Sevgiliyle konuşulacak ilgi çekici 49 konu

Sevgilinin sana verdiği cevaplara göre ona takip soruları sormalısın. Bunun bir konuşma olduğunu, sorgulama olmadığını kabul etmelisin. Buna ek olarak ne olursa olsun ama ne olursa olsun uzak durman gereken iki konu vardır: Din ve siyaset. Sevgilinle bunlar üzerine konuşmaktan olabildiğince kaçınman gerekir.

Tüm ilişkiler aynı değildir. Yaşadığın ilişkinin durumu sevgilinle konuştuğun şeylerle oldukça alakalıdır. İki kişi birbiriyle çıkmaya ve birbirlerine aşık olmaya başladıkça, konuşmalar doğal olarak gerçekleşir. Bununla birlikte sevgilinle konuşabileceğin çeşitli konular değerli ve önemli konular vardır.

Sevgilinin sana verdiği cevaplara göre ona takip soruları sormalısın. Bunun bir konuşma olduğunu, sorgulama olmadığını kabul etmelisin. Buna ek olarak ne olursa olsun ama ne olursa olsun uzak durman gereken iki konu vardır: Din ve siyaset. Sevgilinle bunlar üzerine konuşmaktan olabildiğince kaçınman gerekir.

Konuşulacak genel konular

İlişki durumun ister yeni ister uzun süreli olsun her ikinizin de birbirinizi anlamanıza yardımcı olabilecek çeşitli konuşmalar yapmanız gerekir. Sevgilinle konuşacağın konular ilişkiyi canlı tutabilecek yeni ve heyecan verici konuşmalar oluşturma konusunda sana yardımcı olacaktır.

 1. Günlük yaşantı: Birbirinizin günlük etkinlikleri ve olayları hakkında konuşun. Bu sayede birbirinizin hayatını daha iyi ve daha yakından anlama fırsatı elde edersiniz. Çoğu çift bu konuşmaları görmezden gelir ve zaman kaybetmeden birbirinden uzaklaşırlar. Bu tür bir hata yapmamalısın.
 2. Filmler ve televizyon programları: Filmler ve televizyon programları tüm çiftler için mükemmel sohbet konularıdır. Her gün yeni ve taze bir bakış açısıyla saatlerce dedikodu yapabilir veya ilginç bilgilendirici sohbetler gerçekleştirebilirsiniz.
 3. İlgi duyanlar: İş yerinde sana ilgi duyan biri mi var? Okulda bir başkasının senden hoşlandığını mı hissettin? Sevgilinle bu konu hakkında konuşmalısın. İlk başta rahatsızlık verici bir şeydir. Fakat bu konuşmalar zaman içerisinde birbirinize daha çok yaklaşmanızı sağlayacak ve güvensizlikleri ortadan kaldıracaktır.
 4. Hobiler ve ilgi alanları: Resim yapmayı, yazı yazmayı veya oyun oynamayı sever misin? Sevgilinle bunun hakkında konuşmalısın. Hobilerimiz ve ilgi alanlarımız her zaman değişebilir. Bu konularda konuşmak birbirinizin sevdiği ve sevmediği şeyleri daha iyi anlamanıza yardımcı olacaktır.
 5. Sessiz konuşmalar: Sessizlik her ilişkide güzel bir şeydir. Kendini garip hissetmeden yan yana oturabilmek veya ne konuşacağın konusunda endişelenmek zorunda kalmamak mükemmel bir ilişkinin işaretidir.

Yeni ilişkilerde konuşulacak konular

Yeni ilişkiler daha eğlenceli ve daha heyecan vericidir. Duygusal bir şekilde dokunaklı, seksi ve henüz uzun vadeli bir ilişki içermez. Bir sevgi balonunun üzerinde seyahat ediyor olabilirsin.Ancak ilişkinin sonsuza dek sürmesini istiyorsan sevgilinle ciddi ciddi konuşmaya başlaman gereken bazı şeyler vardır.

 1. Hayat hedefleri: Yeni ilişkiler heyecan verici ve gizemli olmakla birlikte ilişkinin başlangıcında hayat hedefleri ve amaçlarla ilgili konuşmak önemlidir. Bu sayede ilişkide sıkışıp kalmaktan kaçınmış olursun. Sevgilinle birbirinizin hedeflerini ve ilgi odaklarını anlamaya başlamak için en ideal noktalardan biridir.
 2. Birlikte gezip görülecek yerler: Hafta sonunu birlikte geçirmek ve yeni yerler hakkında konuşmak yeni bir ilişkide çok eğlenceli olabilir. Hafta sonu boyunca birkaç saat geçirmeyi sevdiğin birkaç favori mekanın var mı? Yoksa yeni bir restoran veya kesinlikle gitmeniz gereken yeni bir film mi var? Bunlar hakkında konuşabilirsiniz.
 3. Hayatla ilgili dedikodular: Arkadaşlarından biri ve onun ilişkisi hakkında, iş hakkında veya televizyonda sevdiğin programlardan biri hakkında konuşun. Yeni bir ilişkide en sıra dışı konuşmalar bile ilgi çekici olabilir. Ortak arkadaşlarınız hakkında mutlu dedikodular yaparak birbirinizi daha yakından tanıyabilirsiniz.
 4. Yaşam tarzı ve alışkanlıklar: Sevgilin hafta sonu boyunca ne yapmaktan hoşlanır? Bir gece yemeğe çıkılacak olsa giyinmek ne kadar zaman alır? Her akşam oyun oynamak için ne kadar zaman harcıyor? Evcil hayvanlar hakkında ne düşünüyor? Kitaplar hakkında ne düşünüyor? Yeni bir ilişkide konuşacak çok heyecan verici şey vardır.
 5. Geçmiş ilişkiler: Burası biraz gerilim doludur. Geçmiş ilişkiler hakkında konuşmak en başında çok iyi bir fikirmiş gibi gelmeyebilir. Ancak zamanın doğru zaman olmasını beklerken aslında çok fazla fırsat tepmiş oluruz. Bu konu hakkında konuşmaktan kaçmaktan ziyade gayet anlayışlı bir şekilde bu konuyu sevgilinle konuşmalısın.

Uzun süreli ilişkilerde konuşulacak konular

Uzun süreli ilişkilerin yaşanması kolay değildir. Ancak birkaç yıldır bir sevgilin varsa ve hala birbirinize aşina durumdaysanız buna şükretmelisiniz. Bu ilişki birbirini seven ve birbirlerini dünyadaki herkesten daha fazla anlayan iki kişi tarafından tanımlanmış bir şey değildir.

 1. Mali durum: Finans ve para sorunları uzun vadeli ilişkilerde oldukça önemli bir role sahiptir. Uzun vadeli bir ilişkide para memnuniyeti ancak iki tarafın ortak bir paydada buluşabilmesi ile mümkün olur. Para tasarrufu yapmak, para yatırmak ve para harcamak gibi eylemlerde ortak karar alabilmek için konuşmak önemlidir.
 2. Gelecek: Uzun vadeli bir ilişkinin doyurucu konuşmalarından biri gelecekteki planlar ve yaşamdaki hedeflerdir. Sevgilinle hayalleriniz hakkında konuşabilirsiniz. Onun isteklerini ve hayallerini anladığından emin olmalısın. Bazen bir şeyleri bildiğini düşünürsün ama gerçek çok farklı olabilir.
 3. Tatiller: Tatiller her çift için mutlu bir zamandır. Tüm yıl boyunca süren sıkı çalışmanın ardından yaşamın heyecanını yenilemek için heyecan verici ve zevkli bir şeyler yapmak isteyebilirsiniz. Birkaç ay sonra seyahat edecek olsan bile tatil hakkında konuşmalısın. Mesela molalar veya romantik kaçamakları konu edinebilirsin.
 4. Çocuklar ve aileler: Aileler dışarıdan mükemmelmiş gibi görünebilir ancak her birinin kendi içerisinde çeşitli sıkıntıları vardır. Aile meselelerini ve sıkıntılarla nasıl başa çıkabileceğinizi tartışabilirsiniz. Çocuklar ve yaşantınızın geri kalanı hakkında çeşitli planlar yapabilirsiniz.
 5. Fikri konuşmalar: Mükemmel bir ilişkide her iki taraf da birbirlerinin düşünce ve davranışlarını tahmin edebilmelidir. Ancak küçük tuhaf işler veya mutlu sürprizler her zaman olacaktır. Hayat, en az bizim kadar eşsiz olan karmaşık bir deneyimdir. Sevgilinle hayat hakkında çeşitli entelektüel ve fikri konuşmalar yapabilirsin.

Sohbet başlatıcı konular

Birisiyle yeni tanıştığın zaman konuşacak bir şeyler bulmak kolay olmayabilir. İlgilendikleri bir şey bulduğunu fark ettiğin zaman bu konu hakkında konuşmaya devam edin. Onlara ilgilendikleri şeyler hakkında takip soruları sorun. Genellikle insanlar kendileri hakkında konuşmaktan hoşlanırlar. Bu kurala sadık kalın.

 1. Mevcut durum: Genellikle bir konuşma başlatmanın en iyi yolu mevcut durumun hakkında konuşmaktır. Soracağın sorular, bulunduğun yere ve ne yaptığına göre büyük farklılık gösterecektir. Örneğin, sevgilinin bir şey beklediğini biliyorsan ona ne beklediğini sorabilirsin.
 2. İş veya okul: Okulun nasıl gittiğini veya işin nasıl gittiğini sorabilirsin. İşinden memnun olup olmadığını sorarak sohbeti devam ettirebilirsin. Mevcut işinde veya okulunda daha iyi olmasını beklediği bir şeyler olup olmadığını öğrenebilirsin.
 3. Kıyafetler: Bu her zaman günü kurtarıcı bir girişimdir. Sevgilinin giydiği kıyafet hakkında konuşmaya çalışabilirsin. Örneğin giymiş olduğu koyu lacivert kot pantolonu tamamlayabilecek beyaz bir tişörtün ona çok yakışacağından bahsedebilirsin.
 4. Son gelişmeler: Haberlere yansıyan son gelişmeler hakkında neler düşündüğünü sorabilirsin. Haberleri ne kadar takip ettiğini, haber alırken hangi kanalları kullandığını (haber sitesi, sosyal medya vb.) sorabilirsin. Bu onun sevdiği bir konu olursa, konuşulacak iyi bir konu buldun demektir.
 5. Spor: Hem bir kadının hem de bir erkeğin ucundan bile olsa takip ettiği çeşitli spor dalları vardır. Erkekler için futbol ön plandadır. Konuşacak bir konu arıyorsan ve yeni şeyler keşfetmekte zorlanıyorsan spordan bahsedip ilgi duyduğu bir alana giriş yapabilirsin.
 6. Yakın gelecek: Hafta sonu ne yapacaksın? Bir sonraki tatil için planların neler? Bu hafta seni bekleyen ne önemli gelişme ne olacak? Bu şekilde yakın geleceği ilgilendiren sorular sorarak konuşacak konular bulabilirsin.

Kız arkadaşla konuşulabilecek en iyi konular

Onunla ilk buluşman olabilir. Bir kıza ne söyleyeceğini bilmek ilişki kurmanın temel anahtarıdır. Sonuçta, söyleyecek bir şeyin yoksa karşındakini biraz daha tanıma fırsatı elde edemezsin. Her kız doğal olarak farklı olsa bile hepsiyle güvenli bir şekilde konuşabileceğin bazı konular vardır.

 1. Kültür: Müzik, film, sanat ve kitaplar hakkında konuşarak her zaman güvenli limanda ilerleyebilirsin. Bu tür bir durumda konuşma iki yönlü olacaktır. Örneğin, söylenilen bir kitabı henüz okumamış ise ona bu kitabı hediye etmeyi düşünebilirsin. Eğer okumuş ise o kitap hakkında bir şeyler konuşma fırsatı elde edersin.
 2. Hobiler: Bir kişinin hobileri genellikle kim olduğunu yansıtan en önemli değerlerden biridir. Sonuçta zamanlarının çoğunu bu şekilde geçirirler. Hobiler insanların eğlenmek için yaptıkları şeyler olduğundan konuşma otomatik olarak iyimser ve olumlu olacaktır.
 3. Çevre: Bazen doğaçlama yapman gerekebilir. İlham almak için çevreni kullanabilirsin. Havadan sudan konuşmak her zaman kolay kaçmak demektir. Gözlem yapın ve ona sorular sorun. Daha derinlemesine sohbet etmek istiyorsan buna ihtiyacın olacaktır.
 4. Deneyimler: Yaptığı şeyler hakkında konuşmak onu tanımanın harika bir yoludur. Aynı şekilde senin yaptığın şeyler hakkında konuşmak seni tanımasına yardımcı olur. Geçmiş işlerden, tatillerden ve bugüne kadar yaptığın ilginç şeylerden bahsedebilirsin.
 5. Hedefler: Hayaller tıpkı deneyimler gibi senin bir parçan durumundadır. Henüz bir şey yapmamış olman gelecekte yapmayacağın anlamına gelmez. Ona gelecek planlarını sormalısın. “Kendini beş yıl içerisinde nerede görüyorsun?” güzel bir başlangıç sorusudur.
 6. Aile: Aile bir sohbeti dopdolu hale getirecek en önemli konulardan biridir. Herkesin hedefi her nasıl farklıysa ailesi ve aile geçmişi de farklıdır. Bu nedenle konuşulacak çok şey olduğu unutulmamalıdır. Aile hakkında konuşarak aynı zamanda onunla ilgili bir şeyler öğrenmeyi başarabilirsin.

Karşındakini tanımanı sağlayacak konular

Karşındaki kişiyi daha yakından tanımak istiyorsan bu konulara başvurmayı düşünebilirsin. Tüm bu konular sevgilinle rahatlıkla konuşabileceğin konulardır. Sevgilinle daha sıkı bağ kurmanı sağlayacağı için değerlidirler. Karşındakini tanımanı sağlayacak konuları kullanarak sohbeti koyu bir noktaya getirebilirsin.

 1. Boş zamanlar
  • Boş zamanlarında ne yaparsın?
  • Ne kadar boş zamana sahipsin?
  • Ne için daha fazla vaktin olmasını isterdin?
 2. Müzik
  • Ne tür müziklerden hoşlanırsın?
  • Küçükken hangi müziği daha çok severdin?
  • En sevdiğin müzik grubu hangisi?
  • En sevdiğin şarkıcı kim?
  • Son zamanlarda herhangi bir konsere gittin mi?
  • En sevdiğin müzik albümü hangisi?
 3. Filmler ve diziler
  • Ne tür filmlerden/dizilerden hoşlanırsın?
  • En sevdiğin film/dizi nedir?
  • En sevdiğin oyuncu kimdir?
  • En son izlediğin film/dizi nedir?
  • Filmi ne kadar kötü olursa olsun hangi oyuncunun filmini kayıtsız şartsız izlerdin?
 4. Yemek
  • Favori yemeğin nedir?
  • Yöresel lezzetlerden hangisi daha çok hoşuna gider?
  • Yemek yapmayı sever misin?
  • Fast food için tercihin nedir?
 5. Kitaplar
  • Kitap okumayı seviyor musun?
  • Ne tür kitapları seversin?
  • En son hangi kitabı okudun?
  • En sevdiğin kitap hangisi?
  • Hangi kitabın gereğinden fazla abartıldığını düşünüyorsun?
  • Okumak için tavsiye edebileceğin kitaplar var mı?
 6. Tatil
  • Tatilde nereye gitmek istersin?
  • En sevdiğin tatil yöresi neresi?
  • Gerçekten iyi bir tatil için nereye gitmek isterdin?
  • Nerelere gitmek ve nerelerde fotoğraf çekilmek isterdin?
 7. Evcil hayvanlar
  • Kedileri mi daha çok seversin köpekleri mi?
  • Bir hayvanın evcil hayvan olması hakkında ne düşünüyorsun?
  • Daha önce hiç evcil hayvanın oldu mu?
  • Hangi hayvanın evcil hayvanın olmasını isterdin?
 8. Eğitim ve öğretim
  • Çabuk öğrenebildiğin şeyler nelerdir?
  • Okulda en çok zorlandığın ders neydi?
  • Hangi konularda daha fazla bilgi edinmek isterdin?

Sevgiliyle konuşulacak teknolojik konular

Hayatımız teknoloji doludur. Artık her yerde bir teknolojik ögeyle karşılaşabiliyoruz. Dolayısıyla teknolojik konularda çok fazla ögeye sahip olabilirsin. Sevgilin her ne kadar teknolojiyle süper ilgili olmasa bile günlük hayatta ona hitap eden bir şeyler bulabileceğini unutmamalısın.

 1. Uygulamalar
  • Telefonundaki favori uygulaman nedir?
  • En çok hangi uygulamada zaman harcıyorsun?
  • Herkese tavsiye edebileceğin bir uygulama var mı?
  • Kullanmak zorunda olmana rağmen hangi uygulamadan hoşlanmıyorsun?
 2. İnternet
  • Sence İnternet hangi yönde gelişim göstermektedir?
  • En uzun süre hiç giriş yapmadığın site hangisidir?
  • İnternet ortamında gezinirken olmazsa olmaz dediğin şey nedir?
 3. Oyunlar
  • Telefonunda veya tabletinde hangi oyunu oynuyorsun?
  • Oynadığın en iyi mobil oyun hangisiydi?
  • Masa oyunlarından veya kart oyunlarından hoşlanır mısın?
  • Konsol veya bilgisayar oyunları hakkında ne düşünüyorsun?
 4. Sanal gerçeklik
  • Sanal gerçeklikle yapabileceğin en zararlı şeyin ne olduğunu düşünüyorsun?
  • Sanal gerçeklikle yapabileceğin en eğlenceli ve en ilginç şey ne olurdu?
  • Sanal gerçekliğin yakın gelecekte çok fazla talep edilen bir şey olacağını düşünüyor musun?
 5. Telefonlar
  • Hangi marka ve model telefon kullanıyorsun?
  • Telefonunu nasıl buluyorsun?
  • Ne sıklıkla yeni telefon alırsın?
  • Yeni bir telefon alırken ilk neye dikkat edersin?
  • Bugüne kadar kaç telefon değiştirdin?
 6. Sürücüsüz araçlar
  • Eğer bütçen el verseydi sürücüsüz bir araç almayı düşünür müydün?
  • Kendi kendine gidebilen araçların yükselişi hakkında ne düşünüyorsun?
  • Sürücüsüz araçlar insanlığa nasıl bir katkı sağlayacaklar?
  • Sürücüsüz araçların sahip olduğu en büyük dezavantaj nedir?
 7. YouTube
  • YouTube’da takip ettiğin herhangi bir yayıncı var mı?
  • YouTube’da en çok hangi tür videoları seyrediyorsun?
  • YouTube’dan müzik dinlemeyi seviyor musun?
 8. Sosyal medya
  • En çok vakit geçirdiğin sosyal medya platformu hangisi?
  • Takip ettiğin en ilginç insan hangisi?
  • Ne tür insanları sosyal medyadan takip edersin?
  • Seni zaman zaman kızdırmasına rağmen kim(ler)i takip etmeye devam ediyorsun?
 9. Web siteleri
  • En çok hangi web sitesinde zaman geçiriyorsun?
  • Gerçekten olmazsa olmaz dediğin bir web sitesi var mı?
  • Bugüne kadar ziyaret ettiğin en ilgi çekici web sitesi hangisiydi?
  • Çok kullanışlı diyebileceğin bir web sitesi var mı?

Geçmişe yönelik sohbet konuları

Geçmişe yönelik sohbet konuları “kendini tanıtmak” ve “karşındaki kişiyi tanımak” için özel konular olabilecektir. Bu konuların çok kişisel olabileceğini bilmelisin. Bu yüzden, bir insanı biraz daha iyi tanımanı sağlayacağı için sorulara verilen cevapları belleğe kaydetmeyi düşünebilirsin.

 1. Büyüdüğü yer
  • Memleketin nasıl bir yerdi?
  • Büyüdüğün yeri sevdin mi?
  • Büyüdüğün yerin seni şekillendirdiğini düşünüyor musun?
  • Büyüdüğün yer ile ilgili iyi veya kötü diyebileceğin bir şeyler var mı?
 2. Çocukluk
  • Çocukken hangi oyunları oynardın?
  • Büyüdükçe ne tür hobiler edindin?
  • Çocukken hangi çizgi filmleri izlerdin?
  • Büyüdükçe ne tür heveslere sahip olmaya başladın?
 3. Okul yılları
  • İlkokul, ortaokul ve lise yılların nasıldı?
  • Lisedeyken nasıl bir çocuktun?
  • Üniversiteye gittin mi?
  • Üniversiteye gittiysen orada neler yaptın?
 4. Arkadaşlıklar
  • Eski çocukluk arkadaşların ile iletişim halinde misin?
  • Arkadaşlarınla takıldığında genellikle ne yaparsın?
  • Çok arkadaşa mı sahipsin yoksa sık sık görüştüğün bir arkadaş çevren mi var?
  • En iyi arkadaşını ne zamandır tanıyorsun?
  • En yakın arkadaşınla nasıl tanıştın?
 5. Aile
  • Kaç kardeşin var?
  • Ailenle birlikte mi yoksa ayrı mı yaşıyorsun?
  • Aile toplantılarına katılmayı sever misin?
  • Hangi aile geleneklerine sahipsin?

Umarım bu yazı sevgiliyle konuşulacak ilgi çekici konuları bulmana yardımcı olmuştur. Eklemek veya sormak istediğin bir şeyler varsa hemen yorum yapabilirsin. Ayrıca, yazımı beğendiysen onu arkadaşlarınla paylaşabilir misin?

Paylaşmaya ne dersin?
Kaan Karadeniz
Kaan Karadeniz

İstanbul Üniversitesi Bilgi ve Belge Yönetimi bölümünden mezunum. Yazı yazmayı ve araştırma yapmayı seviyorum. Psikolog, terapist, astrolog veya yaşam koçu değilim. Hedefim insanların hayatlarına değer katabilecek bilgileri onlarla buluşturmaktır.

16 Comments

 1. Allah razı olsun sizden konu bulamadığım için tartışmalar oluyordu sürekli sayenizde birçok konuya sahibim artık sormak istediklerimi de görünce hatırladım teşekkür ederim iyi ki böyle bilgileri bizimle paylaşmışsınız

  • Merhaba,

   Allah sizden de razı olsun. Çok teşekkür ederim değerli yorumunuz için. Konuşacak konu bulma konusunda umarım zorluk yaşamadan ilişkinize devam etmeyi başarabilirsiniz. 🙂

 2. Arkadaşlar sevgiliniz/flörtünüz ile konuşacak konu bulamadığınızda aslında soracak merak ettiğiniz birşey yok demektir. Karşılıklı olarak tabiki. Böyle durumlarda akışına bırakmak lazım. Merak duygusu hissetmediğiniz biri ile birlikte olmak mantıksız. Tabi her ilişki için değil bi kısmı diyelim…

  • Merhaba,

   Değerli yorumunuz için teşekkür ederim. Evet söylediklerinizde kısmen haklısınız. Fakat bazen yeni sevgili olmuş insanlar konu açmakta zorlanırlar. Bu durumda ne konuşacak konu bulamadıkları için ilişkinin tıkanması söz konusu olabilir. Bunları da hesaba katmak gerektiğini düşünüyorum.

 3. Bu sayfayı ilk kez gördüm ama gerçekten çok güzel yazılar. Emeğinize sağlık. Kolay gelsin

  • Merhaba,

   Yorumunuzu eksik mi yaptınız yoksa bir şey mi sormak istediniz tam olarak anlayamadım. Daha net yazarsanız sorununuz ne ise yardımcı olmaya çalışabilirim.

Yorum yapıp katkı sağla...