Kız arkadaşın toksik mi? Bunu anlamanın 13 yolu

Toksik denilecek cinsten kız arkadaşım hiç olmadı. Zaten bunun böyle olacağını kabul edecek çok fazla insan bulabilmen mümkün olmaz. Kimi zaman kızların bir kısmı toksik olmayı seçerler. Peki toksik olmak tam olarak ne anlama gelir?

Toksik denilecek cinsten kız arkadaşım hiç olmadı. Zaten bunun böyle olacağını kabul edecek çok fazla insan bulabilmen mümkün olmaz. Kimi zaman kızların bir kısmı toksik olmayı seçerler. Peki toksik olmak tam olarak ne anlama gelir?

Toksik olmak kötü niyetli veya etrafına zarar veren biri olmak demektir. Bu yüzden kimse bunu kabul etmez. Genelde ciddi bir konuşmanın ardından iknalar gerçekleşir. Sen kız arkadaşın ile bu ciddi konuşmayı yapmadan önce onun toksik bir kız arkadaş olup olmadığını anlayabilirsin.

1. Değişime direnme söz konusudur

Toksik kız arkadaş meselesine tam olarak girmeden önce bunu belirtmem gerekir. Kız arkadaşını gerçekten seviyor ve onu kaybetmek istemiyor olabilirsin. Sırf toksik olduğu için onu bırakmana gerek yoktur. Sadece kendisini değiştirme konusunda onu ikna etmen yeterli olacaktır.

Genel olarak akıllı kızlar bu tür defoların farkında olduklarında onu düzeltmek için çaba gösterirler. Bu sağlıklı bir ilişkiye hazır olmadıkları ama hazır olmak için ellerinden geleni yapacakları anlamına gelir. Umarım senin kız arkadaşın böyle biri olmayı başarabilir.

2. Aşk dünyadaki en önemli şeydir

Toksik bir kız arkadaşla karşı karşıya olup olmadığını anlamanın en kolay yollarından birisi budur. Aşk dünyadaki en önemli şeylerden biriyse bunu bir ipucu olarak kullanabilirsin. Elbette bunun sebebini merak ediyor olabilirsin. Hemen açıklamaya çalışayım.

Aşkı dünyanın en önemli şeyi olarak gören kızlar kendisiyle birlikte olabilecek bir erkek bulmadan rahat edemezler. Onlar için aşk hayattaki en büyük hedeftir. Bu nedenle gerçekten sevmediği erkeklerle birlikte olma gibi basit hatalar yapabilme potansiyeline sahiptirler.

3. Aşk fikri sığdır

Genel olarak ona aşk ile ilgili sorular sorduğunda alacağın cevaplar çok standart ve sığ olacaktır. Aşk fikri, televizyonda gördüklerine ve romantik kitaplarda okuduklarına dayalıdır. Bu yüzden tanımında gerçeklik duygusu yoktur.

Aşk genel olarak böyle bir şey değildir. Özellikle kurgusal ürünlerde olduğu gibi toz pembe bir aşk yaşamak neredeyse imkansız gibidir. İlişkilerde insanları bir sürü zorluklar bekler. Aşkı hissedebilmek için insanların bu tür engellerden geçip gitmesi gerekir.

4. Sınırların dışına çıkmaya meraklıdır

Bir kız arkadaşın toksik olup olmadığını anlamanın en önemli yönlerinden birisi budur. Eğer kız arkadaşın toksik ise sınırların dışına çıkmaya çalışacak ve bunu hiç durmadan tekrarlamak için çaba gösterecektir. Bu açıdan ona dikkat etmek gerekir.

Fakat bu durum sınırlarının olmadığı anlamına gelmez. Sınırları vardır ama bu sınırlar hemen hemen her yerdir. Kimse ne istediğini ve ne aradığını gerçekten bilemez. Çünkü kendi de bilemez. Sınırları tutarsız olduğundan her zaman havada kalması söz konusudur.

5. Gerçekçi olmayan aşk beklentileri vardır

Toksik bir kız arkadaşın kafasında gerçekçi olmayan aşk görüşleri vardır. Yağmurda birisi tarafından kovalanmak veya iki üç buluşmanın ardından evlilik teklifi almak ister. Bunların hepsi onun hayalidir ve bir anlamda gerçekleşmesini beklediği şeydir.

Kafasında yaşanan aşkla ilgili gerçekçi görüşlere sahip değildir. Her şeyi kafasında yaşar ve bundan bir dakika bile vazgeçmez. Bu nedenle onu bazı şeylere ikna etmek kolay değildir. Toksik bir kız arkadaşla karşı karşıya olmadığını buradan anlayabilirsin.

6. Geçmişten bir şey öğrenme niyetinde değildir

Aynı hataları defalarca yapan bir kız arkadaşın varsa maalesef onun toksik bir kız arkadaş olduğunu peşinen söylemem gerekir. Geçmişteki ilişkileri hakkında bir şeyler sorduğun zaman sadece isimlerin değiştiğini ama diğer birçok şeyin aynı olduğunu görürsün.

Bu doğal bir durumdur. En azından geçmiş hatalarından ders çıkarmayan birisi için her şeyin aynı olması normaldir. Genelde hep eski sevgilisi ona kötü davranmış olur. İlişkide kendi davranışları için herhangi bir sorumluluk söz konusu değildir.

7. Dikkat çekmeye meraklıdır

Toksik bir kız arkadaşın varsa ilk dikkat etmen gereken noktalardan birisi budur. Kız arkadaşın dikkat çekmeyi çok seviyor olabilir. Bunu sevdiği için yapmaz, ihtiyaç duyduğu için yapar. Her gün sana mesaj atıyorsa veya seni günde birkaç kez arıyorsa dikkat çekmeyi arzuluyor demektir.

Bunun neden olduğunu merak ediyor olabilirsin. Bunun sebebi, içinin boş olması ve kendini dolduracak bir şeye ihtiyaç duymasıdır. Kendini yansıtmak yerine sürekli dışarı bakarak bu beslenme arzusunu bastırmak ister. Bu yüzden her zaman dikkat çekmeye meraklıdır.

8. En küçük şey dünyanın sonu gibidir

Bu yaklaşıma sahip olan kızlarla karşılaşma olasılığın çok yüksektir. En ufak bir hata veya en ufak bir eksiklik onun için dünyanın sonu gibi gelebilir. Küpesini kaybettiğini veya merdivenleri çıkarken takıldığını düşünelim.

Her ne yaşanmışsa olsun bu durumlar gününü mahvetmek için yeterlidir. İşler plana uygun gitmediğinde başa çıkması çok kolay olmaz. Tam olarak resmettiği gibi akmayan durumlara uyum sağlamakta zorlanır. Bu genel olarak tüm toksik insanların ortak noktasıdır.

9. Geçmiş ilişkileri hep aynıdır

Kız arkadaşının geçmiş ilişkileri hakkında bilgi sahibi olmak istediğinde anlatılanlara kulak vermeni öneririm. Eğer hikaye hep aynı şekilde başlıyor ve aynı şekilde bitiyorsa ortada bir problem var demektir. Bu problem büyük olasılıkla kız arkadaşının yaptığı tercihlerdir.

Kız arkadaşın geçmişte sürekli olarak aynı tip insanlarla birlikte olmayı seçmiştir. Bunun sebebi ise sadece o tür insanları tanıyor olmasıdır. Genel olarak ise duygusal açıdan uzak olan insanlarla birlikte olmuşlardır. Bunları tercih etmelerinin sebebi kendisinin toksik bir insan olmasıdır.

10. İlişkide derine inmeye meraklıdır

Her ne kadar çok iyi bir yüzücü olmasa bile derinlere dalma konusunda ondan daha iyisini bulman pek kolay değildir. Kim olduğunu bilmediği noktaya kadar bile kendisini ilişkilerine vermiş birisiyle karşı karşıya olduğunu bilmelisin.

Bunun sebebi kim olduğuna dair güçlü bir algıya sahip olmamasıdır. Kim olduğunu bilmediği için genelde kendisini başkasının ellerinde kaybolmuş hissederler. Bu nedenle her anını seninle birlikte geçirmek ve seni asla bırakmamak ister.

11. Bilinçli olmaktan yoksundur

Bu biraz acımasız gibi gözükebilir. Fakat öz farkındalık konusunda sorunlu bir kız arkadaşın varsa onun toksik bir kız arkadaş olduğunu hemen anlamalısın. Kendinin farkında olsaydı aynı tür insanlarla defalarca çıkmaması gerektiğini bilirdi.

Toksik bir kız arkadaş her zaman aynı hatayı yapmaya eğilimlidir. Bu onun flört hayatının ötesinde bir şeydir. Öz farkındalık eksikliği hayatının her alanına yayılmış durumdadır. Buna engel olabilecek bir durum olmadığı için her seferinde aynı hatayı gerçekleştirmesi kaçınılmazdır.

12. Özgüveni senden alır

Bunu fark ettiğin zaman aslında çok şaşıracağına eminim. Toksik bir kız arkadaşın varsa özgüveni senden alması en sık görülen durumlardan birini yaşamana anlamanına gelecektir. Kendi başına, kendine verdiği değer ve kendine duyduğu saygı çok azdır.

Sen onun güzel olduğunu düşünüyorsan o zaman öyledir. Kendi kendini doğrulaması için sevgilisine güvenir. Bu korkutucu bir şeydir. Yanında bir erkek olmadan kim olduğunu ve dünyadaki değerini sorgulaması söz konusudur.

13. Yaptıkların yeterince iyi değildir

Evet, yaptığın hiçbir şey yeterince iyi değildir. Ona dünyayı sunmuş olsan bile yine yeterli değildir. Herhangi bir şekilde etkilenmeyecektir. Bunun sebebi, toksik kadınlar için hiçbir şeyin onlar için yeterince iyi olmamasıdır.

Toksik kadınlar her seferinde daha fazlasını isterler. Neden mutlu olduklarını veya neden mutlu olmadıklarını bir türlü anlamazlar. İçinde dışarıdaki insanlarla veya nesnelerle doldurulamayacak kadar büyük bir boşluk vardır. Dünyayı önüne sersen bile bu boşluğu dolduramazsın.

Paylaşmaya ne dersin?
Kaan Karadeniz
Kaan Karadeniz

İstanbul Üniversitesi Bilgi ve Belge Yönetimi bölümünden mezunum. Yazı yazmayı ve araştırma yapmayı seviyorum. Psikolog, terapist, astrolog veya yaşam koçu değilim. Hedefim insanların hayatlarına değer katabilecek bilgileri onlarla buluşturmaktır.

Yorum yapıp katkı sağla...