Sevgiline kötü davranmayı bırakmanın 9 yolu

Sevgiline karşı iyi ve saygılı olmak çok basit bir şeydir. Fakat hayatını biriyle paylaştığında gerilim yükselmiş olur. Bu gerilim aynı zamanda kötü davranışların ortaya çıkmasına neden olur. Sevgiline kötü davranmak çok kolaydır. Çünkü ona güvenirsin.

Sık sık yaşadığımız öfke krizlerini sevgilimize yansıtırız. Çünkü daima yanımızda olurlar. Fakat herkesin sevgilisine kötü davranmayı bırakması gerekir. Burada birkaç ipucuyla bunu başarman konusunda sana yardımcı olmaya çalışacağım. Elbette başarılı olmak senin elinde diyebilirim.

Sevgiline karşı iyi ve saygılı olmak çok basit bir şeydir. Fakat hayatını biriyle paylaştığında gerilim yükselmiş olur. Bu gerilim aynı zamanda kötü davranışların ortaya çıkmasına neden olur. Sevgiline kötü davranmak çok kolaydır. Çünkü ona güvenirsin.

1. Sevgiline kötü davranma sebebini bulmalısın

Birisi her gün yanında olduğunda onun üzgün haline katlanacağını bilirsin. Bu sayede hayal kırıklıklarının üstesinden gelebilirsin. Genellikle karşındaki kişinin nasıl yanıt vereceğini bilirsin ve bu kısa sürede bir normal haline gelebilir.

Kötü davranmak zamanla problem olmaya başlar. Kabalık veya diğer türlü kötü davranışlar ilişkinin bir parçası olmakla kalmazlar. Aynı zamanda çabucak kontrolden çıkabilirler. Kötü davranışlar saygısızlığa dönüştüğü zaman artık çok büyük bir problem halini almış olur.

Sevgiline kötü davrandığını biliyorsan başlangıçta iyi iş çıkarmış olursun. Çünkü bunu itiraf etmiş durumdasın. İtiraf etmek gerçekten zordur. Kimse böyle bir şeyi itiraf etmek istemez. Bu kendini durdurmanın ilk adımıdır. Bunu başarmak bile önemlidir.

Sevgiline kötü davrandığını nasıl anladın? Onu üzgün mü gördün? Onunla kavga mı ettin? Sevgiline kötü davranmayı bırakmadan önce ilk başta neye neyin neden olduğunu bulman gerekir. Kötü davranmak temel hedefin olmaz. Bir nedenden dolayı bu gerçekleşir ve bunu bulmak zorundasın.

Stresli misin? Stresi bir nedenden dolayı sevgiline mi yansıtıyorsun? Yoksa onu uzaklaştırmaya mı çalışıyorsun? Bir şeylerin ortaya çıkması sevgiline kötü davranmayı bırakman anlamına gelebilir. Fakat problemin sebebini bilmediğinde bu geçici bir çözüm olacaktır.

2. Bulduğun sebep üzerinde beyin fırtınası yapmalısın

Sevgiline kötü davranmayı bırakmak istiyorsan davranışını izlemeli ve tam olarak çözüm adımları atmadan önce sebep üzerinde biraz düşünmelisin. Gerçekten, sevgiline neden kötü davranıyorsun? Örneğin şunları bir düşünebilirsin:

  • Kötü bir günün ardından işten döndüğünde ona kötü davranıyor musun?
  • Bir hata yaptığı zaman veya kontrole sahip olmadığın zaman kötü davranıyor musun?
  • Küçük şeylerin seni olması gerekenden daha fazla etkilemesine izin verip sevgiline kötü davranıyor musun?
  • Sen ona kötü davranmaya başlamadan önce sevgilin sana kötü davranıyor mu?

Bunları düşündükten sonra problemin hayatındaki yerine göz atmalısın. Bu problem gerçekten ortadan kaldırılmalı mı? Bunların ardından mutlaka sorunun kökenine inmeyi göz alman gerekir. Böylece seni öfkelendirip sevgiline kötü davranmanı sağlayan şey üzerinde çalışabilirsin.

Söz konusu sebep üzerinde tek başına çalışman gerekebilir. Eşinle iletişim kurmak zaman alabilir. Belki ikiniz üzgün olsanız bile birbirinize kötü davranmadan konuşmanın yollarını bulmanız gerekebilecektir. Bu yüzden problem üzerinde nasıl çalışman gerektiğine karar vermelisin.

3. Kötü davranmaya son vermek için hazırlık yapmalısın

Tekrar hatırlatmam gerekirse sevgiline karşı gerçekleştirecek olduğun kötü davranışlar genellikle kasti olmazlar. Kasıtlı olarak kaba olmazsın veya onun duygularını incitmezsin. Bu bir şekilde ortaya çıkar. Önemli olan kontrol konusunda adım atmaktır.

Yaşadığın bu durum stresten, hormonlardan veya daha derin sorunlardan kaynaklanabilir. Bunun sebebi üzerinde çalışmak sevgiline kötü davranmayı bırakmanın en iyi yoludur. Fakat bunun zaman alıcı bir şey olduğunu bilmeli ve bu nedenle kendini yolculuğa hazır hale getirmelisin.

Terapilere gitmeyi, bir günlük yazmayı, yaşadıklarını arkadaşına anlatmayı veya sevgilinle iletişim kurmayı düşünebilirsin. Yaptığın davranışların bir gecede değişmesini beklememelisin. Daha derin bir sorun üzerinde çalışırken mutlaka kendine zaman tanımalısın.

4. Ters bakış açısıyla bakmayı denedin mi?

Sevgiline kötü davrandığında bu normal bir çekişme veya tartışma gibi görünebilir. Belki sadece bir çift olmanın ve günlük stresle uğraşmanın bir parçası olduğunu düşünebilirsin. Fakat kötü davranış kendine has bir alanla ortaya çıkan bir şey değildir.

Sevgilin sana kötü davransaydı kendini nasıl hissederdin? Sadece ona katlanıp omuzlarını silkeleyerek yola devam edebilir miydi? Yoksa kötü davranışların sana ulaşmasına izin verir miydin? Kendin hakkında kötü şeyler düşünmeye başlar mısın? Onunla yüzleşir misin?

Sevgilin sana kötü veya kaba davrandığında nasıl hissettiğini düşünmelisin. Onu sevmek, sana bu şekilde davranması gerektiği anlamına gelir mi? Her şeyi böylece kabul edebilecek misin? Elbette hayır. Onu sevmek, sana bu şekilde davranma iznini vermeye yeterli değildir.

5. Davranışlarını kabul etmemelisin

Sevgiline karşı kaba davrandığını itiraf etmek gerçekten zordur. Fakat bu onu hemen kabul etmeni gerektirecek bir durum değildir. Kabullenmek, ona karşı davranışın konusunda iyi yolda olduğunu düşünmek anlamına gelir. Muhtemelen böyle bir yolda olmazsın.

Kararlı ve uzun süreli bir ilişki içinde olman, sevgiline kaba davranmanı gerekli kılacak bir şey değildir. Bu kadar yakın olduğumuz bir insana kaba davranmak kolaydır. Çünkü asla ayrılmayacağını ve gitmeyeceğini düşünürüz. Fakat durumun tam olarak böyle olmadığını bilmen gerekir.

6. Kendine gelmelisin

Bazı insanlar sevgililerine kaba veya kötü davrandıkları zaman genelde kendileri gibi davrandıklarını iddia ederler. Bu sadece göstermek istedikleri durumdur. Bir başka ifadeyle bir manipülasyon denemesidir. Gerçeğin pek böyle olmadığını kabul etmen gerekir.

Sevgilin sana sadece kendin olmanı ve rahat olmanı söylediyse hemen içindeki kaba ruhu ortaya çıkartman gerekmez. Bu gerçeği yanlış bir şekilde kullanman anlamına gelir. Sevgiline karşı kaba ve kötü davranmak asla uygun bir şey değildir. %100 kendin olsan bile ilişkide buna yer yoktur.

7. Aşkın yeterli olmadığını bilmelisin

Love Panky‘de denildiği gibi yıllardır ilişki ve flört tavsiyesi veren uzmanların en sık duyduğu şeylerden birisi “Ama birbirimizi seviyoruz.” cümlesidir. Aşk söz konusu olduğu sürece insanlar, tüm yanlışlıkların affedilebileceğini ve unutulabileceğini düşünürler.

Bu maalesef doğru değildir. Sevgilini kelimeler tarif edilemeyecek kadar çok sevebilirsin. Fakat sevgi herhangi bir kabalık ve kötü davranış için tampon görevi görmez. Sevgi, saygı ile bakılması ve sahip çıkılması gereken bir şeydir. Hayatından kabalığı ve kötü davranışı çıkarıp atman gerekir.

Ciddi ilişkilerle ilgili en güzel şey sevgilinle gerçek benliğin ile vakit geçirebilmektir. Bununla birlikte en kötü yanı ise mümkün olan en kötü halini sunma konusunda bile sınır tanımayacak olmandır. Durduk yere bir pislik rolüne bürünmenin anlamlı olduğunu düşünüyor musun?

Düşüncen her ne olursa olsun The Nest‘te belirtildiği gibi aşkın pasif değil aktif ve sürekli eğilim gerektiren bir şey olduğunu bilmelisin. İlişkinin güçlü kalması için saygı gereklidir. Bir ilişkide olduğun zaman temel amacın en iyi kendini sunmak olmalıdır.

8. Rolleri değiştirmeyi denemelisin

Sevgiline karşı kötü davranmayı durdurma durumuna gelince rolleri değiştirmekten yararlanabilirsin. Rolleri değiştirmek aslında bir terapi tekniğidir. Öfkeden dolayı kendini kaybettiğinde eşinle rolleri değiştirmeyi düşünmelisin. Ona seninle senin gibi konuşma fırsatı tanımalısın.

Bu yaklaşım, mevcut durumu sevgilinin bakış açısından görmene yardımcı olacaktır. Sevgilinin ne durumda daha iyi anlamayı başaracaksın. Bununla birlikte farklı bir bakış açısına sahip olarak kendi davranışının ne anlama geldiğini anlayacaksın.

9. Sevgilinden seni uyarmasını istemelisin

Kaba olmak veya kötü davranmak genellikle yapmayı planladığın bir şey değildir. Sevgiline karşı kötü davranmak genellikle o anın sıcaklığıyla ortaya çıkan bir şeydir. Ayrıca yapıcı olduğunu düşündüğün şeyler söylesen bile sonuç olarak davranışın doğrultusunda kötü davranmış olursun.

Kabalık, niyetle değil etkiyle kendini gösterir. Bu nedenle sevgilin kaba olduğunu düşündüğü zaman öyle olmasan bile öylesin demektir. Kendini daha iyi bir konumda tutmak istiyorsan, sevgilinden seni uyarmasını istemelisin.

Paylaşmaya ne dersin?
Kaan Karadeniz
Kaan Karadeniz

İstanbul Üniversitesi Bilgi ve Belge Yönetimi bölümünden mezunum. Yazı yazmayı ve araştırma yapmayı seviyorum. Psikolog, terapist, astrolog veya yaşam koçu değilim. Hedefim insanların hayatlarına değer katabilecek bilgileri onlarla buluşturmaktır.

Yorum yapıp katkı sağla...