Birbirinden sürükleyici 40 tarihi roman

Tarihi roman okumayı seviyorsun ama hangi kitapları okuman gerektiği konusunda kararsız mısın? Bu liste doğru eserleri bulmana yardımcı olacaktır. Tarihi roman denildiğinde akla ilk gelen eserlerden birisi olan ve büyük beğeni toplamış kitaplarla bu listede buluşabilirsin.

Dürüst olayım tarihi roman okumak çok kolay değildir. Kendini kitabın akışına kaptırman, anlatılanları zihninde canlandırman ve en önemlisi olay örgüsünü kaçırmaman gerekir. Buna rağmen tarihi romanlar, roman türünün en ilgi çekici türlerinden biridir.

Tarihi roman okumayı seviyorsun ama hangi kitapları okuman gerektiği konusunda kararsız mısın? Bu liste doğru eserleri bulmana yardımcı olacaktır. Tarihi roman denildiğinde akla ilk gelen eserlerden birisi olan ve büyük beğeni toplamış kitaplarla bu listede buluşabilirsin.

1. Bozkurtlar

bozkurtlar hüseyin nihal atsızBozkurtlar tarihi roman denildiğinde akıllara ilk gelen yerli eserlerden birisidir. Milliyetçi hatta aşırı milliyetçi yapısıyla bilinen bir yazarın elinden çıkmış olması seni şaşırtmamalıdır. Okuyacağın hikaye İkinci Göktürk Devleti’nin kuruluşunu anlatır.

Anlatılan hikaye oldukça akıcıdır. Bir bakıma hiçbir pürüz olmadan hikayeyi okuyarak yaşama fırsatını elde edersin. Yazarın ideolojik iddiası sebebiyle kendi milletini bol bol yüceltmesi ama o dönem düşman olan Çinlileri bolca yermesi rahatsız edici gelebilir.

2. Göremediğimiz Tüm Işıklar

göremediğimiz tüm ışıklar anthony doerrGöremediğimiz Tüm Işıklar, 1944 yılının Ağustos ayında Alman işgali altındaki Fransız kasabası Saint-Malo’nun bombalanması sırasında yaşamları kesişen üç karakterin hikayesini anlatır. Marie-Laure, babası Daniel’in bir müzede çilingir olarak çalıştığı Paris’te büyür.

Marie-Laure genç bir kızken kör olur. Ancak babası bir model oluşturarak mahallede bağımsız olarak gezinmeyi ona öğretir. 1940 yılında Paris işgal edilince Saint-Malo’ya kaçarlar. Daniel kaçarken müzenin en nadide parçalarından biri olan elması beraberinde getirir.

3. Duyguların Rengi

duyguların rengi kathryn stockettDuyguların Rengi, Jackson Mississippi’de yaşayan üç kadına odaklanır. Leefolt ailesi içi dadı olarak çalışan Aibileen, açık sözlü bir hizmetçi olan Minny ve üniversiteden yeni mezun olmuş Skeeter. Sketeer, güneyli olan beyazların boğucu sınırlarının dışına çıkaracak bir kariyer peşindedir.

Skeeter ırkla ilgili tutumları değiştirmeyi kafaya koymuştur. Tehlikeli bir yeni proje başlatır. Beyaz bir aile için siyahi bir hizmetçi olarak çalışmanın nasıl bir şey olduğunu anlatacaktır. Aibileen ve Minny başlangıçta bu fikre şüpheyle yaklaşsalar bile sonradan sıcak bakmaya başlarlar.

4. Bülbül

bülbül kristin hannahBülbül, İkinci Dünya Savaşı sırasında hayatta kalmaya çalışan iki kız kardeş hakkındadır. Bir kız kardeş Fransa saflarında çatışmaya meyilliyken, diğer kardeş sadece ailesiyle birlikte hayatta kalmanın peşindedir. Her iki kız kardeş savaş ilerledikçe neler yapabileceklerini öğrenmeye başlarlar.

Kitap kanserden ölen yaşlı bir kadının varlığını anlatarak başlar. Oğlu bir huzurevine taşınmasına yardımcı olur. Oğlu ona yardım ederken, Juliette Gervaise adında bir kadının fotoğrafını görür ve annesine kim olduğunu sorar. Yaşlı kadın birden Vianne ve Isabelle’in hikayesini hatırlar.

5. Suskunlar

suskunlar ihsan oktay anarSuskunlar tarihi romanlar arasında en farklı olan yapıtlardan birisidir. Bu yapıtı özel kılan dilinin, tarihi altyapısının ve kurgusunun eşsiz güzellikte olmasıdır. Birbirinden farklı kahramanları olan kitabın içerisinde yolculuk etmek seni bugünden alıp eskilere ama çok eskilere götürecektir.

Bu kitabı özel kılan anlatılanları tek tak sana yaşatmasıdır. Belki her şey yazılı olabilir ve sen gözlerinle onları okuyor olabilirsin ama zihninde her birini yaşayacağından şüphen olmamalıdır. Kendi kültürümüzden bir roman okumak istiyorsan ilk sıralarda mutlaka bu kitaba yer vermelisin.

6. Bülbülü Öldürmek

bülbülü öldürmek harper leeBülbülü Öldürmek, neredeyse her zaman takma adıyla anılan genç bir kız tarafından anlatılan bir hikayeye sahiptir. Scout Finch için en büyük zorluk hayatı anlamaktır. Çünkü ne yapsa başarılı olamaz. Tam şansının yaver gittiğini düşündüğü anda kötülüklerle karşı karşıya kalır.

Kötülük insanlığın doğasına hakim durumdadır. Zaman hızlıca akıp geçerken Finch insanlara ve insanlığa olan inancını kaybetmeye başlar. Artık her şeyden umudunu kesmesi an meselesidir. Buna rağmen insanlık adına direnmeye devam eder.

7. Gri Gölgeler Arasında

gri gölgeler arasında ruta sepetysGri Gölgeler Arasında, 1941 yılının 14 Haziran günü Litvanya’da Lina Vilkas’ın kuzeni Joana’ya bir mektup yazdığı yerle başlar. NKVD (İçişleri Halk Komiserliği) kapıyı çalıp Lina, küçük kardeşi Jonas ve annesi Elana’ya eşyalarını toplayıp evden çıkmalarını söyleyince ailenin tadı kaçar.

Memurlar Elana’ya çantalarını toplaması için 20 dakika verir. Lina bu sırada tutuklandıklarını anlarlar. Ailenin babası Kostas ortalarda yoktur. Lina aceleyle toparlanırken bir yandan babasının başına gelecekleri düşünerek üzülmeye başlar.

8. Şah ve Sultan

şah ve sultan iskender palaŞah ve Sultan, adından anlaşılabileceği gibi Osmanlı sultanı Yavuz Sultan Selim ile Safevi şahı Şah İsmail arasında geçen olayları anlatır. Her şey her iki hükümdarın çocukluğundan başlayarak anlatılır ve ikili arasında gerçekleşecek tek meydan muharebesine kadar getirilir.

Yavuz Sultan Selim hem saha hem de askeri avantaj ile Şah İsmail’e karşı kazandığı Çaldıran Savaşı ile onu ortadan kaldırmayı başarır. Fakat bu ikilinin ilk buluşması değildir. Çünkü Sultan Selim, casusluk yaparak Şah İsmail’in sarayına kadar girip onunla satranç oynamayı başarmış biridir.

9. Denizin Tuzu

denizin tuzu ruta sepetysDenizin Tuzu, farklı milletlerden dört genç anlatıcının savaş deneyimini anlatır. On beş yaşındaki Polonyalı yetim Emilia, Doğu Prusyalı restorasyon sanatçısı Florian’ı takip eder. Onu bir Rus askerinden kurtardıktan sonra onu şövalyesi olarak görür.

İkili bir grup mülteciyle seyahat eden Litvanyalı hemşire Joana ile karşılaşır. Hepsi mülteci gemilerine güvenli bir şekilde binerek Batı Almanya’ya gitmeye çalışıyorlar. Gittikleri limanda beceriksiz ve tam anlamıyla nefret dolu bir Nazi denizcisi ile karşılaşacaklardır.

10. Uçurtma Avcısı

uçurtma avcısı khaled hosseini kitapUçurtma Avcısı, Emir ve Hasan adında iki çocuğun hikayesini anlatır. Emir ve Hasan iki yakın arkadaştırlar. İkisi birden bir uçurtma turnuvasına katılırlar. Emir turnuvayı kazanır, Hasan ise düşen uçurtmayı almak için harekete geçer.

Biraz uzakta Hasan üç çocuk tarafından sıkıştırılır. Çocuklardan birisi ona tecavüz eder. Emir olup bitenleri görür ama hiçbir şey yapmaz. Hasan geri döndüğünde hiçbir şeyi görmemiş gibi davranır. O andan itibaren ikisinden birinin yaşadıkları yeri terk etmesi gerektiğini düşünürler.

11. Şu Çılgın Türkler

şu çılgın türkler turgut özakmanŞu Çılgın Türkler, Kurtuluş Savaşı ile ilgili yüzlerce farklı kaynaktan derlenmiş olan bilgileri okuyucuya roman tadında sunar. Başlangıç kısmı 1914 ile 1921 tarihlerini kapsar. Bu sırada yaşanmış olan tarihsel olaylara değinilir.

İkinci bölüm Yunanlıların gerçekleştirdiği büyük taarruzu konu alarak Kütahya, Eskişehir ve Sakarya mevzilerinde yaşananları konu alır. Üçüncü bölüm ise Türkler tarafından gerçekleştirilen büyük taarruz ve sonuçları ele alınır.

12. Moskova’da Bir Beyefendi

moskova'da bir beyefendi amor towlesMoskova’da Bir Beyefendi, bir Rus aristokrat olan Alexander Rostov’un hikayesini anlatır. 1917 Bolşevik Devrimi’nin ardından tutuklanır ve ömür boyu hapse mahkum edilir. Cezasını Moskova Metropol Oteli’nde çekecektir.

Başlangıçta oldukça lüks sayılabilecek bir odaya yerleştirilir. Daha sonra ise çok daha küçük olan bir odaya taşınır. Yeni rejim altında Alexander oldukça sıkıntılı günler geçirir. Sonra oteli keşfetmeyi seven küçük kız Nina ile tanışır. Bu tanışmanın ardından hayatı neredeyse tamamen değişir.

13. Kökler

roots kökler alex haleyKökler tarihi roman denildiği zaman Amerikalıların ilk aklına gelen eserlerdendir. Hatta onlar için bir klasik niteliğini taşır çünkü bu yapıt bir Amerikan ailesinin efsaneye yakın hikayesini anlatır. Üstelik eser köleliğin tarihsel sürecini de yansıtan son derece kapsamlı bir yapıttır.

Bu kitabı önemli kılan bir diğer durum ise anlatılan hikayenin yazarın kendi geçmişine ait olmasıdır. Yazar yıllar boyunca çabalayarak kendi ailesinin ve jenerasyonunun geçmişini bulmuştur. Bulmakla yetinmemiş ve bunu bir kitap haline getirip okuyucularla paylaşmıştır.

14. Puslu Kıtalar Atlası

puslu kıtalar atlası ihsan oktay anarPuslu Kıtalar Atlası, bir anlamda kara para ile sonsuzluğa ulaşmaya çalışan birisi olan Efendi Ebrehe ile evini terk ettikten sonra hayatta kalabilmek için türlü mücadelelere atılmak zorunda kalan Bünyamin arasında yaşananları konu alır.

Savaşta büyük bir yara alan Bünyamin’in yüzü olduğu gibi değişmiştir. Babasından kalma kitapla maceradan maceraya atılır. Sonunda soluğu bir grup dilencinin içerisinde alır. Dilencilerin hedefi efendileri Ebrehe’nin buyruğu üzerine Bünyamin’de yer alan kara parayı ele geçirmektir.

15. Şogun

sogun james clavellŞogun Japon kültürünü okuyucusunun ayağına getiren mükemmel bir tarihi roman serisinin ilk kitabıdır. Cesur bir İngiliz maceracının, yenilmez bir savaş lordunun ve iki aşkın arasında kalmış güzeller güzelli bir kadının yer aldığı bir hikayedir. Çatışma, hırs ve tutku romanın genel hatlarıdır.

Bu hikaye bir yabancının yabancı topraklarda başından geçenleri anlatır. Bundan yıllar önce yayınlanmış olmasına rağmen hala tarihi roman denildiğinde akıllara gelen eserler arasında yer alır. Çünkü büyük bir serinin başlangıcını yapan eserdir.

16. Kitap Hırsızı

kitap hırsızı markus zusakKitap Hırsızı tarihi roman olarak bilinen bir eserdir ama biraz daha modern dönemi konu alır. İkinci Dünya Savaşı gibi tarihin en yıkıcı savaşlarından birisinin yaşandığı dönemi anlatır. Henüz çok küçük yaşta olmasına rağmen büyük travmalara göğüs germek zorunda kalan bir kızın hikayesidir.

Bu kitabı diğer kitaplardan ayıran ufak bir ayrıntı vardır. Bu kitap sayfaları hızlıca çevrilebilen eserlerden değildir. Çok fazla detay vardır ve bu detayların hepsi hikayede belirli öneme sahiptirler. Okurken hafızanı zorlayabilecek bir tarihi roman arıyorsan bu kitabı okumalısın.

17. Nehir Kuşlarının Şarkısı

nehir kuşlarının şarkısı lisa wingateNehir Kuşlarının Şarkısı, 1939 yılının Memphis’inde başlar. On iki yaşındaki Rill Foss, dört küçük kardeşi ve ebevenyleri ile nehrin üzerindeki bir gecekondu teknesinde yaşarlar. Bir ikizlere hamile olan Queenie doğuma başlar. Komplikasyon yaşandığı için hastaneye götürülmesi gerekir.

Bu sırada gecekondudan Rill sorumlu bırakılır. Fakat kısa süre sonra polisler gecekonduya gelirler ve geride kalanları tutuklarlar. Çocuklar üç zalim kadın tarafından yönetilen yetimhaneye getirilirler. Çok geçmeden çocuklar anne ve babalarını bir daha göremeyeceklerini anlarlar.

18. Veda

veda ayşe kulinVeda, 1920 yıllarında İtilaf Devletleri tarafından işgal edilmiş İstanbul’da Osmanlıların son maliye nazırlarından Ahmet Reşat Paşa’nın konağında yaşananları anlatır. Ahmet Reşat Paşa, eşi, iki kızı ve konak çalışanlarıyla birlikte yaşayan biridir.

Konağın çatı katında ise Ahmet Reşat Paşa’nın yeğeni Sarıkamış gazisi Kemal hasta olarak yatıyordur. Bakımıyla ise konakta yaşayan Mehbare ilgileniyordur. Çok geçmeden ikili arasında bir aşk filizlenir. Mehbare, Kemal’den hamile kalır.

19. Leylak Kızlar

leylak kızlar martha hall kellyLeylak Kızlar, ilk kahramanı Caroline Ferriday’in bakış açısıyla II. Dünya Savaşı’nın başında başlar. Caroline, Kasia ve Herta isimli üç kahramanın bakış açısıyla tüm olaylar anlatılır. Fransız Konsolosluuğunun bir çalışanı olan Caroline, Manhattan’da annesiyle birlikte yaşar.

Bu sıralarda Adolf Hitler, Lilac Girls’ün ikinci kahramanı Kasia’nın ailesiyle birlikte yaşadığı Polonya’yı işgal eder. 16 yaşında olan Kasia ise aşk ve okul ile ilgilenmekten çok meşguldür. Diğer yandan üçüncü kız olan Herta ise tam anlamıyla Alman iktidarına tapan biridir.

20. Bin Muhteşem Güneş

bin muhteşem güneş khaled hosseini kitapMariam, annesi Nana ile birlikte şehrin dışındaki küçük bir kulübede yaşayan genç bir kızdır. Nana bir süre Mariam’ın babası Jalil için bir hizmetçi olarak çalışmıştır. Jalil, Nana hamile kaldıktan sonra onu şehrin dışına gönderir.

Mariam bir gün babasından onu sinemaya götürmesini ister fakat Jalil söz vermesine rağmen gelmez. Mariam onun evinin önüne gelerek beklemeye başlar ama yine onu göremez. Jalil’in şoförü onu evine geri götürdüğünde ise Mariam annesinin kendini asmış bir biçimde bulur.

21. Yalnız Ağaçların Şarkısı

yalnız ağaçların şarkısı yaa gyasiYalnız Ağaçların Şarkısı, 1700’lü yıllarda Maame adlı bir Asante kadının soyundan gelenlerin yaşadıklarını anlatır. Maame’nin bir Fante köyünde köleleştirilmişken bir kızı ve Asanteland’a kaçtıktan sonra başka bir kızı olmuştur. Fakat kızları asla birbiriyle buluşmazlar.

Birbiriyle hiç buluşmayan kızlardan ilk kız Effia, İngilizce köle ticaretinin bir parçası olarak Afrika’ya gelen beyaz bir adamla evlidir. Maame’nin ikinci kızı olan Esi ise Amerika Birleşik Devletleri’nde bir köle olarak pazarlanıp satılmıştır.

22. Exodus

exodus leon urisExodus tarihi roman denildiğinde akla gelen ilk eserlerden birisi olmasa bile Orta Doğu denildiğinde akıllara gelen ilk romanlardan birisidir. Modern dönemin coğrafi anlamda en önemli olaylarından birisini anlatır. Bir hemşire ile İsrailli bir özgürlük savaşçısının hikayesini anlatan bir yapıttır.

Modern sayılabilecek bir dönemin en önemli olaylarından birisi İsrail devletinin kurulmuş olmasıdır. Bu kuruluş döneminde yaşananlar, yaşananlara yönelik anlatılanlar, gerçekler ve uydurulanlar boldur. Bu kitap gerçek ve uydurma arasında sıkışıp kalmış bir yapıyla o dönem olan biteni anlatmaya çalışır.

23. Bir Katedralin Öyküsü

bir katedralin öyküsü ken follettBir Katedralin Öyküsü okuyucusunu alıp feodal İngiltere dönemine götüren başarılı bir tarihi romandır. Güçlü betimlemeleri ile o dönemi yansıtmayı başarır. Bununla birlikte okuyucusuna o dönemi yaşatan bu eser, karakterler üzerinden her pek çok şeyin yaşanmasına vesile olur.

Bu eseri okumak uzun sürer yani bir çırpıda bitirilebilecek bir eser değildir. Genel olarak okuyucuların kalın kitaplara yaklaşımı pek sıcak olmaz ama bir istisna gereklidir. Bu roman sayesinde bir dönemin İngiltere’sine yolculuk ederek bir katedralin etrafında dönen olaylara tanıklık edebilirsin.

24. Rüzgar Gibi Geçti

rüzgar gibi geçti margaret mitchellRüzgar Gibi Geçti tarihi roman olmasına rağmen asla unutulmayan aşk romanları arasında da kendisine yer bulur. Bu eser, Amerikan İç Savaşı döneminde geçen bir aşk hikayesini konu alır. Akıcı olduğundan kitabın ilk birkaç sayfasını okuduktan sonra tamamen bittiğini görürsün.

Bu kitabın filme aktarıldığını belirtmeliyim yani belki defalarca izlemiş bile olabilirsin. Ancak kitabın dokusu çok daha farklıdır. Hikaye karakterler üzerinden ilerlediği için her karakterin duygu ve düşüncelerini anlamlandırıp hissetmek için sunulan boşluklardan yararlanarak okumak gerekir.

25. Yaban

yaban yakup kadri karaosmanoğluYaban, Ahmet Celal adındaki birinin bir köyde yaşadıklarını ve bunlardan yaptığı çıkarımları anlatılır. Ahmet Celal, Kurtuluş Savaşı döneminde Eskişehir’in Porsuk Çayı yakınlarında yer alan bir köye İstanbul’dan birisidir.

Ahmet Celal, Çanakkale’de kolunu kaybettikten sonra hizmet eri olan Mehmet Ali’nin köyüne yerleşir. Köyde yaşadığı sorunları yenmek için çaba gösterir. Aydın kimliği nedeniyle köylüler tarafından dışlanmıştır. Onun üzerinden köylüler ile aydın kesim arasındaki farklılık resmedilmiştir.

26. Son Krallık

son krallık bernard cornwellSon Krallık, 866 yılıyla açılış yapar. On yaşında bir çocuk ve bir asilzadenin oğlu olan Uhtred, babasının öldürüldüğü aynı savaşta esir düşer. Onu esir alan Danimarkalı bir reis olan Earl Ragnar, çocuğu kendi çocuğu gibi büyütür ve ona bütün Viking savaş yöntemlerini öğretir.

İngilizlere yönelik baskınlarda ve kanlı katliamlarda yer alması beklenen genç adam, baba gibi sevdiği savaşı Ragnar ile dindarlığı ile onu savaştan soğutan Alfred arasında ikilemde kalır. Uhtred’in gerçek bağlılığını keşfetmesi için büyük meydan okumalara ihtiyaç vardır.

27. Ben, Claudius

ben, claudius robert gravesBen, Claudius tarihi roman alanının en önemli kitaplarından birisidir. Bundan yüzyıllar önce yaşamış olan Roma İmparatoru Claudius’un otobiyografisi üzerinden kurgulanarak yazılmıştır. Eser, ilk bakışta güçsüz olduğu her halinden anlaşılan bir insanın imparatorluğa uzanan hikayesini konu alır.

Zayıf bir adamın etrafındakiler tarafından hor görülmesiyle başlayan bir serüveni okursun. Bu serüvende bolca entrika, bolca ölüm ve bolca iktidar mücadelesi vardır. Akademide iyi derece yapan bir isim etrafındaki her şeyi en ince ayrıntısına kadar görebildiği için hayatta kalıp mücadele eder.

28. Devlerin Düşüşü

devlerin düşüşü ken follettDevlerin Düşüşü bir tarihi roman olarak ön plana çıkar. Birbirinden bağımsız gibi görünse bile üç önemli dönemi kapsayan bir yapıttır. Benzer şekilde, birbiriyle bağımsız gibi görünen birkaç ailenin, yaşadıkları bölge farklı olsa bile sonunda yollarının kesişeceği bir hikayesi vardır.

Kitabın hikayesi son derece eğlencelidir. Eğlenceli dediğim, okuması keyiflidir ve okuyucusunun iyi vakit geçirmesine yardımcı olur. Karakterlerin yaşantılarının içerisinde kendinden birer parça bulabilmen mümkündür. Bu sayede kitaba ısınmak çok uzun sürmez ve eser başladığı gibi biter.

29. Ciğerdelen

ciğerdelen safiye erolCiğerdelen tarihi roman denildiği zaman pek çokları tarafından örnek gösterilen bir yerli yapıttır. Eser, muhafazakar bir bakış açısıyla Osmanlı Devleti döneminin bir kısmına ışık tutar. Yansıttığı bu ışığın doğrultusunda ilgili dönemde geçen hüzünlü bir hikayeyi konu alır.

Kitaba yöneltilen olumsuz eleştiriler yoğunlukla Türk milletini övmeye dayalı bir eser olduğu yönündedir. Gerçekte olan ise böyle bir şey değildir. Kafanda oluşan modern dönem muhafazakar bakış açısını bir kenara bırakarak okumayı başarırsan bu romandan büyük keyif alabilirsin.

30. Rüzgarın Gölgesi

rüzgarın gölgesi carlos ruiz zafonRüzgarın Gölgesi gizemli yapısıyla dikkat çeken bir tarihi romandır. Bir çocuğun savaş sonrası gizli kalmış sırlar ve gölgeler arasındaki maceralarını anlatır. Henüz şehir savaştan yeni çıkmıştır ve bir çocuk annesinin yüzünü dahi hatırlamazken babasının himayesinde yaşamanı sürdürür.

Daniel Sempere babası tarafından Unutulmuş Kitaplar Mezarlığı’na götürülür. Burası unutulmuş kitapların yer aldığı gizli bir yerdir. Daniel burada bir kitap seçer ve bu kitap hayatını değiştirmeye aday olur. Kitapla ilgili yeni şeyler öğrenmek isterken hayatının değişeceğinin farkında değildir.

31. Gazap Kuşları

gazap kuşları colleen mcculloughGazap Kuşları, Avustralya kırsalındaki rüyaları, mücadeleleri ve karanlık tutkuları konu alan bir tarihi romandır. Konusu itibariyle bir yasak aşkı içerir ve bunu destana dönüştürüp okuyucularına aktarır. Clearys sürekli yaşanan acılar ve kırılganlıklar aileyi parçalamak üzeredir.

Tek istisna Meggie ve Baba Ralph de Bricassart adındaki perili papazdır. Bu ikili tüm sınırları aşarak ilişkilerini yaşam boyu sürdürme peşindedir. Tarihsel detaylarla bezenmiş olan güçlü bir aşk hikayesi okumak istiyorsan bu kitapta aradığını bulabilirsin.

32. Yabancı

yabancı diana gabaldonYabancı seni alıp Britanya’ya götürecek sürükleyici bir tarihi romandır. Claire Randall bir savaş hemşiresi olarak görevini tamamladıktan sonra evine geri döner. Hayat onun için ikinci kez başlamak üzeredir. Bu başlangıç için ikinci kez balayına çıkar ama geçmişe yolculuk edeceğinden habersizdir.

Tarihi bir yeri ziyaret ettiğinde dokunduğu bir taş onu geçmişe gönderir. Geldiği yer İngilizler ile İskoçlar arasında savaşın sürdüğü geçmiş yıllardır. Bir İskoç askerini iyileştirir. Buna rağmen Claire’in casus olduğunu düşünülür. Bu şüpheyi ortadan kaldırmak için iyileştirdiği askerle evlenmesidir.

33. Katherine

katherine anya setonKatherine, Katherine Roet’in hikayesini anlatır. Hikaye 1366-1396 yıllarında İngiltere’de geçer. Anne ve babasını kaybetmiş olan Katherine yaşlı ablası Philippa Roet’in himayesinde kalır. Ablası sarayda kraliçenin yanında görev aldığı için Katherine rahibeler tarafından yetiştirilmiştir.

Katherine büyüdüğünde karşılaşacağı acımasızlıkların pek farkında değildir. Zorla gerçekleştirdiği evlilik kabusu olacaktır. Bir süre sonra sevdiği adamın yanında yer almayı başarsa bile John ile bir araya gelip evlenmesi için çok fazla engelin ortadan kalkması gerekir.

34. Devlet Ana

devlet ana kemal tahirDevlet Ana, Osmanlı Devleti’nin kuruluş yıllarını anlatan en önemli romanlardan biridir. Devletin toplum yapısı ve adalet anlayışı gibi durumlara değinilmiştir. Kitap bölümlere ayrıldığı için tek bir hikayeden söz etmek mümkün değildir.

Romanın ilk bölümünde beylikler, ikinci bölümünde Osman Bey’in liderliği, üçüncü bölümde Osman Bey’in Balkız’a duyduğu aşk yer alır. Yapıtın geri kalan kısımlarında bu olaylar sonrasındaki gelişmeler yer alır. Romanda anlatılanların büyük bir kısmı devletin kuruluşuyla bağlantılıdır.

35. Renklerden Moru

renklerden moru alice walkerRenklerden Moru, mektuplar üzerinden anlatılan bir hikayeye sahiptir. Celie sürekli Tanrı’ya mektuplar yazan biridir. Babası tarafından cinsel istismara maruz kalarak iki çocuğa sahip olmuştur. Çocukları elinden alınarak bir başkasıyla evlendirilmek zorunda kalmıştır.

Celie, sözlü, fiziksel ve cinsel olarak birçok farklı erkek tarafından istismar edilir. Artık kendini değersiz görmeye başlar. Küçük kız kardeşi Nettie’yi diğerlerinden korumak için çabalar ama asıl çabası hayatta kalmaya çalışmaktır.

36. Kırmızı Çadır

kırmızı çadır anita diamantKırmızı Çadır, Yakup peygamberin kızı Dina’nın hikayesini anlatır. İncil’deki hikayesine göre Dina bir Mısır prensi tarafından tecavüze uğramıştır. Dina’nın kardeşleri Şimon ve Levi intikam uğruna şehirdeki tüm insanları öldürmüştür.

Romanın hikayesi Dinan’ın annelerinin hikayesiyle başlar. Dina, dört annesinden biri olan Leah’ın kızı olarak dünyaya gelir. Rahel tarafından bakıldığı için onun oğlu Yusuf ile yakınlaşır. Ailesi Kenan’a göç etmek istediğinde ilk büyük macerasına atılmak üzeredir.

37. Sarah’nın Anahtarı

sarah'ın anahtarı tatina de rosnaySarah’nın Anahtarı, 1942 yılında Paris’te polisler tarafından Yahudi olduğu için tutuklanan Sarah Starzynski’nin hikayesini anlatır. Ailesiyle birlikte ilk durakları önce geçici bir toplama kampı ardından Auschwitz’teki toplama kampı olacaktır. Burada ölümü beklemeye koyulacaklardır.

Sarah tutuldukları kamptan kaçmayı başarır. Rachel ile birlikte bir çiftliğe sığınırlar. Çok geçmeden yeniden yakalanırlar. Rachel götürülür ama Sarah iki yaşlı çift tarafından evlatlık edinilerek hayatını kurtarır. Bir gazeteci olan Julia yıllar önce yaşanmış bu olayın ardındaki sırrı aralamak için çabalar.

38. Bir Geyşa’nın Anıları

bir geyşanın anıları arthur goldenBir Geyşa’nın Anıları asıl adı Chiyo olan ama geyşa olduktan sonra Sayuri adını alan bir kadının hikayesini anlatır. Chiyo’nun annesi oldukça hastadır ve babası tek başına kaldığında ne yapacağını düşünür. Babası onu bu durumdan kurtaracak teklifi kabul eder ama sonucunda ne olacağını bilemez.

Chiyo bir süre sonra Nitta Sayuri adını alır ve sadakat ile gizli aşk arasındaki çatışmanın merkezide kalır. Kendisiyle rakip olan biriyle mücadele etmesi gerekirken aynı zamanda hizmetinde olduğu kişiyi mutlu etmelidir. Hayatın tüm bu karmaşayı aynı anda kabul etmesinin bir yolu yoktur.

39. Üç Silahşor

üç silahşor alexandre dumasÜç Silahşor esasında Kral 13. Louis, Kraliçe Anne, Kardinal Richelieu ve Buckhingam Dükü arasında gelişen olayları konu alır. Hikayenin merkezinde bir silahşor olmayı isteyen d’Artagnan vardır. Bu göreve layık görebilmesi için Kaptan Monsieur de Treville ondan becerilerini ispat etmesini ister.

Kraliçe Anne hayatının en büyük hatasını yapıp iki elmas künyeyi Buckingam’ın düküne verir. Dük kendi ülkesine döndüğünde onu geri almanın tek yolu silahşor takımına güvenmektir. Aramis, Athos, Porthos ve d’Artagnan bu gizli görev için görevlendirilir.

40. Yüzyıllık Yalnızlık

yüzyıllık yalnızlık gabriel garcia marquezYüzyıllık Yalnızlık Buendia ailesinin hikayesini anlatır. Yaşanan tüm olaylar bir hayal ürünü olan Macondo kasabasında geçer. Romanın ilk kısmında Jose Arcadio Buendia, eşi Ursula ve Macondo’ya sürekli icatlar getiren Melquiades’in hikayesine yer verilir.

Hayatın eski hali ile yeni hali arasındaki farklılık bir mücadeledir. Geleneksel ve modern arasındaki çatışmanın her birisi yeni şeyler öğretir. Buendia ailesi çöküşün kıyısına kadar geldiğinde geçmişin, şimdiki zamanın ve geleceğin ayrılmazlığı kendini gösterir.

Paylaşmaya ne dersin?
Kaan Karadeniz
Kaan Karadeniz

İstanbul Üniversitesi Bilgi ve Belge Yönetimi bölümünden mezunum. Yazı yazmayı ve araştırma yapmayı seviyorum. Psikolog, terapist, astrolog veya yaşam koçu değilim. Hedefim insanların hayatlarına değer katabilecek bilgileri onlarla buluşturmaktır.

4 Comments

 1. Buradaki kitapların bir çoğunu okudum ama listede okumak istediklerim de var. Umarım onları da okurum. Gerçekten hepsi birbirinden değerli kitaplar. Gerçekten çok güzel bir liste olmuş, elinize sağlık.

  • Merhaba,

   Teşekkür ederim. Listeyi güncel tutmak için elimden geleni yapıyorum. Şimdilik 40 roman var ama ileride sayının artabileceğini düşünmüyor değilim. 🙂

 2. Tarihi kitap çok severim. Arada gördüğüm okumuş olduğum kitaplara bakarak güzel bir liste olduğunu söyleyebilirim. Teşekkürler emeğiniz için, kalan kitapları da okuyacağım.

  • Merhaba,

   Değerli yorumunuz için asıl ben teşekkür ederim. Listenin şimdilik yeteri kadar geniş olduğunu düşünüyorum. Ama elbet ileride yeni eklemeler yapacağım. Belki o zaman da okuduğunuz veya okumadığınız kitaplarla karşılaşabilirsiniz. 🙂

Yorum yapıp katkı sağla...