Sevilmek için ne yapmalı?

Sevilmek senin için önemli mi? Sevilmek, bambaşka bir duygudur. Başkaları tarafından sevilmek için yapman gerekenleri öğrenmek ister misin?

Sevilmek dünyanın en mükemmel duygularından birisidir. Bir başkasının seni sevdiğini düşünmek ve bilmek hayatını bambaşka bir noktaya taşır. Nasıl birisi olursan ol, nasıl bir işte çalışırsan çalış eninde sonunda kendini “sevmek” ve “sevilmek” kelimeleriyle karşı karşıya bulabilirsin.

Aşağıdaki başlıklara tıklayarak ilgili kısma hızlıca geçiş yapabilirsin.
Adım 1 Bakışları Kullanmalısın
Adım 2 Sevenin Sevildiğini Bilmelisin
Adım 3 Benzerlik Etkisini Kullanılmalısın
Adım 4 Benzerlikleri Öne Çıkarmalısın
Adım 5 Gerçekçi Davranmalısın
Adım 6 Kendini Sevmelisin
Adım 7 Kapalı Kutu Olmamalısın
Adım 8 Önce Dinlemelisin

Sevilmek için neler yapmalı?

Dürüst olalım “seni seviyorum” cümlesi kimden gelirse gelsin insanın içini hoş eden bir cümledir. Bunu ister aşk anlamında ister arkadaşlık anlamında düşünebilirsin. Sevmek aşkın öncülü durumunda olduğundan çoğu zaman öncelik aşık olmak değil sevmeye çalışmaktır.

Sevilmek sahip olunması gereken önemli bir duygu değil adeta bir gereksinimdir. Hayat için bunu görmen, anlaman ve hissetmen gerekir. Sevildiğin sürece hayattan daha fazla keyif alırsın. Bunun sebebi sevilen insanın diğer insanlara göre hayatta daha fazla şeye sahip olma olasılığının bulunmasıdır.

Bu konuda kuşkuya düşmene pek gerek yok. Sevilen insan her zaman daha fazla şeye sahip olur. Daha fazla arkadaş, daha fazla fırsat, daha fazla kazanç… Bunların hepsini bir araya getirmek için sevilen birisi olmalısın. Bir ortama girdiğin zaman tanınan kişi olmak istiyorsan sevilen biri olman gerekir.

Sevilmek bir insanı herkesin kahramanı durumuna dönüştürebilir. Bazı insanlar sevilen biri olmanın doğuştan gelen bir kabiliyet olduğunu düşünür. Bunun doğru olmadığını bilmelisin. Çünkü biraz çaba ve biraz zamanın yardımıyla insanlar tarafından sevilen birisi olmayı başarabilirsin.

Adım 1: Bakışları Kullanmalısın

Bir insanın sevildiğini anlaması gerçekten kolay değildir. Kolay olsa pek çok insana sevilmek ile ilgili sorular sorulmazdı. İnsanlar sevildiklerini bilmek isterler ama aynı zamanda insanlar sevdiklerini gizlemek için çaba gösterirler. İşte bu noktada devreye bakışlar ve bu bakışları kullanmak girer.

İnsanlara onlardan hoşlandığımızı veya onları sevdiğimizi gösterdiğimiz zaman onların bizi sevmeme ihtimalinden oldukça korkarız. Bu nedenle sürekli duygularımızı gizlemeye çalışırız. Birisini seversin ama sevdiğini söylemezsin, birisi seni sever ama sevdiğini söylemez. Sonuç? Kimse sevildiğini bilemez.

Bu gizlenen hisler insanlar tarafından doğrudan açığa çıkarılmasa bile bakışlarla açığa çıkarılan bir şeydir. Sadece birkaç bakışta bunu anlatmak veya anlamak elbette mümkün değildir. Çünkü bir insanın seni sevdiğini anlamak için 10-15 kez sana baktığını yakalamak gerekir. Rakam oldukça yüksek değil mi?

Bakışlar her şeyi anlatır. İnsanlara yeterli miktarda sevgi sinyali aktarmayı başaramazsan onları sevdiğini anlatamazsın. İnsanlar gelip doğrudan sana senden hoşlandıklarını söylemezler. Bunun yerine çeşitli yöntemlerle sinyal göndermenin yollarını ararlar ve bunları yakalaman gerekir.

Okuma Önerisi:  Diksiyon nasıl geliştirilir?

Adım 2: Sevenin Sevildiğini Bilmelisin

İnsanlar tarafından sevilmek istiyorsan kullanabileceğin en basit yöntem sevmektir. Ne kadar fazla seversen o kadar fazla sevilirsin. Ne kadar fazla insanı seversen o kadar fazla insan tarafından sevilirsin. Bu büyük bir sır değildir ve sevenin sevilmesi yöntemini her fırsatta kullanmayı denemelisin.

Bir insanı sevdiğin zaman ilk olarak onun senden hoşlanıp hoşlanmadığını anlamaya çalışırsın. Bunun altında yatan yeten neden karşılıklı sevginin olması durumunda sosyal reddedilmenin devre dışı kalmasıdır. Bunu kendi başına kolayca test edebilirsin.

Okulda veya işte en popüler olan kişiyi uzaktan gözlemlemeyi denemelisin. Bu insan neden popülerdir? Cevabı aslında oldukça basittir. Bu insan pek çok kişi tarafından sevilen birisidir çünkü diğer insanları seven birisidir. Bu tür durumlarda ortada sevgi aktarımı konusunda herhangi bir engel yoktur.

Adım 3: Benzerlik Etkisini Kullanılmalısın

İnsan ilişkilerinde benzerlik etkisi geçerli olan en önemli kurallardan birisidir. Bu etkiyi en basit şekilde açıklamam gerekirse şu şekilde bir tanımlama yapabilirim: Bizim gibi olana karşı yaklaşımımız ile bizim gibi olmayana karşı yaklaşımımız birbirinden oldukça farklıdır.

Bunu bir örnekle çok daha doğru bir biçimde anlatabilirim. İstanbul’un Kadıköy ilçesinde maç günü spor ürünleri satmaya çalışan bir stant açtığını varsayalım. Kadıköy bir bakıma Fenerbahçe ile özdeşleşmiş bir yer olduğundan burada satış yaparken taraftarın seni sevmesini sağlamalısın.

Bugüne kadar herhangi bir şekilde karşılaşmamış olduğun taraftarlarla aranda bağ olması mümkün değildir. Ancak, onlar gibi olmayı başarırsan hızlı bir biçimde sevgi bağını oluşturabilirsin. Bunun için sarı lacivert giyinmen dahi yeterlidir. Taraftarlar açtığın standa ilgi gösterip bir şeyler satın almaya çalışırlar.

Bu yaklaşımın en büyük sebebi benzerlik etkisidir. İnsanlar kendisi gibi olanlara, kendisi gibi düşünenlere, aynı ilgi alanlarına sahip olan kişilere karşı daha kolay sevgi beslerler. İnsanlar tarafından sevilmek istiyorsan benzerlik etkisinden faydalanmayı düşünmelisin.

Okuma Önerisi:  Kitap okumaya nasıl başlamalı?

Adım 4: Benzerlikleri Öne Çıkarılmalısın

Yeni biriyle tanıştığın zaman yaptığın ilk şey büyük olasılıkla ortak noktaları tanımlamak olur. Nelerden hoşlandığını anlamaya çalışırsın. İşte bu noktada benzerlikleri ön plana çıkarmaya özen göstermeli ve bunun için çeşitli çözümler bulmalısın.

Bunu örneklerle anlatmanın çok daha kolay olacağını düşünüyorum. Karşındaki kişi en sevdiği diziden bahsettiği zaman eğer bilgin varsa o dizideki çeşitli kesitleri hatırlatmaya çalışarak onunla ilgilendiğini göstermeye çalışmalısın. Bu senin daha sevilir biri olmanı sağlayacaktır.

Sevilmek istiyorsan her zaman gerçekçi olmalısın. Karşındaki kişiye kendini sevdirmek için yapay noktalar oluşturmaya çalışmamalısın. Bugüne kadar hiç pırasa yemeği yememişsen pırasayı sevdiğini söylememelisin. Bugüne kadar hiç şarap içmediysen şaraplardan söz etmeye çalışmamalısın.

Adım 5: Gerçekçi Davranmalısın

Gerçekçi değil yapmacık olursan sevilen birisi olamazsın. Çünkü gerçeklerin bir şekilde ortaya çıkma gibi bir huyu vardır. Karşındaki kişiyi kandırmaya çalışmamalı, kendin gibi olmalısın. Gerçekçi olursan insanlar gerçek bir biçimde seninle ilgilenirler ama tam tersinde tüm iletişim yapmacık olacaktır.

Mutlaka kendini tanımalısın. Kendini tanıyarak gerçek değerlerini, ilgi alanlarını ve düşüncelerini belirlemelisin. Bunlara bağlı kalmalı, kitap okumalı ve daha fazla şey öğrenerek ilgi alanlarını geliştirmeyi denemelisin. Kendini tanımak için insan kendini nasıl tanır başlıklı yazımdan yararlanabilirsin.

Okuma Önerisi:  İnsan kendine güvenini nasıl kazanır?

Adım 6: Kendini Sevmelisin

Başkaları tarafından sevilmek istiyorsan öncelikle iç dünyanda yaşadığın sevgi problemini ortadan kaldırmaya çalışmalısın. İnsanların sevmekte zorlandığı kişilerin aslında kendi içlerinde yaşadıkları çeşitli problemler vardır. Bu tür insanların en büyük sıkıntısı kendilerinden hoşlanmamaktır.

Korku, kendinden nefret etme, kendini sevmeme ve kendine güvenin düşük olması gibi pek çok koşulun geçerli olduğu durumlarda başkalarının seni sevmesini pek beklememelisin. Önceliğin kendini sevmek olmalı ve bunun için önündeki engelleri kaldırmayı denemelisin.

Sana bir sır vereyim, aslında çok iyi bir insan olabilirsin. Düşündüğünden çok daha iyi bir insan… Tek eksik bu insanın tanınmamasıdır. Sevilmek istiyorsa bu insanın tanınmasını sağlamalısın. Her şeyden önce ise kendini tanımalı ve doğrularını bulmalısın.

Adım 7: Kapalı Kutu Olmamalısın

İnsanlar genellikle kapalı kutu gibi takılan kişilerin daha karizmatik olduğunu düşünürler. Kişinin ilgi alanına göre böyle olabilir ama sevilmek isteyen biriysen kapalı kutu bir birey olarak yaşayamazsın. Çünkü çok çeşitli olabilecek sosyal alanlarda doğal davranmakta zorlanabilirsin.

Bir sosyal ortamda zor birisi görünmek seni çekici yapmaz. İnsanlar seni okumaya ve seni anlamaya çalışırlar. Onların işini zorlaştırmak onlardan uzak kalmak anlamına gelecektir. Bu durumda kimse seninle ilgilenmez ve kimse seninle vakit harcamak istemez. Sevilmek istiyorsan açık olmalısın.

Kendini tanıtırken her zaman arkadaş canlısı gibi görünmeye çalışmalısın. Böyle değilsen kendini bu yönde geliştirmeye çalışmalısın. Kişiliğin ile doğru orantılı olacak şekilde hareket etmeli. Bol bol gülümsemeli ve göz temasından kaçınmamak için çaba göstermelisin.

Adım 8: Önce Dinlemelisin

Başkalarıyla konuşurken her zaman önce dinlemeye odaklanmalısın. İnsanlar kendi fikirlerini aktarmaktan hoşlanırlar. Bunun için birini dinlerken aynı zamanda ona vereceğini düşünmeye odaklanma eğilimi ortaya çıkar. Bu tür durumlarda agresif tavır sergilemek iletişimi zorlaştırır.

Bir kişi konuşurken konuşmanın ortasından dalıp bir şeyler söylemeye çalışırsan karşındaki kişi bunu son derece saygısız bulacak ve kendi sözlerinin değerli olmadığını düşünmeye başlayacaktır. Karşındaki kişiyi buna itersen onunla bir kez daha iletişim kurma şansını tamamen taca çıkarmış olursun.

Karşındaki kişinin her zaman ama her zaman konuşan en önemli kişi olduğunu düşünerek hareket etmelisin. Aktif olarak dinlemeye vakit ayırmalısın. Konsantre olmayı denemeli ve onun söylediği her şeyi yakalamak için ekstra çaba göstermelisin. Ona tavsiye vermek yerine yeni sorular sormalısın.

Sevilmek için ne yapmalı sorusuna bir cevap bulabildiğini umut ediyorum. Aklına takılan bir şeyler varsa bunları yorum olarak bana ulaştırabilirsin. Yazımı beğendiysen arkadaşlarınla paylaşabilir ve yeni yazılarımdan haberdar olmak için aşağıdan ücretsiz abonelik gerçekleştirebilirsin.

Yorum yapıp katkı sağla...

Reklamlar engelli...

Bu blog yayın hayatını rahatsız edici konumlarda olmayan reklamlar sayesinde sürdürmektedir. Lütfen destek olmak adına bu blog için reklamlara izin vermeyi düşünün.

Refresh