Uzak mesafe ilişkisini yürütmenin 17 sırrı

Uzak mesafe ilişkini nasıl yürüteceğini mi merak ediyorsun? Uzak mesafeli ilişkileri yürütmenin sırları ile ilişkini korumayı başarabilirsin.

Uzak mesafe ilişkini nasıl yürüteceğini mi merak ediyorsun? Uzak mesafeli ilişkileri yürütmenin sırları ile ilişkini korumayı başarabilirsin.

Normal ilişkilerde geçerli olan hemen hemen her kural uzak mesafe ilişkilerinde geçerlidir. Uzak mesafe ilişkisi zordur ve ekstra çaba gerektirir. Bu tür bir ilişkinin devam etmesi için kendini hazır hissediyor olabilirsin. Peki, tam olarak neler yapman gerektiğini biliyor musun?

Özet: Uzak mesafeli ilişkinin sırları

Birçok insan uzak mesafeli ilişkinin beklenen mutlu son için doğru olmadığına inanır. Bunun çok kolay olduğunu söyleyen kim varsa şimdiden onların söylediklerini görmezden gelebilirsin. Çünkü uzak mesafeli ilişkilerde pek çok şey kolayca karmaşık bir hal alır.

“Uzak mesafeli bir ilişkim var ve devam etsin istiyorum.” diyorsan aşağıdaki maddeleri değerlendirmeye çalışmalısın. Bu maddelerin her birisi özettir. Daha fazlasını öğrenmek istiyorsan yazıyı incelemeye devam etmelisin:

 1. Aşırı iletişimden olabildiğince kaçınmaya çalışmalısın.
 2. Mesafeyi bir fırsat olarak görebilirsin.
 3. Beklentileri yüksek tutmamak için kurallar koyabilirsin.
 4. Düzenli ve yaratıcı bir şekilde iletişim kurmalısın.
 5. Tehlikeli durumlardan kaçınmalısın.
 6. Sevgilinle birlikte bir şeyler yapmalısın.
 7. Sevgilinle birlikte benzer şeyler yapmalısın.
 8. Zaman zaman ziyaretlerde bulunun.
 9. Bir hedef için çaba gösterin.
 10. Sana ait olan zamanı en iyi şekilde kullanmalısın.
 11. Her koşulda dürüst olmalısın.
 12. Kendine ait takvimi sevgilinle paylaşmalısın.
 13. Sevgilinin sosyal medyada neler yaptığını takip etmelisin.
 14. Saklanabilecek bir hediye almalısın.
 15. İletişimi farklılaştıracak uygulamalar kullanmalısın.
 16. Olumlu olmayı asla unutmamalısın.
 17. Yakın çevren hakkında sevgiline bilgi vermelisin.

1. Aşırı iletişimden kaçın

Sevgilinle aranda mesafe olması nedeniyle kendini ona uzak hissediyor olabilirsin. Ancak bu mesafeyi sürekli iletişim kurmaya çalışıp onu olur olmadık rahatsız ederek kapatmaya çalışmamalısın. Bu doğru bir yaklaşım değildir.

Bunun doğru bir yaklaşım olmamasının sebebi “sevmekten bıkma” noktasına gelebilecek olmandır. Az her zaman iyidir. Kendini tükenmiş hissetmezsin. Sevgini anlatabilmek için doğru zamanda ve doğru noktada iletişim kurmaya çalışıp sevgiline ilgi göstermen yeterlidir.

2. Fırsatı değerlendir

Araya giren mesafeyi tam anlamıyla ayrılık olarak görmemelisin. Bunun yerine, sevgilinle arana mesafe girmiş olmasını bir fırsat olarak görebilirsin. Bu durum ikiniz için bir yolculuk olmalıdır. Birbirinize karşı duyduğunuz aşkı bu şekilde test edebilirsiniz.

Sevgilinden ayrı kaldığın zaman çok önemli bir tecrübe edinirsin. İleride evlilik gibi bir adım atıldığında bunun ne kadar önemli olduğunu daha net anlayabilirsin. Uzak mesafeli ilişki insanları çok daha güçlü olabilecekleri şekilde bir araya getirir.

3. Beklentileri belirle

Sevgilin ile konuşup yaşanan uzak mesafeli ilişkideki beklentileri netleştirmeye çalışmalısın. Sevgilinin şaşırmasına neden olmayacak tahmin edilebilir kurallardan gidersen en kestirme yolu tercih etmiş olursun. En azından ilişkinin yürümesi için gerekli ortamı oluşturursun.

Örneğin, sevgilin nereye veya nerelere gidebilir? Kimlerle dışarı çıkıp gezebilir? Dışarı çıktığında neler yapabilir? Bu soruların bir cevabı olmalıdır. Ancak hiçbirisinde uçuk vaatlere veya beklentilere girmemelisin. Bu iki tarafın aynı anda ama farklı yerlerde kabus yaşaması anlamına gelir.

4. Düzenli iletişim kur

Her gün “günaydın” ve “iyi geceler” mesajları olmazsa olmazlardır. Bunun dışında düzenli iletişim kurmak için çeşitli fırsatları kullanmalısın. Örneğin, hayatında yaşanmış olan olaylar konusunda sevgiline bilgi vermeyi düşünmelisin.

Ona hayatınla ilgili bilgi verirken aynı zamanda ondan bilgi almalısın. Ancak çok sıradan olan olaylara takılı kalmamalısın. Bunlar önemsiz şeylerdir. Daha çok sevgilin için önem arz edecek gelişmeleri öğrenmeye çalışmalı ve onunla ilgilendiğini göstermelisin.

5. Tehlikeden uzaklaş

Tehlikeli durumlar hem normal ilişkiler hem de uzak mesafeli ilişkiler için geçerlidir. Bunu hemen bir örnekle açıklayabilirim. Bir gece arkadaşların ile dışarı çıkma gibi bir planın varsa tehlikedesin demektir. Tehlikeden uzaklaşmak için iki şey yapabilirsin:

 • Arkadaşlarınla dışarı çıkacağını sevgiline söyleyebilirsin.
 • Arkadaşlarınla dışarı çıkma planını iptal edebilirsin.

Bu ikisinden birini yapmak yerine hiçbir şey söylemezsen sevgilini şüpheye düşürmüş olursun. Aynı zamanda onun ekstra endişeli olmasını sağlarsın. Sevgilin kontrolü kaybettiğini düşündüğü an kendini güçsüz hissetmeye başlar. Bu ilişkinin geleceği açısından pek kabul edilebilir bir şey değildir.

6. Birlikte bir şeyler yapın

Sevgilin ile aranda mesafe olsa bile hala birlikte bir şeyler yapma şansına sahipsindir. Teknoloji çağında yaşadığımızı unutmamalısınız. Sevgilinle birlikte aynı anda film veya dizi izleyebilirsin. Eğer oyun oynamayı seviyorsan ve seviyorsa birlikte oyun oynayabilirsiniz.

Sevgilinle birlikte yapabileceğin pek çok şey vardır. Kendini sınırlarsan bu fırsatları göremezsin. Önemli olan onun fiziksel olarak yanında olması değil uzak kaldığınız süre boyunca onu yanında hissedebilmektir. Bu ufak etkinlikler ile bunu başarabilirsin.

7. Benzer şeyler yapın

Bir önceki öneriye benzer gibi gözükse bile ondan biraz farklıdır. Çünkü bunları sevgilinle aynı anda yapmak zorunda değilsin. Sadece konuşulacak konu oluşturmaları açısından sevgilinle benzer şeyler yapmaya çalışmalısın. Bu sayede konuşacak yeni şeyler bulabilirsin:

 • Aynı kitabı okuyun.
 • Aynı filmi veya diziyi izleyin.
 • Aynı müzikleri dinleyin.
 • Gündemdeki haberleri takip edin.

Bunlardan hangisini yaparsan yap daima sevgilinle konuşacak yeni bir şeyler bulabilirsin. Böylece kendi fikirlerini onunla paylaşmış ve onun fikirlerini öğrenmiş olursun. Örneğin, yeni çıkacak bir kitabı alıp okuyup daha sonra birlikte o kitabın kritiğini yapabilirsiniz.

8. Ziyaret et

Fırsat bulduğun zaman elbette sevgilini ziyaret etmelisin. Bu ziyaretler senin için altın değerinde olacaktır. Çünkü aradaki mesafenin getirmiş olduğu özlemi veya hasreti derinden hissedersin. Çok kısa süreli bir ziyaret olsa bile ondan maksimum düzeyde faydalanmak için çaba göstermelisin.

Belirli bir süre sevgilinden ayrı kaldığın zaman onu çok daha değerli görürsün. İlk fırsatta onu görmeye gittiğinde ise her yerde kelebeklerin uçtuğunu, kuşların şarkı söylediğini ve ağaçların onlara eşlik ettiğini hissedebilirsin.

9. Hedef belirle

Sevgilinle birlikte düşünerek belirli hedefler belirleme yoluna gitmelisin. Gerçek olan bir durum var. Uzak mesafeli ilişkilerin bir yerde normal ilişkiye dönüşmesi gerekir. Bu nedenle bir plan yapmalı ve bu planı yaparken şu sorulara dikkat etmelisin:

 • En sonunda ne elde etmek istiyorsunuz?
 • Ne kadar süre ayrı kalacaksınız?
 • Gelecekte neler olacak?

Bu sorulara cevaplar bulmaya çalışarak hedef belirleme yoluna gitmelisin. Hem senin hem sevgilinin verdiği cevapların birbirine yakın olması önemlidir. Çünkü bu sayede Lifehack‘te belirtildiği gibi “farklı yerlerde yaşasanız bile aynı hedef için çaba göstermeniz” mümkün olacaktır.

10. Zamanı en iyi şekilde kullan

Sevgilinin uzakta olması demek her zaman yalnız olacağın anlamına gelmez. Hayatın sana sunmuş olduğu bu vakti en iyi şekilde değerlendirmeye çalışmalısın. Sen yalnız kalmayı istemediğin sürece yalnız kalamayacağını bilmelisin.

Arkadaşlarınla ve ailenle vakit geçirmelisin. Olabildiğince spor yapmalısın. Yeni alışkanlıklar edinmelisin. Tek başına yapabileceğin onlarca şey olduğunu bilmelisin. Bunları yaparak sana ayrılmış olan bu vakti en iyi şekilde doldurabilirsin.

11. Dürüst olun

Duyguların konusunda sevgiline karşı açık olmalısın. Korku, güvensizlik, kıskançlık veya ilgisizlik gibi duyguları hissettiğin zaman bunları sevgilinle konuşmalısın. Bunları gizli tutmayı tercih edersen sadece var olan problemi halının altına süpürmüş olursun.

Sahip olduğun tüm duygularla tek başına mücadele etmeye çalışmamalısın. Açık ve dürüst olmalısın. Sevgilinin sana yardım etmesine izin vermeli ve ondan gerekli desteği almalısın. Böylece problem ne olursa olsun onu çözmeyi başarabilirsin.

12. Takvimini paylaş

Sevgilinle takvimini mutlaka paylaşmalısın. Böylece ne zaman müsait olduğunu ve ne zaman meşgul olduğunu ona göstermiş olursun. Böylece rahatsız edici aramalardan uzak kalmayı başarabilirsin. Benzer şeyi ondan beklemeli ve onun takvimini öğrenmelisin.

Birbirinize ait takvimi elde ederek hayatınızda yaşanan küçük ve büyük tüm olaylar konusunda birbirinize bilgi vermiş olursunuz. Bu sayede birbirinize duyduğunuz ilgiyi hiçbir zaman yitirmezsiniz.

13. Sosyal medyayı kullan

Sosyal medyada sevgilinin paylaşımlarını takip etmeli ve onları beğenmelisin. Facebook kullanıyorsa yorumlar bırakmalısın. Twitter kullanıyorsa ona tweet atmalısın. Instagram kullanıyorsa hikayelerini takip etmelisin.

Sosyal medyada birbirinizi etiketleyerek yapacağınız paylaşımlar birbirinize ilgi duyduğunuzu gösterecektir. Ancak bu konuda aşırıya kaçmamaya özen göstermelisin. Örneğin sanki bir açığını arıyormuş gibi sevgilinin profilini farklı bir profille gizli gizli takip etmeye çalışmamalısın.

14. Hediye al

Hatıraların gücünü kullanma vakti. Sevgiline bir hediye almalısın ama bunun saklanabilir bir şey olmasına dikkat etmelisin. Bu hediye basit bir anahtarlık bile olabilir. Bunun sebebi insanların fiziksel olan şeylere çok fazla anlam yükleyebilmesidir.

Anılarımızı dijital olan şeylere değil fiziksel olan şeylere gizleriz. Örneğin anahtarlık hediye edersen o anahtarlığı her gördüğünde sevgilin seni hatırlayabilir. Bu nedenle bazen basit gibi görünen bir şey karşıdaki kişi için çok anlamlı olabilir.

15. İletişimi farklılaştırmaya çalış

Teknoloji çağında yaşadığımıza göre iletişim için kullanacağın tek şey telefon görüşmeleri olmamalıdır. Anlık mesajlaşma uygulamalarını kullanmalı ve bunu yaparken iletişimi eğlenceli bir hale dönüştürmelisin. Örneğin WhatsApp’ta yer alan emojileri veya çıkartmaları kullanabilirsin.

Benzer şekilde görüntülü aramalar gerçekleştirmelisin. Sevgilin ne zaman müsait olursa onu görüntülü olarak aramayı düşünebilirsin. Böylece iletişimi farklı bir şekilde gerçekleştirebilir ve sevgilinle iletişimini güçlendirmeyi başarabilirsin.

16. Mutlaka olumlu ol

Uzak mesafeli bir ilişkinin canlı kalmasını istiyorsan daima pozitif enerjiye sahip olmalısın. Evet, beklemek çok ama çok zordur. Bazen kendini çok yalnız hissedersin ve ne yapacağını bilemezsin. Ama sonunda huzura kavuşacağını düşünerek sabırlı ve olumlu olmalısın.

Hayata olumlu yaklaşmanın en kısa yolu memnuniyet beklentisini yüksek tutmamaktır. Sevdiğin kişiden memnun olmalısın. Seni seven biri olduğu için memnuniyet duymalısın. Her şey için kainata ve kainatın yaratıcısına şükretmelisin.

17. Dedikodudan uzak dur

Uzak mesafeli bir ilişkiyi bitirebilecek en çetin problem dedikodudur. Bir kez ortaya çıktığı zaman ortalığı kasıp kavurabilir. Bu nedenle dedikodulardan uzak durmanın yolunu bulmalısın. Bunu yapabilmenin en iyi yolu arkadaşların ve ailen hakkında sevgiline bilgi vermektir.

Bunu yaparsan etrafında olan biten her şeyi sevgilinle paylaşmış olursun. Böylece sevgilin neler olup bittiğini başkalarından öğrenmek zorunda kalmaz. Buna ek olarak ilişkiniz dedikodulardan olabildiğince uzak kalmayı başarabilir.

Umarım bu öneriler uzak mesafeli bir ilişkiyi yürütme konusunda sana yardımcı olur. Önerilerime eklemek istediğin bir şeyler varsa hemen yorum yapabilir veya önerilerimi beğendiysen yazımı arkadaşlarınla paylaşabilirsin.

Paylaşmaya ne dersin?
Kaan Karadeniz
Kaan Karadeniz

İstanbul Üniversitesi Bilgi ve Belge Yönetimi bölümünden mezunum. Yazı yazmayı ve araştırma yapmayı seviyorum. Psikolog, terapist, astrolog veya yaşam koçu değilim. Hedefim insanların hayatlarına değer katabilecek bilgileri onlarla buluşturmaktır.

Yorum yapıp katkı sağla...