Yaygın görülen 9 rüya çeşidi ve anlamları

Her rüyanın bir anlamı var diyenlerden misin? Yaygın görülen 9 rüya çeşidine göz atın ve onların psikolojik açıdan anlamlarını öğrenin.

Her rüyanın bir anlamı var diyenlerden misin? Yaygın görülen 9 rüya çeşidine göz atın ve onların psikolojik açıdan anlamlarını öğrenin.

Bazı insanlar rüyaların arkasında çok derin anlamların olduğuna inanır. Rüya sembollerini analiz etmek ve onlara anlamlar yüklemek popüler kültürün bir parçasıdır. Rüyaların gerçekten gizli anlamları olabilir mi? Rüyalar bilinçaltında yer alan göremediğimiz şeylerin yansıması mıdır?

Özet: Yaygın görülen rüyaların anlamları

Rüyalar konusunda çeşitli anlamların ve yorumların yapılması mümkündür. Ben bir rüya tabircisi değilim ama işin biraz psikolojik tarafıyla ilgilenen biriyim. Burada hepimizin en az bir kez görmüş olabileceği yaygın görülen rüyalar ve onların anlamlarına değineceğim.

“Yaygın görülen rüyaları ve onların anlamlarını merak ediyorum.” diyorsan aşağıdaki maddelere göz atabilirsin. Bu maddelerin her birisi özettir. Daha fazlasını öğrenmek istiyorsan yazıyı okumaya devam etmeni öneririm:

  1. Rüyada düşmek.
  2. Rüyada çıplak kalmak.
  3. Rüyada kovalanmak.
  4. Rüyada diş kaybetmek.
  5. Rüyada ölmek.
  6. Rüyada test çözmek.
  7. Rüyada aldatılmak.
  8. Rüyada uçmak.
  9. Rüyada gebe kalmak.

1. Rüyada düşmek

Yüksek yerlerden düşmek oldukça sık görülen bir rüya çeşididir. Uçurumdan atlamak veya binaların tepesinden atlamak gibi farklı biçimlerde olabilir. Popüler bir inanca göre bir yerden düşerken yere çakıldığın zaman gerçek hayatta ölmüş olursun gibi bir inanç vardır.

Öncelikle bu düşüncenin doğru olmadığını belirtmeliyim. Rüyada düştüğünü görmek hayatında bir şeylerin yolunda gitmediğinin habercisidir. Artık hayattan daha fazla keyif alman gerekir. Kendra Cherry‘nin dediği gibi “kendini hayatın akışına bırak” demekle eşdeğerdir.

2. Rüyada çıplak kalmak

Olur olmadık yerlerde çıplak kalmak yaygın görülen rüyalardan bir diğeridir. Okulda, işte, parkta veya daha farklı bir alanda bir anda çıplak kalmış olabilirsin. Bu tür garip bir rüyayı gören tek kişi olmadığını bilmelisin. Çünkü bu rüya bir şeyleri gizlediğinin habercisidir.

Rüyada çıplak kaldığını görürsen kendini sahtekar birisi olarak hissetmeye başladığını anlayabilirsin. Hayatında var olan ve mükemmel olmayan her şeyi gizleme çabası içerisinde olduğunu bilmelisin. Bu aynı zamanda sahip olduğun bazı sorunların açığa çıkmasından korktuğun anlamına gelir.

3. Rüyada kovalanmak

Rüyada görüp görebileceğin en korkutucu şeylerden birisi kovalanmak diyebilirim. Kimin seni kovaladığını ve neden kovaladığını bilmezsin. Bu durumun belirgin bir anlamı olduğunu söyleyebilirim. Rüyanda kovalandığını görürsen hayatında bir şeyleri ıskaladığını bilmelisin.

Rüyada bir hayvan tarafından kovalanmak duygularından saklandığını gösterir. Bilinmeyen bir karakter tarafından kovalandığını görürsen yaşanmış bir travmanın etkilerini hissediyorsun demektir. Seni kovalayan kişi karşı cinsten biriyse bu durumda aşktan korkuyorsun demektir.

4. Rüyada diş kaybetmek

Rüyada diş kaybettiğini görmek en karmaşık rüya çeşitlerinden biridir. Çünkü bunun birden fazla anlamı vardır. İlk olarak kendi görüntün hakkında endişe duyuyor olabilirsin. Bir başka yaklaşıma göre iletişim kurmaktan çekindiğinin göstergesidir.

Rüyada diş kaybettiğini görürsen sahip olduğun bir güçten veya yetenekten hızla uzaklaştığını bilmelisin. Bu karar verme, iddialı olma ve kendini koruma gibi çeşitli niteliklerden oluşabilir. Diş kaybetmek çok sık görülen bir rüya olmasına rağmen anlamını netleştirmek pek mümkün değildir.

5. Rüyada ölmek

Ölümün konu olduğu rüyalar oldukça yaygındır. En korkutucu olan rüyalardan biri olduğunu söyleyebilirim. Rüya gören kişiler genel olarak kendilerinin veya sevdikleri birinin öldüğünü görürler. Bu durum değişim endişesinin ve bilinmezlik korkusunun bir yansımasıdır.

Bunu gelişim doğrultusunda yaşanan doğal değişim ile bir görebilirsin. Değişim söz konusu olduğunda sonucunun ne olacağını pek bilemediğin için endişe duyarsın. Rüyada öldüğünü görmek yine sonucu olmayan bir yere yolculuk etmek anlamına gelir. İki durumun ortak paydası budur.

6. Rüyada test çözmek

Rüyada test çözdüğünü veya bir sınava girdiğini görürsen bunun bir anlamının olduğunu bilmelisin. Öncelikle rüyada test çözdüğünü görmek başarısız korkusuyla eşdeğer diyebilirim. Testler her zaman stres dolu noktalar olduğu için başarısızlıktan korkman doğaldır.

Bu korkunun altında neyin yattığını iyi bilmen gerekir. Bir test çözmek veya sınava girmek hayatın zorluklarına karşı henüz hazır olmadığın anlamına gelir. Bu tür bir rüya görürsen görmezden geldiğin bir zorluk söz konusu demektir.

7. Rüyada aldatılmak

Rüyada aldatılmak gerçek anlamda oldukça stresli bir durumdur. Sevgilini bir başkasıyla görmek acı verici olduğu kadar zihnini şüpheye düşürebilecek bir iştir. Bunun gerçekten olup olmadığını sorgulamaya başlayabileceğinden emin olabilirsin.

Rüyada aldatıldığını görmek aldatılma korkusunun bir yansımasıdır. Bir ilişkide güven, sadakat ve iletişim problemi söz konusuysa bu tür bir rüyayı görmek kaçınılmazdır. Elbette bir rüyayla kesin bir hüküm vermek doğru değildir. Ancak ipuçlarını doğru yakalamak önemlidir.

8. Rüyada uçmak

Rüyada uçmak hem eğlenceli hem de ürkütücü bir deneyimdir. Özellikle yükseklik korkusu olanlar için bu hiç hoş bir deneyim değildir. Rüyada uçtuğunu görmek genelde iki farklı şekilde yorumlanan bir durumdur. İlk olarak rüyada uçtuğunu görmek özgürlük hissinin bir karşılığı olabilir.

Diğer taraftan rüyada uçtuğunu görmek hayatın gerçeklerinden veya problemlerinden kaçmak istediğinin bir göstergesi olabilir. Tek başına uçtuğun zaman bunun özgürlük ve memnuniyetle ilgili bir his olduğunu hemen anlayabilirsin.

9. Rüyada gebe kalmak

Rüyada gebe kaldığını görmek uçsuz bucaksız anlamların kapısını aralamak demektir. Kadınlar açısından çok sık görülen rüyalardan biri olduğunu bilmelisin. Genelde anlamı korkuyla bağlantılıdır ama farklı anlamlar çıkarmak da mümkündür.

Rüyada gebe kaldığını gören birisi yetersiz bir anne olmaktan korkuyor demektir. Diğer taraftan rüyada gebe kaldığını gören birisi yaşadığı ilişkide artık daha ileriye gitme konusunda kararlı olabilir. Bir başka ifadeyle kişi, yaşadığı ilişkinin adını koyma konusunda ısrarcı bir hisse sahip olabilir.

Umarım bu bilgiler yaygın olarak görülen rüyaların psikolojik anlamlarını öğrenme konusunda sana yardımcı olmuştur. Eklemek istediğin bir şeyler varsa hemen yorum yapabilir veya önerilerimi beğendiysen yazımı arkadaşlarınla paylaşabilirsin.

Paylaşmaya ne dersin?
Kaan Karadeniz
Kaan Karadeniz

İstanbul Üniversitesi Bilgi ve Belge Yönetimi bölümünden mezunum. Yazı yazmayı ve araştırma yapmayı seviyorum. Psikolog, terapist, astrolog veya yaşam koçu değilim. Hedefim insanların hayatlarına değer katabilecek bilgileri onlarla buluşturmaktır.

Yorum yapıp katkı sağla...