiği bir amino asittir. Bunlar aslında vücudumuzdan beyne mesajlar gönderen kimyasalların yapımının arkasındaki sorumlulardır. Zihinsel veya fiziksel olarak zorlu faaliyetlerde bulunduğumuzda bu kimyasalların azaldığına inanılır.

Bu, konsantre olamamamıza ve sonunda fiziksel veya zihinsel olarak yorgun hissetmemize yol açar. Bu nedenle, tirozin seviyelerimizi takviye edebilmek, yorgun ve zihinsel olarak bitkin hissetmemize yardımcı olacaktır. Tirozin takviyeleri genelde GDO içermezler. Her kapsül odaklanma ve enerji dolu kalma konusunda sana yardımcı olur.

L-Theanine

L-Theanine, aslında çay ve mantarlarda bulunan bir amino asittir. Çay ve kahvenin bizi enerjik tutabildiği göz önünde aldığında, L-Theanine bileşeninin benzer avantajlar sunması mantıksız değildir. Bu takviyenin güzel yanı kahve ile iyi bir şekilde uyum sağlayabilmesidir.

Kahve doğal olarak enerji seviyemizi artıran kafein içerir. Sorun, kahvenin aynı zamanda gerginlik, asabiyet, huzursuzluk gibi yan etkilere sahiptir. Kahve ile birlikte tüketilen L-Theanine bu yan yetkileri önlemektedir. L-Theanine takviyelerinin vejetaryenler için uygun olduğu unutulmamalıdır.

Not: Burada yer alan bilgiler sadece bilgilendirme amaçlıdır. Bu bilgiler tıbbi tavsiye, teşhis veya tedavi yerine geçmez. Tıbbi durumla ilgili soruların için doktoruna başvurmalı ve ilaç/hap kullanımından önce doktorundan bilgi almalısın.

Paylaşmaya ne dersin?
Kaan Karadeniz
Kaan Karadeniz

İstanbul Üniversitesi Bilgi ve Belge Yönetimi bölümünden mezunum. Yazı yazmayı ve araştırma yapmayı seviyorum. Psikolog, terapist, astrolog veya yaşam koçu değilim. Hedefim insanların hayatlarına değer katabilecek bilgileri onlarla buluşturmaktır.

Yorum yapıp katkı sağla...