Vazgeçilmez kadın olmanın 11 yolu

Seni kaybedenlerle zaman kaybetmemeyi öğrenmek zorundasın. Peki bunu nasıl yapacaksın? Elbette özgüvenini ve öz saygını geliştirerek bunu başarabileceksin. Vazgeçilmez bir kadın olmanın ne anlama geldiğini ve nasıl bu tür bir kadın olacağından söz edeceğim.

Seni kaybedenlerle zaman kaybetmemeyi öğrenmek zorundasın. Peki bunu nasıl yapacaksın? Elbette özgüvenini ve öz saygını geliştirerek bunu başarabileceksin. Vazgeçilmez bir kadın olmanın ne anlama geldiğini ve nasıl bu tür bir kadın olacağından söz edeceğim.

Vazgeçilmez bir kadın olmak, bunun neye benzediğini öğrenmek ve bunu nasıl yapacağını bilmek konusunda sabırsız olabilirsin. Her şey aslında yüksek değere sahip bir kadın olmakla ilgilidir. Bu tür kadınlar bir erkeği kaybetme konusunda endişelenmezler ve strese girmezler.

1. Yüksek değerlere sahip olduğunu kabul etmelisin

Bu ilk ve en önemli adımdır. Bu yüzden bunun ne anlama geldiğini hissetmek için çaba göstermelisin. Kendi kendine “Ben yüksek değerlere sahip bir kadınım!” demeyi başarmalısın. Bu şekilde düşünmelisin, bu şekilde hareket etmelisin ve bu şekilde yaşamalısın.

Başlangıçta yapman gereken kendinle olan konuşma şeklini gözden geçirmektir. Sürekli olarak kendini aşağılıyor musun? Değersiz, muhtaç ve acınası olduğunu ve sonunda yalnız kalacağını mı düşünüyorsun? Bir erkek için yeteri kadar güzel olmadığını mı aklına getiriyorsun?

Bu dili hemen ama hemen değiştirmelisin. Ne düşünüyorsan onu tam tersi bir ifadeyle değiştirmelisin. Yanlış geliyorsa veya şu anda kendine inanmak zor geliyorsa bu normal karşılamalısın. Biraz zorlanacaksın ama nihayetinde güçlü zihnin sana bu konuda yardımcı olacaktır.

2. Dolu bir hayata sahip olmalısın

Bir erkeğin seni tamamlamasını, kurtarmasını veya kendini bütün hissettirmesini bekleyemezsin. Böyle düşünüyorsan daha uzun süre bekleyeceğinden emin olabilirsin. Öyleyse vazgeçilmez bir kadın olmanın kurallarından birini hayata geçirmelisin.

Nedir bu? Kendini tamamlamaktır. Arkadaşlarla, hobilerle, kariyerle ve seni mutlu eden şeylerle dopdolu bir hayata odaklanmalısın. Kendin için hayatındaki en önemli kişi olmalısın. Bir erkek bulmakla uğraşmak yerine harika bir hayata odaklanmalısın.

Seyahat etmek, okumak, çalışmak ve kendine bakmak, işinde iyi olmak, güzellik ipuçları ve moda ipuçları gibi noktalara odaklanmak gibi seni tatmin edecek şeylere odaklanmalısın. Tüm bunlar kendini iyi hissetmene ve iyi görünmene katkıda bulunacaklardır.

3. En güzeli olmalısın

Bunun biraz yüzeysel olduğunu kabul edeceğim. Her şey sana, hayatına ve nasıl davrandığına bağlı olarak değişkenlik gösterir. Fakat aynaya baktığın zaman en güzel halini görüyor olmak çok şeyi değiştirir. Çünkü iyi göründüğünde kendini iyi hissedersin.

Bir çift süslü ayakkabı giymek, en güzel kıyafeti giymek kendini göstermek için yeterli olabilecektir. En önemlisi elbette makyajdır. Mükemmel makyajını her zaman yapmalısın. Kendini ve ruhunu değiştirebilecek şeylere odaklanmalısın.

Bir noktadan sonra iş gününe daha rahat hazırlandığını göreceksin. Daha keyifli olacaksın. Her şeyi daha kolay bir biçimde halledeceksin. Ruhun bambaşka bir değişime uğrayacaktır. Elbette dürüst olayım, biz erkekler görsel yaratıklarız. Bu nedenle güzeli görmek için can atarız.

4. Sınırlar oluşturmalısın

Benlik duygusu yüksek olan kadınlar ile onunla mücadele eden kadınlar arasındaki en büyük farklıklardan birisi sınırlardır. Sınırlara sahip olup bunlara bağlı kalman çok önemlidir. Vazgeçilmez kadınlar sınırların önemini bilirler ve bunlara bağlı kalmak için can atarlar.

Sağlıklı kişisel sınırlar ve yüksek benlik saygısı el ele gider. Güçlü sınırlara sahip olmak, öncelikle ihtiyaçlarına ve duygularına öncelik verdiğini gösterir. Kendini rahat hissetmiş ve bu rahatı bozacak şeylerin sınırları aşmasına izin vermemiş olursun.

Zayıf sınırların olduğunda kendini iyi hissedemezsin. Aslında kabul edilemez davranışları kabul etmek zorunda kalırsın. Kendine güvenen insanlar ilişki kurmak için kişisel sınırlarını ve inançlarını terk etmezler. Tamamen biçimlendirilmiş benliklerini ilişkiye katmaya çalışırlar.

En önemli yüksek değerli kadın özelliklerinden biri, birinin iradesini esnetmesine ve hak ettiğinden daha azına tamah etmesine izin vermemektir. Bir ilişki ters giderse ve sınırlarını zorlarsa oradan uzaklaşmaktan korkmamalısın.

5. Gücünü kullanmalısın

Gerektiğinde sahip olduğun gücü kullanmalısın. Bir durum istediğin gibi olmadığında oradan uzaklaşmaktan korkmamalısın. Bir erkeğe istediğini yaptırmak bir tehdit değildir. “Bir ilişki istediğim gibi gitmiyorsa uzaklaşmayı yanlış bulmuyorum.” diyebilmelisin.

Bir erkek seni kaybedeceğini hissettiğinde adım atar ve oyuna elinden gelenin en iyisini yaparak başlar. Öte yandan, bir erkek seni kaybetme korkusu olmadan sadece istediği gibi davranabileceğini hissederse ve yanında kalırsan bu durumda ne isterse onu yapabilecektir.

Bir şeyler yolunda gitmezse gidebileceğini bilmeleri huzur ve sükunet duygusunu beraberinde getirir. Aynı zamanda iyi olacağını ve senin için daha uygun birini bulabileceğini bilmek son derece önemlidir. Bir kadını vazgeçilmez yapan şey kolayca ortadan kaybolabilmesidir.

6. İlişkiyi takıntıya dönüştürmemelisin

Öz saygısı yüksek insanlar sevgiye değer olduklarına inanırlar. Birinin onlar hakkında nasıl hissettiğini pek sorgulamazlar. İyi, yetkin ve sevimli olduklarını bilirler. Kendileri için doğru kişiye güvenebileceklerini çok iyi anlarlar.

Vazgeçilmez bir kadın bir erkeğin ne düşündüğüne değer vermez. Sonuç olarak, bir erkeğin duyguları belirsiz olduğunda stresli ve endişeli hissetmeler. Bunun yerine, ondan hoşlandığını ve korku ve şüphelerle uğraşmadan bundan keyif alabileceğini varsayar. Böyle biri olabilirsin.

7. Kendini dile getirmeye çalışmamalısın

Kim olduğunu söylemek yerine kim olduğunu göstermelisin. Niteliklerin ve başarıların hakkında durmadan konuşmak sadece bir engeldir. Bu bir güven olarak görülmez. Bu küstahça bir şeydir ve kanıtlayacak bir şeyin varmış gibi görünmeni sağlar.

Vazgeçilmez bir kadının ne kadar değerli olduğunu söylemesine gerek yoktur. Kendini yavaş yavaş ortaya çıkaran ve zamanla kabuğunu soyan bir kadın, her şeyini ortaya koyan bir kadından çok ama çok daha çekicidir. Bu konuda bana güvenebilirsin.

Ona ne kadar komik, akıllı veya başarılı biri olduğunu anlatmak istediğini biliyorum. Ona söylemezsen bunu asla bilemeyeceğini düşünürsün. Ama lütfen bir dakika geri durmasını bilmelisin. Bunları anlatmak yerine seni keşfetmesine izin vermelisin.

8. Onun güvencesine güvenmemelisin

Öz saygısı yüksek olan insanlar sevildiklerini ve sevilebilir olduklarını bilirler. Onlara her gün kendini hatırlatacak bir erkeğe ihtiyaçları yoktur. Bu sadece hissettikleri ve bildikleri bir şeydir. Vazgeçilmez bir kadın olmak istiyorsan bu kurala riayet etmen gerekir.

Kendini güvensiz hissettiğinde genellikle sürekli onaylamalara ihtiyaç duyarsın. Sevgilin bu onaylamayı sana vermediği zaman gücenirsin. Onu ilişkide güvensiz hissettirdiği veya sevilmediği, itici olduğu için suçlarsın. Ama bu tam olarak onun işi değildir.

Elbette sevdiklerinden bu onay sözlerini istersin. Fakat sana bunları vermesi için %100 ona güvenemezsin. Temelin senin tarafından atılması gerekir. Aksi taktirde onun vermesi gerekeni alamayan boş bir kaba benzersin.

Gerçek olan aslında bellidir. Kendini iyi hissetmiyorsan onun yapacağı bir şey asla yeterli olmayacaktır. Sevgiye layık olduğuna inanmazsan, asla başka birinin seni sevebileceğine gerçekten inanamazsın. Durumu bu şekilde olduğunu kabul etmelisin.

9. İlk kendini düşünmelisin

Ciddi ve kararlı bir ilişki içinde olana kadar kendini ilk sıraya koymalısın. Bir adamı ve ihtiyaçlarını ilk sıraya koyarak onu kazanmaya çalışırken geriye doğru eğilmeyi düşünmemelisin. Bu yapacağın en önemli hatalardan birisi olur.

Çünkü daha sonra ilişkide kendi ihtiyaçlarını göz önünde bulundurmak aklına gelebilecektir. İşte bu noktada zorlanabilirsin. Çünkü ilişkide bunu yapman gereken nokta tam olarak ilişkinin ortası değil ilişkinin başlangıcıdır.

İlişkide ona hizmet etmek için burada olduğunu düşünmemelisin. Bu bir erkeğin sana delicesine aşık olmasını sağlayan bir şey değildir. Erkekler çaba gösterdikleri ve belirli bir yatırımı göze aldıkları kadınlara aşık olurlar. Altın tepside kendisine hizmet eden kadınlarla işleri yoktur.

10. İyi bir insan olmalısın

Vazgeçilmez bir kadın olmak istiyorsan iyi bir insan olmalısın. Yeterince basit olduğunu düşünüyorum. Değer duygunu tam olarak neyin geliştirdiğini biliyor musun? Değerli şeyler yapmaktır. Nazik olmalısın. Herkese karşı nazik olmasın. Şefkat kaslarının çalışmasını sağlamalısın.

İyilik yapmak veya senin için anlamlı olan amaçları yapmak için herhangi bir fırsat bulmalısın. Sadece vazgeçilmez bir kadın olmazsın, aynı zamanda vazgeçilmez bir insan olursun. Bu özgüven duygunu geliştirmek için sayısız fırsat sunacak bir durumdur.

11. Kendini kabullenmelisin

Ben dahil olmak üzere hemen hemen herkesin kendisi hakkında değiştirmek isteyeceği bazı şeyler olacaktır. Görünüş, kişilik, başarılar, yaşam tarzı vb. hepimizin kusurları vardır. Ama aynı zamanda hepimiz benzersiz durumdayız. Her birimizin kabul edilebilir yanları vardır.

Kendinle ilgili hem iyiyi hem de kötüyü kabul etmek önemlidir. Kendini tam anlamıyla kucaklaman gerekir. Senin için işe yarayan sağlıklı yollarla olumsuz özellikler üzerinde çalışmayı denemelisin. Böylece kendini değiştirmek için belirli bir çabanın içerisine girebilirsin.

Paylaşmaya ne dersin?
Kaan Karadeniz
Kaan Karadeniz

İstanbul Üniversitesi Bilgi ve Belge Yönetimi bölümünden mezunum. Yazı yazmayı ve araştırma yapmayı seviyorum. Psikolog, terapist, astrolog veya yaşam koçu değilim. Hedefim insanların hayatlarına değer katabilecek bilgileri onlarla buluşturmaktır.

Yorum yapıp katkı sağla...