Sevgiliye hediye edilebilecek 36 kitap

Sevgiline hediye edebileceğin bir kitap konusunda kararsız kalıyorsan aşağıdaki önerilerime dikkat edebilirsin. Bu önerilerin arasından hem romanlar hem şiir kitapları yer alır. Onu memnun edebilmek için hangisinin daha doğru bir seçenek olduğuna kendin karar vermelisin.

Sevgiline kitap hediye etmek istiyorsan alacağın kitabı iyi düşünmelisin. Sevgiliye hediye edilebilecek kitap rastgele raftan alınacak bir kitap olmamalıdır. Seçiminizi iyi yapmalısın çünkü seçtiğin kitap ona iletmek isteyeceğin önemli bir mesaj anlamına gelecektir.

Sevgiline hediye edebileceğin bir kitap konusunda kararsız kalıyorsan aşağıdaki önerilerime dikkat edebilirsin. Bu önerilerin arasından hem romanlar hem şiir kitapları yer alır. Onu memnun edebilmek için hangisinin daha doğru bir seçenek olduğuna kendin karar vermelisin.

1. Ardında Bıraktığın Kadın

ardında bıraktığın kadın jojo moyes kitapEduoard Levefre eşi Sophie’yi geride bırakarak Fransız kuvvetlerinin yanında savaşa gider. Bir süre sonra Sophie’nin yaşadığı şehir Alman birliklerinin eline geçer. Sophie ailesini, itibarını ve hayatını riske ederek son bir kez olsun son aşkını görmek için mücadele etmeye başlar.

Ardında Bıraktığın Kadın, kendi başına mücadele eden Sophie’nin çabalarını tarihsel kurguyla birlikte önünüze sunmaktadır. Sevgiline hediye etmek istediğin kitap aşkın için verebileceğin mücadeleyi anlatacak ise bu kitabı hediye edebilirsin.

2. Aşk ve Gurur

aşk ve gurur jane austen kitapElizabeth Bennet zengin bir ailenin en büyük ikinci kızıdır. Kitabın anlatıldığı dönemde zengin ailelerin görgü kuralları, kendilerine özgü adetleri ve ahlaki yaklaşımları bulunmaktadır. Elizabeth Bennet tüm bunlara karşı gelerek yaşamını sürdürmek istemektedir.

Aşk ve Gurur, insanlar arasındaki sınıfsal farklılıkları ve bunların aşka yansımalarını konu alan güçlü bir kitaptır. Sevgiline hediye etmek istediğin kitap, bu tür farklılıklara rağmen birbirinize bağlı kalabileceğiniz mesajını verecek bir kitap ise bu kitabı hediye edebilirsin.

3. Elif Gibi Sevmek

elif gibi sevmek hikmet anıl öztekinElif Gibi Sevmek, Hikmet Anıl Öztekin tarafından yazılmış bir şiir kitabı ve aynı zamanda bir denemedir. Kitap, ilahi aşk ile yeryüzünde kişiye duyulan aşkın bir araya getirildiği etkileyici dizeler içerir. Belki kitabın yazılış dili olağanüstü derecede iyi olmayabilir ama kesinlikle sevgiliye hediye edebilecek kalitede bir şiir kitabı olma özelliğini taşır.

“İsmin…
Ömrümün diğer adıydı, dudaklarımı yakan…
Mecazlarla kurban edilen, kelimelerin ifadede yalnız kaldığı manaydı…”

4. Aşkla Kal

aşkla kal kahraman tazeoğlu kitapSizce aşk ile azim arasında nasıl bir bağ vardır? Bu kitapla azimle elde edilen bir aşkın hikayesini anlatmaktadır. Aşk ve duygusal yüklü temalı eserleriyle bilinen Kahraman Tazeoğlu’nun aynı temaya sahip bir başka kitabıdır.

Aşkla Kal, aşkın kazanılması gereken bir mücadeleye benzetilmesi ve gösterilecek azimle elde edilmesini anlatan akıcı bir hikayeye sahiptir. Sevgiline hediye etmek istediğin kitap, zor kazanılmış veya bulunmuş bir aşkı anlatmak ise bu kitabı ona hediye edebilirsin.

5. Aynı Yıldızın Altında

aynı yıldızın altında john green kitapBazı aşk hikayelerinin temeli insanı derinden etkiler. Aynı Yıldızın Atlında isimli kitapta anlatılan aşk hikayesi böyle bir hikayedir. Kanser hastası olan iki kişinin aşkını konu edinen kitabın verdiği mesaj gayet açıktır. Hayat tatsız sürprizler sunsa bile mutlu olmak bizim elimizdedir.

Hazel ve Augustus’un aşk hikayesi bu mesajı taşımaktadır. Sevgiline yaşadığınız aşkı her koşulda sürdürebileceğini anlatmak istiyorsan, John Green’in Aynı Yıldızın Altında isimli eserini ona hediye etmeyi düşünebilirsin.

6. Ben Sana Mecburum

ben sana mecburum atilla ilhan kitapSevginin hiç çaresiz olduğunu düşündün mü? Ben Sana Mecburum şiiriyle tanışmanı öneririm. Bu şiir sevginin ne denli çaresiz bir duygu olduğunu sana en iyi biçimde anlatacak şiirdir. “Sus deyip adınla başlıyorum, içim sıra kımıldıyor gizli denizlerin …” bu dizeleriyle yolculuğa çıkabilirsin.

Yolculukta nereye varacağını önceden tahmin edemezsin. Bazen sevgiline hediye ettiğin kitap birlikte okumak isteyeceğiniz satırlardan oluşabilir. Atilla İlhan’ın Ben Sana Mecburum isimli şiir kitabı bu tür kitaplardan birisidir.

7. Gün Doğmadan

gün doğmadan sezai karakoçGün Doğmadan, Türk şiirinin usta kalemlerinden Sezai Karakoç’un şiirlerini içeren bir kitaptır. Sezai Karakoç’un kalemini savurduğu kelimeler anlam yüklüdür. Bu yükü sevdiğin kişiyle paylaşarak ona anlam yüklü kelimeler ve beraberinde şiirler hediye etmeyi başarabilirsin.

“Artık inan bana muhacir kızı
Dinle ve kabul et itirafımı.
Bir soğuk, bir garip, bir mavi sızı
Alev alev sardı her tarafımı,
Artık inan bana muhacir kızı.”

8. Böğürtlen Kışı

böğürtlen kışı sarah jio kitapClaire bir gazetecidir ve Ethan adında birisiyle evlidir. Kısa bir süre önce geçirdiği bir kaza sonrasında karnında taşıdığı bebeğini kaybetmiştir. Yaşanan bu olaydan sonra Claire ve Ethan çiftinin arası açılır. Birbirlerinden uzaklaşmaya başlarlar.

Fakat bu uzaklaşma sonsuza dek sürecek değildir. Böğürtlen Kışı, tesadüflerle dolu klasik bir Sarah Jio romanıdır. Sevgiline hediye etmek istediğin kitap, tesadüflerle örülü bir aşk hikayesini anlatmak istediğin bir kitap ise bu kitabı ona hediye etmeni öneririm.

9. Gülce

gülce ömer lütfi meteGülce, kalemi keskin ve sert olan Ömer Lütfi Mete tarafından yazılmış şiirlerin bulunduğu bir kitaptır. Hayat boyunca okumuş olduğum en güzel şiirlerden birisidir Gülce, birkaç satırla çok şey anlatır. Sevdiğin kişiye diğer şiirlerin naifliğinden daha farklı bir şiir okumak istiyorsan ondan daha iyisini bulamazsın.

“Uçurumun kenarındayım Hızır
Ulu dilber kalesinin burcunda
Muhteşem belaya nazır
Topuklarım boşluğun avucunda
Derin yar adım çağırır”

10. Çiçek Senfonisi

çiçek senfonisi özdemir asaf kitapÇiçek Senfonisi, Özdemir Asaf’ın hayatı boyunca yayınladığı yedi şiir kitabını içeren kitaptır. Özdemir Asaf, Türk şiirinin önemli isimlerinden birisidir. Hatta onun için şairler arasında en özgün isimlerden biri olduğunu söylesem sanırım yanılmış olmam.

Şiirler herkes tarafından sevilmez. Özdemir Asaf, Türk şiirinin en güçlü isimlerinden birisidir. Eğer sevgiline hediye etmek istediğin kitap bir şiir kitabıysa Özdemir Asaf’ın bütün şiirlerini içeren Çiçek Senfonisi isimli kitabı ona hediye edebilirsin.

11. Dokuza Kadar On

dokuza kadar on özdemir asaf kitapArdı ardına aynı yazarın iki kitabına yer vermek istemezdim ama alfabetik sıra nedeniyle bu şekilde oldu. Dokuza Kadar On, Özdemir Asaf’ın yazdığı şiirleri içeren bir kitaptır. Özdemir Asaf, “Yalnızlık paylaşılmaz, paylaşılırsa yalnızlık olmaz.” der.

Şiir seven bir sevgilin varsa Özdemir Asaf ismi ona tanıdık gelecektir. Türk şiirinin en güçlü kalemlerinden birisi olan Özdemir Asaf’ın Dokuza Kadar On isimli kitabı ona hediye edebileceğin güzellikte bir şiir kitabıdır. Bu hediyeye hayır demeyeceğinden emin olabilirsin.

12. Lavinia

lavinia aşk şiirleri özdemir asafLavinia, unutulmaz şairlerimizden Özdemir Asaf tarafından yazılmış aşk şiirlerini içeren bir şiir kitabıdır. Onun dilinde ve kaleminde aşk başkadır, o aşkı başka türlü anlatır. Dizelerin en yoğun duygularla doldurulduğu bir aşk kitabı arıyorsan bu kitaba göz atmanı tavsiye ederim.

“Rüzgar mı dedim..
İsterim ki saçların dağılsın.
Gece mi dedim..
Hemen düşüncelere dalmalısın..”

13. Göğe Bakma Durağı

göğe bakma durağı turgut uyar kitap“İkimiz birden sevinebiliriz göğe bakalım.” diyor Turgut Uyar. Duygusal şiiri okunması için ayağına kadar getiriyor. Göğe Bakma Durağı onun en çok ses getiren kitaplarından birisidir. Mutluluğu hissetmek, mutluluğu anlatmak ve yaşatmak isteyenlerin şiiridir Göğe Bakma Durağı.

Şiir kitapları diğer birçok kitaba göre hediye olarak alınabilecek kitaplardır. Göğe Bakma Durağı’nı farklı kılan yansıttığı mesajdır. Bu mesaj mutluluktur. Sevgiline onunla mutlu olduğunu anlatmak istiyorsan bu şiir kitabı en iyi seçimlerden birisi olacaktır.

14. Henüz Vakit Varken Gülüm

henüz vakit varken gülüm nazim hikmet ran kitapKitaba adına veren dizelerdir. Nazım Hikmet, “Henüz vakit varken gülüm, yüreğim dalındayken henüz …” diye devam ettirir şiirini. O dizelere aktarır, biz okuruz. Henüz Vakit Varken Gülüm, Nazım Hikmet’in yazdığı şiirlerden oluşan bir kitaptır.

Türk edebiyatının en çok tartışılan isimlerinden birisi olmasına rağmen Nazım Hikmet her şiir seven kişinin bilmesi gereken bir isimdir. Sevgilini duygu yüklü bir şiirle mutlu etmek isteyen biriysen Henüz Vakit Varken Gülüm isimli şiir kitabını ona hediye etmeyi düşünebilirsin.

15. Otuz Beş Yaş

otuz beş yaş cahit sıtkı tarancıOtuz Beş Yaş, Cahit Sıtkı Tarancı tarafından yazılan şiirlerin toplandığı bir eserdir. Hasretin adamıdır Cahit Sıtkı Tarancı, hasret dendiğinde hem onun şiirleri gelir akıllara. Sevgiline duyduğun hasreti kendi şiirlerinle anlatmayı başaramıyorsan en iyi onun şiirleriyle anlatırsın.

“Desem ki sen benim için,
Hava kadar lazım,
Ekmek kadar mübarek,
Su gibi aziz bir şeysin;
Nimettensin, nimettensin!”

16. Kürk Mantolu Madonna

kürk mantolu madonna sabahattin ali kitapKürk Mantolu Madonna bana göre bir klasiktir ve kitapları seven herkesin okuması gereken bir kitaptır. Sabahattin Ali kıymetini geç bildiğimiz yazarlarımızdan birisidir. Toplumsal olayları çok iyi anlatır ve olağan gerçekliğiyle önünüze sermeyi başarır.

Sevgiline almak istediğin kitap onun eşsiz ve tek olduğunu anlatacak bir kitap ise Kürk Mantolu Madonna hediye edebileceğin en önemli eserlerin başında gelir. Daha önce belirttiğim gibi bu kitap Türk klasikleri arasında sayılabilecek kadar güçlüdür.

17. Bütün Şiirleri

bütün şiirleri sabahattin aliBütün Şiirleri, edebiyatımızın değeri geç bilinen yazarlarından Sabahattin Ali tarafından yazılmış şiirleri içeren bir kitaptır. Sabahattin Ali bu kitabında aşk ve gurbet gibi konuları bir araya getirmiştir. Sevdiğine aşkını anlatmakta güçlük çekiyorsan Sabahattin Ali’nin mısralarından yararlanabilirsin.

“Aşkını candan duymuşum
Canım yoluna koymuşum
Tam dokuz yaşındaymışım
Dünyaya geldiğin zaman.”

18. Piraye

piraye canan tan kitapPiraye üniversite çağında genç bir kızdır. Kalbini aile baskılarının pençesindeki Haşim adında bir kişiye kaptırmıştır. Piraye bir nevi dünya görüşü açısından biraz hümanist bir karaktere sahiptir. Haşim ise aşiret ve aile baskısını derinden hisseden, aşiret geleneğinden gelen birisidir.

Piraye, dönemin popüler ağa, töre ve aşiret konularını işleyen dizilerine benzer yapıda bir romandır. Sevgiline hediye etmek istediğin kitap bir çırpıda okunabilecek bir şey ise Canan Tan’ın en çok beğenilen eserlerinden birisi olan bu kitabı ona hediye etmeyi düşünebilirsin.

19. 100 Aşk Şiiri

100 aşk şiiri cemal süreya100 Aşk Şiiri, aşkı okuyucusuyla buluşturmayı başaran Cemal Süreya tarafından oluşturmuş bir antolojidir. Bu kitabın içerisinde birbirinden farklı aşk şiirleri bulabilirsiniz. Usta bir yazarın seçmiş olduğu şiirlerle sevdiğin kişiye olan aşkını daha etkili bir biçimde anlatabilirsiniz.

“Silmeye çalışma yavrum
Lekeni gözyaşlarınla,
Çünkü bir tektir leke
Taşır görkemli düşlere…”

20. Romeo ve Juliet

romeo ve juliet william shakespeare kitapRomeo ve Juliet’in hikayesini bilmiyor olamazsın. En azından sevgiline kitap hikaye etmek isteyen biriysen mutlaka duymuş olmalısın. Romeo ve Juliet birbirine aşık olan iki gençtir ama bir türlü kavuşamazlar. Sonunda ise birbirlerine olan aşklarından ölürler.

Sevgilinize hediye etmek istediğin kitap ona olan sevginin ölümsüzlüğünü anlatacak ise Romeo ve Juilet’ten daha iyi bir eser bulamayabilirsin. Bence şansınızı çok fazla zorlamamalı, bu kitaptan birkaç bölümü okumalı ve iyi bir sunum ile kitabı sevgiline hediye etmelisin.

21. Senden Önce Ben

senden önce ben jojo moyes kitapHüzün ve mutluluk bir arada olsun ister miydiniz? Bunun mümkün olabileceğine inanıyor musunuz? Senden Önce Ben bunu mümkün kılıyor. Jojo Moyes kalemini en iyi şekilde kullanarak bilindik bir hikayeyi farklı bir tatla bize sunmayı başarıyor.

Sevgilinize hediye edeceğiniz kitap mutluluğu anlatacak ise Senden Önce Ben alıp hediye edebileceğiniz bir kitaptır. Kitabın hikayesini tanıdık bulursanız hiç üzülmeyin. Bir noktada elbette belirgin bir farklılık yakalayacak ve farklı bir yöne doğru gideceksiniz.

22. Sakın Şaşırma

sakın şaşırma orhan veli kanıkSakın Şaşırma, şiir denilince akıllara gelen usta şairlerimizden Orhan Veli Kanık tarafından yazılmış şiirleri içeren bir kitaptır. Orhan Veli Kanık farklıdır, şiirlerini de farklı bir dille anlatır. Her ne kadar ölümünün ilginçliğiyle anılan bir şair olsa bile “anlatamıyorum” şiiriyle sevgiline duyduğun aşkı anlatmana yardımcı olacaktır.

“Ağlasam sesimi duyar mısınız,
Mısralarımda;
Dokunabilir misiniz,
Gözyaşlarıma, ellerinizle?
Bilmezdim şarkıların bu kadar güzel,
Kelimelerin kifayetsiz olduğunu,
Bu derde düşmeden önce.”

23. Sevda Sözleri

sevda sözleri cemal süreya kitapSevda Sözleri, Cemal Süreya’nın bütün şiirlerini içeren şiir kitabıdır. Onun şiirleri ölümsüz dizelerden oluşmaktadır. Bu dizeleri okurken etki altında kalırsın. “Bir kan halkasından geçiyor ısınarak boğazımdan dökülen sevda sözleri.” diyor Cemal Süreya.

Sevgiline hediye etmek istediğin kitap aşkını anlatmana yardımcı olacak bir kitap ise Cemal Süreya’nın şiirleri sana yardımcı olacaktır. Sevda Sözleri, Cemal Süreya’nın ölümsüz şiirlerini bir araya getirmiştir. Onu gönül rahatlığıyla sevgiline hediye edebilirsin.

24. Sonrası Kalır

sonrası kalır 1 edip canseverSonrası Kalır, şiirlerinde daha çok yalnızlık temasını kullanmayı sevmiş olan Edip Cansever tarafından yazılmış şiirleri içeren bir şiir kitabıdır. Yalnızlık, Edip Cansever’in tek işlediği tema olmamasına rağmen bunun yanına iliştirdiği aşk temasıyla dikkat çeken şiirlerin altına imza atmıştır.

“Ben buyum, dersin, arkadaş
Sevgilim ben buyum
Yüreğim vurgun, dişlerim altın
Ceketim sol omzumda
Vakit vakit incelen vakit.”

25. Sevgi Duvarı

sevgi duvarı can yücel kitapTürk şiiri için önemli bir isim olan Can Yücel’in Sevgi Duvarı isimli şiir kitabı onun eşsiz üslubuyla oluşturulmuş önemli bir eserdir. “Başucumda bir sen varsın bir de evren …” derken Can Yücel aslında bu kitabın ne kadar etkileyici olacağını anlatmaktadır.

Sevgiline Can Yücel’in bir kitabını hediye etmek istiyorsan bu kesinlikle Sevgi Duvarı olmalıdır. Ona okuyacak çok Can Yücel şiiri bulabilirsin ama hediye edilecek kitap kesinlikle Sevgi Duvarı olmalıdır. Böylece ona değer verdiğini gösterebilir ve onu mutlu edebilirsin.

26. Büyük Saat

büyük saat turgut uyarBüyük Saat, edebiyatımızın en sürükleyici şiirlerinin altında imzası olan Turgut Uyar’ın şiirlerini içeren bir şiir kitabıdır. Turgut Uyar’ın şiirlerinde kelimelerin ve mısraların puslu olduğu hissedilir. Sevgiline büyük bir şiir kitabı hediye etmek istiyorsan aradığın kitap Büyük Saat olabilir.

“Senin bu ellerinde ne var bilmiyorum göğe bakalım
Tuttukça güçleniyorum kalabalık oluyorum
Bu senin eski zaman gözlerin yalnız gibi ağaçlar gibi
Sularım ısınsın diye bakıyorum ısınıyor
Seni aldım bu sunturlu yere getirdim
Sayısız pencereden vardı bir bir kapattım
Bana dönesin diye bir bir kapattım…”

27. Ucunda Ölüm Var

ucunda ölüm var kemal varol kitapBazı kişiler eski kitapları okumayı sevmezler. Bir aşk hikayesini konu alan eşsiz anlatımıyla Kemal Varol’un Ucunda Ölüm Var isimli romanı görece yeni bir kitaptır. Bu romanı okumaya başlamadan önce gerçekten bir aşk hikayesini okumak isteyip istemediğine karar vermelisin.

Sevgilini bir aşk hikayesiyle mutlu etmek istiyorsan Ucunda Ölüm Var isimli kitabı sana yardımcı olacaktır. Okurken büyük keyif alabileceğin bu eser seni ve sevgilini fazlasıyla mutlu edebilecektir. Dolayısıyla en iyi hediyeyi pek uzaklarda aramamalısın.

28. Ayrılık Sevdaya Dahil

ayrılık sevdaya dahil atilla ilhanAyrılık Sevdaya Dahil, duayen şairlerimizden Attila İlhan tarafından yazılmış şiirleri içeren bir kitaptır. Kitabın içerisinde aynı ismi taşıyan bir şiir bulunur ki bu şiir sevgili olup öyle kalabilen kişilere çok şey anlatmaktadır.

“Açılmış sarmaşık gülleri kokularıyla baygın
En görkemli saatinde yıldız alacasının
Gizli bir yılan gibi yuvarlanmış içimde kader
Uzak bir telefonda ağlayan yağmurlu genç kadın
Rüzgar uzak karanlıklara sürmüş yıldızları
Mor kıvılcımlar geçiyor dağınık yalnızlığımdan…”

29. Yaralı

yaralı kahraman tazeoğlu kitapKahraman Tazeoğlu imzasını taşıyan Yaralı isimli kitap bu listede yer alan kitaplar arasından en fazla duygu yüklü olanıdır. Duygusallık konusunda diğer kitaplardan biraz daha yoğun olması, bu tür bir hediye arayan kişileri memnun edebilecektir.

Kahraman Tazeoğlu adını duyduğun zaman kitabın duygu yüklü olduğunu anlarsın ama bu sefer durum çok farklı. Sevgilini yoğun bir biçimde duygu yüklü bir kitapla şaşırtmak istiyorsan Yaralı isimli kitap aradığın kitap olacaktır.

30. Yeşil Deniz Kabuğu

yeşil deniz kabuğu sarah jio kitapYeşil Deniz Kabuğu klasik bir Sarah Jio kitabıdır. Farklı olan tek durum Sarah Jio’nun bu sefer iki gencin aşk hikayesini anlatmasıdır. Aşk hikayelerini okumayı sevenler tarafından okunması gereken bir kitaptır. Çünkü Sarah Jio, bu konuda kendisini kanıtlamış bir isimdir.

Sevgiline bir kitap hediye etmek istiyorsan içerisinde yer alan aşk hikayesiyle Yeşil Deniz Kabuğu bu kitaplardan birisi olabilir. Aşk hikayesi okumayı sevmeyen bir sevgilin varsa farklı kitapları tercih etmelisin. Aksi taktirde günü kolayca kurtarmış olursun.

31. Yüreğim Seni Çok Sevdi

yüreğim seni çok sevdi canan tan kitapHer aşk hikayesinin bir sonu vardır öyle değil mi? Bazen mutlu, bazen ise mutsuz sonla karşılaşırsın. Yüreğim Seni Çok Sevdi bir aşk hikayesini ele almıştır ama bu aşk hikayesi yarıda bırakılmış bir aşkı anlatır. Farklı bir aşk hikayesi okumak isteyenlerin ilgisini çekebilecek etkileyici bir kitaptır.

Sevgiline bir aşk hikayesi içeren ama diğerlerinden farklı olmasını istediğin bir kitap hediye etmek istiyorsan Canan Tan’ın Yüreğim Seni Çok Sevdi isimli kitabını hediye edebilirsin. Bu kitap, klasik aşk hikayelerinden bunalmış olanlara bir nefes alma fırsatı tanır.

32. Sevdiğim İkinci Kadınsın Sen

sevdiğim ikinci kadınsın sen ceyhun yılmazSevdiğim İkinci Kadınsın Sen, daha çok televizyon programcısı ve komedyen olarak tanıdığımız Ceyhun Yılmaz tarafından yazılmış bir şiir kitabıdır. Farklı bir anlatımı hatta çağrışımı seçen yazar duygu karmaşası arasında mesajını başarıyla iletir. Sevdiğin kadına asla unutamayacağı bir şiir kitabı hediye etmek istiyorsan bu kitabı almayı düşünebilirsin.

“Sevdiğim ikinci kadınsın sen
İlkini sevmeye mecburdum çok iyiliği oldu bana
Ve hayatımda hiçbir mecburiyeti onun kadar sevmedim…”

33. Al Yüreğim Senin Olsun

al yüreğim senin olsun ahmed günbay yıldızAl Yüreğim Senin Olsun, daha çok yazdığı romanlarla bilinen Ahmed Günbay Yıldız tarafından yazılmış şiirleri içeren bir kitaptır. Yazarın şiirleri sakindir ve bu sakinlik şiirlerin daha kolay okunabilmesini sağlamıştır. Sevdiğin kadına duyduğun aşkı anlatacak bir kitap arıyorsan bu kitaba şans verebilirsin.

“Pencere önünde efsun gibiyim
Ufuklar bulutlu, mahzun gibiyim…
Sen varsın baktığım her noktada yar,
Kayasını bulmuş yosun gibiyim…”

34. Anladım

anladım yılmaz erdoğanAnladım, daha çok oynadığı filmler ve yazdığı senaryolarla tanıdığımız bir isim olan Yılmaz Erdoğan tarafından yazılmış şiirleri barındıran bir kitaptır. Kelime oyunlarıyla şiirlerini yön vermeyi seven birisidir Yılmaz Erdoğan ve bu kelime oyunlarıyla okuyucusunu mutlu etmeyi başarır. Sevdiğin kadına okurken tekrar tekrar düşüneceği şiirler hediye etmek istiyorsan bu kitabın tam sana göre olduğunu söyleyebilirim.

“Bir beyaz kağıda
Her şey yazılabilir
Senin dışında
Güzelliğine benzetme bulmak zor
Sen iyisi mi sana benzemeye çalışan
Her şeyden
Bir gülden bir ilk bir sonbahardan sor…”

35. Bir Yeryüzü Tanığı

bir yeryüzü tanığı ilhan berkBir Yer Yüzü Tanığı, Türk şiirini farklı bir boyuta taşımayı başarmış olan yazarımız İlhan Berk tarafından yazılmış seçme şiirlerinden oluşan bir kitaptır. İlhan Berk, sabit kalmayan ve kendini sürekli yenileyen tarzıyla bilinen bir şairdir. Sevdiğin kişiye hiçbir zaman unutulmayacak şiirler hediye etmek istiyorsan İlhan Berk’in şiirlerine bakmalısın.

“Bir kadın, bir gök parçası, üç beş ağaç
Uzakta dışında onların.
Deniz?
Deniz oralı değil: yineleyip duruyor kendini.
Bakıyor o:
Yakasını bırakmayan tanıklığına dünyanın.”

36. Şiirimiz Mor Külhanidir Abiler

şiirimiz mor külhanidir abiler ece ayhanŞiirimiz Mor Külhanidir Abiler, Cumhuriyet döneminin sonrasında ortaya çıkan Türk şairlerinden en farklısı olan Ece Ayhan tarafından yazılmış seçme şiirlerden oluşan bir kitaptır. Ece Ayhan kelimelere farklı anlamlar yüklemeyi seven bir şairdir ve Türk şiirinin en aykırı isimlerinden birisidir. Sevdiğin kişiye okuyup okuyup ne anlatıldığını tekrar düşünmeye sevk eden şiirler armağan etmek istiyorsan bu kitaba göz atmalısın.

“Şiirimiz karadır abiler…
Şiirimiz her işi yapar abiler…
Şiirimiz gül kurutur abiler…
Şiirimiz erkek emzirir abiler…
Şiirimiz mor külhanidir abiler…”

Paylaşmaya ne dersin?
Kaan Karadeniz
Kaan Karadeniz

İstanbul Üniversitesi Bilgi ve Belge Yönetimi bölümünden mezunum. Yazı yazmayı ve araştırma yapmayı seviyorum. Psikolog, terapist, astrolog veya yaşam koçu değilim. Hedefim insanların hayatlarına değer katabilecek bilgileri onlarla buluşturmaktır.

4 Comments

Yorum yapıp katkı sağla...